ly237

Přečtené 11

zrušený profilZkouška dospělosti
? - červenec 2018
Zkouška dospělosti 2000, Jiří Krupička

Trošku méně souvislé čtení, jakoby do toho vstupovaly různé jiné postavy nebo citáty. Vynahradí to myšlenky, které se zaobírají člověkem, společností a otázkami směřování a cílů. Taky analýzou toho, proč lidé jednají zdánlivě hloupě a jak se z toho společnost učí a čím je ovládaná. Je to situované před začátek roku 2000 a některé postřehy jsou i dnes velmi aktuální, předbíhajíc tehdejší dobu.


Abaddonova brána
? - červenec 2018
Abaddonova brána 2014, James S. A. Corey


Kalibánova válka
? - červen 2018
Kalibánova válka 2014, James S. A. Corey

Skoro jako by autorům docházel dech. Pár postav navíc na okořenění plus nějaká nová senzace, do mixéru a výsledek nechat zatuhnout na víc stránkách, než je třeba. Přiznám se, že už mě to tolik nebavilo a ke třetímu dílu se uplně nehrnu. Nicméně potenciál tu je, tak tomu nejspíš dám šanci.


Draci z ráje
? - červen 2018
Draci z ráje 2000, Carl Sagan

Přes občasné vědecké větné konstrukce je to docela čtivé a nabízí zamyšlení nejen nad mozkem a jeho vývojem, ale i společností jako takovou. Dokáže krásně dávat věci do souvislostí.


Leviatan se probouzí
? - červen 2018
Leviatan se probouzí 2013, James S. A. Corey

Super charaktery, červený trpaslík v noir detektivce s vetřelcem dohromady. Navíc cdlkem originální. Zajímavě rozjeto a když koukám, kolik to má dílů, tak jsem zvědav, jestli to vydrží.


Artemis
? - červen 2018
Artemis 2018, Andy Weir

Vtipné lehké čtení s občasnými technickými detaily, které neruší, ale zpestřují. Od příběhu nejde očekávat zázrak, je to oddychovka, kterou jeden večer načnete a druhej dočtete, ale líbilo se mi to víc než podobné knížky a celkem mě zaujala i originalita vyprávění a detailů. Takže plná spokojenost.


Pilíře země
? - květen 2018
Pilíře země 2001, Ken Follett

Když člověk vidí tu bichli, tak si říká, že to prostě musí být nudný, že se to vyčerpá a pak to čtenář už jenom setrvačností dojede. Není, dokonce i na stánce 800 se pořád těší, co bude dál. A když to dočte, tak mu to chybí. Follett umí psát a vytvořit komplexní svět, všechna čest.


Autorita
? - duben 2018
Autorita 2017, Jeffrey Scott VanderMeer

První třetina mě hrozně bavila, víc než první díl a pak se to začalo zahušťovat. Možná to nesedne každému, ale mě se to líbilo, hlavně všímavosti k detailům a způsobem podání. Chce to ale pekelné soustředění, jinak se v tom člověk lehce ztratí. Žádnej mainstream, delikatesa pro náročné.


Tma
? - duben 2018
Tma 2016, Bernard Minier

Prvních dvěstě stránek trochu jednotvárných, ale čte se to rychle. Kadžýmu se tam asi líbí něco jinýho, mě francouzské předměstí, že si to nebere servítky a nejde to uplně předvídat, takže super.


Anihilace
? - duben 2018
Anihilace 2015, Jeffrey Scott VanderMeer

Znamenité, tajemné a velmi originální. 160 stránek nakondenzovaných trochu hutnějšího textu, ale dobře napsaných. Na konci jenom zavřít pusu a sehnat další díl.


Tři minuty do soudného dne
? - duben 2018
Tři minuty do soudného dne 2017, Joe Navarro

Trochu netypické, ale zajímavé. Bráno spíš jako deník vyšetřovatele a občas při čtení to navozuje pocit, že je třeba být ve stresu a číst za každou cenu. Přesto kdyby to mělo méně stránek, tak to na kvalitě neztratí. Na druhou stranu je to vyvážené detaily a názory, které nejsou běžné.