Omy

Přečtené 402Exorcista – Souboj s ďáblem
září 2017 (04.-16.)
Exorcista – Souboj s ďáblem 2009, W. P. Blatty

Ještě jsem, myslím, nečetla žádný horor, ale tento se opravdu povedl. Je pravda, že ve mně kniha nevykřesala takový strach, že bych se bála jít v noci na záchod (a to jsem cíťa, kterou vyděsí kdejaké zapraskání v podlaze a četla jsem ji po večerech), ale zato ve mně několikrát navodila nejrůznější úvahy nad odehrávajícím se dějem a až díky (nebo kvůli?) nim jsem jistý strach a nechuť až odpor pocítila. Nejednalo se zkrátka o jednoduchý proces typu BAF! a LEK!, jak jsem z (filmových) hororů zvyklá (což mi naprosto nevadilo). Vadily mi akorát dvě věci. Závěr byl na můj vkus poněkud uspěchaný. Z jedné strany je možná dobře, že ani zde se autor nevydal po klasické cestě gradování příběhu k poslednímu střetu, ale vyznělo to podle mého obyčejněji, než se slušelo. A musím si postěžovat na překlad - hlavně ze začátku jsem se někdy obtížně chytala slov a přemýšlela, co že bylo jejich smyslem. Obvykle byl tento problém v konverzacích, které tím dost ztrácely na zamýšlené úsečnosti apod. Nejdřív jsem byla zmatená a považovala to za chybu v chápání z mé strany, ale když jsem v textu došla k otázce na to, jak se jedné z postav vede a její odpověď zněla "Taktak." (zřejmě přeložené z "so-so"), tak mi to bylo jasné. Dalo se to přeložit líp.. vždyť je to kult. Možná se k ní vrátím v jiném překladu.


Útok na pekárnu
září 2017 (11.-16.)
Útok na pekárnu 2016, H. Murakami

Jedna z prvních věcí, které Murakami napsal. Za sebe musím říct, že se mi to líbilo. I když ty odkazy na Dostojevského atd. na mě působily trošku jako pokus o přesah nevypsaného autora. Příběhy se mi ale líbily. Zajímalo by mě, jaký smysl do nich původně autor vložil.. Nejsem schopná dosadit za Hlad ten pravý význam, vždycky je tam nějaká maličnost, která do toho nesedí. (možná SPOILER - moje úvahy nad významem) Jde o to manželství a vztahy obecně, ve kterých se hlavní postavě nedostává naplnění, po kterém hladoví a nedokáže se ho zbavit jídlem? Nebo je to možná kritika konzumní/kapitalistické? společnosti (odkazy na Marxe, McDonald's)? Nebo šlo o tu kletbu? Bylo to kvůli tomu, že se nevzepřeli a sami se nakonec stali součástí té společnosti? (KONEC SPOILERU) Občas mě také zastihne takový hlad, ale o jídlo nejde.. Zatím jsem ale nepřišla na to, o co jde, stejně jako u této knihy. Ale bavilo mě nad tím přemýšlet.


Těžké melodično
září 2017 (07.-16.)
Těžké melodično 1998, T. Pratchett


Setkání s Rámou
? - září 2017
Setkání s Rámou 2009, A. C. Clarke

Antikrista
srpen - září 2017
Antikrista 2007, A. Nothomb


Písně z Lesbu
srpen - září 2017
Písně z Lesbu 1978, Sapfó

Vidím, že tu budu za prvního nechápavého buránka mezi komentátory, ale mě písně "desáté múzy" příliš nenadchly. Je pravda, že mě chytla jistá posvátná úcta, zatímco jsem otáčela stránky (mimochodem krásného vydání s doplňujícími kresbami a doslovem - a doporučuji si všimnout, že na konci knihy jsou i nějaké ty vysvětlivky) s písněmi napsanými před nějakými 2500 lety, ale na chuť jsem jim nepřišla. Většina písní mi připadala jako sladká, líbivá ozdoba - o mládí, kráse, nevěstách, přírodě, písních a hrách.. A ty, které takové nebyly, mě obvykle neoslovily tolik, jako verše jiných autorů. "Umírati je zlo: tak rozhodli bozi, neboť by také umírali..."


