zapina

Přečtené 192Pražský kavárník
duben - květen 2022
Pražský kavárník 2019, Josef Kroutvor


Tiché roky
duben 2022 (18.-24.)
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová

Opět skvělá kniha k zamyšlení. V knize jsem našla některé shodné rysy i s mnou rodinou. Velice se mi líbilo, že jedna situace byla vykreslena z pohledu více osob. Příběh neustále gradoval a pomalu se rozuzloval. Jak to všechno vlastně bylo z pohledu všech zúčastněných, nám autorka ukázala až na samotném konci knihy. Kniha ukazuje, jak se lišil život lidí během 2. světové války, komunismu a po revoluci. Tento kontrast se mi velice líbil. Doufám, že se každý čtenář nad knihou zamyslí a případně něco ve svém životě změní, aby kniha splnila svůj účel. Bohužel k tomuto prozření někteří dojdou velmi pozdě a nebo nikdy. Kniha tak může otevřít oči dříve, dokud jsme ještě neztratili většinu svého času :) Ačkoliv na mě kniha působila velice depresivně, tak i tak určitě doporučuji přečíst.


Deváté dítě
únor - březen 2022
Deváté dítě 2010, Frank Rossavik

Ačkoliv se jedná o poměrně tenkou knihu, tak je objemná svým obsahem. Příběh je vyprávěn z pohledu malého chlapce, který musel opustit svou rodinu ve velmi nízkém věku. Tento pohled je velice zajímavý a dosud jsem takovouto knihu zatím nečetla. Autor vyprávění doplňoval historickými reáliemi, což umocňovalo celý příběh a čtenář přesně věděl, kde je a jak daná doba vypadala. Kniha je psaná částečně jako bádání a částečně jako vyprávění příběhu, což mě osobně se velice líbilo. Sama jsem takový historický badatel, takže to byl přesně šálek mého čaje. Jsem moc ráda, že existují takovéto knihy, aby poukázaly na zvěrstva a hrozné osudy, které se staly, ale také na to, kolik skvělých lidí existovalo a pomohlo zachránit x lidských životů. Zároveň kniha ukazuje, že nic není jen černé a nic není jen bílé. Nesmíme zapomenout a jako světová populace bychom se měli poučit a nepodléhat propagandám, aby se historie už nikdy neopakovala. Kdo má rád tento druh literatury, tak určitě doporučuji. Kdo je slabší povaha, tak vzhledem k dětské linii tuto knihu radši nečtěte.


15 roků lásky
leden - únor 2022
15 roků lásky 2021, Patrik Hartl

Pan Hartl umí psát prostě parádně. Kniha je velmi čtivá a jeho styl psaní je velmi zábavný. Velmi jsem se u knihy nasmála. Hodnocení jsem však musela srazit kvůli několika rušivým elementům. Neustálé dosazování značek, firem a osobností, které vůbec nebyly důležité, mě v ději celkem rušilo. Dalším zbytečným prvkem pro mě byly zbytečné detaily v oblasti sexu. V některých pasážích tyto detaily zbytečně zastiňovaly skutečnou podstatu děje. Konec mě však příjemně překvapil. Jinak my v Praze takto opravdu nežijeme :) Po finanční a stykové stránce je to od normálního života běžných občanů velmi vzdálené, ale toto nebyla hlavní myšlenka knihy. Každý si z knihy odnese to, co má a co v ní dokáže vidět. Jedná se o příjemné oddechové čtení.


Tulák po hvězdách
srpen 2021 - leden 2022
Tulák po hvězdách 2001, Jack London

Kniha je podle mě dost nadčasová. Atmosféra z příběhu ve věznici byla pro mě dost silná a občas jsem si knihu musela dávkovat po pár stránkách, abych ji ustála. Příběhy z minulosti byly velmi poutavé a hezky se četly. Neustálé opakování toho, že za chvílí ho vyvedou a pověsí, mě od půlky knihy začalo celkem dost rozčilovat. Kdyby toho bylo v knize méně, bylo by to lepší. S názorem autora, že lidé dříve byli lepší, však nesouhlasím. I sama kniha dokazuje, že v základních věcech jsme se vůbec nezměnili, bohužel... Určitě se jedná o zajímavé a silné čtení.


