Peleus - Přečtené 1130


Případ křivopřísežného papouška
říjen 2018 (16.-17.)
Případ křivopřísežného papouška 1981, E. S. Gardner


Tajný soud delawarský
15. říjen 2018
Tajný soud delawarský 1908, L. Clifton (pseudonym)


Zahradníkův pes
14. říjen 2018
Zahradníkův pes 1962, L. De Vega


Plukovník Chabert
13. říjen 2018
Plukovník Chabert 1948, H. d. Balzac


Smlouva na život
říjen 2018 (11.-12.)
Smlouva na život 2017, M. Kloos

Moje hodnocení, prosím, neberte jako objektivní názor. Většinou se pokouším o přístup ve smyslu "nemáš-li, co říct zajímavého,radši nemluv". Nicméně teď se tomu vzepřu a zopakuji něco z toho, co se můžete dočíst v komentářích níže. Proč? Protože mají pravdu. Nechápu, co je tak skvělého na knize, která zcela okatě vykrádá: 1. Hvězdnou pěchotu - budoucnost, zápis k armádě, výcvik s futuristickými zbraněmi. 2. Černý jestřáb sestřelen - akční scény s dopravením zraněných kolegů přes město plné nepřátelsky naladěných ozbrojených civilistů. 3. Enderovu hru - rusko-čínská aliance a vnější mimozemská hrozba. Skutečně v dnešní době stačí tak málo, aby kniha byla přijímána tak dobře? Nebo je to pouze a jenom jakýsi handicap čtenářů, jež mají literární zkušenosti, že "si nepochutnají" na knihách jako Smlouva na život? Vždyť formálně jí nic nechybí. Děj odsýpá, hrdinovi fandíme, zbraně chrastí, přátelství se utužují, nebezpečí číhá, budoucnost je tvrdá, čekejme další díl! Není to špatná kniha na cestu letadlem. Není to dobrá kniha na čtení doma.


Prokletá válka -  Afgánistán - moskevský Vietnam
říjen 2018 (09.-10.)
Prokletá válka - Afgánistán - moskevský Vietnam 1999, J. F. Šiška


Bojiště Afghánistán
říjen 2018 (07.-08.)
Bojiště Afghánistán 2003, J. F. Šiška

Ve srovnání s Prokletá válka - Afghánistán - moskevský Vietnam od stejného autora je Bojiště Afghánistán ucelenějším přehledem tohoto konfliktu bez beletrizujících zabrouzdávání do vzpomínek jednotlivých vojáků. Jiří Šiška popisuje hlavní události rok po roce, tudíž je možné sledovat jak vojenský, tak i politický vývoj situace během téměř celé jedné dekády. Jak zmiňuje komentář níže, někdo může shledávat překážku, co se čtivosti týká, v množství technických dat. Musím souhlasit. Avšak pro mě, coby osoby preferující celkový obraz dění a nebazírující na tom, v jaké oblasti se nacházelo kolik jakých jednotek (tudíž laika, nikoli historika), nejde o zásadnější vadu na obecném dojmu z knihy. Ano, jednoduše jsem některá data přeskakoval. Je zajímavé, že autor použil jak v dané publikaci, tak v Prokletá válka - Afghánistán - moskevský Vietnam zcela identickou obrazovou přílohu, zřejmě z vlastního archivu. A opět musím souhlasit s komentářem Tomas@S. Fotografie nejsou valné kvality. Na druhou stranu, jedná-li se o původní, nevylepšené, záběry přímých účastníků, dodává to knize větší náboj autenticity. Osobně považuji Bojiště Afghánistán za slušný pokus o přiblížení složité situace v zemi mezi lety 1979-1989 určené tzv. neodborné veřejnosti. Což je většina z nás.


Hvězda
říjen 2018 (05.-06.)
Hvězda 1985, E. G. Kazakevič


Sedm sloupů moudrosti: Historie jednoho triumfu
říjen 2018 (01.-04.)
Sedm sloupů moudrosti: Historie jednoho triumfu 1998, T. E. Lawrence


Nebojte se mluvit
září 2018 (29.-30.)
Nebojte se mluvit 1996, L. King

Název je poněkud zavádějící, a to je právě velká škoda! Nejde o dalšího zástupce motivační literatury, byť se v knize skutečně objeví rady ohledně mluvení na veřejnosti či s jednotlivci. Hlavní přínos je v množství příběhů a situací, jež autor čerpá buďto přímo ze své osobní zkušenosti, nebo z vyprávění jiných, nesmírně zajímavých, osobností, které během dlouhé kariéry potkal. Právě z nich se čtenář dokáže poučit víc (nebo se přinejmenším zamyslet), než z tun balastu často okupujících regály knihkupectví označovaných za "motivační literaturu". Za sebe doporučuji všemi deseti!


