Vendula39

Přečtené 271Vězňova žena
? - březen 2022
Vězňova žena 2020, Maggie Brookes

Nesuď knihu podle obalu, ale v tomto případu si dovoluji oponovat, tak harmonicky ten příběh zase nevypadal. Příběhy o skutečných událostech mě ovlivní vždy víc než si dokážu připustit, ale to mě právě nabíjí číst je dál a dál. Tento byl opět něčím vyjímečný a ta ironie, že by v přísně střežených zajateckých táborech mohla přežívat žena je vskutku poutavé. Ovšem skutečnost, že musela několik měsíců nosit korzet i v noci mě za ni bolí ještě víc než bylo popsáno. Největší škoda je, že už není v příběhu dopsána skutečnost, jak dopadli ostatní z těch, kteří s nimi ty trýznivé podmínky museli prožívat, konkrétně to, jestli se s nimi Izzy s Billem ještě někdy viděla.


Růže pro Algernon
únor 2022 (11.-13.)
Růže pro Algernon 2011, Daniel Keyes

Knihu hodnotím velmi kladně, ať už z důvodu působivého, neobvyklého děje, tak také díky následnému shlédnutí divadelního představení v Praze. Při čtení tohoto díla mi nejednou vletěla slza do očí. Objevily se však i vlny štěstí, například, když byl hlavní hrdina na špičce svého snu k chytrosti. I když nebylo v knize zmíněno zrovna nějaké přirovnání, tak ze čtení vyplynulo, že pokud je člověk méně chytrý, tak je spokojený, protože v okolí vnímá samé kamarády. Když je dotyčný průměrný začne si všímat různých druhů povahy, ale pokud je abnormálně vzdělaný, tak ztratí vše jako tomu bylo v prvním případě, protože to je on, kdo odsuzuje, ty méně vzdělané. Nejlepší části byly vylíčeny s bílou myškou, koneckonců za nic nemohla, když si ji vybrali k pokusu a nezbývá nic jiného než jí vzdát hold.


Cesty srdce
září 2021 - leden 2022
Cesty srdce 2019, Susan Wiggs

Co dodat? I když se nám stala sebehorší tragédie, tak nakonec ve svém srdci najdeme někdy trnitou, ale někdy i rovinatou cestu, jak se s ní vypořádat. Kniha mě vzala u srdce, geniálně napsané dílo, vyjadřující jak jsou rodinné vztahy důležité a pokud se jedná o záhady, no tak to patří k mým oblíbeným tématům už nějakou dobu. Zéjména pátrání do minulosti mě většinou naplní takový zvláštím pocitem, co by se asi stalo, kdybych sama žila v té době? Každopádně letní dovolená ve Francii nezní vůbec špatně no a sídlo Bellerive bude mít u mě vždy dveře otevřené stejně jako Camilla a její nezvyklé povolání.


Pygmalión
leden 2022 (01.-14.)
Pygmalión 2007, George Bernard Shaw

Drama mě velmi zaujalo, zejména odlišné vnímání pánů na květinářku. Podle mě se Líza rychle naučila novému vyjadřování a ani jsem se jí nedivila, když si konečně vybila vztek na pana Higginse, za to, co jí udělal. Dílo bylo krátké, po jazykové stránce dobře čitelné, určitě si ho za pár let přečtu znovu.


O myších a lidech
prosinec 2021 (01.-09.)
O myších a lidech 2004, John Steinbeck

Novela se mi krásně četla, bylo to zapříčiněno i její krátkou formou. Nejvíce mě zaujalo přátelství ústředních postav a ukazuje nám to, že nesmíme zanevřít na lidi s nějakým hendikepem, ať už nám způsobují jakékoli problémy. Každý z nás má nějakou úchylku a vzít si do kapsy myš a hladit si ji je pro dnešní svět nepřijatelné, ale najdou se i takoví, kterým by to přišlo normální. Dílo celkově hodnotím velmi dobře, líbil se mi jak děj tak i popis prostředí, konkrétně krajiny.