Účetní případy pro praxi 2021
srpen - listopad 2021
Účetní případy pro praxi 2021 2021, Vladimír Hruška

Kniha je velmi přehledně napsaná. Obsahuje všechny nejčastější případy, se kterými by se účetní mohl/a setkat. Knihu doporučuji.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
srpen 2021 (02.-05.)
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2012, Patrik Hartl

V první půlce knihy jsem se opravdu nasmála, ale druhá mi přišla dost smutná a depresivní. I přes to se jedná o pěknou oddechovku ze života. Kniha mi dovolila nahlédnout do mužského světa :) Již dlouho jsem si chtěla knihu přečíst, ale nikdy nebyla příležitost, až nyní. Jsem ráda, že jsem si jí přečetla a vzhledem k úplně ne pro mě naplňujícího konce, se těším na film, kde by měl být jiný konec (opět zastávám názor - nejdřív kniha a pak film).


Listopád
červenec - srpen 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Otázku, jak by se žilo v ČR, kdyby nebyla sametová revoluce, jsem si pokládala mnohokrát. Kniha Listopád ukazuje jeden z mnoha scénářů. Děj je děsivý a mrazivý. Podobný mrazivý pocit jsem zažila i u knihy 1984 pana Orwella. Jedná se o těžší čtení, takže pokud chcete oddechovku, tak určitě sáhněte po něčem jiném :) Knihu velmi doporučuji a jsem moc ráda, že žiji v demokratickém režimu, ačkoliv má také své mouchy (ale to má vše).


Hana
červenec 2021 (12.-16.)
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Páni! To jsem si říkala celou dobu od půlky knihy až do konce. Kniha mě naprosto vtáhla do sebe. Dokonce až tak, že jsem v noci nemohla spát a neustále myslela na Hanu. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Tato kniha se hodně zaměřuje na 2. světovou válku. Čtenář díky ní může zkusit pochopit, co 2. světová válka napáchala na lidských životech. Vykreslení doby a chování postav, mi ukázalo a přiblížilo dobu, ve které žili moji prarodiče a já mohla lépe pochopit jejich chování a názory. Celý příběh je velmi pochmurný. Kniha je psaná velmi čtivě a je lepší ji číst souvisleji, protože kapitoly na sebe velmi navazují a když není čtenář pozorný, nemusí si pak vychutnat tento skvost na 100 %, protože každá věta je důležitá pro pochopení následujícího děje. Knihu určitě doporučuji a spisovatelka mě znovu utvrdila v tom, že patří mezi mé nejoblíbenější.


Hotýlek
červenec 2021 (04.-09.)
Hotýlek 2015, Alena Mornštajnová

Asi se budu opakovat, ale paní Mornštajnová prostě psát umí a přesně podle mého gusta! :) Kniha je psaná retrospektivou a skoky mezi postavami. Což mě osobně vůbec nevadí, spíše naopak, bylo to velmi dobře promyšlené, abych celý děj mohla, co nejlépe pochopit a prožít, ale je možné, že někomu by to mohlo vadit. Příběh je místy velmi smutný, ostatně jako sám život. Kniha vykresluje životy několika generací, kterých se dotkla druhá světová válka a komunismus. Komunismu je v knize věnováno více prostoru. Děkuji za tuto knihu, protože nesmíme zapomenout ani na to, co bylo pácháno na našich životech za doby komunismu (ač je příběh smyšlený, tak podobné věci či horší se děly).


Černý obelisk
duben - červenec 2021
Černý obelisk 2002, Erich Maria Remarque

Knihu mohu opravdu jen a jen doporučit. Kniha se krásně čte a styl, kterým je děj vykreslen, je opravdu skvostný. Pochmurná atmosféra a vykreslení Německa v jeho úpadku a nejhorších časech. Pro lidi, kteří tento styl knih mají rádi, je tato kniha opravdu skvost.


