Pablo Kral

Přečtené 543Co Bůh? Člověk?
? - leden 2022
Co Bůh? Člověk? 1934, Bedřich Bridel


Trnitá cesta géniů
prosinec 2021 (02.-13.)
Trnitá cesta géniů 2014, Roman Cílek


Těžká hodina
27. listopad 2021
Těžká hodina 2008, Jiří Wolker


Nabarvené ptáče
? - listopad 2021
Nabarvené ptáče 2017, Jerzy Kosiński


Zázračné medicínské případy
listopad 2021 (05.-20.)
Zázračné medicínské případy 2020, Martina Frei


Oranžová kniha
? - listopad 2021
Oranžová kniha 1991, Osho


Jan Masaryk - Tajemství života a smrti
říjen 2021 (19.-25.)
Jan Masaryk - Tajemství života a smrti 2018, Vladimír Liška


Šedé eminence evropských dějin
říjen 2021 (11.-18.)
Šedé eminence evropských dějin 2019, Vladimír Liška


Slezské písně
? - září 2021
Slezské písně 2014, P. Bezruč (pseudonym)

Musím kápnout božskou, že jsem se Slezskými písněmi tak trochu bojoval, ba zápasil. Tato poetická forma mi poněkud neseděla. Já sám "dělám" spíše lyrickou poezii (viz web), a k údernému sociálnímu buřičství mám daleko. Ale ať už je to jak chce, svoje jsem si ze sbírky bezpochyby odnesl. Také to byla moje povinnost, neboť Vladimír Vašek byl můj praprastrýc, a toto dílo se u nás doma bralo jako rodinné stříbro, no a já jsem do něj "dozrál" až "na starý kolena". Jako praprasynovec Petra Bezruče tuto sbírku odmítám hodnotit i navzdory mé zásadě udělit hvězdy všemu, co přečtu. Toto je jediná výjimka. A spadl mi teď kámen ze srdce, že ani hodnotit nemusím. Byl bych pochopitelně zaujatý. Takže jen velmi stručně: chápu hodnocení čtenářů, úplně rozumím i kritickým komentářům, vím, že sto lidí - sto chutí... a asi je to tak správně. Trochu jsem se u tohohle komentáře zpotil, ale mám to za sebou. Přeji co nejkrásnější podzimní i zimní večery s prózou i poezií... a třeba někdo z vás vezme zavděk i Slezskými písněmi...


Skandály a aféry evropských panovnických dvorů
září 2021 (18.-19.)
Skandály a aféry evropských panovnických dvorů 2016, Vladimír Liška

Čtrnáct případů magistra Lišky vyrvaných z útrob tvrdé reality se počínaje prvním a konče posledním přisávalo do mých mozkových závitů jako klíště a nepouštělo skrze celou noc. A když pak koncentrovanou noční tmu vystřídalo svěží ranní světlo, klíště pustilo a odbelhalo se notně nacucáno kvalitním literárním materiálem do hájemství věčně zelených příběhů o lidských slabostech. Ano - tohle je pro mne vskutku kvalitní literatura faktu, a to navzdory všem pochybovačům, kteří mají autora za druhořadé nedochůdče. Proklamovat, že "tohle bylo maximálně čtivé" by zajisté bylo neodpustitelné klišé. Vyslovme to raději delikátněji: "zraky dychtivě kloužou větu za větou, napětí se dá krájet, je cítit tepající artérie dějin, a tím vším prostupuje nadšení z neodbytného pocitu, že to všechno dává smysl". Myslím, že tuto dobře odvedenou práci mohu směle doporučit každému, kdo umí žasnout nad skutečností, že to, co se opravdu kdysi a kdesi stalo, by si nikdo nebyl s to vymyslet ani kdyby mu královsky zaplatili. S lehkým nádechem bulváru, jenž v případě této knihy nijak neumenšuje její výsostnou důležitost i lidskost, se, myslím, lze bez obtíží a důstojně vyrovnat. S klidným svědomím uděluji pětici hvězd.