Revizor
? - prosinec 2021
Revizor 2010, Nikolaj Vasiljevič Gogol

Dílo se mě velmi zaujalo. Byly tam krásně vykresleny okamžiky, které se snaží lidé co nejlépe ututlat, když má přijet nějaká kontrola. Myslím si, že v dnešní době by to také mnozí zkoušeli. Řekla bych že jde i o nadčasové dílo, které když si někdo přečte, tak neudělá chybu.


Obraz Doriana Graye
? - prosinec 2021
Obraz Doriana Graye 1999, Oscar Wilde

Podle mého názoru, jedna z nejlépe napsaných knih vůbec. Dílo se mi krásně četlo, bylo psáno srozumitelnou češtinou. Ústřední postavou byla mladá postava, se kterou jsem se mohla ztotožnit. Zaujala mě taktéž předmluva, v které byly řečeny různé citáty pana Wilda, s něčím takovým jsem se ještě u knihy nesetkala. Řekla bych, že to platí na jakékoli dílo (např. Cílem umění je odhalit umění a skrýt umělce). I přes větší počet stran, dílo hodnotím velice kladně a v budoucnu se k němu určitě s radostí vrátím.


Můj (téměř) dokonalý život
srpen - září 2021
Můj (téměř) dokonalý život 2017, S. Kinsella (pseudonym)

Každý z nás sní o "onom" dokonalém životě, ale málokdo ho ve skutečnosti opravdu žije. V dnešní době na sociálních sítí může vše vypadat jako realita, ale mnohdy to tak vskutku není (jedná se i o Katiin případ). I když Deméter nebyla nijak přátelská, tak musím přznat že kolektiv uměla vést velice dobře a následná spolupráce s Kate oběma jenom prospěla. Nejlépe byly popsány chvíle odplaty, neštěstí ale i radosti. Pokud nemáte zrovna co číst, tak neuděláte určitě chybu, když se dotknete téhle knihy. A Alex se jevil jako milý chlápek, a tu projížďku na kole bych si s ním klidně v zimě dala.


Žít navěky
červen - srpen 2021
Žít navěky 2020, Dara Horn

Zpočátku se četla těžce, chvíli trvalo, než jsem se do ní začetla. Ve výsledku nejsem zklamaná z přečtení, kniha byla pojatá takovým vlastním osobitým způsobem, který se jen tak nevidí. Nevím jestli bych po takovém čtení chtěla "žít navěky", ale jedno vím jistě, že by to nebyla špatná zkušenost , žít třeba do sta let, člověk by si aspoň utřídil myšlenky a zjistil by jak se svět postupně změnil.


Zloba
květen - červen 2021
Zloba 2016, Chris Carter

Přečteno jedním dechem. Děj byl pojat zajímavým originálním způsobem. Nejvíce mě zaujalo, že se vrah svěřoval se svou taktikou. To se jen tak nevidí, většinou na všechno policie přijde sama, tady hrála však klíčovou roli nápověda ze strany vězněného. Pěkně podána byla i minulost onoho Roberta Huntera, mnoho se tím v jeho kariéře vysvětluje. Nejvíce zarážející ovšem zůstává mimika a chování obžalovaného, ten klam, na kterém má život postaven.


Anna Kareninová I
únor - květen 2021
Anna Kareninová I 1976, Lev Nikolajevič Tolstoj

I když má dílo hodně stran, tak se mi docela dobře četlo. Některé pasáže se však hrozně vlekly. Přečetla jsem to víceméně povinně, ale i tak se mi dílo docela líbilo a rozhodně má něco do sebe.


Tyrolské elegie
duben 2021 (04.-22.)
Tyrolské elegie 1885, Karel Havlíček Borovský

Elegie se mi velmi líbily, protože mám ráda humorné básně. Nejvíce mě zaujalo zobrazení černého buldoga, měsíčku nebo verš o borovském kostelíčku. Určitě si na tyrolské elegie ještě někdy vzpomenu a znovu si je ráda přečtu.