Sekáč
září 2017 (04.-11.)
Sekáč 1996, T. Pratchett


Soudné sestry
září 2017 (07.-11.)
Soudné sestry 1995, T. Pratchett


451 stupňů Fahrenheita
? - září 2017
451 stupňů Fahrenheita 2001, R. D. Bradbury


Napůl zlý
srpen - září 2017
Napůl zlý 2014, S. Green


S elegancí ježka
srpen - září 2017
S elegancí ježka 2008, M. Barbery

Tak tohle mi vůbec nesedlo. Většina textu bez příběhu, s tím, že postavy brojí proti předsudkům apod. ale samy si jich nesou plný pytel.. Všichni bohatí jsou v podstatě vyhořelé trosky na antidepresivech, nemající ani špetku soucitu pro prosté a chytré proletáře (až na dítě s 160 IQ a Japonce, které autorka očividně nekriticky miluje). No nevím, nemám zkrátka pochopení pro tyto černobílé moralitky. Co ale vím je, že se autorka snažila napsat nezvyklý román ALE stejně nakonec skončí (SPOILER) u klasických klišé románů pro ženy.. viz Reneé si zajde ke kadeřnici, hezky se obleče a je z ní krasavice → romantická linka s bohatým, dokonalým chlapem (KONEC SPOILERU). A poslední věc - nějak pořád nechápu, co Reneé vedlo k tomu, aby se navenek chovala jako stereotypní domovnice? Brojí proti hlouposti nájemníků, že si jinou domovnici ani neumí představit, ale přece se tak chová? Tak co si mají představovat? Jistě, chtěla mít klid, ale to se nevylučuje s tím, že se bude chovat.. normálně. A její panika, když měla být objevena její záliba v četbě mi přišla už naprosto směšná.


Nádherné bytosti
? - září 2017
Nádherné bytosti 2011, K. Garcia


Probuzení Simona Spiera
srpen 2017 (28.-29.)
Probuzení Simona Spiera 2017, B. Albertalli


Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita
srpen 2017 (13.-28.)
Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita 1978, R. D. Bradbury


Petr a Lucie
? - srpen 2017
Petr a Lucie 1984, R. Rolland


Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender
srpen 2017 (22.-25.)
Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender 2014, L. Walton


Nedej se
srpen 2017 (22.-24.)
Nedej se 2016, R. Rowell

Pro mě od začátku čtivá knížka, se zajímavými a vtipnými slovními obraty, ale.. Samotný příběh už mě příliš nepřesvědčil. Kdyby byla celá kniha jen o vztahu Simona a Baze, jsem asi blahem bez sebe (jsou to takoví ňůňové.. *fangirl scream*..), jenže není a já jsem zklamaná. Několikrát se autorka vytasila s tématem, se kterým začne a najednou skončí kapitola a už o tom v celé knize není ani zmínka.. prostě vyšumí do ztracena (třeba Simonovo zamyšlení nad tím, že upíři asi nebudou takoví bubáci a nepřátelé všeho, nebo ta Mágova "válka" za lepší vzdělávací systém). Zkrátka po příběhové stránce jsem se mnoha nedočkala. Navíc mě poněkud obtěžovala Simonova bývalka.. proč dostala tolik prostoru? Do hlavní dějové linky skoro vůbec nezasáhla. Musela jsem se nasupeně převalit v posteli, když se konečně Baz a Simon dávali dohromady, romantická atmosféra, otočím stránku, končí kapitola.. A tam bývalka peče perníky a vede nezajímavý rozhovor (a vůbec dělá a myslí jen nudně). Povídejte mi o kažení atmosféry.


Šen-čen: Cestovní deník z Číny
? - srpen 2017
Šen-čen: Cestovní deník z Číny 2009, G. Delisle


Čáry života
srpen 2017 (15.-18.)
Čáry života 2017, V. Roth

Prostředí různých planet a kultur bylo velmi zajímavé, stejně jako hlavní hrdinka Cyra - její rázné vystupování a ostré postřehy dodávaly téhle dlouhé knize na dynamice, takže se i tak pěkně četla. Bohužel mám pocit (jako u některých jiných knižních sérií), že je tento díl jenom jakýmsi (velmi dlouhým) úvodem do dalšího příběhu. Nemám nic proti pozvolným budováním vztahů nebo změnám v charakteru postav, ale tady se zkrátka nic kromě úplného začátku a úplného konce knihy nestalo, a to se mi nelíbí. Přestože se mi kniha četla lehce, tohle mi vadilo.. Jako by se autorce líbilo psát o tomto vesmíru, a tak se do toho dostala, až napsala stovky stránek různých drobností a podrobností a bočních dobrodružství, ale najednou si uvědomila, že by tam měla být taky nějaká ta gradace hlavní dějové linky. A tak tedy napsala (najednou celkem nepromyšlenou a nepropracovanou) akci na pár posledních stránek.. A ještě jedna věc - (SPOILER) tohle jsem na knihách s postavami, které vidí budoucnost (zde navíc všechny možné budoucnosti) neměla ráda - proč tak hrozně malučko zasahují, když chtějí pomoct? Dokonce i v příběhu si jednoho orákula unesl Ryzek, aby mu pomáhal. Tak proč musela jejich matka tak přiblble mlžit? Navíc jednou orákula ví, že se na ně něco chystá, podruhé ne..


