sestraJoy

Přečtené 18



Setkání s Rámou
? - leden 2022
Setkání s Rámou 1993, Arthur Charles Clarke

LIDSTVO SE CHYSTALO UVÍTAT SVOU PRVNÍ NÁVŠTĚVU Z HVĚZD… Tak tohle není nic pro mě! Takový množství technickejch serepetiček… Já když čtu, tak fakt nechci přeměřovat působení gravitace, nebo počítat, kolik se odvede práce v kilogrammetrech. Tolik popisování viděnýho… Chápu, že Ráma je úkaz, ale mě to nebaví. Čekám, kdy jako se to rozjede, ale vono je to furt to samý. Často jsem se přistihl, že nedávám při čtení pozor (a ne, fakt jsem se nevracel zpět!). Pak jsem aspoň doufal, že třeba – víte jak je to bejvá v těch filmech, že přijdou poslední stránky a ty mě odrovnaj kurevskou pointou… A tady? – ty vole, vážně? A.Ch.Clarke má fajnovej styl psaní, ale já na tyhle serepetičky nemám buňky. P.S: Jestli tohle má zfilmovat rejža Duny (Denis Villeneuve), tak to mu fakt nezávidím…


Pchjongjangská akvária
? - leden 2022
Pchjongjangská akvária 2011, Čchol-hwan Kang

V OČÍCH MALÉHO DÍTĚTE BYLI KIM IR-SEN A KIM ČONG-IL DOKONALÉ BYTOSTI. VŠICHNI JSME BYLI PŘESVĚDČENI, ŽE NEMOČÍ ANI NEKADÍ… Co napsat k takový knížce… Je to (prý) první kniha, která vypráví o životě v poslední baště stalinismu. Jedná se o skutečnej příběh člověka, kterej si užil výdobytků komunistickýho státu, takže bída, kulty osobnosti, lágr... Kang pochází z rodiny, která vyslyšela volání „z domova“ a s ideály se vrátila z buržoazního Japonska budovat socialismus. Ideály brzy vystřídala realita. Nejde jen o praktiky dozorců, režim, vztahy. Je to takový memento pro všechny obdivovatele a příznivce totalitních režimů, který se dobře čte a já nemusím přemejšlet, jestli je to, co se tady píše pravda.


Artemis
? - listopad 2021
Artemis 2018, Andy Weir

„PRÁVĚ TEĎ SE ROZHODUJE, JAKÉ MĚSTO ARTEMIS BUDE. BUĎ BUDEME JEDNAT, NEBO DOPUSTÍME, ABY NÁŠ DOMOV, NA CELÉ GENERACE PODLEHL GANGSTERSKÝM PRAVIDLŮM. POSTARÁME SE O RAKOVINU, NEŽ SE STAČÍ ROZŠÍŘIT!…“ /// Vyprávění z pohledu hlavní hrdinky je často plný ironickýho humoru, což je fajn. Věci „z minulosti“ jsou dávkovány pomocí její korespondence, který není nikterak moc, ale o lecčem vypovídá. Autor tak nemusí sáhodlouze vysvětlovat… Jazz si získala moje sympatie poměrně rychle. Taktéž jsem pobral fungování na Artemidě. Popisování technologií či vysvětlování fyzikálních či chemických jevů mě tolik nebralo (ale to ani na základce!), z toho jsem si vzal jen to nejnutnější. Samotnej děj se rozbíhá pomalu, ale postupně mě to bavilo víc a víc. Poslední čtvrtina je opravdu slušnej thriller. Možná je Jazz přechytralá a má kurevskou kliku, ale dokázal jsem se s tím smířit a příběh si užít.


Katova dcera
? - listopad 2021
Katova dcera 2011, Oliver Pötzsch

…“ACH ANO KUISLE, VÍM, ŽE JI DOBŘE ZNÁŠ. PŘIMĚJ JI K ŘEČI. TO UŠETŘÍ TOBĚ I JÍ ZBYTEČNÉ UTRPENÍ“… Historická kriminálka. Autor ví, o čem píše, protože pochází z „katovské“ dynastie rodiny Kuislů (hlavní hrdina příběhu Jakob byl jeho prapraprapraděd). Je tady dobře vykreslená atmosféra středověkýho maloměsta, který řeší vraždy dětí. V tý době často rozumný úvahy neměly proti pověrám a strachu, šanci. K tomu si samo přidejte vykonstruovaná obvinění vlivných občanů… Samozřejmě, že se víc dovíme o tom, kdo byl kat, jak žil, jaký k němu měla společnost vztah. Příběh je takový vyšetřování s dramatickými a akčními pasážemi, kterých je na konci (asi jako u mnoha prvotin) možná až zbytečně moc. Ale od dalšího dílu mě neodradí…


NSA: Národní bezpečnostní úřad
? - říjen 2021
NSA: Národní bezpečnostní úřad 2021, Andreas Eschbach

