vnimat_Krasu - Přečtené 170


Záhada Henriho Picka
říjen - listopad 2018
Záhada Henriho Picka 2018, D. Foenkinos

Nehledejte román. Hledejte drobné příběhy o obyčejnosti lidství. A spíš než rozplétání příběhu o geniálním románu, hledejte krizi středního věku, rutinu manželství, podléhání pokušení a stáří. V těhle tématech je Foenkinos silný. Tak zvažte, jestli hledáte zrovna tohle.


Už mě vidíš?
srpen - říjen 2018
Už mě vidíš? 2013, S. J. Bolton

Vymysli si klišé z detektivky. Hrdinku se závislostí, vraha, co kupí jednu brutalitu za druhou nebo patologa, co si v podzemí pouští vážnou hudbu. To všechno tady najdeš. V asi nejuondanějším bestselleru, ve kterém jsem fandil hlavně sám sobě. Abych ho dočet.


Hra na vraždu
? - srpen 2018
Hra na vraždu 2015, A. Christie

Christieovská přehuštěnost je vždycky na hraně. Když zaklapne, je z toho detektivka jako víno. Ve Hře na vraždu bylo ale na mě těch motivů, postav, vysvětlivek a domněnek až moc. A možná i proto ve svý rozšířený podobě působí knížka tak nějak unaveně. Ostatně, jako sám Hercule.


Konec hlídky
červen - srpen 2018
Konec hlídky 2016, S. King

Dokonalé stopy
? - srpen 2018
Dokonalé stopy 2018, H. Fields

Začíst se do Dokonalejch stop docela trvá. Vraha tu totiž znáte od první pětistránky, a Fieldsová si zvlášť z úvodu libuje ve větách květnatějších než holandský tulipánový pole. Dojem tu ale naštěstí docela graduje. Brutalita je sympaticky béčková, hlavní hrdina je prost úchylek i neduhů, a i když všechno směřuje k očekávanýmu závěru, bude se vám nakonec po Lucovi s Avou stejskat. A ruku na srdce, to se nestává často.


Záhada na zámku Styles
červen - červenec 2018
Záhada na zámku Styles 2001, A. Christie

Jsou knížky, co mají skvělou formu, a pak jsou ty, co mají super obsah. Skvělý jsou ty, co mají obojí. A úchvatný jsou ty, u kterých si přes dokonalej obsah formy ani nevšimnete. Jako Záhada na zámku Styles. Mon ami.


Temná hmota
listopad 2017 - červen 2018
Temná hmota 2017, B. Crouch

Dessně zábavná knížka. Teda pokud vám nejde hlava kolem z alternativních realit, ze sexu s jinými verzemi vašich manželek a z píchání ampulí do žil. Blake Crouch má tempo v paži. Vrství zajímavý motivy, aniž by se v nich vrtal. A vy si tak s Temnou hmotou koupíte sci-fi, kterýmu by napínavost mohlo závidět celý Norsko.


Game
leden - květen 2018
Game 2013, A. d. l. Motte

Game je jako ten akční thriller, co běží v televizi v sobotu ve 23:10. Se vším dobrým i špatným. Ze začátku si ujíždíte na zajímavý premise, i na tom, že takový tempo jste naposled viděli v třetí Smrtonosný pasti. Po půlce vám ale dojde, že autor je spíš srdcař než kvalitář, a že by vám to stačilo v polovičním rozměru. Čím dál jste, tím horší to je. V kolonce spotřebního akčňáku ale není moc vydatnějších zástupců.


Jepice
? - květen 2018
Jepice 2018, J. Hazel

Pozejtří si nebudu pamatovat, o čem to bylo. Dneska mi to ale nevadí. Hazel nepřepálil množství postav, vyvážil dějový odbočky a celkem sympaticky krátil. Roztomile béčkový tři hvězdičky pak povyšuju za zjevnou adoraci Kubrickova Eyes Wide Shut a potenciál toho, že se příště dočkáme bratrovražednýho souboje dvou Priestů. A že z béčka klesneme do céčka. A já si to užiju.


Boží prst
listopad 2017 - leden 2018
Boží prst 2017, M. Reiersgård

Ta přirozenost mě zase bavila. Na rozdíl od Závějí jí ale zabíjí rozuzlení, který by mohlo vyučovat debilitu na vysoký škole života. Nechá totiž vyhnít jednu výraznou dějovou linku a drze na vás vyplázne jazyk. Což mrzí. Bitte s Vernerem jsou totiž opět fajn, prostředí chladí a Marit zjevně umí. Tak snad bude napotřetí umět o chlup líp.


