NikaMirka

Přečtené 178Zázračná otázka
prosinec 2018 - duben 2020
Zázračná otázka 2011, Steve De Shazer


Važte si sami sebe
? - listopad 2018
Važte si sami sebe 2013, Patricia Spadar


Ovlivňování reality 1 - Prostor variant
? - srpen 2018
Ovlivňování reality 1 - Prostor variant 2005, Vadim Zeland

Tato kniha neni pro kazdeho, a uz vubec ne pro lidi, kteri nehledaji hlubsi vyznam zivota sveho, natoz toho kolem nas. Vadim Zeland dokonale popisuje svet kolem nas, vcetne tech svetu ktere nevidime, to ale neznamena ze neezistuji. Nikdy jsem nebyla dobra ve fyzice, ale teto knize, stejne jako tem ostatnim rozumim od prvni vety. Transformace mysli, stejne jako zmena reality, je tak slozita, za jak slozitou ji clovek povazuje. Nebo velmi jednoducha, pokud ji clovek pochopi. Dokonale myslenky, ktere jsou tak velke a provokativni, ze pro 90% lidi jsou nepouzitelne, jelikoz je nepochopi, natoz aby je prijmuli jako skutecne. A proto je svet tak rozmanity, a kazdy si v nem najde to svoje.


Zimní oběť
červenec - září 2017
Zimní oběť 2011, Mons Kallentoft


První konec
červenec - srpen 2017
První konec 2016, Lauren James

Nemám moc ráda knihy, kde se prolíná víc časových rovin, a obzvlášť mě vadí ty historické linie z 18 a 19 století. Mám problém představit si romantické scény tam, kde nebyla pořádná hygiena :(. Stejně tak tady my myšlenky letěly tím směrem. Přesto jsem chtěla vědět, jak to vše dopadne, kde se příběhy propojí, a co se ukáže, jako hlavní důvod převtělování Matta a Kate. Nadšená z knihy nijak nejsem, takže dávám za tři - průměr.


Smolná sezóna
červenec - srpen 2017
Smolná sezóna 2016, Moïra Fowley-Doyle

Knihu jsem dočetla asi před třemi dny a už nevím co vlastně byla pointa. Tak nevím no, asi to vypovídá víc, než tišíc recenzí :D. Byla čtivá, i když trochu zmatená. Chvíli jsem si říkala, že má Cara schizofrenii, a smolná sezóna není smolná, nýbrž si ji jen představuje. Stejně jako nevlastního bráchu, sestru, jejího kluka. Kdo je Elsie, mi bylo tak nějak jasné, jen mi přišlo trapné, jak ji pořád hledala a nikdo nic nevěděl, ani si neklepal na čelo, že Cara zešílela. Ke konci mě překvapila zápletka se sestrou a jejím přítelem, ale to překvapení nebylo tak velké, abych nezapomněla děj knihy :(. Jestli si knihu ještě někdy přečtu, tak snad jen proto, že zapomenu, že jsme ji kdy četla.


Dohoda s láskou
? - srpen 2017
Dohoda s láskou 2016, R.L. Mathewson

Nn, tuhle knihu jsme dočetla, ale během toho jsme ji dvakrát odložila, že ji vrátím zpět do knihovny. Spisovatelka vykreslila v první kapitole hrdinku jako magnet na katastrofy, ale měla jsme pocit, že se musela hodně snažit, aby vymyslela všechno, co se Zoe mohlo asi tak stát, aby byla považována za smolařku. Pak Trevor- nemám, co dodat, dokonalost sama,klasický chlap, aspoň, že měl dyslexii...naprosto jasný vývoj, který předčil má očekávání, protože zatímco se v jiných knihách dávají hlavní hrdinové dohromady až na konci, tady už to bylo v polovině knihy, a pak to zašlo ještě dál tím sladkým, až přeslazeným koncem. No ne! Znovu bych knihu nečetla.


