zapina

Přečtené 178Lea z Leeuwardenu
? - listopad 2020
Lea z Leeuwardenu 2005, Arnošt Lustig


Ležáky a odboj ve východních Čechách
srpen - listopad 2020
Ležáky a odboj ve východních Čechách 2016, Vojtěch Kyncl

Milovníkům historie tuto knihu určitě doporučuji. Kniha detailně vypráví celý příběh a pozadí zničení vesnice Ležáky. Díky knize člověk pochopí, kolik statečných lidí za druhé světové války jsme měli a to ani nevíme o všech. V knize také čtenář nalezne mnoho dobových fotografií a dokumentů, které dokreslují celý příběh a atmosféru. Kniha je plná faktů, ale i přes to je velmi čtivá. Moc děkuji za napsání této knihy, jako uctění památky všem padlým a statečným, nesmíme nikdy zapomenout!


Zlatí úhoři
? - červenec 2020
Zlatí úhoři 1988, Ota Pavel

Já nějak nevím co k této knize říct. Musela jsem si nechat den to vše vstřebat a pak napsat komentář :) Na knize se mi líbilo, že vypráví o delším časovém úseku. Takové knihy opravdu miluju. Byla zajímavá, ač chytání ryb je pro mě absolutně cizí, tak v této knize se mi to líbilo. Celkově na mě kniha působí spíš pochmurně. Je velmi čtivá a krásně napsaná. Určitě ji doporučuji, pohladila mě po duši a jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst.


Slepá mapa
červen 2020 (12.-27.)
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Tenhle styl knih miluju! Mám ráda knihy, které popisují celý osud hrdinů a ne jen jednu část života. Tato kniha popisuje osudy lidí tří generací a jejich vyrovnávání se se změnami režimů a nových pořádků. Kniha na mne působila dost pochmurně, ale dalo se to čekat vzhledem k naší smutné historii. Proto jsem ráda za relativně šťastný konec. Paní Mornštajnová knihu napsala velmi čtivě a úplně mne pohltila. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout a druhou půlku knihy jsem četla v podstatě pořád. Pokud někdo miluje knihy jako já, zasazené do naší historie, které popisují jak se dříve žilo a jaký ten život byl vlastně jiný, tak určitě doporučuji!


Není římského lidu
květen - červen 2020
Není římského lidu 1975, Jarmila Loukotková

Ke knize musí člověk věkem dospět. Jedná se o mojí první knihu od paní Loukotkové a určitě ne o jedinou. Styl psaní paní Loukotkové byl velmi barvitý a čtivý. Kniha mě vtáhla do děje a je velmi nadčasová. Společnost je stále stejná, jen okolí se nám mění. Kdo má rád historii a rád analyzuje společnost, tak určitě doporučuji!


Jak být půvabná
? - duben 2020
Jak být půvabná 2001, Šárka Pavličová


Kuřátko a obilí
? - duben 2020
Kuřátko a obilí 1981, František Hrubín


Krátký návod, jak udělat psa šťastným
leden - duben 2020
Krátký návod, jak udělat psa šťastným 2013, Cesar Millan


Konec léta
duben 2020 (17.-25.)
Konec léta 1999, Danielle Steel

Chtěla jsem nějakou oddechovku, což se mi splnilo. Kniha je čtivá a pořád se v ní něco děje, čtenář se nenudí. Moc se mi líbilo, že kniha byla psaná z pohledů všech hlavních hrdinů. Ale hlavní hrdinka a mučednice mě neuvěřitelně štvala a vytáčela. Také mě hrozně vytáčel překlad, v knize je mnoho překlepů, které při čtení hodně ruší. Kdo má rád nereálnou a sladkou romantiku, tak doporučuji.


Hitlerova nenávist k Židům - Klišé a skutečnost
září 2019 - duben 2020
Hitlerova nenávist k Židům - Klišé a skutečnost 2011, Ralf Georg Reuth

Člověk se na knihu musel hodně soustředit, aby všechny informace dokázal pochytit. Rozhodně to není oddechovka :) Ale kniha se mi moc líbila, zodpověděla mi spoustu otázek a ukázala další pohled na tuto problematiku. Kdo se o toto téma zajímá, určitě doporučuji!