Hledá se Romeo
leden - únor 2021
Hledá se Romeo 2017, Alexandra Potter

Takový oddechový román. Od začátku bylo jasné jestli zůstane s Willem nebo Sykesem, i když se jejich role střídaly na Juliině první příčče. Líbily se mi některé pasáže, nejvíce například ten výlet do Verony.


Dívka v ledu
leden 2021 (06.-18.)
Dívka v ledu 2016, Robert Bryndza

Kniha se mi líbila. Překvapila mě v hlavní roli detektiva žena Erika. Oceňuji různé zápletky, překvapením pro mě byl i výsledný vrah, co zabíjel pokaždé se stejným motivem. Kniha se mi četla jedním dechem a vřele ji doporučuji dalším čtenářům k přečtení.


Kulička
? - prosinec 2020
Kulička 1968, Guy de Maupassant

Ze začátku docela nudná kniha popisující válku a nepokoje s ní spojené. Nicméně po příjezdu dostavníku se kniha začíná rozvíjet a je čím dál lepší. Je zde humoristicky popsána situace tehdejších francouzských vrstev společnosti, ale ve skutečnosti je lepší být možná chudým člověkem, kterým pohrdá společnost než bohatým šlechticem, který se staví nad ostatní a myslí si že je lepší.


Petr a Lucie
? - prosinec 2020
Petr a Lucie 1984, Romain Rolland

I povinná četba má něco do sebe, například dojemné příběhy mnohdy i o lásce. Děj se odehrával v Paříži naštěstí zde nebyly žádné cizí jména, které bych nedokázala přečíst. I když mě válečná období nikdy nebrala, tak když jsou dány do krátkého příběhy až tak moc mi nevadí.


Ztracené
? - prosinec 2020
Ztracené 2015, Eva Urbaníková

Všichni jim říkali ať to nedělají, ale ony okouzlené oříškovou barvou pleti neměly náladu poslouchat jejich rady. Po přečtení této knihy jsem k Arabům získala ještě větší odpor až do této doby to byly pouze ženy s viditelnýma očima, ale čeho jsou schopni jejich muži tak to už je i na mně silný šálek kávy.


Sítě
? - prosinec 2020
Sítě 2016, Petra Dvořáková

Každý žijeme v určité síti. Někdo je do ní zamotaný méně, za to naopak druhý více. Nejdůležitějším tématem je určitě nízké sebevědomí. S tím taky souvisí charakterové vlastnosti, postavení ve společnosti a mnoho dalších faktorů. Pokud ho máme příliš vysoké nebo naopak příliš nízké stane se z toho problém, který nám dokáže ublížit, vzít nám kus našeho života. V dnešní době hraje proti každému tolik karet (černých petrů), které jsme si nevytáhli dobrovolně, ale musíme se s tím naučit žít tak jako to zvládly tři dámy každá ve svém světě a vpletená do velké pavučiny.


Tady byla Britt-Marie
? - prosinec 2020
Tady byla Britt-Marie 2016, Fredrik Backman

Úžasně napsaná knížka. Místy byla až komická a zaregistrovala jsem hodně nadsázky. Například vysazení na špatně seřazené příbory, vyprané dresy a podobně. Komické bylo i to její uklízení, místy jsem měla pocit že tou jedlou sodou spraví sama i rozbité auto. Nejúsměvnější momenty byly při samotném hraní fotbalu, ta živost těch dětí, i když jsem o nich pouze četla.


Příběhy skutečné odvahy
srpen 2020 (14.-26.)
Příběhy skutečné odvahy 2014, B. Grylls (pseudonym)

Kniha byla pěkně napsaná, ale někdy jsem se nedokázala vžít do role všech těch lidí co to prožívali. Asi je to tím, že bych to musela zažít sama, anebo číst o každém nějakou rozsáhlejší knihu. Určitě bych nedokázala takové věci co ti o kterých se píše, a proto si jich nesmírně cením. O mnohých jsem slyšela až teď v této knize a určitě to není mrhání času si o přečíst o někom takovém, kdo má srdce na pravém místě a neskutečně moc odvahy.