Syndróm E
červenec - srpen 2017
Syndróm E 2013, Franck Thilliez

Wow! A tímhle slovem bych asi mohla ukončit komentář. Příběh je jiný. Už v první kapitole jsem musela odložit čtení před spaním a číst to raději v průběhu dne. Zajímavé vysvětlení jak funguje film a podprahové vnímání, i to, co se do filmu dá skrýt. Uchvátilo mě propojení vyšetřování Francie a Egypt. Popis průběhu vyšetřování vražd v Egyptu, mě sice nepřesvědčilo, že Petr Kramný manželku nezabil, ale svitla mu velká naděje, že bych mohla začít pochybovat :D...vtip. Je to fakt zlé a jsem vděčná za to, že žiji kde žiji a mám co mám. Doporučuji k četbě a dávám za pět hvězd. ..Jo, jen ten konec! Ten si snad mohl autor odpustit. A ještě jeden postřeh...koho sakra napadlo překládat knihy v sérii skoro od konce? To bych snad i trestala :D...


Zmizelé dívky
červenec - srpen 2017
Zmizelé dívky 2015, Lauren Oliver

Nemohu jinak než za pět hvězdiček. Do poslední chvíle jsem netušila, jak dopadne. Možná proto, že jsem četla a prožívala příběh a nesnažila se odhadnout a předvídat konec. Styl psaní i zápletka se mi líbí. Příběh je jednoduchý, a vážnost tématu s jakým se vypořádává mu dodává i hloubku. Určitě kniha, kterou si přečtu jednou znovu :). Doporučuji.


Kulka
červenec 2017 (07.-09.)
Kulka 2016, Mary Louise Kelly

Kniha nebyla "bombou", že by si po dočtení člověk řekl: "Páni!", ale za to ji nelze ubrat hvězdičku. Byla čtivá a napínavá. Zamotaná a nepředvídatelná. Jediné mínus dávám za poslední část knihy, kdy jsem přeskakovala zbytečně rozvleklý popis útěku. Ten mě nebavil. A nebo možná nejsem trpělivá a chci vědět konec dřív, než k tomu dospěl čas :D? Čtyři hvězdy z pěti, ale nejsou špatné :).


Dublin Street
07. červenec 2017
Dublin Street 2013, Samantha Young

Od této knihy jsem dostala přesně to, co jsem čekala. Oddechové čtení, které neurazí ani nenadchne. Nic překvapivého, žádné nepředvídatelné zvraty ani konec, dokonce ani nepřekvapivé dialogy. Pro tuto knihu klasika. Jediná věc, která mě rvala vnitřnosti byla neznalost autorky nemoci "panické poruchy" a její neschopnost si zjistit, jak takový attak opravdu probíhá. Jess se z každého záchvatu dostala tak snadno! A ještě větší blbost, jak okamžitě pokračovala v tom, co dělala před záchvatem. Autorka měla zůstat u erotiky, a raději zařadit šuká*ní už v první polovině knihy a necpat do příběhu tak vážné téma. Bojuji s touto nemocí již deset let a attaky opravdu nejsou tak krátké, ani tak jednoduše neodezní. A aby toho nebylo málo, hlavní vyvrcholení je ta záležitost se sestrou Bradena, bože...prostě dvě hvězdičky


Lovec králíků
? - červen 2017
Lovec králíků 2017, Lars Kepler

Když jsem četla recenze, hrozně jsem se bránila abych je nepromítla do svého hodnocení celé knihy. Zuby nehty jsem četla a držela se toho, že další "Keplerovka" je fantastická, ale v polovině knihy jsem musela od svého úsilí upustit. Vraha jsem si tipla brzy a správně, a pak už jsem některé odstavce i přeskakovala, protože se mi zdály nepodstatné a zbytečné. Musím dát za pravdu tomu, co bylo napsáno. Je to asi nejslabší z příběhů v sérii. Vím, že dávám čtyři hvězdičky, kvůli jménu a oblibě, kdyby to napsal jiný autor, dala bych rozhodně tři.