Diagnóza F17: závislost na tabáku
? - září 2021
Diagnóza F17: závislost na tabáku 2015, Eva Králíková


Osho Zen Tarot
červenec - srpen 2021
Osho Zen Tarot 2000, Osho


Bdělá pozornost
červenec - srpen 2021
Bdělá pozornost 2016, Osho


Nebojte se tmy
červen - červenec 2021
Nebojte se tmy 2021, Osho

Nemám zrovna ve zvyku komentovat Osha, protože je to obtížné. Ale tady udělám výjimku. Čte se to skvěle. Celou řadu témat mi dokázal osvětlit, doslova naň vrhnout světlo. Musel jsem si dávat pauzy a knihu po pár stránkách na chvíli odkládat abych to strávil a hlouběji pochopil, což se k mé veliké radosti docela dobře dařilo. Formulace jsou maximálně výstižné a trefné, moje porozumění textu bylo plynulé a bez překážek typu nepochopení myšlenky, což přičítám Oshovu neslýchanému talentu vysvětlovat. Znovu a opět jsem se musel podivovat autorově neobyčejné schopnosti vnést triviální pravdu do komplikovaných problematik. Kromě elementární otázky světla a strachu ze tmy autor řeší i problematiku utrpení, hledání, snění, víry a pochopitelně taky meditace. Kořením se stalo vyprávění řady pozoruhodných příběhů dokladujících autorův pohled na svět plný moudrosti a porozumění. Škoda, že někteří rádobyčtenáři považují Osha za šarlatána. Fňuk. Knihu bych doporučil úplně každému i jako vhodný podklad ke zkvalitňování emoční inteligence. Tady je malá ochutnávka: " Nejniternější bytí je blaženost. Ale je obklopena mraky utrpení. Prožívá jen samé trápení a úplně zapomněla, kým je. Lidé se ztotožnili se svými zážitky natolik, že si říkají: Tohle jsem já a tamto jsem já! Jak se tomu mohu vyhnout? Jak před tím mohu utéct? Jak se toho zbavím? Mám se modlit? Nebo pít alkohol? Kam mám jít? Mám spáchat sebevraždu, nebo mám žít dál? Co mám dělat? Mám stát na nohou, nebo na hlavě? Můžete dělat cokoli, ale dokud věříte představě, že jste utrpením, jež je všude kolem, budete mít pořád velký problém. Člověk se musí od této představy oprostit a začít zkoumat samotné utrpení. Kde je? Kdo jsem já a kde jsem? Jakmile člověk začne zkoumat, vznikne mezi ním a utrpením určitá vzdálenost. A okamžitě dojde k transformaci. Člověk dospěje k pochopení a řekne si: Tamhle je utrpení a tady jsem já. Utrpení je tamto a já jsem tohle. Utrpení je to, co je prožívané, a já jsem ten, kdo prožívá. Utrpení je to, co je pozorováno, a já jsem ten, kdo pozoruje. Utrpení je to, co je poznávané, a já jsem ten, kdo poznává. Jsem mimo ně. Nejsem nešťastný. Netvořím s utrpením jeden celek. Jakmile to pochopí, začne se v centru jeho bytí hromadit energie. V jeho nejniternějším bytí září slunce a je tam blaženost, extáze. I když zažije třeba jen malý záblesk, rozesměje se a směje se dál po nespočet životů. A nechápe, proč se lidé chovají tak nesmyslně: Proč trpí? "


Knihy mrtvých - Příručky pro žití i umírání
02. červenec 2021
Knihy mrtvých - Příručky pro žití i umírání 2021, Stanislav Grof

Moc hezké. Stan Grof je stále ve svém věku literárně aktivní, což s velkým povděkem kvituji. Prování nás říšemi mrtvých tak, jak to umí jen on. Bohatá a krásná obrazová příloha dotváří celek, a tak čtenáři nezbývá než se nechat unášet vizuální pastvou pro oči. Jsem dlouholetým fanouškem Stanislava Grofa, jeho knihy a přístupy mi v mnohém obohatily život a já jsem za tuto novou knihu vděčný. Ačkoliv se zdá, že Knihou mrtvých a Cestou psychonauta jaksi symbolicky dovršil svoji neuvěřitelnou kariéru v uceleném encyklopedickém díle, tak pokud to ještě bude možné, těším se, že se ještě dočkáme nějakého toho pokračování. Kniha mrtvých mne plně upoměla na moji vlastní nevyhnutelnou smrtelnost, a to skrze krásné příběhy a obrazy. Děkuji Stanislave!