Chlapec v kufru
červenec - srpen 2020
Chlapec v kufru 2013, Lene Kaaberbøl

Hlavní pointa knihy se ukrývá už v názvu, takže mě moc nebavilo číst dál. Začátek byl nesmírně chaotický než jsem pochopila kdo je jaká postava, ale postupně se děj začal vybarvovat. Nejvíc sympatická mi byla asi Nina a hlavně ta její láska k dětem a snaha jim pomoct.


Špatná dcera
červenec 2020 (16.-30.)
Špatná dcera 2019, Joy Fielding

Moje druhá knížka od paní Fieldingové, a musím ji ohodnotit trochu lépe než tu předchozí. Děj se sice opět vlekl, ale ke konci se rozjel. Čekala jsem od knížky přece jenom trochu víc, ale i to málo co jsem hledala jsem tam našla. Nejvíce mě asi překvapil konec, o kterém jsem si myslela že dopadne trochu jinak, ale celkově na mě kniha udělala dobrý dojem.


Dietnikum
červenec 2020 (09.-15.)
Dietnikum 2018, Blanka Hošková

Skvěle popsané životní situace několika žen žijících ve městě. Nejvíce se mi líbilo, jak autorka líčila situace ohledně váhy a alkoholismu: "Mně nic není, nemám problém s alkoholem." I když jsem četla od autorky i lepší knížky, tak opět nezklamala a brilantně to napsala.


Pampeliškový oheň
červen - červenec 2020
Pampeliškový oheň 2010, Nathan David Wilson

Jednoduše řečeno, čekala jsem od knihy víc. Z počátku jsem se v ději jen těžce orientovala, ale naštěstí na konci se to zlepšilo. Kniha je vhodná pro mladší čtenáře a možná i proto se mě moc nezaujala.


Zimní královna
červen 2020 (17.-26.)
Zimní královna 2012, Zora Beráková

Kniha byla pro mě neutrální četbou, ale čekala jsem od ní víc. Například to, že tam bude víc informací o Alžbětě Falcké. I když dějepisu úplně neholduji a vždy jsem k němu měla jakoby odpor. Konečně jsem pochopila souvislosti okolo třicetileté války. I přes to že jsme to na každé škole probírali, tak nám to podali takovou formou kdo s kým v kterém roce a neučili jsme se ty podrobnosti jako jak se v té době žilo, nebo proč ty konflikty vznikly.


Jak nepřežít vlastní smrt
červen 2020 (08.-17.)
Jak nepřežít vlastní smrt 2008, Matt Beaumont

Tuto knihu jsem si vybrala spíše jenom náhodou podle názvu, ale nelituji toho. Trošku mě mrzí, že autor na zadní straně už trošku napověděl o jakou nemoc se jedná a že došlo nakonec k omylu v diagnóze. Ale i přes to se mi dobře četla a nastínila mi život zločinců. Nejlepší a nejvtipnější postava v knize byl asi Vinc, o kterém celý svět věděl co má za plány s ponorkou. I když byl někdy trochu zasněný, tak na druhou stranu zase uměl jednat v životu ohrožujících situacích.


Zkrocení zlé ženy
červen 2020 (05.-06.)
Zkrocení zlé ženy 2011, William Shakespeare

Geniálně napsaná komedie. Když si vezmu to že byla napsaná někdy v 16. století, tak by některé věci z ní šly aplikovat i do dnešní doby. Například to jak převychovat ženu k obrazu svému. Celkově se mi dílo docela líbilo, i když jsem měla mnohdy menší problém se jmény postav, které si byly dost podobné. I přes to, že jsem ji četla povinně kvůli maturitní četbě, tak mě děj zaujal a místy jsem se i nasmála.


Panský dům
? - květen 2020
Panský dům 2017, Anne Jacobs

Kniha mě svým příběhem zaujala, i když jsem četla lepší bestsellery. Nejvíce mě asi zaujalo postavení personálu a panstva, hlavně to jaké mezi nimi byly rozdíly. Kniha se mi příjemně četla, už kvůli tématu a určitě ji doporučuji k přečtení, stojí to za to.


