psavec

Přečtené 84Nastavení mysli
? - únor 2021
Nastavení mysli 2015, Carol Dweck


Houževnatost
? - říjen 2020
Houževnatost 2017, Angela Duckworth


Atomové návyky
? - prosinec 2019
Atomové návyky 2019, James Clear


Flow
? - listopad 2019
Flow 2015, Mihaly Csikszentmihalyi


Superimunita
květen - červenec 2018
Superimunita 2014, Joel Fuhrman


....a zeptala se Hmota: Proč jsem?
? - květen 2018
....a zeptala se Hmota: Proč jsem? 2013, Stanislav Vyskočil

Pan Vyskočil je nadějný český Dawkins. Na rozdíl od Dawkinse, který ve většině svých knih potřebuje alespoň 300 stran pro sebevyjádření, pan Vyskočil vše dokázal zhustit do osmdesáti stran, takže knihu zvládne přečíst i příležitostný čtenář. Vše je napsáno srozumitelně a věcně, byť trochu postrádám určitou linii. Otázkou je: Komu je kniha určena? Jako shrnutí pro již "osvícené" je dobrá. Jako prostředek k osvětě nemocných je až příliš racionální. Člověka silně nakaženého parazitickým memem jen horko těžko může oslovit. K tomu by bylo zapotřebí pracovat především s emocemi. Ale jak to udělat? Jak vmísit do procesu poznávání reality i emoce? Na tuto otázku zatím neznám odpověď. Vím jen, že tak jako si tělo tvoří imunitu vůči mikroorganizmům, podobně je zapotřebí chránit i mozek vůči parazitickým memům. Tato kniha zapadla bez povšimnutí, což mne velmi mrzí. Přál bych si, aby knihy s podobnou tématikou byly schopné strhnout na sebe pozornost, protože čtení o podstatě nebo smyslu života pomáhá budovat duševní rovnováhu a umožňuje zlepšovat psychickou imunitu proti nebezpečným memům, kterými jsou třeba náboženské nesmysly, extrémismy a jiné ismy. Pan Dawkins má výhodu v tom, že se psaní věnuje na plný úvazek. Je vidět na veřejnosti, strhává pozornost, provokuje (vyvolává emoce). U pana Vyskočila ticho po pěšině. Osobně to chápu, také mám plné ruce práce a starostí o rodinu. Na poznávání zbývá tak málo času. Jen říkám, že je to škoda. Máte velký rozhled a umíte pracovat s fakty. Člověk od přírody potřebuje vyplnit své prázdno něčím smysluplným, jinak se myšlenkový prostor zaplní sám - čímkoliv, co je po ruce. Věda má velkou výhodu v tom, že stojí na pevných základech. Světonázor budovaný na pilířích vědy je stabilní, jenže neumí dávat životu rozměr a smysl. Na opačné straně spektra máme slepou víru, plovoucí na strachu a naději. A uprostřed té změti memetického chaosu se válí laxní filozofie, která také nedokáže vyvolat silné emoce. Osobně věřím, že filozofičtí buditelé mají šanci významně ovlivňovat společenskou rovnováhu (pozitivním směrem) - alespoň pokud ovládnou i marketingovou stránku svého poslání. Lidé dnes mají tolik podnětů a lákadel. Je v podstatě nemožné zaujmout masy a propagovat myšlenky pomocí racionálních argumentů. Na prvním místě musí být emoce.


Bitcoin: Peníze budoucnosti
? - leden 2018
Bitcoin: Peníze budoucnosti 2015, Dominik Stroukal


Od nuly k jedničce
? - leden 2017
Od nuly k jedničce 2015, Peter Thiel

Od nuly k jedničce je nejen zajímavou příručkou pro potenciální investory (lidé, kteří nemají zkušenosti s investováním, ale potřebují někam vhodně zainvestovat své nevyužité miliony), ale také pro podnikavce, kteří chtějí načerpat odhodlání k bourání zažitých konvencí a ke hledání dosud skrytých tajemství a příležitostí. Budete-li číst knihu příliš rychle, začnete si možná myslet, že se autor snaží oslovit jen budoucí Gatese, Zuckerbergy, Musky, Jobse. Mnoho myšlenek z knihy lze však aplikovat i v životě běžného podnikatele či živnostníka. Knihu doporučuji, jen si od ní neslibujte nic víc, než zajímavé čtení, krátkodobé navýšení bojovného odhodlání změnit svět a pár dobrých myšlenek. Co se týče myšlenky autora, že konkurenční trhy zabíjí firmy a jsou tedy pro firmy škodlivé a mnohem lepší je přeměnit firmu v monopol, tak s tím souhlasím, jen bych dodal, že pro koncové zákazníky je umírání a skomírání firem skvělé. Díky konkurenčnímu boji se drží nízko ceny a je neustálá snaha udělat vše lepší - konkurenceschopnější. Pokud by v každé oblasti měl být jen nějaký gigantický monopol bez konkurence, byla by to hotová katastrofa. Google je naprosto výjimečný monopol, protože je to velmi mladá firma. Dokáží ale udržet stejného ducha i daleko v budoucnosti? Pochybuji. Takže suma sumárum v tomto autor dle mého názoru šlápnul vedle.