Jiskra v popelu
srpen 2017 (15.-16.)
Jiskra v popelu 2016, S. Tahir


Kníže z mlhy
? - srpen 2017
Kníže z mlhy 2013, C. Ruiz Zafón

Nic moc. Atmosférou mi to připomínalo takové ty hororové příběhy autorů 19. století (akorát tady odehrávající se za 2. světové války), které osobně moc nemusím. Znáte to - vystupuje tam jakási potvora, asi démon v lidské podobě, o kterém se pořádně nic nedozvíte, asi aby se dodalo na tajemnu, lidskými emocemi neoplývá (ale vždy mu z očí srší nenávist) a na hlavní hrdiny neustále dělá nějaké to BUBU, jako kdyby se neuměl k něčemu pořádnému rozhoupat.. No, tady to bylo stejné, navíc nechápu, proč je to zasazené do 2. světové války. Snad aby si nějaký snaživec mohl přimýšlet, že ten netvor má být metaforou pro válku. Můj komentář asi vyzní dost negativně, ale musím na druhou stranu uznat, že kniha je poměrně čtivá, postavy jsou pěkně načrtnuty a příběh není vůbec dlouhý - sečteno podtrženo fajn četba pro letní večery.


Kostičas
? - srpen 2017
Kostičas 2014, S. Shannon


Naslouchač
srpen 2017 (10.-12.)
Naslouchač 2016, P. Stehlíková


Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje
? - srpen 2017
Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje 2009, G. Delisle


Láska a její kat
? - březen 2017
Láska a její kat 2006, I. D. Yalom


Rozmarné léto
? - březen 2017
Rozmarné léto 1981, V. Vančura


Konec civilizace aneb Překrásný nový svět
? - březen 2017
Konec civilizace aneb Překrásný nový svět 1993, A. Huxley

Očekávala jsem klasickou dystopii, se zkaženou společností a hrdinnými jednotlivci, kteří budou bojovat za změnu, a místo toho jsem dostala TOHLE. Neskutečně trefné a efektní zamyšlení se nad lidským charakterem, dokonalou společností a nad tím, co že to vlastně chceme. Ať už je to zdejší moderní civilizace, divošská rezervace nebo odloučené ostrovy s intelektuály, obyvatelé se na odlišné lidi dívají srz prsty (když už je považují za lidi) a tíhnou k podobně smýšlejícím.. a ke štěstí a pohodlnosti. Ať si John říká cochce, v důsledku je stejný jako ti hnusní blíženci. Známý citát, když John inspektorovi uraženě odpovídá "Tak tedy ano, požaduji právo být nešťastný.", považuji vůbec za geniální.. John, cizinec v obou společenstvech, do kterých se dostal, chce, aby lidé přijali jeho hodnoty, chce někam patřit. A nepatří, poprvé ho vyřadila společnost, podruhé on vyřadil ji - její principy a hodnoty jsou úplně odlišné od těch jeho, a tak ve svém Neštěstí prohlásí svou touhu.. a odejde pryč z té ohavné civilizace, přesněji - 15 min od nejbližšího obchoďáku. A tak žije ve své samotě, odříkání a neštěstí, což ho těší, ale když si tento pocit uvědomí, zbičuje se důtkami. Jaký to bludný kruh - i on je, svým hodnotám navzdory, naprogramován ke štěstí..


Nevolnost
? - leden 2017
Nevolnost 1993, J. Sartre


Mechanický pomeranč
? - červen 2016
Mechanický pomeranč 2016, A. Burgess


Milá sedmi loupežníků
? - červen 2016
Milá sedmi loupežníků 2002, V. Dyk


Gulliverovy cesty
červen 2014 - květen 2016
Gulliverovy cesty 1975, J. Swift


Zeď
? - říjen 2015
Zeď 1992, J. Sartre


Svatý Xaverius
? - červen 2014
Svatý Xaverius 2009, J. Arbes


Křest svatého Vladimíra
? - červen 2014
Křest svatého Vladimíra 1991, K. Havlíček Borovský


Past
? - červen 2014
Past 2012, L. DeStefano


Pustina
duben - červen 2014
Pustina 2013, M. Young


Višňový sad
duben - červen 2014
Višňový sad 2011, A. P. Čechov


Proměna
duben - červen 2014
Proměna 2013, F. Kafka


Povídky malostranské
? - červen 2014
Povídky malostranské 1987, J. Neruda


Etiketa a špionáž
? - červen 2014
Etiketa a špionáž 2014, G. Carriger (pseudonym)


1 ...