Sedm duchovních zákonů úspěchu
28. září 2018
Sedm duchovních zákonů úspěchu 2018, D. Chopra


Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele
září 2018 (26.-27.)
Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele 2017, M. Manson

Autor má velmi mnoho dobrých postřehů. Opakuji - postřehů. Nic víc. Když se pozorně začtu do textu, zjišťuji, že nejde ani tak o motivační knihu jako o autorovu vlastní zpověď a závěry získané vlastními pokusy a omyly. Občas mám dojem, že by i p. Manson potřeboval dobrého psychologa a k tomu dobrou motivační publikaci. Vyřešit si dětství a rozvedené rodiče. Vyřešit si vztah s bratrem. Vyříkat si to se svědomím ohledně nevěr. Důvodem, proč dávám poměrně vysoké hodnocení, je skutečnost, že Mark Manson si dokáže přiznat, že občas dělá chyby, ale je upřímně odhodlán se s námi podělit o konkrétní závěry a popřemýšlet o tom, jak je do budoucna nedělat. Tato kniha není o "mít to u p*dele" (třebaže by si to autor přál). Je o upřímnosti a skutečném hledání životní cesty. ...a příběhu jednoho člověka stojícího za formální kulisou úspěchu, kterou vidí nezasvěcený pozorovatel.


Umění přesvědčivé komunikace
září 2018 (24.-25.)
Umění přesvědčivé komunikace 2013, J. Borg


Půlnoční slunce
září 2018 (22.-23.)
Půlnoční slunce 2015, J. Nesbø

Na Jo Nesbøvi oceňuji, že se nesnaží do konce svých dnů vytěžovat pouze jeden námět a nechávat platit svoje složenky pouze jednoho literárního hrdinu. Začal geniálním detektivem-troskou Harrym Holem, kterého ředil dětským doktorem Proktorem, přičemž stále neusínal na vavřínech a zdokonaloval se i psaním samostatných knih jako Lovci hlav, Syn, Macbeth, Okupace nebo třeba Krví na sněhu propojenou stejnou dobou a tématem právě s Půlnočním sluncem. Jedná se o klenot kriminálního žánru? Ne. Odpočinková četba? Ano. Norsko, zima, drogy, násilí a špatně uvěřitelný závěr? Ano. Je nějaký dobrý důvod vyhnout se této přerostlé povídce? Ne. Tak do toho!


Motocyklové deníky
září 2018 (20.-21.)
Motocyklové deníky 2006, E. Guevara


Krása koní z Camargue
19. září 2018
Krása koní z Camargue 2007, J. M. Krnínský

Čtení určené buďto velkým obdivovatelům koní, nebo velkým obdivovatelům Chantal Poullain. Informativnost minimální, rozsah minimální, obrazová příloha oku lahodící. Prostě další kniha odsouzená k následnému živoření v antikvariátu.


Chyť mě, jestli to dokážeš
září 2018 (16.-18.)
Chyť mě, jestli to dokážeš 2003, F. W. Abagnale


Sektor Osm
září 2018 (13.-15.)
Sektor Osm 2018, M. A. Atamanov


Nekonečná síla
září 2018 (10.-12.)
Nekonečná síla 2001, A. Robbins


Střet civilizací
září 2018 (06.-09.)
Střet civilizací 2001, S. P. Huntington


Velká šachovnice
září 2018 (03.-05.)
Velká šachovnice 1999, Z. Brzezinski

Je k hořkému pousmání, že zatímco u nás se řeší koblihy, trenky, krabice od vína, kabelky a způsob, jak přežít do následujících voleb, jinde se plánuje, co bude za dalších (přinejmenším) dvacet let. Na druhou stranu se musí uznat, že mnohem lépe se plánuje v systému dvou politických stran, než v prostředí, kdy se téměř po každých volbách objeví několik nových. Nicméně přesně v duchu rozšířené definice, že optimista je špatně informovaný pesimista, věřím, že i Česká republika má, a to hodně dobrý, plán!