Tady a teď
červen 2021 (23.-24.)
Tady a teď 2021, Osho


Cesta psychonauta. Díl první
červen 2021 (04.-19.)
Cesta psychonauta. Díl první 2020, Stanislav Grof


Stručné odpovědi na velké otázky
duben 2021 (27.-30.)
Stručné odpovědi na velké otázky 2021, Stephen William Hawking


Kniha o vědě
březen - duben 2021
Kniha o vědě 2020, Clifford A. Pickover

Zcela pochopitelně jedinou slabinu knihy vidím v tom, že je to celé takové letem světem vědeckým světem, a témata nejsou ani tak vysvětlena, jako spíš stručně popsána. A teď důvody proč udělím 5 hvězdiček. Byla to parádní oddychovka, no a opakování jest matkou moudrosti. Ilustrační fotografie byly často vybrané s překvapivým nadhledem. Celek knihy působí kompaktně a je jenom na čtenáři, jak si jej užije. Mému osobnímu oku zejména pak lahodilo, když jsem postupně obracel stránky a zvědavě a natěšen očekával, co tam najdu za nový objev. Pěkné, perfektní a překvapivé.


Homo Deus - Stručné dějiny zítřka
březen - duben 2021
Homo Deus - Stručné dějiny zítřka 2017, Yuval Noah Harari


Kyslík: Molekula, která stvořila svět
? - březen 2021
Kyslík: Molekula, která stvořila svět 2020, Nick Lane


Hledání
leden 2021 (18.-25.)
Hledání 2021, Osho


Jaké je to být gepardem a leopardem
prosinec 2020 - leden 2021
Jaké je to být gepardem a leopardem 2006, Christine Denis-Huot


Filozofická gymnastika
? - leden 2021
Filozofická gymnastika 2007, Stephen Law


Hokrstory
29. prosinec 2020
Hokrstory 2020, Vladimír Liška

Kniha mi sice po jazykové stránce vyhovovala poněkud méně než bych si přál, ale bylo to povídání rozšafné, pestré a zajímavé. Přestože jsem teprve první čtenář tady na DK, je mi jasné, že kniha bezpochyby nebude mít žádné vysoké skóre - ale to je škoda! Já jsem se jako jeden z mála čtenářů knihy docela bavil, a, děkuju touto cestou Vladimíru "Lišákovi", že se rozhodl Hokrstory napsat - jsem za tuto knihu vděčný. Z mysli mi vytanula vzpomínka na osmdesátá léta: Znovu jsem pocítil tu důvěrně známou vůni tvrdé práce v zakládavší se kapele Chees, kde jsem kdysi v na konci osmdesátých let coby vydrzlej puberťák byl jedním ze zakládajících členů (zdravím Olina!). Moc daleko jsme to tehdá nedotáhli (kapela se brzo rozpadla), ale osvěžení té doby bylo velmi příjemné. To už je ale dávná historie. Hokr natočili v posledních letech tři alba (pokud vím), která naštěstí vlastním. Říkám naštěstí, neb se mi jejich pojetí rocku velice zalíbilo. Se skupinou jsem se jako posluchač seznámil teprve nedávno, a byl jsem příjemně překvapen. Ale ještě stručně ke knize. Kdo má rád rockový underground a vzpomínky na léta osmdesátá, přijde si na své tak jako tak. Knížka menšího formátu na jedno odpoledne. Hodnotím na 89 %. 4*


Prožila jsem si peklo
prosinec 2020 (04.-10.)
Prožila jsem si peklo 2018, Andrea Claudia Hoffmann