Ctitel
? - květen 2017
Ctitel 2016, Charlotte Link

Příběh je psaný čtivou formou, rozhodně ho lze tedy přelouskat od začátku do konce. Řekla bych, že je dobře zpracovaný, pro nás jako čtenáře je děj možná trochu utahaný a předvidatelný, pro hlavní hrdinku, mohl být ale sakra dlouhý. Kniha si nehraje na schovávanou, jako detektivka, ale za to si dobře hraje s myslí hlavních hrdinů a čtenáře, jako psychologický thriller. Myslím, že všechno bylo velice reálné, já prožít něco takového, a v dnešní době víc než reálného, stačilo by mi to na celý život a byla bych naprosto spokojená, že to se mnou dopadlo tak, jak dopadlo. Konec se mi taky líbil. Autorka to nepřehnala zbytečnými scénami, kde cáká krev a graduje násilí. Zvolila spíš konec: "Víc štěstí, než rozumu." Přesto dávám tři hvězdy. Něco mi v celém příběhu chybělo. Možná procítění a zápal. Nevím. Doporučuji spíš, jako dobré čtení pro dlouhé chvíle, nikoli jako čtení od kterého se chcete nechat strhnout.


Losing it
? - květen 2017
Losing it 2014, Cora Carmack

Tak takhle jednoduchou knihu jsem už dlouho nečetla. Jsem na padesáté stránce a dokola se opakují stejné věty, pocity, pořád se rozmazává sex a myšlenka na to, jak si má holka zašu*at a tím se zbavit problému, který nazývá "panenství". Bliss mi je krajně nesympatická tím, že zná Shakespeara zpaměti a je tak vypatlaná a zoufalá, že skočí do postele prvnímu koho potká! A ještě vypatlanější na tom je, že to není nikdo jiný, než nádherný, skvělý, okouzlující Brit, který bydlí hned v paneláku vedle -"to jako vážně?"- a po pár hodinách říká hlavní hrdince "lásko" a "princezno". To může napsat puberťačka. Knihu odkládám. Je pro lidi bez fantazie. Nazývat autorku "spisovatelkou" je asi stejné, jako nazvat Leoše Mareše "zpěvákem".


Tam, kde ji našli
? - květen 2017
Tam, kde ji našli 2016, Kimberly McCreight

Nesouhlasím s tím, že by v ději bylo moc postav, jedná se jen o "tři" rodiny proboha, to není zase tak moc. Hlavní postavy dvě a půl ženy, které v podstatě nemají nic společného, až na tragédii, která je spojuje. Nevidím nic, kde bych se měla ztratit v ději. Jednoduchá zápletka, která nešokuje, protože takové věci se běžně dějí - i když by neměly. Molly jsem chápala, Barb nesnášela, typická americká, "rádoby" dokonalá manželka a žena a Sandy? Tu jsem litovala, i když by o to nestála.


Dům za zdí
? - květen 2017
Dům za zdí 2016, David Mitchell

Jsem překvapena. Moje první kniha na toto téma. Otálela jsem, protože jsem nevěděla co čekat a bála jsme se zklamání, které jsem zažila u knihy "TO" od Stephana Kinga, kterou jsem nedočetla, ale tohle jsem nečekala. Strhující příběh, který gradoval s každou stránkou, a když už jsem si myslela, že to nemůže být děsivější a úžasnější, vždy jsem se přistihla že zase o něco víc tajím dech a vynechává mi tlukot srdce hrůzou. Souhlasím, že kniha je dobrou předlohou pro filmové zpracování, nejednou mě to napadlo a těším se, že na to nepřijdeme jen my, obyčejní čtenáři :). Jen v předposlední kapitole, skoro "monolog" jednoho z hlavních hrdinů mi přišel delší než bylo nutné, ale o to vše bylo napínavější, situace dostávaly jiný obraz a smysl. Okamžitě hledám další knihu od tohoto spisovatele.


Mráz
? - květen 2017
Mráz 2015, Bernard Minier

Byly pasáže,které jsem přečetla, ale kdyby nebyly nezlobila bych se, jejich čtení mi však nevadilo. Někdy jsem měla pocit, že se autor inspiroval v Hanibalovi a Mlčení jehňátek, hodně pasáží mi vždy připomněly určité scény i protagonisty, př. inteligentní vězeň a mladá psycholožka, nebo pasáž, kdy se soudce vetře do přízně policisty, vaří mu - Hanibal byl sice psychiatr, ale mladého policistu také pěkně oblbnul i krmil (ne jen jeho). Líbila se mi ovšem propojenost vyšetřování a popis psychiatrické léčebny. Dobrá kniha i příběh, těším se na druhý díl.


