Oksalakka

Přečtené 132Prasklina
? - říjen 2021
Prasklina 2021, Sharon J. Bolton


Na smrt
? - září 2021
Na smrt 2020, Jozef Karika


Kryptonomikon
? - srpen 2021
Kryptonomikon 2021, Neal Stephenson

1040 stran blaha, které rozhodně nedáte na jeden zátah (a kdo jo, tak před ním udeřím třikrát hlavou o zem). Nejde o délku, ale o extrémní hutnost textu, kde je vaty pomálu. Přihoďte několik proplétajících se dějových linií a solidní ukotvení v realitě, které (alespoň mne) nutilo neustále si dohledávat věci a vedlo k dalším objevům, jak třeba film Kód Enigmy o Alanu Turingovi. A neustálá otázka - opravdu se to stalo nebo si to autor vymyslel? Nádhera, nádhera, nádhera. Jdu hned číst dalšího Stephensona.


Pozůstalí
? - červenec 2021
Pozůstalí 2016, Tom Perrotta

V podstatě komorní příběh o globální události, navzájem propletené osudy několika lidí, které zásadně ovlivní nevysvětlitelné zmizení členů rodiny nebo přátel. Autor je Američan, takže se hodně akcentuje víra a kulty. Akceptujte tohle, nečekejte akční sci-fi a počtete si. Po všech zombárnách, epidemiích, vyvražďovačkách a hořících lidech je to lázeň pro duši. Několikrát jsem si při čtení vzpomněl na Stehlíka od Donny Tartt.


Tankerka Jedna
? - březen 2021
Tankerka Jedna 2020, Alan Martin

"A tahleta zbraň způsobí, že se ti desettísíckrát zvětší varlata!" (vystřelí do nebe, za chvíli spadne letadlo) "Co blbnete? Neumíte lítat nebo co?" "Néé, normálně v pohodě si letíme a najednou se pilotovi strašně zvětšily koule! Asi desettisíckrát! Vůbec nedošáh na knipl!" Komiksový punk s tak infantilním humorem, že jsem občas pořádně valil oči. A samozřejmě se ukrutně bavil. Několik dílů budete možná znát z prvních čísel časopisu CREW. Skvěle vypravená kniha a výborný překlad. Jediné, co mi úplně nesedělo, proč vlastně překládat název Tank Girl do češtiny ...


Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona
? - prosinec 2020
Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona 2020, Harlan Ellison

Řeknu Vám to asi takhle: začal jsem číst v osm večer a skončil druhý den ve dvě odpoledne. Nešlo přestat a to jsou to povídky. Čtenářský zážitek roku 2020. Nějaké dotazy?


Cari Mora
? - prosinec 2020
Cari Mora 2019, Thomas Harris

Přijde mi, jako by to byla spíš trochu rozšířená synopse než hotová kniha. Kdyby si s tím Harris dal víc práce a trochu ty kosti obalil masem jako u lecterovských románů, byla by to možná i pecka. Ale zase, třeba naběhli z nakladatelství: "Harrisi, už jsi 12 let nic nevydal, máš tu smlouvu, koukej něco navalit." "No, chtěl jsem si s tím ještě 8 let hrát, ale dobře, no." Taky nesmíme zapomínat, že v rok dokončení knihy bylo Harrisovi 83 a ne každý spisovatel dokáže slušně psát i ve vysokém věku jako třeba Bradbury nebo Pohl. Závěr: číst se to dá, ale nečekejte pecku jako Mlčení jehňátek.


God
? - prosinec 2020
God's Pocket 2011, Pete Dexter

odpad!

Ona ta kniha asi dobrá bude, ale je to tak strašně blbě přeložený, že jsem nedočetl ani k razítku knihovny na straně 17. Když Vám nedávají smysl celé věty, někdy (ale jen někdy!) smysl chytíte, když si zpětně přeložíte ustálené slovní spojení a v češtině máte zřetelně anglický slovosled, s láskou si vzpomenete na prznitele Kinga, Simmonse a Strauba - překladatele Ivo Reitmeyera, který často ustřelil, ale aspoň mu to dávalo ten smysl. Teda většinou. Hnus fialovej. Fuj!