Žena v okně
říjen - listopad 2017
Žena v okně 2017, A. Finn

Som chlastal. Ale vážně. Ženská, co má bludy, páč je permanentně v lihu, je prostě trend, na kterej se nějak nechytám. Kvalitativně je na tom ale Ženská v okně líp než ta ve vlaku. Autorovi i přesto chybí lehčí pero nebo černohumornost Flynnový, aby dokázal vyskočit ze škatulky spotřebního thrilleru, kterej má na českým obalu zlatým fontem vyryto bestseller. Dobrý. Pro mámu k Vánocům.


Zmizelý
září - říjen 2017
Zmizelý 2017, C. L. Taylor

Dostat desetikorunu za každou knížku o zmizelým dítěti za posledních deset let, vydělám si na kolotoč. Ještě klika, že je C. L. Taylor tak skvělá autorka a umí dávkovat napětí i u knížky, která není ani zdaleka tak akční a přímočará jako Lež. Formálně není příliš co vytýkat, příště prosím ale trochu originálnější téma. PS: Půl hvězdičky pro překladatele, kterej se musel v chatovacích miniepizodkách pohrát s překladem angliny, u který z pochopitelnejch důvodů není jasný pohlaví. Zmátlo to i mě.


Spouštěč
září 2017 (04.-22.)
Spouštěč 2015, W. Dorn

Ne. Durna jsem měl dlouhodobě zařazenýho do škatulky "na konci sice budeš trochu nasranej, ale přečteš to jením dechem". O Spouštěči to ale platí jenom z jedný, a bohužel z tý horší poloviny. Příliš mnoho paranoí tu totiž umořilo vola. A od doby, co se i ty nejthrillerovější pasáže promění ve výmysly, a prohlédnete tak pointě přes skořápku, se do konce vyloženě prozíváte. Jednu úroveň literární kvality za Mrazivým tichem. A to mě u ní taky dvakrát nemrazilo.


Ready player one – Hra začíná
srpen 2017 (16.-30.)
Ready player one – Hra začíná 2012, E. Cline

Vlastně moc nezáleží na tom, jak moc kovaní jste hráči. Cline je totiž suprovej vypravěč a očividně miluje Harryho Pottera. A pokud byste dali ledvinu za zopáknutí zážitku z Ohnivýho poháru, je Ready Player One zatraceně cennej achievement. Přečtete ho totiž jako nic. A i když zpětně uznáte, že začátek se možná až příliš táhne a že konec to vezme trochu zhurta, budete mít chuť si natáhnout vizor a přesunout se zpátky. Návyková je totiž knížka skoro jako, ehm, dobrá videohra.


Špinavý kšefty na North Ganson Street
? - srpen 2017
Špinavý kšefty na North Ganson Street 2017, S. C. Zahler

Jestli vás baví zemitý Tarantinovky, zvládnete ten nejčernější možnej humor a uřezaný penisy si dáváte jako dezert, našel jsem pro vás knihu roku. Vedle Špinavejch Kšeftů od režiséra Bone Tomahawk totiž vypadá takovej Nesbô jako totální feminosant. Pět z pěti nekrofilů doporučuje. A já taky.


Případ ukradeného zubu
červenec 2017 (14.-29.)
Případ ukradeného zubu 2017, W. Ritter

Jackabyho mám rád. Ale Ritter neví, kdy přestat. Šroubuje jeden fantasy závit za druhým a přitom by hrozně chtěl bejt Potterem mezi Holmesology. Jo, odsýpá mu to. A zase jsem byl na straně sto v době, kdy obvykle bejvám na třicítce. Je jen škoda, že je to celé tak děsně bez pohlaví. Trojku si přečtu. I když vlastně ani nevím, jestli je to guilty pleasure.


Sherlock
červenec 2017 (08.-13.)
Sherlock 2012, G. Moore

Je hrozná škoda, že Grahamu Moorovi chybí nadhled. Chybí totiž strašně málo, aby z Sherlocka byla parádní komedie o partičce trhlých holmesologů. Natočil by jí Guy Ritchie a byl by to jedinej film o Sherlocku Holmesovi, kde by Robert Downey Jr. nepůsobil nepatřičně. Ta serióznost to ale celé sráží děsně dolů. A zatímco buddy vyšetřování Doyla a Stokera docela ujde, linie ze současnosti je smích. Bohužel ale nechtěnej.