Studna osamění
listopad 2020 - duben 2021
Studna osamění 2002, R. Hall (pseudonym)

Knihu jsem poprvé zkoušela číst, když mi bylo náct. Usoudila jsem však, že na ní ještě nemám věk a odložila jsem ji. Když jsem si konečně řekla, že na ni již věk mám, tak během čtení mi došlo, že po tom, co jsem si v posledních letech prožila, mě kniha dostává do stavů, které mi nejsou příjemné. Celá kniha na mě působí velmi smutně a ponuře. Nenašla jsem ani kousek, kde by bylo aspoň trochu radosti. Možná, kdybych četla knihu v mezidobí, měla bych z ní lepší pocit. Na svou dobu je kniha geniální. Určitě ve své době byla přelomová a je úžasné, že měl někdo takovou odvahu, ji napsat. Co měla říct, tak řekla. Jsem ráda, že v dnešní době toto téma není trestné či tak velké tabu. Ačkoliv je mezi námi bohužel stále dost netolerantních lidí. Určitě doporučuji přečíst.


Lea z Leeuwardenu
? - listopad 2020
Lea z Leeuwardenu 2005, Arnošt Lustig


Ležáky a odboj ve východních Čechách
srpen - listopad 2020
Ležáky a odboj ve východních Čechách 2016, Vojtěch Kyncl

Milovníkům historie tuto knihu určitě doporučuji. Kniha detailně vypráví celý příběh a pozadí zničení vesnice Ležáky. Díky knize člověk pochopí, kolik statečných lidí za druhé světové války jsme měli a to ani nevíme o všech. V knize také čtenář nalezne mnoho dobových fotografií a dokumentů, které dokreslují celý příběh a atmosféru. Kniha je plná faktů, ale i přes to je velmi čtivá. Moc děkuji za napsání této knihy, jako uctění památky všem padlým a statečným, nesmíme nikdy zapomenout!


Zlatí úhoři
? - červenec 2020
Zlatí úhoři 1988, Ota Pavel

Já nějak nevím co k této knize říct. Musela jsem si nechat den to vše vstřebat a pak napsat komentář :) Na knize se mi líbilo, že vypráví o delším časovém úseku. Takové knihy opravdu miluju. Byla zajímavá, ač chytání ryb je pro mě absolutně cizí, tak v této knize se mi to líbilo. Celkově na mě kniha působí spíš pochmurně. Je velmi čtivá a krásně napsaná. Určitě ji doporučuji, pohladila mě po duši a jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst.


Slepá mapa
červen 2020 (12.-27.)
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Tenhle styl knih miluju! Mám ráda knihy, které popisují celý osud hrdinů a ne jen jednu část života. Tato kniha popisuje osudy lidí tří generací a jejich vyrovnávání se se změnami režimů a nových pořádků. Kniha na mne působila dost pochmurně, ale dalo se to čekat vzhledem k naší smutné historii. Proto jsem ráda za relativně šťastný konec. Paní Mornštajnová knihu napsala velmi čtivě a úplně mne pohltila. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout a druhou půlku knihy jsem četla v podstatě pořád. Pokud někdo miluje knihy jako já, zasazené do naší historie, které popisují jak se dříve žilo a jaký ten život byl vlastně jiný, tak určitě doporučuji!


Není římského lidu
květen - červen 2020
Není římského lidu 1975, Jarmila Loukotková

Ke knize musí člověk věkem dospět. Jedná se o mojí první knihu od paní Loukotkové a určitě ne o jedinou. Styl psaní paní Loukotkové byl velmi barvitý a čtivý. Kniha mě vtáhla do děje a je velmi nadčasová. Společnost je stále stejná, jen okolí se nám mění. Kdo má rád historii a rád analyzuje společnost, tak určitě doporučuji!