Elon Musk
srpen - září 2016
Elon Musk 2015, Ashlee Vance


Druhý věk strojů
? - leden 2016
Druhý věk strojů 2015, Erik Brynjolfsson


Ekonomie v jedné lekci
28. srpen 2015
Ekonomie v jedné lekci 1999, Henry Hazlitt


Proč jedničkáři pracují pro trojkaře a dvojkaři pro státní správu
říjen 2014 - červenec 2015
Proč jedničkáři pracují pro trojkaře a dvojkaři pro státní správu 2013, Robert T. Kiyosaki


Slepý hodinář
duben - říjen 2014
Slepý hodinář 2002, Richard Dawkins


Jak stvořit pecku na trhu
březen - září 2014
Jak stvořit pecku na trhu 2013, Jonah Berger


Proč nevíme, co jsou peníze
srpen 2014 (28.-31.)
Proč nevíme, co jsou peníze 2014, Josef Štogr


Marketingový plán
listopad 2013 - březen 2014
Marketingový plán 2012, Malcolm McDonald


Koučování
září 2013 - březen 2014
Koučování 2009, John Whitmore


Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí
listopad - prosinec 2013
Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí 2012, Vladimír Procházka


Racionální optimista
listopad 2013 (17.-18.)
Racionální optimista 2013, Matt Ridley

Toto čtení nedoporučuji chronickým negativistům, pesimistům, apokalyptickým prorokům a jiným temným hlavám. Mohlo by se stát, že ztratíte spálenou půdu pod nohama. Autor vás totiž zdatně vyvede z mnoha omylů. Tedy pokud si nedáte klapky na oči a neschováte se do slonovinové věže běžných dogmatických názorových proudů. Vše v knize je podloženo pádnými argumenty i bohatými odkazy na zdroje informací. Nenarazil jsem na žádné věci, které bych byl schopný vyvrátit. Myšlenky autora a lidí, kteří mu pomohli toto dílo přivést na svět, jsou překvapující (až šokující) a co je hlavní, jsou smysluplné, povzbudivé a velmi inspirují. Historické souvislosti týkající se podstaty úspěchu civilizace jsou podány čtivě a srozumitelně, byť se v textu často objevují i slova poměrně vzdálená běžnému jazyku. Pro mě je kniha Racionální optimista pecka, pro kterou musím vyhradit ve své knihovničce zvláštní místo. Znáte-li nějakého politika, který má vůli dělat něco k lepšímu, doporučte mu tuto knihu. Je jasné, že jen málokdo se poučí z historie, nicméně za pokus to určitě stojí. Stádovitost nad kritickým myšlením sice převažuje, ale může se to jednou třeba právě díky těmto knihám změnit.


Konec prokrastinace
? - listopad 2013
Konec prokrastinace 2013, Petr Ludwig

Jedna z mála "self-help" knih, kterou stojí za to nejenom přečíst, ale i naučit se ji celou nazpaměť, abyste ji dokázali komukoliv kdykoliv odvyprávět. Počkejte, vlastně žádnou další knihu, která by za tu námahu stála neznám! A to se v tomto typu literatury válím již od roku 2007. Doufám, že alespoň něco z knihy časem prosákne do našeho "výukového" systému.


Velký úspěch v malém podniku
září - říjen 2013
Velký úspěch v malém podniku 2009, Hans-Peter Zimmermann


49 marketingových tajemství
červenec - září 2013
49 marketingových tajemství 2010, Ron Finklestein


JQuery: Kuchařka programátora
? - červenec 2013
JQuery: Kuchařka programátora 2010, kolektiv autorů