VĚDĚNÍ JE MOC … Válečnej román z druhé světové války s jednou (?) sci-fi vychytávkou – moderními technologiemi (počítače, televize, mobilními telefony). Jinak se zde odehrává všechno, tak nějak podle historie – u moci je Hitler, Židi mají „svoje“ tábory, na východní frontě zuří tuhé boje… Hlavní hrdinové jsou dva: Eugen je chytrej a dokáže ve svůj prospěch využít moc „vědění“ a Helena, programátorka, která stejně jako válce, moc nerozumí situacím, ve kterých se ocitá. Jde o příběh z těch časů, takže zde jsou zmiňovány další reálné osoby, jako třeba členové skupiny „Bílá růže“. Víc než o válce je to o věcech „normálního“ života, který v totalitě (a nejen v ní) ovlivňují moderní technologie. Četlo se to dobře, možná jen ten konec mohl být propracovanější.


Ptáčník
? - září 2021
Ptáčník 2003, Mo Hayder

NELIDSKÉ A ZVRÁCENÉ NEVYDRŽÍ STÁT DLOUHO STRANOU. DŘÍVE ČI POZDĚJI SE TO PROJEVÍ … Detektiv Jack Caffery na stopě nekrofilního vraha. Jack má (jak už to tak bejvá) svoji 13. komnatu i svý lidský problémy. Tady ovšem baví (v uvozovkách) vrah svejma zvrhlejma choutkama. Je to zajímavě napsaný, byť konec je možná zbytečně překombinovanej, ale jinak výborná prvotina!


Kacířka
? - srpen 2021
Kacířka 2004, Bernard Cornwell

PROTOŽE TO, CO V KOUŘI A ZKÁZE ZÁŘILO JAKO PRAVDA, BYL GRÁL… Jako vždy nás Cornwell nenásilně seznamuje se zvyklostmi těch časů – tím nemyslím jen mučení, ale všeobecným postoji k církvi, k bohu, ale hlavně k Anglicko – Francouzskýmu válčení. Samozřejmě, že je to opět čtivý jako prase! A jestli se filmové podoby dočkal Uhtred ze „Saských kronik“, tak na Thomase z Hooktonu musí (aspoň doufám!) jednou taky dojít.


Inkvizitor
? - srpen 2021
Inkvizitor 2004, Bernard Cornwell

KOHO LUČIŠTNÍK NEVIDÍ, TOHO NEMŮŽE ZABÍT... Zlatý věk Anglickýho lučištnictví... Zase kus pravdivý historie... třeba tím, jak se plnilo vězení v Toweru významnými šlechtici. Hodně akce, taky trocha mučení... Po přečtení dvou Cornwellových knih můžu směle konstatovat, že je to jeden z mejch nejoblíbenějších autorů!


1356
? - srpen 2021
1356 2013, Bernard Cornwell

VZAL „LA MALICE“, OTOČIL SE K PROSTÉMU OLTÁŘI A NAZNAČIL ZNAMENÍ KŘÍŽE. „DÍKY, PANE,” ZAMUMLAL, „A DÍKY I VÁM, SVATÝ PETŘE A SVATÝ JUNIENE. A TEĎ NADE MNOU DRŽTE CHRANNOU RUKU”… Závěr osudů Thomase z Hooktonu se nese v podobným duchu jako předchozí díly: zajímavá historie a parádní příběh (hledání posvátnýho meče). Thomas je hrdina, kterýho si musíte oblíbit. Stejně jako jeho přívržence. Kromě osudů oceňuju barvitý líčení událostí a popisování praktik a zvyků středověku. Super historický dobrodružství, tentokrát zakončený bitvou u Poitiers L.P. 1356.


Nebeská hostina
? - červenec 2021
Nebeská hostina 2017, Donald Ray Pollock

POUSTEVNÍK SE USMÁL. „JÁ NIC NEJED UŽ PŘES TEJDEN, LEDA PULCE A HMYZ, CO SI NOSÍM VE VOUSECH. A VÍC ANI NEPOTŘEBUJU. JEDNOHO DNE ZASEDNETE K NEBESKÝ HOSTINĚ, PAK UŽ NIKDÁ HLADOVĚT NEBUDETE, TO VÁM MŮŽU ZARUČIT“... Připadám si jako šmírák. Téměř o každý postavě, o který je zde řeč, se dozvíme něco -většinou intimního, ovšem něco, co ji zcela jasně definuje. Co na tom, že se tady třeba jen mihne. Pollock dokáže o lidech napsat opravdu zajímavý věci a stejně tak důkladnej je v popisu událostí (takže když jsme v bordelu…). Sedí mi styl vyprávění. Většina postav nejsou žádní „Ajnštajni“, takže mluvěj tak, jak jim huba narostla. Fajn příběh, „jednoduchej“ vypravěčskej styl, zajímavý (prostí) hrdinové…


