mpb1913

Přečtené 152Střet králů
říjen - prosinec 2017
Střet králů 2011, George R. R. Martin

Střet králů pokračuje přesně ve šlépějích předchozího dílu. Jako bych nezačal číst novou knihu, ale jen otočil na další stránku. Maximální spokojenost. Moje číslo jedna je Ohař, tak snad hned na další stránce nepřijde o palici. Bohové buďte dobří.


Hra o trůny
06. říjen 2017
Hra o trůny 2011, George R. R. Martin

Dlouho jsem se jí vyhýbal, chyba. Měl jsem strach, že po tom co jsem viděl seriál, kniha už mě ničím nepřekvapí, chyba. Seriál je výborný, kniha ještě lepší.


Mrtvý na Pekelném vrchu
červen - srpen 2017
Mrtvý na Pekelném vrchu 2014, Juraj Červenák

Můžu historické romány zasazené do tuzemského prostředí. Knihu neberte jako detektivku žádná extra zápletka v tom není, ale postavy obou "vyšetřovatelů" a jejich pomocníka velmi baví a slibují výbornou zábavu i v dalších dílech.


Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV
květen - srpen 2017
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV 2008, Jaroslav Hašek

Tohle je tak známá kniha, že nemá cenu k ní nic psát. Já se odhodlal k jejímu přečtení po návštěvě míst, kde Hašek trávil své poslední chvíle a vyslechl si pár historek s ním spojených. Tím mohu všem, kdo si Haška zamilovaly, doporučit návštěvu Lipnice nad Sázavou. Krom spisovatelova muzea je tu především nádherný hrad od kterého měl Hašek klíče a tak když byl v dobrém rozmaru a v hostinci měly zrovna zavřeno jal se role průvodce. Jeho legendární prohlídky prý trvaly i přes tři hodiny a přesto, že na jeho výkladech nebylo zhola nic pravdy, návštěvníci prý vždy odcházely nadmíru spokojeni a pobaveni.


Paganiniho smlouva
duben - květen 2017
Paganiniho smlouva 2011, Lars Kepler

Lepší než Hypnotizér, první třetina přímo výborná. Pak z toho autoři ale zase udělají šílenost. Sestřelený vrtulník, masakrování policajtů, zabiják jak z Desperada, v tomhle případě by méně určitě znamenalo více.


Ve službách zla
březen - duben 2017
Ve službách zla 2016, R. Galbraith (pseudonym)

Třetí díl se nijak moc neliší od předchozích dvou, i zde je velký důraz kladen na vztah Robin x Cormoran. Co se týče napětí, akce a brutality začíná autorka mírně přikládat pod kotel, tak uvidíme kam bude série pokračovat dál.


Analfabetka, která uměla počítat
listopad - prosinec 2016
Analfabetka, která uměla počítat 2014, Jonas Jonasson

Komu se líbil stařík tomu se bude líbit i analfabetka, dost podobný styl. Mě se nejvíc líbil až závěr, kdy do děje vstoupí švédský král a finská hraběnka.


Ostrov Entry
říjen - listopad 2016
Ostrov Entry 2015, Peter May

Výborný, bavilo. Člověk tak nějak čeká a chce, aby to dopadlo tak jak to dopadne a to se povedlo. Za mě naprostá spokojenost. Jsem rád že se autor opět vrací k "ostrovním" tématům.


Tetovaný
říjen 2016 (01.-21.)
Tetovaný 2010, Peter V. Brett

Nechal jsem se do knížky navést mou nadšenou knihovnicí a jsem zklamán. Přišlo mi to jako vyprávění pro malé děti. Lidem jsou sice rozervávána hrdla, do masa se jim zarývají pařáty a mě se při tom jen neustále vybavovaly jedny dětské omalovánky s ošklivými šklebícími se stromy a pařezy. Vzrušení, temná atmosféra,napětí nebo dokonce strach tak na to zapomeňte. Ale s klidem doporučím svému jedenáctiletému synovi.


