Pivka1

Přečtené 117Sdílejte, než to zakážou!
? - říjen 2021
Sdílejte, než to zakážou! 2021, Andrej Babiš

odpad!

To se prostě nedalo. Jako předvolební agitka mi knížka byla vhozená do schránky, ale fakt jsem to nezvládla. Škoda papíru, odpad s velkým O.


Baletky
? - září 2021
Baletky 2020, Miřenka Čechová

Styl psaní zvláštní, ale dějově, wow. Baletky vypadají jako něžné květinky, ale co musí zkusit, než se tou vytouženou květinkou stanou, je hodně drsné. Přesto vydrží aby mohly rozdávat krásu pohybu. Jsou to silné ženy a já před nimi hluboce smekám.


Šikmý kostel
duben - srpen 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Nádherná knížka, čtivá od první stránky. Brilantně popsaný těžký život několika rodin v hornickém prostředí. Mnohokrát se mi při čtení draly slzy do očí. Tohle byl opravdu strašně těžký život, ale nikdo si nestěžoval, prostě to všichni brali jako že to tak má být, zatli zuby a šli těžkým životem dál a dál. Moc se těším na druhý díl, který čeká na otevření. Díky paní Lednická!


Chirurg
? - srpen 2021
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Mně se knížka moc líbila. Děj tak hezky plynul, za dvě odpoledne jsem měla přečteno. Velice realisticky popsané nemocniční prostředí. Od autorky další moc hezká knížka.


Svědectví o životě v KLDR
? - červenec 2021
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Tak tohle je bomba. To, že v KLDR je všechno jinak samozřejmě každý ví, ale svědectví několika uprchlíků mě doslova a do písmene posadilo na zadek. Tohle by mělo otevřít oči všem. Děkuji, velice silné svědectví.


Němci
? - červenec 2021
Němci 2012, J. Katalpa (pseudonym)

O malinko horší než Zuzanin dech, ale každá knížka nemůže být přece stejně úžasná. Podle mě si stejně zaslouží plný počet hvězd, styl psaní i příběh byl moc pěkný.


Vrány
? - červen 2021
Vrány 2020, Petra Dvořáková

Uf, tak tohle je opravdu psycho. Pedantská máma, která preferuje tu "hodnější" a ta druhá je pro ni absolutní nula. Táta absolutní podpantoflák, který dokáže holku jenom zbít aby měl pokoj od řvaní své manželky. Jak smutné počtení. Barča nemá nikoho kdo by jí rozuměl, snad jen Frodo a jeho maminka. Chudák holka, sama na celém světě.


Holocaust
? - červen 2021
Holocaust 1994, Gerald Green

Strašné, jako konečně všechno, co je z války. Jak takové hrůzy může způsobit člověk člověku.....


Nebreč, Lucie
? - květen 2021
Nebreč, Lucie 1977, Stanislav Rudolf

Toto je první knížka od S.Rudolfa, kterou jsem přečetla. Jako puberťačky jsem si tuhle knížku půjčovaly navzájem stále a stále. Pak následovaly i ostatní a všechny jsem dokázala přečíst za víkend. Myslím, že je čtivá i v dnešní době i když si nejsem jistá, zda by jí dnešní mládež rozuměla.


Barvoslepý
? - květen 2021
Barvoslepý 1978, Stanislav Rudolf

Tato knížka mě nikdy nezklamala. V dřívější době nevycházelo moc knížek ze současnosti, takže o Rudolfa a Švejdu byla pranice. Mými oblíbenými knihami S.Rudolfa byly knížky pro mládež ( ty jsem zhltla všechny), ale i knížky pro dospělé byly čtivé a měly spád. Barvoslepý je jednou z nich. Dnes jsem ji objevila v knihobudce a ráda si ji znovu přečtu.


Aťa a František
? - květen 2021
Aťa a František 1934, Marie Tippmannová

Tuhle knížku jsme doma neměli, ale měla ji moje teta z jejích dětských let a já u ní nic jiného nečetla. Stále a stále dokola. Ještě dnes vzpomínám na kouzelnou atmosféru, kterou mi kniha navodila. Krásné dětství.


Luisa a Lotka
? - květen 2021
Luisa a Lotka 1978, Erich Kästner

Tuto knížku jsem přečetla mnohokrát, v dětství, dospívání i v dospělosti. Líbí se mi stále a teď čeká na přečtení další generací.


Bratři Lví srdce
? - květen 2021
Bratři Lví srdce 2001, Astrid Lindgren

Nádherná knížka! Jednou ji kluk dostal od babičky pod stromeček a brečeli jsme občas oba. Nádherný příběh bratrské lásky - tak to má v životě být!