Přátelé
? - březen 2020
Přátelé 2019, Kelsey Miller

Jsem fanoušek seriálu Přátelé, v devadesátých letech a na úsvitu milénia jsme je ve videopůjčovně v Čase v Karlových Varech sjížděli všichni (díky, Františku), takže tahle knížka byla víceméně povinnost. Nečekejte ale veselé historky z natáčení (jsou tam, ale není to primárně o nich), je to v podstatě kronika (změn) televizní zábavy od osmdesátých let až po současnost. Autorka sleduje seriál od doby, která předcházela vzniku až po dnešek, vše v dobových souvislostech.


Vidím to jinak
? - leden 2020
Vidím to jinak 2008, Bruce Sterling


Mosty do Tel Avivu
? - leden 2020
Mosty do Tel Avivu 2010, Jiří Šulc

Znamenitě beletristicky zpracovaná situace kolem vzniku Státu Izrael a poměrně klíčové role Československa v tomto dění. Několik dějových linií sleduje: židovské uprchlíky na jejich cestě Evropou od masakru v polských Kielcích až do cíle, Jana Masaryka, Klementa Gottwalda, Rudolfa Slánského a další aktéry neodvratného komunistického puče, české, anglické a americké tajné služby, příslušníky z Palestiny stahujícího se britského vojska a židovské letce při jejich úsilí dostat do Izraele letadla z Československa a bránit se. I když víme, jak vše dopadlo, napětí je téměř hmatatelné a knihu jen tak neodložíte. Však také Jiří Šulc není žádný debutant, vzpomeňme jeho skvělou knihu o atentátu na Heydricha Dva proti říši, válečné Operace Stonewall a Operace Bruneval nebo předmnichovské Zrádce. Román se věrně drží historických událostí (a kde se mírně odchyluje, to vám autor prozradí v doslovu) a ve svém žánru patří jednoznačně ke špičce. Čtěte.


Úzká cesta na daleký sever
? - leden 2020
Úzká cesta na daleký sever 2015, Richard Flanagan

Hluboké, vrstevnaté drama nejen o utrpení v japonském zajetí při stavbě železnice v siamské džungli. Dějem se proplétají příběhy několika hlavních postav s motivy nenaplněné lásky, osobních úspěchů i selhání. Velmi silné. Man Booker Prize 2014. Čtěte.


Mrtvý klíč
? - prosinec 2019
Mrtvý klíč 2016, D. M. Pulley

Asi takhle ... debut - zajímavé téma - hodně nastavovaná kaše - neurazí - neřvete blahem. Prostě přečtete, vrátíte do knihovny, brzy zapomenete.


Temná zahrada
? - prosinec 2019
Temná zahrada 2019, Tana French

I když většinu motivů znáte z předešlých románů Frenchové (nejvíc asi z Podoby a Místa pro tajnosti), stejně vás to sejme. Věřte mi ;) Pomalý hutný psychologický thriller, jedna z nejlepších věcí, které jsem tenhle rok četl.


Říkají mi Lars
? - prosinec 2019
Říkají mi Lars 2018, Daniel Gris

Tak jsem si opět ověřil, že bych byl špatným buddhistou, protože jsem ohledně téhle knihy měl očekávání. Čekal jsem hutnou akci nabitou hláškami typu Kopřiva, Kotleta, Kulhánek. A to Lars není. Ovšem pozor, nejsem zklamán. Je to dobře napsané, pointa není špatná, humor tu je, Lars je drsnej, ale férovej sympaťák, myslím, že bysme asi na panáka zašli. Nejvíc ze všeho mi Grisovy dosavadní dvě věci připomínají finkovky od Jaroslava Velinského. Kdybych nevěděl, že tvůrce Oty Finka je bohužel už pár let na pravdě boží, vrtalo by mi hlavou, jestli si náhodou nestřihnul vedlejšák. Pane Grisi, to je lichotka, mimochodem. Jen tak dál, pište, já to budu číst ;)