Nesnesitelná lehkost bytí
září 2019 (06.-17.)
Nesnesitelná lehkost bytí 2006, Milan Kundera


Malevil
květen - září 2019
Malevil 1974, Robert Merle

Kdyby kniha byla o něco kratší, bylo by to lepší. Přišlo mi, že jí autor zbytečně natahuje. Jinak je to velmi čtivá kniha. Na začátku jsem čekala co se bude dít, ale jakmile se to stalo, tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Ty hodiny, kdy se to stalo, a člověk neví co se děje a jen trpí, ty byly popsány brilantně. Téměř jsem nespala a jen četla. Zajímavý námět a velice zajímavé pojetí, které člověka donutí přemýšlet. Velice jsem ocenila Tomášovi poznámky a že jeho konečná poznámka nabrala tak rychlý spád a vše podstatné jsme se dozvěděli. Jen mě mrzí, že v knize nebylo zmíněno, jak to bylo se zbytkem světa a jeho případný zásah. Knihu doporučuji.


Svědkové z továrny na smrt
květen 2019 (08.-30.)
Svědkové z továrny na smrt 2007, Eric Friedler

To je prostě velmi silná kniha. Jak psal Francouz níže, kniha je opravdu jen pro silné povahy. Je velmi podrobně a detailně napsaná. Ke knize jsem se dostala čistě náhodou během výprodeje knih v knihovně a jsem ráda, že jsem jí ulovila. Je to neskutečně silné svědectví. Kniha je zaměřena na zvláštní komando a vypráví historii z toho děsivého úhlu pohledu. Četla jsem již mnoho knih o 2. světové válce, ale tato kniha mi poskytla další informace, které jsem neznala. Myslím, že se tam dělo spoustu dalších věcí, které si nedokážeme ani představit a které netušíme. Děkuji za tyto knihy, nikdy nesmíme zapomenout. Dalším pro mě důležitým bodem bylo vyprávění o tom, jak vězni žili dál po osvobození a jak pro ně bylo těžké se začlenit do normálního života. SS jim zničili život. V táboře nechali část své osobnosti a přišli o svůj vnitřní klid. Jen velice silné osobnosti s tím dále dokážou žít a já je moc obdivuji. Kdo se o toto téma zajímá, určitě doporučuji přečíst.


Ze života české společnosti
květen 2019 (01.-08.)
Ze života české společnosti 1994, Josef Škvorecký

Tak to bylo hodně dobrý! :) Určitě doporučuji k přečtení. Člověk se pobaví a dá si příjemnou pauzu od vážných témat, ač politické pozadí této knihy z jedné strany úsměvné není, kniha jistě velmi pobaví.


Oheň na vodě : Povídky
duben - květen 2019
Oheň na vodě : Povídky 1998, Arnošt Lustig

Povídky jsou spíše takovými úvahami. Kniha může být svou hloubkou obtížnější ke čtení než předchozí knihy pana Lustiga, ale pro člověka, který se o toho téma zajímá, stojí za přečtení.


Sbírka úloh z matematiky pro základní školu
? - duben 2019
Sbírka úloh z matematiky pro základní školu 2010, František Běloun


Žila jsem již před staletími
březen - duben 2019
Žila jsem již před staletími 2005, Barbara Erskine

Kniha byla zvláštní a napínavá. Četla se téměř skoro sama. Ale ta přilepená "povídka" jak to bylo dál... to si autorka mohla odpustit. Naprosto zbytečná a trochu nechutná motanice. Původní konec byl odpovídající celému příběhu a tam se kruh skutečně uzavřel. Ale autorka ho opět otevřela a ještě víc zamotala. Škoda, jinak bych dala 5 hvězdiček. Jak se říká, pokračování vždy stojí za.. prd :D


Nahý vikomt
březen 2019 (16.-19.)
Nahý vikomt 2011, Sally MacKenzie

Kniha nebyla špatná. Četla se dobře a děj byl zajímavý. Ale asi tento žánr pro mě není. Chtěla jsem něco romantického, což tato kniha byla a na odpočinkové čtení je ideální.


Mistr a Markétka
únor - březen 2019
Mistr a Markétka 1969, Michail Afanasjevič Bulgakov

Po dočtení této knihy jsem musela hodně dlouho přemýšlet, co o ní do komentáře vlastně napíšu. A asi nemám slov... něco tak strhujícího a mystického jsem snad ještě nikdy nečetla.. Kniha má mnoho rozměrů a mnoho pohledů, kterými se na ní můžeme dívat. Ukazuje politické dění v Rusku, ale zároveň ke každému čtenáři promlouvá určitými tématy života. Jistě si tam každý najde kousek ze svého života. Knihu jsem četla ve správný čas, kdy jsem byla schopna ocenit její hodnotu a vřele doporučuji ostatním. Podle mého názoru by si jí měl každý přečíst, ale jde o správné načasování.