Bílé dveře
? - květen 2021
Bílé dveře 1962, Olga Scheinpflugová

Četla jsem jako mladá holka a podle stavu knížky, jsem určitě nečetla jenom jednou. Příběh dívky, která toužila stát se herečkou a sobecky si šla za svým cílem najednou pochopila, že život není jenom o přáních, která se plní. Nakonec se našla v naprosto jiné profesi. Moc pěkné čtení, doporučuji.


Robin
? - květen 2021
Robin 1987, Zdena Frýbová

Touto útlou knížkou jsem se prosmála až do konce. Pes byl jako přes kopírák našeho nezbedy Rona.


Konec punku v Helsinkách
? - květen 2021
Konec punku v Helsinkách 2010, Jaroslav Rudiš

Knížku jsem začala číst hlavně proto, že autor je rodák z našeho města. Musím říct - PARÁDA. Stojí za přečtení.


Cizí děti
? - květen 2021
Cizí děti 1981, Jaromíra Kolárová

Nádherná knížka i když hodně depresivní. Tři příběhy dětí, které mě zasáhly už jako mladou, bezdětnou holku. Po přečtení mě ještě dlouho bolelo srdce. Mistrně napsané, rozhodně stojí za přečtení.


Maminka
? - květen 2021
Maminka 1990, Jaroslav Seifert

I když jsem nikdy moc poezii nečetla, tahle útlá knížka ve mně zanechala nesmazatelné stopy. Syn jednou recitoval z této knížky na nějaké soutěži a ještě dnes se mi tlačí slzy do očí, když si na to vzpomenu. Nádherná oslava maminky. Dnes tomuto dílu rozumím daleko víc než v mládí, když jsem ještě tu svoji maminku měla.


Bez dcerky neodejdu
? - květen 2021
Bez dcerky neodejdu 1992, Betty Mahmoody

Viděla jsem film, ovšem proti knize, slabý odvar. Co prožila hlavní hrdinka Betty, to se nedá ani představit. Jak klasické, člověk jiného náboženství a jiné kultury se chová naprosto jinak ve své domovině, jinak ve státě, který mu dal práci a rodinu. Šílená představa pro matku, že by mohla přijít o své dítě a třeba ho už v životě nevidět. Betty, nesmírně silná žena! Krásná knížka, moc hezky napsaná.


Staré řecké báje a pověsti
? - květen 2021
Staré řecké báje a pověsti 2005, Eduard Petiška

Četla jsem mnohokrát a díky této knížce jsem se zamilovala do mytologie. Tato láska mi zůstala celý život.


Pohádkový dědeček
? - květen 2021
Pohádkový dědeček 1984, Eduard Petiška

Jak jsem na ni mohla zapomenout? Nechápu. Před chvílí jsem trochu uklízela knihovnu a objevila tuto perlu. Nádherné pohádky s kouzelnými ilustracemi Zdeňka Milera. Přečtená snad tisíckrát a nejvíc ohmatané jsou listy s pohádkou a lakomém vrabčákovi. Hned jsem ji položila na noční stolek a těším se, jak se večer začtu.


Pohádky za oponou
? - květen 2021
Pohádky za oponou 1967, Kamil Bednář

Knížka, kterou jsem měla moc ráda. Velice pěknou formou seznamuje malé čtenáře s libretem opery i baletu. Moc hezky se to čte a určitě tomu každý rozumí.


Broučci
? - květen 2021
Broučci 2004, Jan Karafiát

Za mě opět krásná knížka, kterou jsem jako dítě milovala a četla a četla. Měla jsem knížku ještě po mamince s modlitbičkami, které se potom někam vytratily a v dalších vydáních již nebyly. Bohužel, synovi už knížka nic neřekla a ani se mu nelíbila. Spali a spali a spali - dobře se jim to spalo :-)


Chtěla bych ten strom
? - květen 2021
Chtěla bych ten strom 1986, Jaromíra Kolárová

Za mě jedna z moc hezkých a čtivých knížek. Četla jsem ji mnohokrát jako mladá holka, teď jsem si ji přečetla znovu a musím říct, že se mi líbila i teď, i když jsem v letech babičky.


Slabikář
? - květen 2021
Slabikář 1973, Jarmila Hřebejková

Z tohoto slabikáře jsme se učili a ještě dnes vidím před očima ilustrace a písmenka. Moc krásný slabikář, bohužel se mi nedochoval.


Malý Bobeš
? - květen 2021
Malý Bobeš 2002, Josef Věromír Pleva

Jako dítě jsem měla tuhle knížku moc ráda. Hlavně začátek, když žili na vsi a potom ještě začátek bydlení ve městě. Ke konci se do toho zamotala politika a to mě jako dítě fakt nebralo. Nad Františkem jsem si pobrečela, byla to hrozná doba.


Krása nesmírná
? - květen 2021
Krása nesmírná 1984, I. Karnauchovová (pseudonym)

Tuhle knížku jsem milovala jako dítě, ale ty ilustrace.... Kostěj nesmrtelný mě strašil možná ještě v pubertě, ale pohádky se mi moc líbily. Dostala jsem ji v první třídě za prospěch, několikrát se se mnou stěhovala, ale stále ji mám.


