Ani později, ani jinde přehled

Ani později, ani jinde
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400796/bmid_ani-pozdeji-ani-jinde-NYE-400796.jpg 4 738 738

Pařížské metro je svět sám o sobě, denně v něm na sebe narážejí a míjejí se statisíce navzájem si cizích lidí, jejich osudy však bývají nejednou podobné. Mathilda, mladá vdova a matka tří dětí, vstupuje do tohoto podzemního bludiště s nadějí, že potká nějakou spřízněnou duši, možná i muže svého života. Je příliš sama na své trápení, hlavně v práci, kde pomalu podléhá psychickému ponižování. Ani Thibault, terénní lékař, po rozchodu s přítelkyní neprožívá nejšťastnější období a každodenní, ne zrovna radostná rutina cest za pacienty mu nepřidává na životní energii ani optimismu. Mathilda i Thibault jsou v mraveništi desetimilionového města velmi osamělí. Oba intenzivně touží po blízkosti někoho, kdo by jim rozuměl a kdo by je miloval. Je málo pravděpodobné, že se setkají. A pokud se setkají, je pravděpodobné, že i oni se minou. Někdy je osud záležitostí vteřiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Les Heures souterraines, 2009


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ani později, ani jinde. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (191)

petr8681
05.03.2025 5 z 5

Delphine de Vigan opět potvrzuje svůj brilantní literární talent. Ani pozdě, ani jinde je mistrovsky napsaný román, který zachycuje osudy dvou postav na křižovatce jejich životů. Autorka s nebývalou precizností vykresluje psychologii postav, jejich vnitřní pochody i subtilní dynamiku jejich vztahu.

Dějová linka je skvěle vystavěná – nenásilně plyne, přesto drží čtenáře v napětí a nutí ho přemýšlet nad rozhodnutími hrdinů. Delphine de Vigan se v knize dotýká témat identity, osamělosti i hledání vlastního místa ve světě, a to vše zasazuje do současné Francie, kterou líčí s autenticitou a citem pro atmosféru.

Kniha je důkazem, že Delphine de Vigan nejenže ovládá jazyk a styl na vysoké úrovni, ale dokáže také bravurně vystihnout lidské charaktery a jejich životní dilemata. Silný, emotivní a přesto nesentimentální příběh, který stojí za přečtení.

Cením i skvělý český překlad.

AdamMez
02.03.2025 1.5 z 5

Velmi hysterická kniha. Nikoliv proustovsky roztomile neurotická, ale hysterická jako populistický politik ječící na shromáždění u řečnícího pultu. Není v ní nic plíživého, skrytého a ponechané k zamyšlení. Naopak každá sebebezobsažnější myšlenka je pěkně polopaticky vyjádřená. Naštěstí je snad za námi doba, kdy i vysoká literatura pojmula sáhodlouhé úvahy o tom, jak je každý slepý k ostatním, jedinec je ztracený ve společnosti a všichni jen neustále nosí masky… Klišé tvoří pevnou konstrukci knížky, na které je vše ostatní už jen pro forma zavěšené. „Milostné vztahy možná nejsou nic jiného než tahle nepřímá úměra: jakmile člověk po něčem touží, jakmile něco očekává, prohrává.“ (Str. 91) Zní to hrozně duchaplně, ale když se nad tím zamyslíte, co to proboha znamená??

Styl psaní je bolestivě špatný. Místy knížka působí jako mizerně napsaná smlouva na dodávku služeb: „Potom, když ředitel prezentoval výsledky kvantitativní studie, projevil Jacques podiv nad tím, že jejich signifikantnost není vyjádřena v promítaných grafech.“ (Str. 19) Autorka se obecně snaží vytvořit dojem jakéhosi hyperrealismu, takže se dozvídáme, jak se zapíná počítač, jak funguje firemní meeting, které přesně oddělení zrovna poslalo mail a jestli v něm byly výsledky čtvrtletní nebo kvartální… Namísto pocitu, že člověk sleduje skutečný dokonale realistický příběh, se ale čtenář musí prokousat kupou nevýznamných faktů, jejichž uvádění působí spíš, jako by autorka právě vylezla z jeskyně a sama se poprvé v životě pokoušela observací pochopit, jak větší korporace funguje.

I při přijetí předpokladu, že samotný osud hlavní postavy, izolovaný jen jako příběh, může být i dnes aktuální, je kniha už po patnácti letech neuvěřitelně vyčpělá, postrádající jakoukoliv nadčasovost. To samo o sobě svědčí o tom, že nejde o dobrou knihu.

PS: ta fantaskní coelhovská linka dvou lidí, jejichž osud je potkat se, je neodpustitelná.


LuckaRožňa
19.01.2025 4 z 5

Esence smutku, beznaděje, marnosti a pomíjivosti. V krystalicky čistém až syrovém stylu. Z postavy Mathildy mám úzkost i po několika týdnech po přečtení, tak moc přesvědčivě na mě příběh její profesní degradace zapůsobil. Četla jsem ji v opravdu náročném období, což určitě mělo vliv na pocit téměř nesnesitelné frustrace a myslela jsem upřímně, že ji odložím a to by byla škoda, protože je opravdu skvělá

všechny komentáře

Související novinky (2)

Michaela Klevisová: Ze všeho nejraději vnímám jen přítomnost

22.06.2021


Knižní novinky (8. týden)

17.02.2019


Citáty z knihy (8)

Ze všeho nejhorší je každé ráno to samé: ten okamžik zděšení. Být v posteli a uvědomit si, co ji čeká.


V každém mileneckém vztahu funguje jakási forma infuze: bezmezná krvežíznivost.


Přesto zranění láskou není příslibem ničeho: ani později, ani jinde.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Ani později, ani jinde v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených959x
ve Čtenářské výzvě91x
v Doporučených48x
v Mé knihovně358x
v Chystám se číst419x
v Chci si koupit75x
v dalších seznamech6x

(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)