ronnie_vrh - Přečtené 45


Násilí bez předsudků
? - duben 2019
Násilí bez předsudků 2009, J. Těsnohlídek ml.

brutálně skvělý


Český ráj
prosinec 2018 - březen 2019
Český ráj 2018, J. Rudiš

tyjo, já ani nevim asi sranda, asi dobrý, ale není to ten punk, na kterej jsem od rudiše zvyklá knížka se dá rychle přečíst během pár chvilek, ale já ji četla dva měsíce, páč mě nebavily ty stejný rozhovory dokola, tři plzně denně a musíš pružit. možná, že kdybych byla padesátiletej týpek chodící do sauny pomlouvat s kumpány svý manželky, a ne šestnáctiletá holka, bavilo by mě to víc. ale není to špatný, takovej průměr, co na něj docela brzo zapomenu a při otázce, o čem knížka byla, nebudu vědět co říct


Ještě je co ztratit
? - březen 2019
Ještě je co ztratit 2013, J. Těsnohlídek ml.

chuť na změnu a hodně bolavý lásky, nonstopy a kluby je lehký rozsekévat věty na krátký řádky, ale aby fakt zněly hezky, aby se ti z nich chtělo umřít, to dá práci. a těsnohlídek si tu práci dal a udělal ji kurva skvěle


Miluju tě k zbláznění
? - leden 2019
Miluju tě k zbláznění 1994, J. Topol

jedna z mejch oblíbenejch věcí je opilá si v noci číst tyhlety verše a topit se v nich, dělat, jak moc jim rozumím a užívat si ty naštvaný slova, co se zdaj tak lehký, tak náhodný, a přitom jáchym topol v jednom rozhovoru popisoval psaní svých básní jako nekonečný proces opisování a opravování, dokud nedojde k pomyslnému lehkému stavu bez tíže, ke kterému stálo hodně těžkosti se dostat. tuhle poezii prostě miluju k zbláznění


Zahradní slavnost
? - prosinec 2018
Zahradní slavnost 1964, V. Havel


Horečka
? - prosinec 2018
Horečka 1999, V. Hrabě

Smutně hezký... Hrabě je básník mýho krátkýho života a Horečka je novela, co ten můj krátkej živůtek smutně hezky překvapila. Bylo 26. prosince a přišel mi balíček, co taky voněl vodkou a cigaretami, a v něm tahle útlá knížečka, jako nečekanej dárek od kamaráda. A zamilovala jsem se. Do té krásné maturitní atmosféry, do toho smutku a chuti žít, chuti milovat. Dlouho jsem něco tak krásného nečetla.


40 dní pěšky do Jeruzaléma
? - listopad 2018
40 dní pěšky do Jeruzaléma 2017, L. Zibura


Divadlo Járy Cimrmana
říjen - listopad 2018
Divadlo Járy Cimrmana 1988, Z. Svěrák


Neradost
říjen 2018 (14.-30.)
Neradost 2017, K. Novotný

roztříštěná knížka o rozstříštěným srdci a hlavě. mám z ní taky rozstříštěnej pocit. občas bolí, málokdy zahřeje, je krásná, je smutná, je obyčejně neobyčejná. a grafický zpracování... ach, to je překrásný. ráda ji nechávám jen tak ležet na stole, zdobí mi ho, ale zároveň z ní cítím všecku to bolest a sílu autora. ale není to bolest a síla pro každýho, to ne. ale já z ní mám (ne)radost


Přece se to nevyhodí
? - říjen 2018
Přece se to nevyhodí 2018, V. Šindelář

Anatol je prostě skvělý! Je úžasné jeho slamy slyšet, ale ani jejich čtení nemá chybu. Vtipné, výstižné, reflektující nác všechny a naši dobu.


Ostře sledované vlaky
září - říjen 2018
Ostře sledované vlaky 2000, B. Hrabal

Když jsem Ostře sledované vlaky četla, byla jsem zmatená. Co na té knížce všichni mají? A proč hlavná hrdina nevyjadřuje skoro žádný city? A jaký má smysl psát jedno souvětí přes celou stránku? Knížku jsem i přes mé zmatení přečetla, ale každému, kdo se mě na ni ptal, jsem říkala, že za nic nestojí. Ale teď? Dívám se na ni s odstupem času a už chápu. Chápu genialitu, chápu originalitu Hrabalova stylu psaní. Ono je někdy potřeba si něchat něco proležet v hlavě a pak se člověk vyzná víc. V té krásné melancholické mlze, vtipu a lehké absurdě, která se přes těžký realismus prodírá ven.