Má ji rád, nemá ji rád
? - listopad 2019
Má ji rád, nemá ji rád 2017, Sharon J. Bolton

Dominu se naštěstí nepodařilo zavraždit tenhle skvost tmavou a zájem naprosto nevzbuzující obálkou (téhle knihy si v knihkupectví opravdu nevšimnete), takže mi padla do ruky a díky za to! Skvělý psychothriller s hodně překvapivou pointou. První setkání s autorkou a musím říct, že velmi vydařené, hned si jdu pro její další věci.


Povznesení
? - září 2019
Povznesení 2019, Stephen King

Kingovy kratší práce v knižním formátu (Colorado Kid, Gwendy) mne moc nedostávají a Povznesení není úplně výjimka. Líbí se mi to, má to atmosféru, ale povídka středního rozsahu za 230 korun ... no. Hm. Ehm.


Cizinec
? - červenec 2019
Cizinec 2016, Harlan Coben

SPOILER! Coben je zvláštní autor. Zhruba ve dvou třetinách knížky vám dojde, že to bude zase další standardizovaná zápletka, konec bude jako ve spoustě jiných Cobenů přestřelka na chatě u odlehlého jezera, ale stejně to dočtete a pokud je to možné, okamžitě sáhnete po dalším. Protože Coben umí skvěle vyprávět. Opravdu skvěle. Je to jako když si povídáte s dobrým kamarádem, se kterým si říkáte i tajnosti. Takže si jdu hned sehnat další knihu :) Coben je v podstatě takový verbální kokain.


Zlá krev
? - červenec 2019
Zlá krev 2010, A. Dahl (pseudonym)

Lepší než Misterioso, víc akce i humoru, líp to drží pohromadě. Konec poněkud přestřelený, ale budiž. Začíná se to blížit lepším věcem od Maj Sjöwallové a Perra Wahlöö.


Misterioso
? - červenec 2019
Misterioso 2009, A. Dahl (pseudonym)

Nebylo to úplně marné, je vidět, že autor se teprve zastřeluje. Dejte mu ještě šanci, další díly jsou lepší. A pusťte si k tomu toho Theloniouse Monka, dochutí to atmosféru ;)


Malý kamarád
? - červenec 2019
Malý kamarád 2016, Donna Tartt

Přečteno po Stehlíkovi. Představte si Jako zabít ptáčka o 50 let později, s dokonale vykreslenou atmosférou, docela solidně akčním závěrem a to celé říznuté Gillian Flynnovou. Jestli tahle paní něco umí, je to zatáhnout Vás do svého světa. A nepustit.


Outsider
? - květen 2019
Outsider 2019, Stephen King

SPOILER! Je to v podstatě čtyřka k sérii s Billem Hodgesem a první půlka je rozjetá dobře, veškerá tragédie obviněného z brutální vraždy je vykreslená mistrně. V druhé půlce King bohužel opět sklouzává do bažiny vnitřních monologů a dialogů, ve které utopil Konec hlídky. Dočetl jsem se zaťatými zuby. Většinu Kingů čtu a budu číst víckrát, ale k tomuhle se už stoprocentně nevrátím.