Jak vznikal svět
listopad 2020 (20.-25.)
Jak vznikal svět 2019, Petr Kulhánek


Slova jako oheň
listopad 2020 (22.-25.)
Slova jako oheň 2017, Osho


Řád času
listopad 2020 (16.-20.)
Řád času 2020, Carlo Rovelli


Cesta na popraviště - Příběhy z Evropy
listopad 2020 (05.-10.)
Cesta na popraviště - Příběhy z Evropy 2013, Vladimír Šindelář


Ďábel lásky
08. říjen 2020
Ďábel lásky 2018, E. Martin (pseudonym)


Zvuky probouzení
červenec 2020 (22.-25.)
Zvuky probouzení 2020, Petr Třešňák

Souhlasím s uživ. : douchová : Také jsem četl se zatajeným dechem. Je to výborná kniha z oblasti "hraničních lidských zážitků", ale je potřebí mít taky odvahu se do textu "položit" a "vytěžit" z něj pro sebe cos pozitivního, což sice jde, ale je to těžké. Upřímně: přesně z těchto důvodů - v předtuchách - jsem to nerisknul a rozhodl se nemít děti. Mně to za to riziko nestálo. Na adresu manželů Třešňákových bych poznamenal, že jsou to velmi stateční, upřímní a odvážní lidé. To, co popsali ve své knize, bohužel koresponduje s mými zkušenostmi s mimořádnými a dlouhodobými stavy traumatizujících experiencií. Taky jsem neunikl. Ale to je úplně jiná historie. Já mám takové vlastní pojmenování pro knihy tohoto typu: "lidské snímky". Protože snímají (otiskují) to hluboce lidské v nás, a také protože přeneseně z nás "snímají" veškerou vinu za věci minulé, současné i příští, neboť podle mého názoru vina jako samostatný fenomén neexistuje (vždy se s boční falší váže na tzv. "provinivšího se"). Naprosto nikdo nenese vinu za postižení Dorotky, protože "žijeme ve vesmíru, kde se může stát komukoli cokoli zcela bezdůvodně" (Stanislav Grof). Přeji Petrovi a Petře Třešňákovým, aby potenciál svých životních příběhů "zúročili" jak v osobním životě, tak i počinem, který bych uvítal co nejradostněji: Kdyby za pár let napsali stejně výživnou a skvělou knihu, jako je tato. Moje veliká poklona patří Petře a Petrovi, ale hlavně Dorotce...


Trapeři, Poutníci a Druhá tráva
? - červenec 2020
Trapeři, Poutníci a Druhá tráva 1998, Robert Křesťan

Můj filozoficky vzdělaný kamarád jednou při poslechu Křesťana řekl: "To je ale blbý", a já si od té doby často lámu hlavu nad tím, proč se někomu nějaký žánr líbí a druhý ho "neunese na bedrech svých". Nevyřešil jsem to nikdy. Já jen moc rád vzpomínám na začátky Druhé Trávy (R. Křesťan a DT, s Pavlínou Jíšovou, pak Starodávný svět a Pohlednice) v devadesátých letech. To bylo něco tak fenomenálně podmanivého, že jsem s radostí této kapele odpustil, že vlastně nehrají ortodoxní bluegrass, ale svoji vlastní originální hudbu na bluegrassové nástroje. Krásnější vzpomínku, než na Poutníky, Druhou Trávu a s tím spojenou původní Křesťanovu tvorbu ve své čtyřmi křížky zatížené paměti prostě nevydoluju. Jsem vděčný za to, že tato kniha vznikla. V roce 1998 ji vydalo nakladatelství FOLK a Country, s.r.o., ale její věkovitost mi vůbec nekazí dobrou náladu při studiu Křesťanova zpěvníku a rozhovoru s ním. Hudební kniha dle mých představ.


Vetřelci dávnověku
? - červen 2020
Vetřelci dávnověku 2018, kolektiv autorů


Utekl jsem z Osvětimi
červen 2020 (12.-18.)
Utekl jsem z Osvětimi 2007, Rudolf Vrba


Důvěra
? - červen 2020
Důvěra 2016, Osho


Co je život?
? - květen 2020
Co je život? 2020, Addy Pross


Bitvy, které změnily svět
duben - květen 2020
Bitvy, které změnily svět 2019, Andrew Humphreys


1 ...