7 návyků skutečně efektivních lidí
únor - duben 2017
7 návyků skutečně efektivních lidí 2007, Stephen R. Covey

Knihu nelze doporučit ke čtení, ale rovnou je koupi. Není možné ji číst jen jednou, ale musí se s ní pracovat po dobu delší než týden čtení. Je to kniha, která má motivovat ke změnám v životě, k práci na sobě i všem, co se nám nelíbí a co chceme změnit. Mě dala hodně a věřím, že ještě hodně dá.


Malý pražský erotikon
? - duben 2017
Malý pražský erotikon 2014, Patrik Hartl

Nechápu, jak někdo může srovnávat Hartla a Třeštíkovou. Nechápu, jak někdo může napsat, že Hartl píše oddechové čtení a už vůbec nechápu, jak někdo může říct, že je to kniha jen o tom, kdo s kým. Já v ní našla hloubku a spoustu životních pravd. Našla jsem v ní přesný obraz společnosti, která dnes opravdu takhle funguje. Pro lidi nemají hodnotu vztahy, ale prachy, nebo kde si s kým zašuk*t. Příběh dobře zobrazuje, že to nejsou jen chlapi, kteří o šuk*ní uvažují. Muži jsou v tomhle primitivnější, a ženský konstruktivní a vypočítavé. Mám v hlavě spoustu otázek a chtěla bych vědět, jestli některá z těch postav opravdu existovala. Je tam některá postava vyobrazena na základě skutečné, a nebo je to jen smyšlené. Další otázky jsou vážnější. Má život smysl? A když, tak jaký? Protože, ať jsme bohatí nebo chudí, ať milujeme celý život, nebo podvádíme, ať lžeme nebo jsme upřímní, co na tom záleží? Je jedno jestli jsme chirurgem, filmovou hvězdou, modelkou nebo obyčejnou účetní. Všichni máme životy, které se skládají z lásky, zklamání, bolesti, ztrát, vášně a potěšení…a v závěru se dobereme stejného konce. Kniha ve mně svým příběhem rozpoutala bouři emocí, jako málokterá a nemohu jinak, než dát za pět hvězd z deseti, DOPORUČIT a ještě si knihu koupit, protože věřím, že až ji budu číst podruhé, najdu v ní ještě mnohem víc, než při prvním čtení.


Malý princ
? - duben 2017
Malý princ 2005, Antoine de Saint-Exupéry

Je to sladký a dojemný příběh, který ukazuje jaký je rozdíl ve vnímání světa u dětí a dospělých. Je to nádherný příběh, který vykládá o tom, co je a není důležité, jak lpíme na bohatství, jsme sobečtí a domýšlivý a přitom je spousta věcí, na kterých záleží daleko víc než na "moje" a "já". A konec? Je neuvěřitelné jak ho vnímá dítě a dospělý. Dítě Vám řekne, že je přece šťastný. Princ se dostal domů, za svou květinou. A dospělí? Co myslíte Vy? Já říkám, že konec je smutný. Malý Princ zemřel kvůli květině, já bych chtěla žít, nevzdala bych se života pro někoho kdo je sobecký, nafoukaný a zahleděný sám do sebe, ale přesto to děláme každý den. Každý den se obětujeme kvůli někomu koho milujeme, i když je egoistický a myslí sám na sebe.


Všechno, úplně všechno
? - duben 2017
Všechno, úplně všechno 2015, Nicola Yoon

Zpracování knihy...za pět hvězd. Krátké kapitoly, kresby, doplňky v podobě komentářů a recenzí. Mě to nadchlo. Nadchla mě i nemoc o které jsem zatím moc nevěděla, díky této knize jsem si o ní něco našla a díky tomu jsem si domyslela, že všechno nebude tak jak se zdá. Konec jsem ale oplakala. Kolik dětí trpí kvůli rodičům, a to nejen protože je rodiče týrají, ale také proto, že je rodiče až přespříliš milují a nechtějí je ztratit. Co je horší?? Pět hvězd dávám, ale i za to, že jsem na straně 247 objevila myšlenku, kterou jsem chtěla znát už léta, a ta zní: Minulost se opakuje tím, že neustále opakujeme stejné chyby. Těším se na film.