Zázrak
červen - červenec 2017
Zázrak 2017, E. Donoghue

Před Donoghue musí jeden smeknout klobouk. Zázrak je na tom totiž perfektně jak z historického, tak z medicínského hlediska. A ano, občas tento fakt knížce trochu zabraňuje v tempu. Přesto je pro mě Zázrak velmi niterní, zvolna vyprávěnou, od podlahy budovanou četbou, co zlehka připomíná Faberův Kvítek, a na kterou se bude zapomínat jen těžko. A teď už mě nerušte. Mám hlad.


Planina
červenec 2017 (08.-11.)
Planina 2016, S. Bragi

odpad!

Hovno navoněný Chanelem. Představte si čtyři postavy, les a hororový scény, který jste už někde viděli, halabala vrstvený za sebe. A teď si představte spisovatele, co za každý situace píše hóch a v jednom kuse chytračí. Budiž Planina. Nejotravnější knížka za poslední roky.


Zkurvenej příběh
duben - červenec 2017
Zkurvenej příběh 2017, B. Minier

Zkurvenej konec. Dokud se Minier snaží inspirovat typickou Kingovskou teenage záhadou, všechno jakž takž klape. Tempo se sice trochu plouží, ale atmoška maloměsta má něco do sebe a docela plasticky z ní voní dobrej film. Jenomže tam, kde by King vynes ryze civilní trumfy, případně šibalsky zamrkal sci-fi zápletkou, tam zbývá Minierovi jenom prostor pro výsměch. A podvod na čtenářích, kterej se u takhle tlustý knížky akceptuje těžko. Meh.


Lež
červenec 2017 (08.-10.)
Lež 2016, C. L. Taylor

Já vlastně od thrilleru víc nechci. Chci akci. Ta tady je. Chci formu, od který se neodtrhnete. Taky splněno. Chci se bavit. A Lež baví. Asi bych moh strhávat hvězdičky za hlavní hrdinku, co se od začátku chová trochu na pěst, ale v tomhle případě prostě odpouštím ledascos. Ten spád by totiž Taylorová mohla vyučovat.


Před pádem
březen - červen 2017
Před pádem 2016, N. Hawley

Před pádem je náladovka. Nemá děj, co vás nenechá odpočinout, ani pointu, na níž si vzpomenete za týden. Má ale atmosféru plnou malinkých příběhů, postav a drobných zkažeností, které tak příjemně připomenou to nejlepší především z druhé řady Farga. Na víc hvězdiček by ale potřebovala jít hloubš. A neplavat jen tak, ehm, po hladině.


Spálená obloha
červen 2017 (11.-17.)
Spálená obloha 2016, G. Macmillan

Dočetl. Ale táhlo se to jako těsto. Pokud jste četli byť jen jedinou knížku o zmizení dítěte (a že jich je na každý poličce v knihovně za korunu kornout), bude vás Spálená obloha děsně štvát. Kór proto, že detektiv je beztvarej ťunťa a trauma hrdinky by se dalo vcucnout do kratičký povídky. Závěr je ok a drobně spravuje náladu. Přesto nic, co by stálo za řeč.


Ví o tobě
květen 2017 (10.-24.)
Ví o tobě 2017, S. Pinborough

Prej napiš komentář. Ke knížce, jejíž děj je postavenej na tom, abyste netušili, co se stane za chvíli. Tak to teda pěkně děkuju. Prostě si to přečtěte. A nevěřte ničemu.


Závěje
? - květen 2017
Závěje 2017, M. Reiersgård

Jsem ten poslední, co by tu doporučoval severskou detektivku. Ale Závěje jsou jiný. Nemaj sériovýho vraha, poldu, co se rád vožírá, rádoby vtipnýho patologa ani detailní popisy toho, jak tu mrtvou šestiletou holčičku někdo měsíc brousil a krmil hlínou. Závěje jsou tak akorát. A v tom nejlepším připomínaj civilnost britskýho seriálu Broadchurch. Koho zkrátka taky už sere, jak jsou všechny ty severský balasty stejný, tak tomu přeju dobrý den.