Rychlé šípy, 1. díl
? - květen 2021
Rychlé šípy, 1. díl 1969, Jaroslav Foglar

Tisíckrát přečtené, tisíckrát půjčené, ale vždy se vrátily. Tři sešity, které mě a bráchu provázely dětstvím i dospíváním. Teď, když přijede dospělý syn, tak hledá sešity a znovu a znovu pročítá.


Když Duben přichází
? - květen 2021
Když Duben přichází 1999, Jaroslav Foglar

Ač holka, přečetla jsem všechny Foglarovky. Tahle byla jednou z nich, která se mi moc líbila a asi mi i něco do života dala.


Nezbedné pohádky
? - květen 2021
Nezbedné pohádky 2003, Josef Lada

Nepatřily k těm nejoblíbenějším, ale ilustrace všechno nahradily. Něco naprosto jiného a samozřejmě úžasného.


O chytré kmotře lišce
? - květen 2021
O chytré kmotře lišce 1959, Josef Lada

Jedna z nejkrásnějších knížek mého dětství a mládí. Přečtená snad tisíckrát ( podle toho i vypadá ), ale vracím se i teď, v letech babičky, abych si připomněla mazanost kmotry lišky. Obrázky pana Lady samozřejmě dávají kmotře lišce ten nezapomenutelný punc.


Z deníku kocoura Modroočka
? - květen 2021
Z deníku kocoura Modroočka 1976, Josef Kolář

Nádherná knížka mého dětství s ilustracemi paní Zmatlíkové. Stejně tak se líbila i mému synovi a teď už čeká na vnoučata. Pro děti nádherně popsaný kočičí život, který je rozhodně pobaví i poučí. Knížka si rozhodně 5 hvězd zaslouží.


Kamenný kvítek
leden 2012 - květen 2021
Kamenný kvítek 1991, Pavel Petrovič Bažov

Tyto pohádky mě vždycky moc bavily, možná to bylo i tím, že jsou naprosto neobvyklé a jiné. Pro mě nádherná kniha pohádek, schovaná v knihovně pro další generaci.


Listopád
duben - květen 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Uf, právě jsem dočetla a zase mám o čem přemýšlet. Musím přiznat, že se mi nedařilo začíst hned od první stránky, ale později začal příběh plynout tak, že jsem nemohla odtrhnout oči. Knížku jsem odkládala jen abych se nadechla a poděkovala listopadu 1989 za to, že dopadl tak, jak dopadl. Paní Mornštajnová díky. Příběh z naprosto jiného soudku, ale moc hezky napsaný.


Čachtická paní
? - duben 2021
Čachtická paní 2006, Jožo Nižnánsky

Asi po čtyřiceti letech jsem knihu znovu otevřela a hned se začetla, že jsem neviděla, neslyšela. Moc hezký román, i když pravda, hodně krutý. Vrátila jsem se do mládí a nenudila jsem se ani minutku. Škoda, že už je konec.


Mládí na křídlech
? - duben 2021
Mládí na křídlech 1988, Helena Šmahelová

Další skvělá knížka z mého před a pubertálního věku. Šmahelová a Rudolf byli nejoblíbenějšími autory celé naší holčičí generace.


Velké trápení
? - duben 2021
Velké trápení 1991, Helena Šmahelová

Opět kniha mého dětství a mládí. Knihy paní Šmahelové jsou celkově pro mě ty nej a jsou spojené s mými mladšími lety. Tuto knížku jsem přečetla mockrát a vzhledem k tomu, že nové knihy nevycházely moc často, stále jsem se vracela k těm oblíbeným. Tato k nim rozhodně patřila. Knížka svým způsobem smutná, ale nakonec dobře dopadla.


Šibal Krakonoš
? - duben 2021
Šibal Krakonoš 1980, Jaroslava Reitmannová

Knížka mého dětství. Rozervaná, s vypadanými listy, ale stále čtená. Vyrostl na ní i syn, protože to jsou úplně jiné pohádky. Třeba se zalíbí i vnoučatům, proto ji opatruji jako oko v hlavě.


Sama na celém světě
? - březen 2021
Sama na celém světě 2004, Kristýna Pivodová

Našla jsem v knihobudce a docela mile mě překvapila. Docela zajímavé počtení.


Hlas kukačky
? - únor 2021
Hlas kukačky 2019, H. M. Körnerová (pseudonym)

Nádherná knížka, čtivá od první stránky. Krásný a smutný příběh o hledání vlastních kořenů. Díky za nádherný čtenářský prožitek. Kdyby byla možnost deseti hvězdiček, tato kniha by je dostala. Po Heřmánkovém údolí další knížka nad kterou musím přemýšlet ještě teď.


1