Kolibřík
únor - duben 2017
Kolibřík 2016, Kati Hiekkapelto

Kniha se četla dobře. Zápletka měla hlavu a patu, hlavní hrdinové se postupně rozvíjeli, stejně jako jejich vztahy. Divím se, že se v ději někdo mohl ztratit, nebo že někomu připadalo, že se spisovatelka hodně zaměřuje na duševní stav hlavní hrdinky, nebo kolega byl velký alkoholik (to jste asi nečetli SOVU-doporučuji, ke zvážení změny názoru na tuto knihu dokonce nutnost). Myslím, že v knize byla velice dobře zachycena nenávist vůči přistěhovalcům i celková charakteristika Finů - sportovně založení, s velkou zálibou lovit a konzumovat alkohol kdekoli a kdykoli. Detektivka to není špatná, stejně jako zpracované téma, takže dávám za čtyři. Na pět hvězd mi chybělo víc napětí, které člověka strhne a nepustí. Tady příběh plynul poklidně a stejně klidně dospěl (pro někoho) k dobrému závěru. Rozhodně si přečtu pokračování.


Relax pro vyčerpané
únor - duben 2017
Relax pro vyčerpané 2016, Ruby Wax

Jednoznačně za pět hvězd. Hezky napsaná kniha pro všechny, kdo ustrnuli na cestě životem v minulosti, a příliš se děsí budoucnosti. Kniha mi pomohla pochopit, jak moc řeším to, co stejně vyřešit nemohu, a jak málo si užívám toho, co mi život nabízí právě teď. Kniha, ke které se vrátím znovu, takže bude brzy v mé knihovně.


Bábovky
? - březen 2017
Bábovky 2016, Radka Třeštíková

Tedááá...co na téhle knize je? Ze začátku zajímavé, to souhlasí. Snaha o propojení příběhů, taky dobrý, taky souhlasí. Ale souhlasí i to, že postupem jde o monotónní příběhy, které ničím nenadchnou. Jsou naprosto obyčejné a ze života, nic co bychom běžně neviděli, nezažili a ještě vyprávěné neustále stejným způsobem - s jakousi ironickou nadsázkou a ironickými postřehy hlavních postav. V polovině knihy mě to začalo nudit a u konce už mě to doslova ubíjelo. Kdyby tak byl napsán jeden příběh, dobře, ale všechny?? Pak to vypadalo, že každá postava smýšlí stejně, má stejný smysl vyprávění, styl humoru, ironie i opovržení. Dávám za dvě, jsem ráda, že jsem to přelouskala, a na konec jsem se dostala jen ze zvědavosti, zda se to ještě neukáže jako nějaká šílená tragédie, cože neukázalo.


Vdova
? - březen 2017
Vdova 2016, Fiona Barton

Souhlasím se všemi, kdo uvedli, že příběh je pořád na stejné vlně, a že F.Barton natahuje děj jako "žvejku" (to přirovnání fakt sedí). Ale...zas takový brak, že bych hodnotila za dvě to není, a tématem to nemůžu hodnotit ani za tři. Líbí se mi výdrž policisty, který se v případu ztratí. Zároveň mě odpuzuje s jakým klidem člověk dokáže páchat zvěrstva a ještě si to dokáže omluvit a ospravedlnit. Nejvíc mi ale nešlo do hlavy, jak někdo může hrát spořádanou manželku i poté, co tuší to co tuší a ukáže se pravdou. Musím dát za pravdu matce malé holčičky "co je to za zrůdu?" která to ví a nic neudělá? Další velice dobrou tématikou je otázka našeho pohybu na internetu, toho jak si člověk myslí, že je anonymní a může si dovolit vše...a nejhorší je ta neopatrnost, používání sociálních sítí,sdílení nejintimnějších a důvěrných informací, tak lehce zneužitelných. Zamyslel se někdo, kolik z nás má doma děti a kolik z nás má pod kontrolou, co na netu dělají? A jsou to jen děti? Nezavíráme oči před činy našich blízkých, jen proto, že si myslíme, že je milujeme a bez nich bychom to nezvládli?? Je to omluvitelné? Důvod proč dát čtyři hvězdy.