Kočičí gen - Restart
? - duben 2020
Kočičí gen - Restart 2015, Thomas Brezina

Četla jsem oba díly ze série i když ten první už se moc nepamatuji. Jakmile jsem ale sáhla po pokračování hned jsem si vzpomněla, co se událo v minulém dílu. Trošku mně překvapilo co se vyklubalo z oněch lidí, kteří jí měli celou cestu chránit a neubližovat jí. Kniha mi přišla daleko lepší než první díl, hlavně díky tomu, že se jejíž děj tak moc netáhl. Prvně jsem si myslela, že kniha je jen novším vydáním prvního dílu, ale pravda je mnohem lepší nýbrž je to daleko zajímavější pokračování.


Jak jsem stopoval letadlo
? - duben 2020
Jak jsem stopoval letadlo 2016, Stanislav Gálik

Po knížce jsem sáhla v knihovně jen tak náhodou, protože studuji obchodní akademii a pořád do nás hustí ať si představíme jak budeme jednou v životě podnikat. Obdivuji nápad pana Gálika že si sestavil tak zajímavý plán o cestování. Kupodivu mně překvapilo, že stačí mít pár známostí a zbytek už jde jako po másle. I když mi občas vadila ta povrchnost se kterou knihu psal jako kdyby odsuzoval lidi z menších měst a vesnic, respektive to že nejsou tak bohatí jako on.


Hlasy
? - duben 2020
Hlasy 2017, Ursula Poznanski

Byla to první knížka kterou jsem od autorky četla. Zaujala mě svou obálkou, i přesto že jsem od ní očekávala o dost víc, tak mě nadchla. Trochu se mi na celém příběhu nelíbil způsob vyšetřování, například že podeřzívali pouze jednu pacientku z celého psychiatrického oddělení. Nejvíce mě zaujal konec knihy, i když jsem si myslela že třeba ještě rozvedou daleko více co se stalo s ostatními po vyřešení případu, ale to je jenom detail, díky kterému dávám hodnocení čtyř hvězdiček.


Chlapec s kamínky
? - březen 2020
Chlapec s kamínky 2018, Sophie Loubière

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně a vybrala jsem si ji proto, že mě zaujala svou obálkou. Ze začátku jsem při čtení dá se říci trpěla. Děj byl moc nepřehledný a v každé kapitole se autorka obracela k jiným postavám a jiné době. Chvílemi jsem si až myslela že takovou knížku snad ani nedočtu, ale přemohla jsem se a výsledek tohoto příběhu stál za to. Celou dobu jsem stála při hlavní hrdince Else a věřila jí všechno co podnikla nebo viděla. Bylo jasné že je starší žena a že by už mohla mít nějakou nemoc, ale celou dobu jsem si to nějak odmítala připustit. Obdivuji to s jakým odhodláním a citem autorka její příběh vypráví mě místy až dojímalo. Na závěr bych chtěla jen napsat, že vy co si plánujete knihu přečíst nenechte se odradit prvními stránkami a dočtěte to, protože konec děje bude stát za to.


Strážci příběhů
? - únor 2020
Strážci příběhů 2016, Mechthild Gläser

Příběh se mi velmi líbil, z počátku jsem sice nechápala o co tam jde, ale postupem času a hlavně přečtených stránek se děj rozjel. Byla to moje první kniha od této autorky a proto ji hned zařadím na seznam čtenářské výzvy. I když byl děj dopředu předvídatelný, tak knihu hodnotím kladně a určitě vám ji doporučuji přečíst.