Zápisky starého prasáka
srpen - září 2018
Zápisky starého prasáka 2005, C. Bukowski


Kloktat dehet
srpen - září 2018
Kloktat dehet 2005, J. Topol

nářez. jedinej román od topola, kterej jsem dočetla. ale za to byl sakra dobrej. zběsile pomatenej život zběsile pomatenýho kluka, je to skvělý, je to živý, je to geniální. je to knížka, o který nedokážu moc mluvit - protože o umění se mluvit nedá, to se musí prožít


Nuselskej punk
červenec - srpen 2018
Nuselskej punk 2015, G. Scum

Ty vole, Džudo, to je boží. Vod teď kdykoliv se připletu do Nuslí, tak budu hledat tyhle punkáče, jak si mrví a zároveň užívaj život. Naprosto geniální, vtipný, živý, lidský.


Nejsem Rus
červenec - srpen 2018
Nejsem Rus 2016, M. Ševeljov


Pianista
červenec 2018 (02.-24.)
Pianista 2003, W. Szpilman


Život je jinde
červen - červenec 2018
Život je jinde 1979, M. Kundera

To, jak si Kundera dokáže hrát se slovy a metaforami je až neuvěřitelné. Zpočátku vás nechá, ať si malého Jaromila oblíbíte, poté ve vás začne vzbuzovat myšlenku, že je jenom malý a rozmazlený fracek a u posledních kapitol budete Jaromilem jenom opovrhovat, ale přesto Kunderovo vyprávění zůstane krásně milé, jedinečné, příjemné. Život je jinde je důkaz toho, že hlavního hrdinu můžete bezmezně nenávidět ale knihu bezmezně milovat.


Pulp Fiction
? - červenec 2018
Pulp Fiction 2005, Q. Tarantino


Na západní frontě klid
? - červen 2018
Na západní frontě klid 1967, E. M. Remarque


Nebe pod Berlínem
? - červen 2018
Nebe pod Berlínem 2002, J. Rudiš


Povídky aneb Nechci slevu zadarmo
květen - červen 2018
Povídky aneb Nechci slevu zadarmo 1998, M. Šimek


Směšné lásky
květen - červen 2018
Směšné lásky 2007, M. Kundera


Všechny řitě světa i ta má
? - duben 2018
Všechny řitě světa i ta má 2013, C. Bukowski


To, co se sem nehodí
duben 2018 (08.-28.)
To, co se sem nehodí 2002, J. J. Neduha

Chvílemi jsem se ztrácela, ale vždy jsem se nakonec našla. I tak jsem z celý knihy ale trochu zmatená, prostě to asi není zrovna pro mě.


Potichu
? - duben 2018
Potichu 2007, J. Rudiš

Rozhodně to není ten pravej Rudišův punk, který jsem po přečtení pár jeho knih čekala, i tak se mi Potichu ale moc líbilo. Hlavní myšlenka hluku, ticha a hlavně hudby, která všechny propojuje, mě nadchla. Petr mi připomněl moji první platonickou lásku. Vanda je přesně ta holka, kterou jsem jako malá chtěla být, Vladimírův příběh mě neskutečně zasáhl a Hanu jsem si oblíbila hned od první chvíle. Jen Wayne mě docela štval. Nakonec jsem si ale užila příběhy všech. Originální, vtipný a hlavně pravdivý.


Program pro přeživší
? - duben 2018
Program pro přeživší 2008, C. Palahniuk

Palahniuk mě opět nezklamal. Naprosto fantastický a poutavý příběh psaný Palahniukovým osobitým stylem vás chytí a nepustí. Knížka je plná mouder, vtipu, absurdnisti a návodů, jak se zbavit fleků (hlavně od krve). Musím pochválit i doslov Ivana Adamoviče, který všechno krásně shrnul. Prostě must read!


Konec punku v Helsinkách
březen 2018 (14.-27.)
Konec punku v Helsinkách 2010, J. Rudiš


Doppler
únor 2018 (19.-26.)
Doppler 2007, E. Loe

Knihu jsem přečetla během chvíle a neskutečně mě bavila. Sice mě Doppler chvílemi fakt štval, ne že ne, ale taky mě toho hodně naučil. Třeba to, že jsem hodně pilná a že už takhle taky nedokážu pokračovat. Sice jsem neodešla žít do lesa, nestřílím po pravičácích ani nekradu jídlo a čokolády Toblerone, ale víc si užívám svět. A za to jsem moc ráda. Takže knihu rozhodně doporučuju, je to lehké čtení o složitých problémech s dávkou dobrého humoru a mouder.


Ten, kdo stojí v koutě
leden - únor 2018
Ten, kdo stojí v koutě 2012, S. Chbosky

Neví, asi jsem z této knihy už odrostla. Když jsem porvé viděla film, byla jsem unesena a stejné pocity jsem měla i po prvním přečtení knihy. Teď, když jsem se k ní po pár letech vrátila, už mám názor trochu jiný. Charlieho naivita, někdy až hloupost, mě celou dobu štvala. Musím ale uznat, že i když je hlavní téma obrovským klišé, o kterém je napsaných plno úspěšných i neúspěšných knih, jsou ostatní prvky a děj originální. Pro mladší čtenáře (takových 13-16 let) bude mít kniha ale určitě velký význam.