Dotek Midase
? - červen 2013
Dotek Midase 2012, Robert T. Kiyosaki

K této knize, která je určena podnikatelům, jsem po zkušenostech s knihami typu "Bohatý táta, chudý táta" přistoupil velmi obezřetně. Jde však o skvělé motivační čtení s několika zásadními myšlenkami, které skutečně mohou po jejich pochopení a začlenění do života znamenat zásadní změnu (například když pochopíte, že se vám výrazně zlepší koncentrace, když vám jde o život (a v podnikání jde o život!)). Nebo mě zaujalo, že Trump dokonce na str. 84 uvádí na pravou míru představu o tom, kdo je člověkem z kvadrantu B. Podle něj je to podnikatel s více než 500 zaměstnanci. Líbí se mi upřímnost, s jakou autoři tentokrát píší. Snadno díky tomu čtenář pochopí, že je kniha především dovedně sestavenou reklamou na značky Trump a Rich Dad Company. Kdo je podnikatelem kvadrantu B myslím Kiyosaki ve svých knihách neuvádí a nechává čtenáře věřit, že se mohou brzy (v řádu několika let) dostat do kvadrantu B. Došlo mi, že i přesto, že se jen mizivé procento lidí může dostat do B a I, stojí za to snažit se tam dostat. Je to stejné jako s vírou. Víte, že i kdyby po smrti bylo možné existovat ve formě nějaké energie, nebo se převtělit, v žádném případě už byste to nebyli vy, protože vše co vás dělá vámi je dáno miliardami neuronových spojů ve vaší hlavě a ty nemohou přežít. Stejně tak víte, že se jen těžko můžete stát velkým podnikatelem, ale přesto se o to stále neúnavně snažíte - důvodem může být i to, že vám to pomáhá udržet se v pohodě přinejhorším tam kde jste. Dotek Midase považuji za skvělou ekonomicky-náboženskou knihu, která vás může (ale nemusí) přiblížit na dotek k zázrakům.


Soukromé peníze: Potřebujeme centrální banku?
březen 2013 (05.-19.)
Soukromé peníze: Potřebujeme centrální banku? 1999, Friedrich A. Hayek


Sám sobě koučem
březen 2013 (14.-19.)
Sám sobě koučem 2010, Irma Bohoňková


Podnikatelé desetiletí
16. březen 2013
Podnikatelé desetiletí 2010, Roman Smělý


Talent nerozhoduje
? - březen 2013
Talent nerozhoduje 2010, Geoff Colvin


Debordelizace hlavy
? - březen 2013
Debordelizace hlavy 2009, Ivo Toman


Za vším hledej peníze
? - březen 2013
Za vším hledej peníze 1997, Milton Friedman


Myšlení: rychlé a pomalé
únor 2013 (06.-28.)
Myšlení: rychlé a pomalé 2012, Daniel Kahneman


Ekonomie dobra a zla
únor 2013 (22.-26.)
Ekonomie dobra a zla 2009, Tomáš Sedláček

Nejvíce vám tato kniha dá, když díky ní objevíte, jakým způsobem nalákat čtenáře a vyvolat v nich potřebu mít vaší vlastní knihu. Pak můžete poskládat dohromady jakýkoliv text v délce kolem 273 stran a prodat jej v neuvěřitelném nákladu. Záleží jenom na tom, jak dobře umíte nainstalovat lidem potřebu a víru do hlavy. (Potřebu mít vaší knihu a víru, že jste osobnost, která má co předat. Je jedno, že z ní čtenáři žádný hmatatelný užitek mít nebudou. Knihy se přece tisknou především proto, aby se prodávaly.)


Motivace zvenčí je jako smrad
únor 2013 (18.-19.)
Motivace zvenčí je jako smrad 2011, Ivo Toman


Třináct pečetí moci
? - únor 2013
Třináct pečetí moci 2011, Bernhard Moestl


43 chyb v podnikání a jak se jim vyhnout
09. leden 2013
43 chyb v podnikání a jak se jim vyhnout 2012, Duncan Bannatyne


Štíhlý a inovativní podnik
listopad - prosinec 2012
Štíhlý a inovativní podnik 2006, Ján Košturiak

Knihu si přečtěte v případě, že podnikáte. Jde o velmi cenný zdroj informací z praxe. Jedním z autorů je majitel na české poměry neuvěřitelně úspěšné společnosti Linet. Ústředními tématy jsou inovace s cílem udržení konkurenceschopnosti, umožnění rozvoje ve velkou organizaci a dosahování rovnováhy. Je až neuvěřitelné, jak daleko dospěli v Linetu v otázkách principů etiky, spolupráce stylem výhra-výhra a v dalších zákonitostech. V Linetu již dávno pochopili, že firma je živý organizmus s vlastní "DNA". Kniha je de-facto náhledem do principů vytváření kvalitní podnikové "DNA".


Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem
13. listopad 2012
Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem 2010, Jason Fried


1001 tipů a triků pro PHP
listopad 2012 (01.-06.)
1001 tipů a triků pro PHP 2010, Jakub Vrána


1