Bez slitování
březen 2017 (07.-17.)
Bez slitování 2016, Tim Weaver

Tři hvězdy, a to ještě za to, jak překombinovaný byl konec. Jinak zbytečně vleklé. Některé stránky a informace, nadbytečné. Akorát brzdily spád příběhu. Chyba se SIM kartou?! No to jako vážně? Takovou chybu by si mohl dovolit vyšetřovatel u prvního případu, ne pokud se zabývá hledáním ztracených lidí. Občas jsem se dokonce obávala, jestli "lovec" ze sebe nedělá sám lovenou zvěř, protože tolik chyb, které udělal snad už hraničí až s blbostí, ne s dokonalou prací v utajení. Čekala jsem pecku, která bohužel nebyla zase až takovou peckou. Možná kdybych nečetla tolik jiných, lepších knih, dala bych pět hvězdiček. Ale vím, že jsou jiné knihy z kterých jsem si sedla na prde*, takhle k nim bohužel nepatří.


Krásný holky
? - březen 2017
Krásný holky 2015, Karin Slaughter

Dávám tři hvězdičky...První: za super humus, který spisovatelka dokázala zpracovat. Mě z určitých pasáží a představ bylo místy opravdu hodně horko a občas se mi i navalilo, fakt nechápu, jak autor může s takovýma představami žít (není to důkaz, že je trochu narušený takový člověk?) Druhá hvězda: za téma, bohužel věřím, že se taková zvěrstva dějí, právě teď, za další sekundu, nebo minutu se ztratí další holka, a třetí hvězda: za konec. Dvě hvězdy ale musely dolů, některé pasáže opravdu byly zbytečné, poslední třetina knihy bych řekla už nebyla tak záživná, ale spíš vleklá a pouze do počtu stránek.


Pusinka
? - březen 2017
Pusinka 2015, Sophie Hannah

Ty jo...nevím jak hodnotit, chtěla bych dát tři hvězdičky, ale za co? Jen proto, abych byla hodná a autorce to nebylo líto? Přesně knihy psané tímto stylem nesnáším. Když se konečně dostanete k něčemu napínavému a konečně z nějaké postavy vypadne nějaká produktivní věta, tak autorka odbočí a začne vyprávět, kdy ten člověk potkal někoho, kdo vás vůbec nezajímá, nebo co dělal před deseti lety nepodstatného a než se dostanete opět k podstatě příběhu přečtete zbytečných deset stran o něčem, co do příběhu snad ani nepatří. Přeskakovala jsem co jsem mohla, někdy i přímou řeč, jen proto, že mě zajímalo, co se teda vlastně stalo tak hrozného. Závěr mě zklamal, a to hlavně tím, že vyústil v pravdu nepravdu - že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Blbost, u matek to zásadně neplatí ( poznt. normálních matek).


Moc přítomného okamžiku – Pracovní kniha
únor - březen 2017
Moc přítomného okamžiku – Pracovní kniha 2001, Eckhart Tolle

Kniha, která mi pomohla uvědomit si, jak moc řeším co bylo a bude, a jak málo vnímám to co je. Nejkrásnější okamžiky života si nechávám proklouznout mezi prsty, jen proto, abych byla někde jinde. Doporučuji každému, kdo se ztratil na cestě životem, kdo neví jak opět svobodně dýchat a relaxovat. Tuto knihu bych dávala jako povinnou četbu nejen dětem, ale i rodičům.


Tak to je, tak to bude
27. únor 2017
Tak to je, tak to bude 2016, Sharon J. Bolton

Naprosto dokonaly pribeh. Vraha jsem videla v kazdem trochu vic podezrelem, nakonec jsem byla ale vedle jak ta jedle, male podezreni jsem sice pojala po navratu Olivera ale zacalo mi to byt vsechno jasne az kdyz Lacey vraha potkala, coz bylo az v posledni casti knihy. Byl to ale sok. Davam dvacet hvezdicek z peti, doporucuji vsem a uz se tesim na pokracovani, jen doufam ze tam uz Lacey nebude delat hrdinku a tomu Markovi skoci kolem krku...