Blues: Blues pro bláznivou holku
? - únor 2018
Blues: Blues pro bláznivou holku 1995, V. Hrabě


Nesnesitelná lehkost bytí
? - únor 2018
Nesnesitelná lehkost bytí 2006, M. Kundera


Proměna a jiné povídky
leden - únor 2018
Proměna a jiné povídky 2009, F. Kafka


Pěšky mezi buddhisty a komunisty
leden - únor 2018
Pěšky mezi buddhisty a komunisty 2016, L. Zibura

Úžasné! Už u první kapitoly mě přemohla touha sbalit se a vyrazit poznávat svět a ani dlouho po dočtení knihy mě tato touha neopustila. Zibura vtipně vypravuje svou pěší cestu Nepálem a Čínou a nudně nepopisuje hory a řeky a kdejakou veverku, ale píše o lidech. O tom, jak jsou stejní i jiní a jak mu na jeho cestách pomáhají. Kniha se mi nesmírně líbila a doporučuji ji všem, kteří rádi cestují nebo o cestování zatím jen sní.


Autismus & Chardonnay
? - leden 2018
Autismus & Chardonnay 2017, M. Selner

Jednoduše dokonalé. Práci Martina Selnera jsem sledovala už přes rok na jeho blogu a když jsem zjistila, že mu vychází kniha, srdce mi vynechalo pár úderů. Vtipná, dojemná, hřejivá, citlivá... jen pár slov, které popisují tuto úžasnou knížku plnou příběhů z každodenního života pracovníka s autisty. Miluju ji!


Národní třída
leden 2018 (20.-29.)
Národní třída 2013, J. Rudiš

Knížka, co se vám dostane pod kůži. Provází vás životem a smrtí, lesem a sídlištěm, štěstím a smutkem. Naprosto jsem si ji užila. Díky ní už vím, jak důležitý je v lese jilm, jak chutná krev zlomeného nosu nebo proč dělat třikrát třicet kliků denně i jak někoho poučit o životě. A jak poučit i sebe. Úžasně napsané, prostě český klub rváčů plný upřímnosti. Konec mě šokoval, čekala jsem něco úplně jiného. Rudiš rozpohyboval historii literatury a mé vlastní přemýšlení. Cajk. Cajk.


Francouzská jízda
leden 2018 (22.-27.)
Francouzská jízda 2017, I. Peroutková

Narozdíl od ostatních musím říct, že se mi kniha četla úžasně, nedokázala jsem se odtrhnout a měla jsem ji přečtenou během chvíle. Možná to je tím, že jsem ve věku Ivany. Možná to je tím, že o Francii v poslední době hodně sním. Ať už to je jakkoliv, mě knížka ohromně bavila, i když teda byla chvílemi trochu slabší, ale dle mého názoru opravdu jen trošku. No prostě krásná oddychovka, která mě během zkouškového období na chvíli uklidnila a vnesla mi do života trochu té lehkosti a Francie.


Zalknutí
leden 2018 (15.-22.)
Zalknutí 2009, C. Palahniuk

Zalknutí mě prostě dostalo. Sice nebylo tak dobré, jako moje dvě předchozí setkání s Palahniukem, ale i tak jsem byla ohromená. Upřímností, zoufalostí, perverzností. Co jiného ale od Chucka čekat? Prostě kniha o tom, co by Ježíš rozhodně neudělal. O tom, co vše jsou lidé schopni udělat kvůli závislosti. O tom, jak lehké je něčemu věřit. S Chuckovými knihami je ta výhoda, že vždy tak nějak víte, co vás čeká. Víte, že anotace ani zdálky nepopisuje opravdový děj knihy. Víte, že budete zahlceni informacemi o umění, lékařství, výrobě bomb nebo závislosti. Víte, že nastanou chvíle, kdy budete v ději ztraceni. A taky víte, že se vám aspoň jednou zatají dech. To vše platí i u této knihy


Past na Brigitu
? - leden 2018
Past na Brigitu 2012, J. Řehák

Knížku jsem si pořídila, když jsem procházela knihkupectvím jen se stovkou v kapse. A najednou na mě vykoukne knížečka za čtyřicet korun, celá zmuchlaná a potrhaná. A byla to ona - Brigida. Přivedla mne k poezii, přivedla mne k Řehákovi, přivedla mne k tomu neskutečnému šílenství světa. Možná, že kdybych si ji přečetla teď, už by mi nepřipadala tak dobrá. V té době pro mě byla ale osobní modlou a já si ji zamilovala. "Buď jak buď Brigito prý jíst a svlékat se z šatů je to samé." ale nebejt tebe, Brigito, tak teď nejsem ani já.


Velký Gatsby
prosinec 2017 - leden 2018
Velký Gatsby 2013, F. S. Fitzgerald


1 2 >