Pustá duše
? - květen 2019
Pustá duše 2019, Dan Simmons

Tahle kniha je takový zhuštěný Simmons v jednom svazku. Kdo tohohle pána čtete trochu víc, víte, že značná část jeho knih jsou rozvinuté rané povídky, že je mistrem paralelních světů a alternativní historie, že umí do příběhu vplést sci-fi motivy tak přirozeně, takže mu na to skočí i lidé, kteří by se jinak "fantasmagorií" nedotkli ani dva metry dlouhou tyčí. SPOILER! V Pusté duši máte nádhernou hororovou scénu, která jako by vypadla z Hladových her. Postavy a události, které později (to mi nikdo nevymluví) použil ve své detektivní trilogii. Při čtení jsem zavzpomínal na Hyperion, Fázi gravitace, Black Hills, Píseň Kálí a zhruba polovinu jeho povídek. Přes to všechno (nebo možná proto) příběh parádně funguje, je to takový příliv a odliv krutosti a něžného, chladu a vášně, naděje a zoufalství. Litoval jsem, že to nebylo delší. Vyzdvihnout musím také parádní sevřený "T602" design knihy, který dojem ze čtení velmi trefně dotváří. Bravo, Mystery Press, za mne 6 hvězdiček. PS: A dozvíte se, proč je Vanni Fucci v pekle ;)


Horečka
? - březen 2019
Horečka 2018, Deon Meyer

Fantastické! Snese srovnání se Svědectvím od Kinga nebo Dnem trifidů od Wyndhama, na rozdíl od uživatele sioux pro mě tam ten idealismus byl plus, neboť zákeřných, krutých a hnusných knih s nálepkou "realistický" mám už totiž opravdu plné zuby ... Deona Meyera mám hodně rád už za detektivní sérii s Bennym Griesselem a Horečkou u mne postoupil na ještě vyšší level ...


Práskač
? - únor 2019
Práskač 2018, Jan-Erik Fjell

odpad!

Z přebalu knihy: "Jo Nesbø bude závidět!" Chacha. Dobrý vtip. Tuhle příšernost jsem dočetl se zaťatými zuby, přišlo mi, jako kdyby to napsal gymnazista, který ví, že existují detektivky, mají nějakou zápletku a také postavy, které spolu nějakým způsobem reagují - a pokusil se to neobratně napodobit. Výsledek je občas až nechtěně komický. Amatérské chyby typu: "Sundal si sako, odložil jej na postel a navlékl si rukavici. Klekl si před záchod na tvrdé dlaždice a strčil do něj ruku. Zatímco mu voda smáčela sako až k lokti ..." jsou už jen pecičkou na dortu uplácaném z pilin a odpadků. Další díly rozhodně vynechám.


Ikarus
? - květen 2018
Ikarus 2017, Deon Meyer

Benny Griessel je důstojný bratranec Harryho Holea ... těším se na další díly!


Spis Odessa
? - duben 2018
Spis Odessa 2009, Frederick Forsyth

Svižné a čtivé, klasika, na které je přece jen trochu znát zub času. Pokud jste pár Forsythů přečetli, odhadnete, co se stane, ale knize to z jejího kouzla zas tolik neubere.


Severní vody
? - duben 2018
Severní vody 2017, Ian McGuire

Kruté, hutné, úderné ... a velice fascinující. Fouká z toho mrazivý vítr, chlístá krev a hemží se filcky. Kdo má rád Terror od Simmonse a Revenanta, nesmí tohle propásnout. Kdo má rád Trosečníky polárního moře od Běhounka, přijde o iluze.


Divné počasí
? - březen 2018
Divné počasí 2018, J. Hill (pseudonym)

U které povídkové sbírky jsem naposled takhle řval blahem? No jo, u Černočerné tmy od Joeova tatínka :)


V šachu
? - listopad 2017
V šachu 1993, D. Francis (pseudonym)

Pokoušet se hodnotit knihy Dicka Francise je stejné jako pokoušet se hodnotit dalajlámu. Jsou prostě dobré. Tečka.


Kocourův pejsek
? - listopad 2017
Kocourův pejsek 1995, Thomas Perry

Vynikající thriller se spoustou humoru. Pokud jste už přečetli všechno od Carla Hiaasena, tohle je dobrá volba, jak pokračovat ;)


Žízeň
? - květen 2017
Žízeň 2017, Jo Nesbø

Žízeň mi přišla v porovnání s ostatními holeovkami a především se Synem slabši, taková ... recyklovaná. Měla silné momenty, ale nedočítal jsem jí s takovým nadšením jako ostatní věci od Nesba. Přečtu si samozřejmě i další díly, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to 10. dílem mělo skončit.