Kmotr Fotbal
červen - červenec 2016
Kmotr Fotbal 2013, Luděk Mádl

Pokud jste fanouškem české ligy, chcete si zajít na zápas svého týmu a mít dobrý pocit z výhry vašich oblíbenců, nebo být zklamaní z toho jak to vašim miláčkům tentokrát nevyšlo tak tuhle knihu určitě nečtěte. :-)


Mrtvá šelma
červen 2016 (01.-09.)
Mrtvá šelma 2015, Jiří Walker Procházka

Takovej českej kříženec Harryho Holea a Cormorana Strikese. Nějaké extra napětí a akci nečekejte, ale příběh baví, žádná hluchá místa a zdlouhavé popisy. Myslím že série má dobře našlápnuto.


Hotel
duben - červen 2016
Hotel 1977, Arthur Hailey

No překvapivě žádná nuda, rozehráno spousta malých příběhů které dohromady daly jeden fakt fungující celek. Trochu masakr na závěr mi tam úplně neseděl, ale spokojenost.


Levhart
duben - květen 2016
Levhart 2013, Jo Nesbø

U nás se říká, že vožralýmu se nic nestane. O HH nemám strach. Dobrý díl, který do celé série v pohodě sedne.


Malevil
březen - duben 2016
Malevil 1974, Robert Merle

Na knize je poznat, že je trochu vousatější. Dnes by autor přidal trochu syrovosti, brutality a sexu což by v tomto případě určitě nebylo na škodu. Na mě působila tak nějak roztomile dětinsky a určitě ji doporučím svým čerstvě náctiletým dětem.


Synové hromu
březen - duben 2016
Synové hromu 2012, Giles Kristian

Autor nás neprovede tolika různými reáliemi jako podobné série Oathsworn nebo Vikingové, děj se podobně jako v prvním díle odehrává na relativně malém území. Na druhou stranu se v knize pracuje s příjemným množstvím postav, kdy si určitě každý najde svého oblíbence.


Sněhulák
únor - březen 2016
Sněhulák 2012, Jo Nesbø

Nesbovy krimi téměř vždy dávají smysl. Je tam jasný motiv. Je tam vyústění, kterému se dá věřit, vše jednoduše sedí. To umí i jiní autoři. Ale ten balast okolo, ten umí Jo nejlíp ze všech.


Stopařův průvodce Galaxií
únor - březen 2016
Stopařův průvodce Galaxií 2002, Douglas Adams

Nějak extra vtipná mi teda kniha nepřišla, děj o ničem, nevím za co bych dal více hvězdiček.


Krvavé oko
únor 2016 (04.-25.)
Krvavé oko 2011, Giles Kristian

Celkem slušný úvod celé série, sem zvědavý kam dál nás děj zavede. Dost to připomíná příběhy Orma a je vidět, že autor se nechal serii OATHSWORN inspirovat a má ji rád stejne jako já. Doufám že i jeho Havran se přiřadí k mim oblíbenym.


Původ
leden - únor 2016
Původ 2014, J. T. Brannan

Velmi dobrý nápad, s ještě lepším vyústěním, základní koncept je vážně výbornej. Škoda toho balastu okolo ( zuby, skákání ve větvích, dýchání přes pistole, pobíhání po rychlíku atd.), trochu komornější atmosféra by v tomto případě na čtenáře určitě zapůsobila více.


Spasitel
leden - únor 2016
Spasitel 2012, Jo Nesbø

Hodně, opravdu hodně mi to připomíná Červenku. Opět retrospektiva, tentokrát do války na Balkáně a opět má HH soka kterému mám chuť držet palce. Pointa není nijak přeplácaná jako u Pentagramu, není to ani žádný nesmysl jako v Nemesis prostě výborné.