Moriarty
únor - březen 2017
Moriarty 2015, A. Horowitz

Závěr knížek zpravidla sráží hodnocení o hvězdičku. U Moriartyho je to naopak. Horowitz totiž nepochopitelně vypráví příběh o dvou divnohrdinech, kupí náhody, zvláštní rozhodnutí a dějové díry. A vy máte sto chutí vlepit knížce dvojku a vzývat Conana Doyla. Jenomže podobně jak ve filmech od Shyamalana dává posledních dvacet stránek knize logiku. A gradaci. A řadí ji mezi ty lepší postdoylovské pokusy.


Sova
únor - březen 2017
Sova 2016, S. Bjørk (pseudonym)

O úroveň lepší než minule. Přesto furt tak nějak na prvním schodě. Bjørkovi někdo zavřel kecy do klece a tak se Munchův případ od minula sympaticky zestručnil. Snaha za každou cenu šokovat a nutnost v závěru mučit některého z detektivových příbuzných ale posílá knihu zpátky do průměrna. Jako jo. Odsýpá to, s Miou bych si rád zašel na rande a vy to celé přečtete, než řeknete sova. Ale vyprávět o tom rodičům? To nebudete.


Dívka v ledu
únor 2017 (01.-21.)
Dívka v ledu 2016, R. Bryndza

Instantní polívka. Čte se dobře a kór ke konci jsem oceňoval, jak Bryndza krátí a zbytečně nekecá. A ačkoliv nejspíš uhádnete vraha tak o dvě stě stránky dřív, než by bylo košer, bude vám to luft. Všechno je totiž takové, jaké má být. Jenom ta přidaná hodnota - ta tam chybí. A pokud už se těšíte, jak po přečtení přidáte věcný komentář na Databázi knih, mákněte si. Pozítří už totiž nebudete vědět, kdo byl dívka a kdo led.


Krajinou mrtvých mužů
leden - únor 2017
Krajinou mrtvých mužů 2015, R. Ryan

Zvláštně návykové. Takovým košatým, totálně beztempovým způsobem, kterej se blbě čte, ale obdivujete ho. Robert Ryan má pozoruhodný talent přepsat atmosféru války snad nejlíp od Remarqua. Ani si nepamatuju, že by mě bavily všechny možné linie a nikoliv ta ústřední, detektivní. A jak se děj blíží k závěrečnému vysvětlování a opouští se osudy vojáků, tím méně mě to bavilo. Zkusit? Jo. Pokud máte volnou krabici čaje... a čas.


V lese visí anděl
leden - únor 2017
V lese visí anděl 2015, S. Bjørk (pseudonym)

Plus za prima postavy a seriálovej feeling. Minus za všechno ostatní. V samotným jádru se schovává prima knížka. Bohužel jí Bjørk obaluje štůčky slovní bavlny, kterou je kór ze začátku obtížné se prosekat. Šokující dětská premisa je v aktuální severské hitparádě smutnou rutinou, už v první polovině knížky odhadnutelný vrah ale ne. Přesto dávám Bjørkovi šanci. Námětem podobná série od Ohlssonové se totiž taky časem dokázala vzchopit. Takže třeba...


Přítelkyně smrti
prosinec 2016 - leden 2017
Přítelkyně smrti 2016, B. Aichner

Zábava. Takovým tím svižným bezmyšlenkovitým způsobem. Krátkým jako Aichnerovy věty. Věrohodným jako filmy od Hallmarku. Autorovi nelze upřít jistou akčnost. Dny se tu vejdou do pár vět a životy do pár kapitol. Ta pachuť instantní polívky se ale nedá jen tak přehlušit. Bez emocí. A taky bez zvlášť silné touhy po druhém dílu.


Vdova
? - prosinec 2016
Vdova 2016, F. Barton

Dvě hvězdičky jsou trochu krutý, já vim. Jenomže Fiona Barton slušnou povídku natahuje jako žvejku. A jakkoliv mě Glenův příběh ze začátku zajímal, z druhé půlky je znatelně cítit promarněnej pokus. Jestli totiž něco Bartonové nejde, je to vývoj postav. Což je i vzhledem k závěru Vdovy docela problém. A tak oproti psychologicky našlapané Zmizelé chybí Vdově emoce i aktuálnost. A teď pardon. Jdu se zavřít do chatovací místnosti.


Jackaby
prosinec 2016 (09.-22.)
Jackaby 2015, W. Ritter

Mnohem lepší než se tady straší. Ritter není písmenkový onanista a dávkuje sherlockovské fantasy svižně a bez zbytečných keců. A zatímco tematicky velmi podobné Řeky Londýna jsem měl kvůli popisnosti problém dočíst, Jackaby mi utekl jak ranní vlak. Jako jo. Je to celé absolutně zaměnitelné a autor posouvá hranice fantastična, jak se mu to zrovna hodí. Ale přesto sympatie. A být mi o deset let míň, napíšu si o tom status na Facebook.