Bruce Lee Umělec života
září 2018 (01.-02.)
Bruce Lee Umělec života 2002, L. L. Cadwell


Okamžitá akce
srpen 2018 (28.-31.)
Okamžitá akce 1997, A. McNab

Andy McNab bez příkras popisuje život v armádě (převážně u elitní jednotky SAS) a neváhá přidávat i dost neatraktivní informace o tom, že se do ní nehlásí zrovna finančně zajištěné osoby spokojené s vlastním životem, o vysoké míře rozvodovosti nebo o tom, že k balíku ve státní službě nepřijdete. Abyste s sebou nosili džunglí v plastovém kanystru vlastní exkrementy a krmili svými těly místní hmyz, musíte mít danou práci skutečně hodně rádi! Společně s knihou jsem shlédl i sedmidílný seriál SAS: Tajemství přežití (k nalezení na YouTube). Kromě různých dovedností každého člena týmu jsem byl nemálo překvapen, že po dovršení určitého věku/ztráty kondice, což může být klidně v 45 letech, je takový odborník náhle na dlažbě. Je zarážející, že profesionál z SAS ve výsledku dělá u pošty nebo na pozici, kde rozhodně nepobírá odpovídající finanční ohodnocení, ani nepožívá úcty veřejnosti. Každopádně kniha, ač velmi podrobná, je poměrně čtivá. Navíc mám rád autentické vzpomínky bez beletristických příkras. A jako zajímavou sondu do tajemstvím opředeného prostředí britských elitních bojovníků ji také mohu doporučit.


Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá
srpen 2018 (25.-27.)
Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá 2008, L. Feuchtwanger


Kartosský gambit
srpen 2018 (22.-24.)
Kartosský gambit 2018, V. M. Mahaněnko


Úkol přežít
srpen 2018 (19.-21.)
Úkol přežít 2017, V. M. Mahaněnko

Od začátku jsem ke knize přistupoval z pozice intelektuální nadřazenosti a usmíval se, jak jsou někteří dospělí přece jen málo dospělí, že něco takového píší a vydávají. Rovněž mi nesedělo stálé počítání bodů a sumarizace dosažených výsledků. Už si ale nedokážu vybavit, kdy se to ve mně nakonec zlomilo a knihu jsem si začal hodně užívat. Těšit se na další stránku, na další příběhový vývoj postavy, které se sice až neuvěřitelně daří, ale zároveň mě neštve natolik, abych jí to nepřál. Zaplavil mě starý pocit z hraní MMORPG. Konkrétně World of Warcraft a The Elder Scrolls. Teleporty, návštěvy obchodníků, investování bodů do různých dovedností, úkoly atd., apod. Najednou jsem nevnímal jednoduchý děj, ale pocit z "regulované" svobody online světa společně se vzpomínkami na ty hodiny a hodiny strávené u her. Máte-li podobně jako já určitou herní historii a chcete oživit zašlé vzpomínky na online světy, doporučuji vyzkoušet Mahaněnkův Úkol přežít. Možná budete příjemně překvapení z toho, co ve vás probudí.


Konečná diagnóza
srpen 2018 (13.-16.)
Konečná diagnóza 1991, A. Hailey


Lehká kuchyně
srpen 2018 (07.-09.)
Lehká kuchyně 2016, Z. Pohlreich

Mě osobně Lehká kuchyně inspirovala ke koupi vysokorychlostního mixéru, o němž jsem sice nějakou dobu uvažoval, ale stále ne a ne tento nápad realizovat. Navíc je milou drobností, že při objednání knihy z nakladatelství Zdeňka Pohlreicha Sevruga, dostanete knihu s autorovým podpisem.


Zelená kniha
06. srpen 2018
Zelená kniha 1990, M. Al-Kaddáfí

odpad!

Názorný příklad toho, k čemu vede dlouhodobé užívání tvrdých drog. Škoda papíru, na který tohle vytiskli.


Příběh Biafry
srpen 2018 (01.-05.)
Příběh Biafry 2012, F. Forsyth


Pistolník
červenec 2018 (29.-31.)
Pistolník 1999, S. King


Kritik
červenec 2018 (25.-28.)
Kritik 2016, P. May


Zprávy z nitra
červenec 2018 (21.-24.)
Zprávy z nitra 2016, Z. Pohlreich


Krev na sněhu
červenec 2018 (18.-20.)
Krev na sněhu 2015, J. Nesbø


Bylo nás pět
červenec 2018 (14.-17.)
Bylo nás pět 1979, K. Poláček


Co jsem prožil
červenec 2018 (10.-13.)
Co jsem prožil 1939, J. Šnejdárek


Bajky Barda Beedleho
červenec 2018 (07.-09.)
Bajky Barda Beedleho 2008, J. K. Rowling


Kniha hřbitova
červenec 2018 (01.-06.)
Kniha hřbitova 2008, N. Gaiman


1 2 3 4 5 6 >