Loutkař
? - únor 2020
Loutkař 2011, Marina Heib

Kniha mě příjemně překvapila, ze začátku jsem se v ní ztrácela, protože v každé kapitole byly popisovány jiné postavy, ale jak čas šel tak jsem se do ní hodně začetla. Byl v ní popisován zajímavý rodinný vtah vraha a obětí. Doposud jsem se s ním nikdy nepotkala. Tím pádem detektivku hodnotím kladně a určitě neuděláte chyby, když si ji přečtěte. ☺


Maryša
? - prosinec 2019
Maryša 2004, Vilém Mrštík

Zajímavé drama, zaujal mě příběh jako takový, hlavně kvůli nízkému počtu stran. Kniha vystihla jednu věc a to takovou, že za peníze se manželství koupit nedá a přinese většinou jenom hádky a utrpení. Takové soužití, by asi netěšilo nikoho z nás. Dočetla jsem se, že drama mělo končit více závěry jedním z nich je, že se měla zabít Maryša skokem do splavu, nebo mě zaujalo to, že Alois chtěl původně aby kniha byla románem, ale jeho bratr mu to vymluvil. Určitě mě nemrzí, že jsem si knihu vybrala na seznam maturitní četby. Ke čtení mi ji doporučila jak moje sestra, tak knihovnice a jsem ráda, že jsem dala na jejich radu si ji přečíst.


Pasťák
? - prosinec 2019
Pasťák 2011, Antonín Horák

Knihu hodnotím docela dobře, už jenom proto, že je příběh inspirovaný skutečností, vcitila jsem se do role hlavní hrdinky a soucitila jsem s ní, bylo na ni vidět že tam nepatří, a že je tam omylem.


Kam se poděla Elizabeth
? - listopad 2019
Kam se poděla Elizabeth 2016, Emma Healey

Zajímavá knížka asi první kterou jsem četla na toto téma. Dobře se četla asi nejvíce napínavé bylo to když si Maud vzpomněla na to, kdy se kdo ztratil. Děj se nesmírně vlekl a někdy jsem měla sto chutí obrátit na další stránku a přeskočit tuto kapitolu. Dozvíte se jaké může být zapominani ve starším věku hrozné, i když dotyčný si ho moc nepřipouští.Knihu hodnotím kladně, i když měla své mouchy, ostatně jako každá kniha a pokud přemýšlíte co si přečíst, určitě zkuste tuto knihu, třeba se vám zalíbí ja mně a někdy se k ní vrátíte.


R.U.R.
? - říjen 2019
R.U.R. 2004, Karel Čapek

Tzhle knihu jsem si vybrala do maturitního seznamu knížek. Myslela jsem si, že to bude nějaká hodně nezáživná kniha, ale opak je pravdou. Stala se pro mě velice čtivou, dalo by se říct, že na tu dobu až přímo nadčasová. Nebyla psána složitou češtinou, měla nízký počet stran. Líbilo se mi chování jednotlivých postav, každá je úplně jiná. Je zajímavé, že autor si představoval roboty úplně jinak, než dnes my. Pan Čapek je viděl jako obyčejné lidi s normálními lidskými vlastnostmi a ne jako dnes, když se řekne slovo robot, tak to si představíme nějaký kus kovu, který je nějak naprogramovaný. Zaujalo mě, to jak to slovo robot vlastně vzniklo, že ho nevymyslel sám autor, ale jeho bratr Josef za kterým si přišel pro radu, ohledně toho, jak má ty umělé lidi nazvat. Nazvi je roboti, řekl mu, Karel se tím inspiroval a přišlo mu to lepší než jeho název pro umělé lidi labor, laboři, ten název si odvodil od latinského slova pracovat. Jsem ráda, že jsem si tuhle knihu mohla přečíst a jsem ráda, že jsem tak udělala.


Jeden za druhým
? - září 2019
Jeden za druhým 2015, Chris Carter

Moje první kniha od pana Cartera a byla jsem příjemně překvapená. Takový krvavý příběh už jsem dlouho nečetla a takto dobře napsaný taky ne. Určitě ho doporučuji.


Jedna zrzka navíc
? - srpen 2019
Jedna zrzka navíc 2009, Hermína Franková

Kniha mě nijak zvlášť neoslovila, protože jsem se někdy v ději málo vyznala.


1 ...