Krátký návod, jak udělat psa šťastným
leden - duben 2020
Krátký návod, jak udělat psa šťastným 2013, Cesar Millan


Konec léta
duben 2020 (17.-25.)
Konec léta 1999, Danielle Steel

Chtěla jsem nějakou oddechovku, což se mi splnilo. Kniha je čtivá a pořád se v ní něco děje, čtenář se nenudí. Moc se mi líbilo, že kniha byla psaná z pohledů všech hlavních hrdinů. Ale hlavní hrdinka a mučednice mě neuvěřitelně štvala a vytáčela. Také mě hrozně vytáčel překlad, v knize je mnoho překlepů, které při čtení hodně ruší. Kdo má rád nereálnou a sladkou romantiku, tak doporučuji.


Hitlerova nenávist k Židům - Klišé a skutečnost
září 2019 - duben 2020
Hitlerova nenávist k Židům - Klišé a skutečnost 2011, Ralf Georg Reuth

Člověk se na knihu musel hodně soustředit, aby všechny informace dokázal pochytit. Rozhodně to není oddechovka :) Ale kniha se mi moc líbila, zodpověděla mi spoustu otázek a ukázala další pohled na tuto problematiku. Kdo se o toto téma zajímá, určitě doporučuji!


Nesnesitelná lehkost bytí
září 2019 (06.-17.)
Nesnesitelná lehkost bytí 2006, Milan Kundera


Malevil
květen - září 2019
Malevil 1974, Robert Merle

Kdyby kniha byla o něco kratší, bylo by to lepší. Přišlo mi, že jí autor zbytečně natahuje. Jinak je to velmi čtivá kniha. Na začátku jsem čekala co se bude dít, ale jakmile se to stalo, tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Ty hodiny, kdy se to stalo, a člověk neví co se děje a jen trpí, ty byly popsány brilantně. Téměř jsem nespala a jen četla. Zajímavý námět a velice zajímavé pojetí, které člověka donutí přemýšlet. Velice jsem ocenila Tomášovi poznámky a že jeho konečná poznámka nabrala tak rychlý spád a vše podstatné jsme se dozvěděli. Jen mě mrzí, že v knize nebylo zmíněno, jak to bylo se zbytkem světa a jeho případný zásah. Knihu doporučuji.


Svědkové z továrny na smrt
květen 2019 (08.-30.)
Svědkové z továrny na smrt 2007, Eric Friedler

To je prostě velmi silná kniha. Jak psal Francouz níže, kniha je opravdu jen pro silné povahy. Je velmi podrobně a detailně napsaná. Ke knize jsem se dostala čistě náhodou během výprodeje knih v knihovně a jsem ráda, že jsem jí ulovila. Je to neskutečně silné svědectví. Kniha je zaměřena na zvláštní komando a vypráví historii z toho děsivého úhlu pohledu. Četla jsem již mnoho knih o 2. světové válce, ale tato kniha mi poskytla další informace, které jsem neznala. Myslím, že se tam dělo spoustu dalších věcí, které si nedokážeme ani představit a které netušíme. Děkuji za tyto knihy, nikdy nesmíme zapomenout. Dalším pro mě důležitým bodem bylo vyprávění o tom, jak vězni žili dál po osvobození a jak pro ně bylo těžké se začlenit do normálního života. SS jim zničili život. V táboře nechali část své osobnosti a přišli o svůj vnitřní klid. Jen velice silné osobnosti s tím dále dokážou žít a já je moc obdivuji. Kdo se o toto téma zajímá, určitě doporučuji přečíst.


Ze života české společnosti
květen 2019 (01.-08.)
Ze života české společnosti 1994, Josef Škvorecký

Tak to bylo hodně dobrý! :) Určitě doporučuji k přečtení. Člověk se pobaví a dá si příjemnou pauzu od vážných témat, ač politické pozadí této knihy z jedné strany úsměvné není, kniha jistě velmi pobaví.


Oheň na vodě : Povídky
duben - květen 2019
Oheň na vodě : Povídky 1998, Arnošt Lustig

Povídky jsou spíše takovými úvahami. Kniha může být svou hloubkou obtížnější ke čtení než předchozí knihy pana Lustiga, ale pro člověka, který se o toho téma zajímá, stojí za přečtení.