Sova
únor 2017 (22.-24.)
Sova 2016, S. Bjørk (pseudonym)

Zápletka byla dobrá, stejně jako vrah - sova - originální. Dialogy mi úplně nevadily, ale opakování některých vět pořád dokola ano. Je pravda, že požívání alkoholu, je tam taky trochu přes čáru. Poslední dobou jako by se severští spisovatelé předháněli, kdo z jejich hlavních hrdinů bude chlastat víc než Harry Hole (Nesbův hlavní hrdina, který byl jako první vyhlášeným alkoholikem mezi vyšetřovateli v rámci severské krimi). Chladný přístup k lidskému životu ze strany psychopata vraha, byl děsivý a byla jsem ráda, že konec nebyl prodlužovaný zběsilými akcemi, jako levý a pravý hák, rány na solar, kopačky, vystřílený zásobník bez zásahu cíle apod.


Tady a teď - Jak si věřit, když na tom opravdu záleží
únor 2017 (12.-22.)
Tady a teď - Jak si věřit, když na tom opravdu záleží 2016, Amy Cuddy

Docela zklamani. Kniha je psana hodne odborne, spis jako teoreticka kniha. Spatne se cte a velice krasne myslenky zaznivaji jen jako vety mezi miliony nepodstatnych slov.


Na co Alice zapomněla
leden - únor 2017
Na co Alice zapomněla 2015, Liane Moriarty

Rozhodně kniha, která stojí za přečtení. Slabší kus?? Neřekla bych. Protože otázka: "Jak by se mi líbil můj život, kdybych ztratila deset let vzpomínek svého života?" ve mě vibruje ještě teď. Chodím, koukám a přemýšlím. Líbilo by se mi, co vidím? Měla bych se ráda, nebo bych žasla nad tím, co se ze mě stalo a kde jsem se na cestě životem ztratila? Neuvěřitelné, jak člověka dokáže změnit vývoj doby...jak nám změna připadá přirozená, protože jí procházíme soustavně, a pak stačí taková maličkost - ztráta paměti. A člověk najednou všechno vidí jinak. Staré já Alice jsem milovala, její změnu jsem nechápala, ale to proto, že jsem v tom našla sama sebe...


Uvnitř mé hlavy
únor 2017 (12.-14.)
Uvnitř mé hlavy 2016, Francesca Zappia

Krásně popsaný příběh a vyobrazený život schizofreničky. Občas hořká pravda a rozčarování, občas úsměvné a zábavné zážitky. Přesto celá situace je strašně smutná, protože nemocí netrpí jen pacienti, ale i okolí. Zamilovala jsem si Alex i Milese. A její rodiče jsem zase tak neodsuzovala. Ono těžko říct, jak by se s takovou situací vypořádal každý z nás. Psychické nemoci jsou o to horší, že se jich nelze jednoduše zbavit jako chřipky, nebo angíny, a že si se sebou neví rady pacient, natož aby věděli druzí, co dělat, kdy, jak a hlavně správně. "Správně" je totiž relativní pojem.


Stalkeři
leden - únor 2017
Stalkeři 2016, Paul Finch

Kdosi mi řekl, že bych neměla číst Stalkera od Keplera sama doma, protože se budu bát, ale tuhle knihu je lepší snad nečíst nikde a nikdy :D, protože po první kapitole jsem byla strachy bez sebe. Úžasně napsaná kniha, dobře vyobrazuje, co jsou lidi schopní udělat pro peníze a dokonce co hůř. Že lidi jsou bestie a za peníze si chtějí dopřát vše, co můžou. Co bych knize vytkla jsou akční scény, takový americký styl -"zasadil mu pravý hák, ten mu dal ránu na solar, ta se otočila-skočila na něj". Chápu, že tam akce musí být, když jde hlavním hrdinům o život, ale tyhle scény byly fakt špatně napsané. Vůbec bych ale neřekla, že byl konec ukvapený. Hezky to sedělo, nic přehnaného, ani zbytečně natahovaného. A že zůstal otevřený? Jedině dobře, můžu se těšit na další pokračování :)...