Jménem krále
leden 2016 (26.-27.)
Jménem krále 2009, Vlastimil Vondruška

To mě dost bavilo. Zápletka samozřejmě není nijak složitá, je nutno to brát spíš jako malý historický román než jako klasickou krimi. České prostředí, středověk a Vartenberk to sedí, mám rád když si děj můžu spojit s místy, kulturou a prostředím které znám.


Král rytíř Přemysl Otakar II.
leden 2016 (11.-26.)
Král rytíř Přemysl Otakar II. 2013, Vlastimil Vondruška

Podle mě knížku táhne první polovina, navazující na druhý díl, po smrti Václava a nástupu Přemysla na trůn mě bavila méně a méně. Jako kdyby se autor vrátil k nejslabší jedničce, spousta jmen, spousta děje a roky letí.


Mercedes Petr Švancara
leden 2016 (18.-19.)
Mercedes Petr Švancara 2015, Monika Čuhelová

Co jsem čekal to jsem dostal. Možná mohl být Švanci odvážnější a pusti do éteru i konkrétní jména (např. u pokusu o korupci).


Pistolník
prosinec 2015 - leden 2016
Pistolník 1999, Stephen King

V celé knížce jsem nenašel nic co by mě nutilo číst dál.


Pentagram
prosinec 2015 (02.-09.)
Pentagram 2011, Jo Nesbø

Nemám moc co napsat. Po trošku slabší Nemesis je Pentagram opět návrat k 5*. Je tam akce, napětí, alkohol, záhada, prostě HH v plné formě. Snad jen ten závěr, kde autor přimotal i Olega byl trošku přes míru, ale to už jen rejpu.


Hra o pizzu
listopad - prosinec 2015
Hra o pizzu 2009, John Grisham

Jako fanoušek amerického fotbalu jsem si knížku užil. Není to nic komplikovaného, klasický americký scénář kdy lůzr vstane z popela a s bandou nových kámošů stoupá k výšinám. Pobaví i prolínání se americké a italské kultury.


Nemesis
listopad - prosinec 2015
Nemesis 2011, Jo Nesbø

Čtu postupně a zatím asi nejslabší díl. Případ s bývalou milenkou to byl teda nesmysl , bankovní loupeže nedořešeny, tak aspoň doma že to Harrymu klape :-)


Hypnotizér
říjen - listopad 2015
Hypnotizér 2010, Lars Kepler

Tak pro mě jedna ze slabších severských krimi. O celé sérii se hodně mluví (nutno říct že kladně), pro mě ale zklamání. Celá knížka mi přišla dost přitažená za vlasy (především scény které měly čtenáři našponovat nervy), za mě celé dost těžko uvěřitelné (patnáctiletý řezník, nedbaje vlastních kritických zranění páře lidi kudlou na počkání, zoufalá matka hledající syna si to jde rozdat s novým milencem v okamžiku kdy málem přijde i otce atd.), prostě se tomu nedalo uvěřit.


Lamentace
říjen - listopad 2015
Lamentace 2015, Christopher John Sansom

Další skvělý historický román s Shardlakem v hlavní roli. Baví mě jak autor konfrontuje tohohle fiktivního právníka se skutečnými historickými postavami (nově i Cecil Burghley). Doufám jen že na další díl nebudu muset čekat opět čtyři roky.


Ďábelská garda
červenec - říjen 2015
Ďábelská garda 1997, George Robert Elford

To že Francouzská cizinecká legie byla prošpikována bývalými členy Wehrmachtu a SS je skutečnost. Na jak moc reálném základě je postavena tahle kniha nedovedu posoudit. Silně protikomunistická agitka, což mi vůbec nevadilo. Co mi vadilo byly až nadlidské schopnosti a ryzí charaktery německých velitelů.