Ostré předměty
? - květen 2017
Ostré předměty 2013, Gillian Flynn

Ano, kniha JE strašlivě drsná a devastující, ale pořád v ní plane světélko humanismu a věci, které se tam dějí, jsou špatné, protože ... Ale ať je to jak chce, přečetl jsem to s velikou chutí a říkám: ano, ano, ANO!!! Takhle má vypadat pořádný thriller!!! Skvěle napsané, výborně přeložené a napínavé až do poslední stránky.


Konec hlídky
? - květen 2017
Konec hlídky 2016, Stephen King

Jeden z nejslabších Kingů, co jsem kdy četl. Ani mi tak nevadilo, že do trilogie vstoupil nadpřirozený prvek, ale neustále opakované a přitom stále stejné vnitřní monology a dialogy postav přinesly věc, kterou jsem dodnes při čtení Kingových věci nezažil: nudu. Škoda, předchozí dva díly byly vysoce nadprůměrné.


Tíha nenávisti
? - únor 2017
Tíha nenávisti 2016, John Hart

Příběh skvělý, psychologie hlavních postav propracovaná, děj solidně zamotaný. John Hart mi připomíná Karin Slaughter v dobách jejího největšího tvůrčího vzepětí. Autora budu sledovat. Knihu trochu sráží nepříliš solidní překlad, ale dá se to ustát.


Vox
? - únor 2017
Vox 1993, Nicholson Baker

Kdybych měl vybrat jedno adjektivum, jakým příběh charakterizovat, vybral bych "šťavnatý" :) Kam se hrabe Crossfire nebo 50 odstínů, jestli chcete chytrou erotickou knihu (no dobrá, spíš porno), Vox je ta pravá volba. Přitom je to naprosto civilní příběh ...


12. 12.
? - únor 2017
12. 12. 2016, Vítězslav Jareš

Vůbec to není marný. Sice jsem měl občas pocit jako kolegyně remor níže, že už jsem leccos z knihy viděl v českých TV kriminálkách, ale vždycky to přebil dobrý pocit ze solidně napsaného příběhu a uvěřitelných postav. Po Antonínu Mazáčovi další dobrý český detektivkář. Často jsem se i zasmál, bohužel nechtěně - korekturní software vychytal neexistující slova, ale existující na špatných místech ponechal.


Mlýn na mumie
? - leden 2017
Mlýn na mumie 2014, Petr Stančík

Tucet hvězdiček!!! Tohle verbální obžerství mne pohltilo, už opravdu dlouho jsem nečetl knihu, která by mne takhle bavila. Některé špeky se vyrovnají komice Monty Pythonů, jiné si zase můžou směle potřást rukou s Jirotkou, Haškem nebo Brdečkou. Pokud jste jazykoví gurmáni a nevadí vám poněkud spletitý a potrhlý příběh, rozhodně si to dejte. Ze mne je po Mlýnu na mumie stančíkofil.


Melouch
? - prosinec 2016
Melouch 2016, Michal Viewegh

K Vieweghovi jsem se vrátil zhruba po 15 letech a neměl jsem to dělat. Četl jsem vícekrát všechno, co napsal do Účastníků zájezdu včetně a královsky jsem se u toho bavil. V Melouchu ten starý jiskřivě vtipný Viewegh občas probleskne, ale je to utopené v takové hlušině žvatlání, že to pohřbí jakýkoli dobrý pocit ze čtení. Ten název to vlastně vyjadřuje, pro Viewegha to byl asi taky jen takový melouch. Škoda.


Křest ohněm
? - listopad 2016
Křest ohněm 2015, Antonín Mazáč


1