Žila jsem již před staletími
březen - duben 2019
Žila jsem již před staletími 2005, Barbara Erskine

Kniha byla zvláštní a napínavá. Četla se téměř skoro sama. Ale ta přilepená "povídka" jak to bylo dál... to si autorka mohla odpustit. Naprosto zbytečná a trochu nechutná motanice. Původní konec byl odpovídající celému příběhu a tam se kruh skutečně uzavřel. Ale autorka ho opět otevřela a ještě víc zamotala. Škoda, jinak bych dala 5 hvězdiček. Jak se říká, pokračování vždy stojí za.. prd :D


Nahý vikomt
březen 2019 (16.-19.)
Nahý vikomt 2011, Sally MacKenzie

Kniha nebyla špatná. Četla se dobře a děj byl zajímavý. Ale asi tento žánr pro mě není. Chtěla jsem něco romantického, což tato kniha byla a na odpočinkové čtení je ideální.


Mistr a Markétka
únor - březen 2019
Mistr a Markétka 1969, Michail Bulgakov

Po dočtení této knihy jsem musela hodně dlouho přemýšlet, co o ní do komentáře vlastně napíšu. A asi nemám slov... něco tak strhujícího a mystického jsem snad ještě nikdy nečetla.. Kniha má mnoho rozměrů a mnoho pohledů, kterými se na ní můžeme dívat. Ukazuje politické dění v Rusku, ale zároveň ke každému čtenáři promlouvá určitými tématy života. Jistě si tam každý najde kousek ze svého života. Knihu jsem četla ve správný čas, kdy jsem byla schopna ocenit její hodnotu a vřele doporučuji ostatním. Podle mého názoru by si jí měl každý přečíst, ale jde o správné načasování.


Z deníku kocoura Modroočka
? - březen 2019
Z deníku kocoura Modroočka 1976, Josef Kolář


Polámal se mraveneček
? - březen 2019
Polámal se mraveneček 1964, Josef Kožíšek


Krása nesmírná
? - březen 2019
Krása nesmírná 1984, I. Karnauchovová (pseudonym)


Dětem
? - březen 2019
Dětem 2004, Josef Lada


Jedna, dvě, Honza jde
? - březen 2019
Jedna, dvě, Honza jde 1985, Josef Lada


O chytré kmotře lišce
? - březen 2019
O chytré kmotře lišce 2009, Josef Lada


Míša Kulička v rodném lese
? - březen 2019
Míša Kulička v rodném lese 1966, Josef Menzel


Mnichovský komplex
prosinec 2018 - únor 2019
Mnichovský komplex 2000, Jan Tesař


Břicháč Tom
prosinec 2018 (27.-30.)
Břicháč Tom 2015, Tomáš Kosačík


Dlouhé noci v cizím světě
prosinec 2018 (08.-13.)
Dlouhé noci v cizím světě 2017, Annie DeWitt

odpad!


Ženy z rodu Habsburků
říjen - prosinec 2018
Ženy z rodu Habsburků 2009, Jan Bauer


Židovka
listopad 2016 - říjen 2018
Židovka 2010, Andrea Coddington

Nejprve jsem se do knihy nedokázala začíst, protože je psaná po slovensky. Knihu jsem na nějakou dobu dala stranou a asi to měla svůj důvod, protože když jsem se k ní vrátila, tak jsem se od ní již nemohla odtrhnout. Naprosto mě pohltila. Je to velmi dojemný příběh, který ukazuje jak se nám za vlády komunismu žilo. Hlavní hrdinku velmi obdivuji za to, co vše dokázala a i přes všechny strasti života stále dokáže jít dál vzpřímeně a s pozitivním myšlením. Někdy nás život velmi zkouší a myslím, že každý se v něčem v této knize najde. Moc děkuji za tuto knihu, protože mi dodala naději a zároveň otevřela oči.


1