Ready player one – Hra začíná
říjen 2015 (07.-26.)
Ready player one – Hra začíná 2012, Ernest Cline

Pro mě něco úplně nového, zajímavý pohled na budoucnost.. Je to přece jen spíš pro mladší generaci, já to číst před dvaceti lety dám za pět hvězdiček.


Mysterium tremendum
září - říjen 2015
Mysterium tremendum 2015, S. Rainer (pseudonym)

S reklamou sem se potkal až po koupi knihy, ale proč né. Nová doba, jen houšť podobných projektů. Za propagaci 5 *. Knížka samotná je těžkej průměr, příběh je ani vlastně nevím o čem, podán dost nezáživně. Největší plus tohoto "Díla" bylo, že jsem po dlouhé době dostal chuť pustit si Plastiky.


Hedvábník
září 2015 (07.-25.)
Hedvábník 2015, R. Galbraith (pseudonym)

Ve stylu prvního dílu. Poklidné, rozvážné, žádnej nápor na budku. Postavy hlavního hrdiny a jeho asistentky jsou zajímavější než děj samotný.


Volání Kukačky
srpen - září 2015
Volání Kukačky 2014, R. Galbraith (pseudonym)

Od autorky HP jsem toho moc na poli detektivek nečekal, ale jo překvapila. Žádná šílená akce, žádný kýble krve, spíš něco ve stylu Poirota a mě to bavilo.


Deník kastelána
srpen - září 2015
Deník kastelána 2008, J. Bittner (pseudonym)

Tak tady jsem šáhnul úplně vedle. Nebyl v tom ani vtip, ani napětí a o nějakém strachu se nedá vůbec mluvit. Hlavní hrdina je nesympatickej, votrávenej, imrvére nespokojenej remcal bez koulí. Konec je otevřený jak řecká hranice, a nějaké aspoň naznačení jak, kdo, proč tak na to zapomeňte.


Aristokratka ve varu
25. srpen 2015
Aristokratka ve varu 2013, Evžen Boček

Měl sem trochu strach, že už to bude jen nastavovaná kaše. Ona taky je, ale stejně dobrá jako jednička.


Klub rváčů
srpen 2015 (06.-20.)
Klub rváčů 2005, Chuck Palahniuk

Tak na takovéhle knihy jsem asi moc jednoduchej (čti blbej), ale o čem to kurva bylo? Co to všechno ty vole mělo znamenat? Nelíbil se mi styl psaní, nelíbil se mi děj, nelíbilo se mi nic. Autor se snažil čtenáře šokovat a možná i vyprovokovat k nějakému hlubšímu zamyšlení, ale já sem nepochopil o čem. Sem jen celou dobu přemýšlel nad tím, jestli mi stojí za to tuhle hovadinu číst. Ale podle celkového hodnocení není chyba v knize, ale asi ve mě.


Da Vinciho kód
červenec - srpen 2015
Da Vinciho kód 2005, Dan Brown

Proti předchozímu dílu je to pecka. Líbilo se mi sladění s obrazy Leonarda i památkami Paříže či Londýna. S přimhouřenýma očima a trochou chuti se tomu dá i uvěřit.


Krajina nočních jezdců
červen - červenec 2015
Krajina nočních jezdců 2015, František Niedl

Ze staré známosti za 5, ale nejsem úplně přesvědčený, že si to knížka zaslouží. Hynek Tas už se nikam neposouvá, stárne a dochází mu dech, stejně jako autorovi při psaní tohoto příběhu. Nechci se s Tasem loučit nad jeho hrobem, ten pohled do mráčků mi jako ukončení celé série klidně stačí.


Andělé a démoni
24. červenec 2015
Andělé a démoni 2006, Dan Brown

Výborně zvolené prostředí, první polovinu knihy jsem si užíval. No ale co se dělo potom už nebylo ani vtipný. Ohňostroj z antihmoty, seskok z helikoptéry na zácloně, farář s jeptiškou a se zkumavkou, ukázka toho jak posrat skvělou knihu na 50 stranách.


1