Z deníku kocoura Modroočka
? - březen 2019
Z deníku kocoura Modroočka 1976, Josef Kolář


Polámal se mraveneček
? - březen 2019
Polámal se mraveneček 1964, Josef Kožíšek


Krása nesmírná
? - březen 2019
Krása nesmírná 1984, Irina Valerijanovna Karnauchovová


Dětem
? - březen 2019
Dětem 2004, Josef Lada


Jedna, dvě, Honza jde
? - březen 2019
Jedna, dvě, Honza jde 1985, Josef Lada


O chytré kmotře lišce
? - březen 2019
O chytré kmotře lišce 2009, Josef Lada


Míša Kulička v rodném lese
? - březen 2019
Míša Kulička v rodném lese 1966, Josef Menzel


Mnichovský komplex
prosinec 2018 - únor 2019
Mnichovský komplex 2000, Jan Tesař


Břicháč Tom
prosinec 2018 (27.-30.)
Břicháč Tom 2015, Tomáš Kosačík


Dlouhé noci v cizím světě
prosinec 2018 (08.-13.)
Dlouhé noci v cizím světě 2017, Annie DeWitt

odpad!


Ženy z rodu Habsburků
říjen - prosinec 2018
Ženy z rodu Habsburků 2009, Jan Bauer


Židovka
listopad 2016 - říjen 2018
Židovka 2010, Andrea Coddington

Nejprve jsem se do knihy nedokázala začíst, protože je psaná po slovensky. Knihu jsem na nějakou dobu dala stranou a asi to měla svůj důvod, protože když jsem se k ní vrátila, tak jsem se od ní již nemohla odtrhnout. Naprosto mě pohltila. Je to velmi dojemný příběh, který ukazuje jak se nám za vlády komunismu žilo. Hlavní hrdinku velmi obdivuji za to, co vše dokázala a i přes všechny strasti života stále dokáže jít dál vzpřímeně a s pozitivním myšlením. Někdy nás život velmi zkouší a myslím, že každý se v něčem v této knize najde. Moc děkuji za tuto knihu, protože mi dodala naději a zároveň otevřela oči.


František Palacký
listopad 2016 - září 2018
František Palacký 2009, Jiří Štaif

Kniha se mi hůře četla a četla jsem jí na přestávky. Je napsaná hodně odborně.


Jóga v denním životě a diabetes
březen - červen 2017
Jóga v denním životě a diabetes 2010, Paramahansa svámí Maheshwarananda

Super kniha, v které jsou i k dispozici ilustrace jednotlivých cviků.


Metody oceňování podniku
duben 2017 (04.-26.)
Metody oceňování podniku 2011, Miloš Mařík


Management & Controlling malé a střední firmy
leden 2017 (09.-14.)
Management & Controlling malé a střední firmy 2011, Karel Havlíček

Kniha je velice zajímavá a celkem srozumitelně napsaná, ale autor předpokládá, že čtenář má jisté základy ve financích, účetnictví, marketingu apod.


Účetní a daňové souvislosti zákona o obchodních korporacích
07. leden 2017
Účetní a daňové souvislosti zákona o obchodních korporacích 2014, Jana Skálová

Základní pojmy a souvislosti jsou srozumitelně vysvětlené a ukázané na příkladech.


Marketing při utváření podnikové strategie
leden 2017 (01.-02.)
Marketing při utváření podnikové strategie 2009, Karel Havlíček

Pokud se člověk zajímá o marketing, tak knihu doporučuji. Je zajímavá a srozumitelně napsaná.


Cizinci a daně
listopad - prosinec 2016
Cizinci a daně 2011, Magdaléna Vyškovská


Milenec ze snů
listopad 2016 (17.-21.)
Milenec ze snů 2009, Sandra Brown

Chtěla jsem milostnou knihu, kde hlavní hrdinka nebude pubertální, naivní a uťáplá "panna". Bohužel jsem nečekala, že žena ve 29 letech a matka dvou dětí taková může být. Knihu bych zařadila spíše do knih pro dospívající dívky. Hlavní hrdinka, která porodila dvě děti, se stydí říct slovo sex, penis apod? A nevím, zda je chyba v překladu nebo zda takto autorka píše, ale některá slova byla použita nevhodně a působilo to na mě amatérsky.


Asterix a olympijské hry
? - listopad 2016
Asterix a olympijské hry 1995, René Goscinny


1