Kniha zvláštních nových věcí
říjen - listopad 2016
Kniha zvláštních nových věcí 2016, M. Faber

On to prostě umí. Napojit hromadu těžkých myšlenek, témat a parafrází do knížky, u níž obracíte stránky jako šílenci. Kniha zvláštních nových věcí není o vesmíru. Je o vztahu dvou lidí. Jeho a jí v dopisech, ve kterých najdete sami sebe. Jak vám někdo chybí. Jak je vám smutno. Jak je vám pak hloupě, když kvůli práci zapomínáte na toho druhého. Čtete, teskníte a zároveň si říkáte: pane Faber, jste fakt hustej. Vít vít ejte v literární extralize.


Kráva nebeská
duben - říjen 2016
Kráva nebeská 2016, D. Duchovny

Bůh nás nenávidí. A David Duchovny nenávidí humor.


Právo nálezce
říjen 2016 (18.-30.)
Právo nálezce 2015, S. King

Nejslabší King, co si pamatuju. A to ne proto, že by námět a zápletka stály za starou belu, nýbrž proto, že se to celé táhne jako karamel. Právo nálezce by se dost dobře dalo smrsknout do formátu delší povídky. A co hůř, dalo by se smrsknout tak, že by se v něm vůbec nemusela vyskytovat postava Billa Hodgese. Ano, formálně King stále převyšuje většinu aktuální produkce. Nemohl jsem se však zbavit dojmu, že oprášil jeden ze svých starých nepublikovaných námětů a rozhodl se do něj vší silou nacpat svou aktuální detektivní postavu. Bohužel. Prozíváno.


Prach a stín
září 2016 (03.-24.)
Prach a stín 2016, L. Faye

Neuvěřitelně pokorné. Faye mistrně trefila Doylův styl, má načteno a trpělivě se drží klasické literatury. Žádná přehnaná akce, nýbrž převleky, plížení, verbální bitvy. A Rozparovač? Jen tichý fantom v neklidné čtvrti, žádné hloupé pokusy o vzkříšení osmé variace na Moriartyho. Komu přišli Bohové Gothamu poněkud těžkopádní, Prach a stín se čte lehce jako vánek. Tohle prostě moh bejt dle tématu pěknej průser. Ale není. Je to nejlepší falešná Doylovka, jakou jsem kdy čet.


Ostrov Entry
? - září 2016
Ostrov Entry 2015, P. May

Sime není Finn. A Peter May se tu na můj vkus občas až moc rozkecává o úplných blbostech. Když ale vynechám těch zhruba čtyřicet zbytečných stránek o nespavosti, prolíná v Ostrov Entry minulost se současností přímo bravurně. Stejně jako ve Skále je tu totiž více méně putna, kdo zabíjel a kdo co odskáče. Hlavní roli tu totiž hrají dva naprosto nebanální životní osudy. A za to, jak May umí klamat tělem a prokládá detektivku výtečným dramatem o rodině, za to mu patří můj dík.


Sedmikrásky
srpen 2016 (05.-10.)
Sedmikrásky 2013, K. Ohlsson

Nechtění byl slabej čaj, v Sedmikráskách Ohlssonová nachází seriálovej ajfr, schopnost dávkovat nové důkazy i umění příliš nenudit. A mně to prostě sedlo. Snad i proto, že už jsem si hlavní postavy dovedl zaškatulkovat a užíval si totálně nenáročnou severskou jízdu bez otravných berliček. A takovou knížku si s sebou chcete vzít na dovolenou. Lajk!


Bazar zlých snů
červenec 2016 (07.-26.)
Bazar zlých snů 2016, S. King

Je to pořád v něm. A když to do nás napere skrz Nekrology, Smrt, Morálku, Zlého chlapečka a vůbec dobré tři čtvrtiny knížky, máte chuť popadnout laptop a napsat něco podobně super. A jedinou výraznější vadou, co mi brání před udělením fanboyovské plné palby, je prosté přesycení. Bez páru básňových nepodarků nebo k neučtení úmorného Blokády Billyho by se totiž tenhle bazar obešel. Přesto kupujte. Pár hořkých se mezi mléčnými najde vždycky.


1 2 3 4 5 >