Pohodlné lži
leden - únor 2017
Pohodlné lži 2014, Randy Susan Meyers

Nevím, proč má kniha tak špatné hodnocení, když je na tak vážné téma, které poslední dobou otřásá nejednou rodinou, nebo vztahem. Co znamená: Příběh by měl mít spád? Jaký? Šílenou manželku, zoufalou milenku, vraždu? Až na poslední věc kniha všechno má. A jak anotace napovídá, jedná se o drama několika lidí. Je to krásně popsaný obraz toho, jak velký může mít následek jedno "roční" uklouznutí, kterému muži nepřikládají žádnou váhu, a přesto se na tenký led vrhají i když jim nic nechybí. A jaký toto "uklouznutí" může mít dopad na ženy, které mají na toto "uklouznutí" naprosto jiný pohled a pro něž má velký význam a váhu, protože může zničit: - jednu šťastnou rodinu - dětství dvěma krásným dětem - může mít špatný vliv na jeden život krásné mladé ženy, která se hroutí pod tíhou svého rozhodnutí, které učinila v dobré víře, přesto si neuměla představit jeho dopad - nehledě na to, že to může ovlivnit i život zcela nevinných lidí. Na druhou stranu, musí vždy každý něco jen ztratit? Nebo je to i tak, že nás chyby mohou posunout vpřed a pomůžou nám dospět? Komu se tohle v příběhu zdá málo, na to,aby se zamyslel, pak asi nemá cenu, aby někdo tuhle knihu bral do ruky, protože ho opravdu nebude bavit. Raději pak sáhněte po knize, u které se nemusí moc přemýšlet. Nádherná kniha a já dávám pět hvězd.


Tři přání
? - únor 2017
Tři přání 2016, Liane Moriarty

Asi zatím nejslabší kniha, kterou jsem od autorky četla, a to jsem se na ni tak těšila. Kdybych ji četla jako první autorčino dílo, moc by mě nenadchla a do čtení další knihy bych se nevrhala s takovým nadšením. Bylo mi strašně líto Cat, a nesnášela jsem Gemmu za to, jaký zaujala k situaci postoj. Neunesla bych být součástí stížností na mou sestru, zatímco druhá s andělskou tváří by byla obtěžovaná chudinka. KURVA, vždyť v tom taky sehrála roli a velkou! Pro jednoho člověka neštěstí až moc, pro druhé až moc štěstí. A nejhorší na tom je, že život je takhle nefér! Někomu zasadí deset úderů za vteřinu, zatímco někomu ani jeden za celý rok, ještě mu připíše bonusové body! Chtěla jsem dát jen tři hvězdičky, ale když si čtu, kolik emocí to ve mně vzbudilo,zvyšuji na 4, protože zas tak bezduchá kniha nebyla.


Na zabití
04. únor 2017
Na zabití 2015, Peter Swanson

Dobře vykonstruovaný obraz, kam dnešní společnost spěje. Jak chladnokrevně, vypočítavě a promyšleně jednáme. Nevážíme si lidí, ani když nám s nimi je k zbláznění dobře. Když nás omrzí, existuje milion způsobů, jak se jich zbavit, obzvlášť, když mají prachy. Zvláštní je, že lidi vymyslí paradoxně, ten nejpitomější způsob, který nevede nikam jinam, než k odhalení. Na knize se mi líbila propojenost děje a postav, i když je to právě to, co mě po přečtení nejvíc děsí. Jedna událost. Dva lidi. Jeden na událost zapomene během minuty. V druhém zášť, nenávist, křivda doutná několik let a vzplane během vteřiny, jako pochodeň. Výsledek je katastrofický. Neřekla bych, že je kniha ke konci překombinovaná. Jen ukazuje víc paralelních rovin, přesně jak tomu je i v životě. Zatímco se pohybujeme na jednom místě, na jiném místě se odehrává něco o čem my nemáme tušení. Zatím...


Všude kolem černý les
leden - únor 2017
Všude kolem černý les 2016, R. Ware (pseudonym)

Čtu, čtu a pak se někde v hlavě ozve hlas - no jo, to je tak a tak, udělal to ten a ten. Čtu, čtu a pak - božeeeee, to snad ne, ono to je opravdu tak, jak jsem si myslela- no to je neskutečný! Takhle se to ve mně při čtení téhle knihy mlátilo. Poprvé mě však neznechucovalo, že předem vím, ale šokovalo mě, že to může být skutečně tak. Teď tápu. Mám předpoklady spisovatelky, nebo v sobě nosím také hysterického a pomateného zabijáka? Dávám pět hvězdiček i přes velké zklamání, že hlavní hrdinka nezachránila, co milovala.


1