Dracul
? - červenec 2021
Dracul 2020, Dacre Stoker

„KREV OPRAVDU ZNAMENÁ ŽIVOT …“ Rozhodně lepší, než jsem čekal! Víte, jak to s takovýmhle navazovaním „na něco“ bejvá… V podstatě od začátku se rozehrává hororový povídání o tajemné a záhadné bytosti, která v domě Stokerů dělala chůvu. Povídání je uspořádáno do formy deníků, jak jsme zvyklí u Draculy i spisovatele J.D. Barkera, ale řekl bych, že jde jen o takovou „nucenou“ formu, protože děj v nich odsejpá (jsou psány vypravěčskou formou). Navíc – což je asi nejpodstatnější, ten příběh je zajímavej! A čím víc se blíží finále… Viděl jsem zde i jistou podobu k postavám z klasiky což (překvapivě?) neotravovalo, ale působilo sympaticky. TEN PŘÍBĚH JE PRAVDIVÝ… Zajímavá závěrečná poznámka autorů působí až cimrmanovsky. Nebo?...


Dracula
? - květen 2021
Dracula 1997, Bram Stoker

KREV JE ŽIVOT… Před mnoha a mnoha lety, jsem Draculu přečetl poprvé. Teď (po mnoha a mnoha letech) jsem se rozhodl vstoupit do stejný řeky. Hlavně proto, že vyšel DRACUL, vydávaný za prequel. Tak abych měl možnost porovnání… Musím uznat, že je to po těch letech (napsáno 1897) furt celkem hustý! Hlavně ta první necelá třetina, odehrávající se v Transylvánii. Z příběhu, kterej nestárne, je cejtit duch tý doby. Pravda – dneska se už takhle nepíše, proto jsou zde pasáže, který prostě nemají tempo a dělají knihu nezfilmovatelnou (pořádně). Takže (aspoň do doby, než se to někomu povede) doporučuji tuhle klasiku přečíst!


Pátá oběť
? - duben 2021
Pátá oběť 2019, Jonathan Dylan Barker

CO JEDNOU ZEMŘE, MUSÍ OŽÍT, CO SE ZRODILO, NAVRACÍ SE SMRTI… Lepší než jednička. Pátrání po V4O se vede na třech frontách a každá jde jiným směrem. Padouch je opět dokonalej a sběr kriminalistickejch střípků zajímavej. Někteří můžou ocenit, že Sam Porter není žádnej „úchylnej“ detektiv, ale normální chlap - jestli teda může bejt polda normální.


Moje matka cizinecká legie
? - březen 2021
Moje matka cizinecká legie 1993, Karel Hora

MUŽ JE POVINEN BOJOVAT ZA SVOBODU SVÉHO NÁRODA, JINAK SI JI NEZASLOUŽÍ... Kniha vystihuje válečnou a dobrudružnou povahu vlastence Karla Hory. Ten poutavým vypravěním podává svědectví o bitvách, kterých byl součástí, ale také o situaci, jenž málem ukončila existenci legie, o tzv, "revoltě centurionů". Jde o symbiózu cestopisu, literatury naučné, vojenské, dobrodružné i mravní a snad proto se dobře čte.


Čtvrtá opice
? - leden 2021
Čtvrtá opice 2018, Jonathan Dylan Barker

Četlo se to dobře. Je to psáno stylem denníku, ale opravdu dobrý jsou zápisky ze života vraha, který jsou zajímavý a drsný. Právě jim je podřízeno takřka vše. Nakonec to má i happy end... Těším se na další díl!


Drasticky děsivý Dexter
? - leden 2021
Drasticky děsivý Dexter 2010, J. Lindsay (pseudonym)

Sedm let poté, co skončil seriál, jsem se odhodlal ke čtení předlohy. Nejvíc překvapenej jsem, že se to lehce liší - což je ovšem paráda! Pak je tu všechno, co známe... ale přiznám se, že seriál mě bavil víc. A přitom knížka je taková přímočařejší...


Lučištník
? - leden 2021
Lučištník 2004, Bernard Cornwell

Cornwell nezklamal. Moc se mi líbí seriál "Zakázané království", takže jsem chtěl vyzkoušet i nějakou knihu. Dal jsem na zdejší hodnocení a první díl trilogie "Hledání svatého grálu" je fakt super historická řežba. Navíc skoro všechno je podle skutečnosti. Není to nic pro útlocitný povahy. Svět rytířství, cti a hrdinství je oproti brutalitě, která v té době (nejen) při válečných taženích vládla, dost v ústraní. Lučištník Thomas je fajn hrdina, takže určitě doporučuji všem "drsnějším" povahám.


Zrcadlový muž
? - prosinec 2020
Zrcadlový muž 2020, Lars Kepler

Napínavý a lehce akční thriller se sympaťákem a detektivním (polo)bohem Joonou Linnou. Má to zajímavou zápletku a pěkně to odsejpá, takže jako vždycky - spokojenost!