Lachtaan

Přečtené 88Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
? - červenec 2019
Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii 2017, L. Zibura

Co je na světě lepší než cestování? Tenhle koníček nepředčí ani knížky, ani filmy! A Zibura o tom napsal ty nejlepší cestopisy. Snad nikdy jsem řádky knížky nehltal tak zběsile, jako v případě jeho děl. Mám u každé stránky silné nutkání se sebrat a ihned vyrazit na obdobnou pouť.


Lovci hlav
září 2018 - červen 2019
Lovci hlav 2011, J. Nesbø

Nikdy mi snad netrvalo tak dlouho přečíst tak vskutku krátkou knížku. Jsem rád, že jsem se po maturitě k Lovcům hlav konečně vrátil, protože ač byla první polovina až moc konverzační, ta druhá nabrala ty správné thrillerové obrátky a já ji dojel během několika málo volných odpolední. Podle ohlasů na film jsem věděl, že ten příběh musí být skvělý. A v knize je, tak teď ještě tu obrazovou adaptaci.


Nejlepší víkend
prosinec 2018 - červen 2019
Nejlepší víkend 2018, P. Hartl

Prvok byl pecka, Okamžiky mě naprosto emočně rozložily, Erotikon místy už trochu znechucoval a Víkend mě nesčetněkrát upozornil na to, jak se v životě nevyplácí lhát. Kdybych měl udělat žebříček z prozatímních Hartlových děl, tak bych na první příčku šoupnul příběh Jáchyma s Veronikou, za ně těsně Prvoka s kolegy, pak bych si mile rád zavzpomínal na směsici zdejších hrdinů a na poslední místo zaparkoval knížku, ze které si kromě Adély a její životní odysey ani už nepamatuju jiné postavy. Každopádně doufám, že se třeba v příštím roce dočkáme další obdobné knížky, všechny se totiž četly naprosto samy (pokud byl čas).


Kytice
březen - květen 2019
Kytice 2014, K. J. Erben

Poezie prostě není nic pro mě. A ani pravděpodobně nejslavnější zástupce tohoto literárního druhu v našich končinách tenhle názor nezměnil. Nebýt filmu, který mi některé balady alespoň trochu přiblížil, pochopil bych na jedno přečtení maximálně tak Vodníka a Svatební košili.


Zabiják
prosinec 2018 - květen 2019
Zabiják 2002, É. Zola

Dílo, které mi pro svou rozvleklost trvalo k maturitě přečíst opravdu nejdéle. A přesto, že se dostavilo mnoho pasáží, ve kterých jsem se modlil, abych se již blížil ke zdárně nedosažitelnému konci, ve finále si Zabiják skutečně zaslouží svůj post mezi nejslavnějšími francouzskými romány. Je řádně krutý, nekompromisní, až depresivní. Zola skvěle poukázal na to, jak nejen démon alkohol, ale i obyčejná pýcha dokáže z úspěšného člověka stvořit společností opovrhovanou trosku, pro kterou bude i pomalá smrt naprostým osvobozením.


My děti ze stanice ZOO
únor - březen 2019
My děti ze stanice ZOO 2005, C. V. Felscherinow

Na doporučení bych se k téhle knize nikdy nevrhnul, protože ať už ostatní shazovali právě ji či filmové zpracování, byli vesměs všichni znechuceni. Jsem rád, že jsem na ně nedal, protože ze všech 20 knižních titulů k maturitě se zrovna tahle kniha řadí k pětici toho nejlepšího, z čehož bych rád v květnu odmaturoval. Ohromně se mi líbilo odlehčené vyprávění, které v sobě na druhou stranu mělo velkou poutavost, která mi jen včera zapříčinila to, že jsem přečetl 50 stran během jediného dne. V neposlední řadě musím vyzdvihnout ponaučení o světě drog v podrobnějším měřítku. Bavilo mě to a zároveň znechucovalo, což byl cíl samotné autorky.


Farma zvířat
? - únor 2019
Farma zvířat 1991, G. Orwell (pseudonym)

Farma zvířat je unikátem ve svém žánru a pevně věřím, že jen tak nedostane nějakou silnou konkurenci. Nemohu konstatovat, že je ke svému útlému obsahu zrovna lehká na pochopení, což si většina lidí před přečtením myslí. Není ovšem nikterak komplikovaným filozofickým dílem, nad kterým byste museli bloumat celé hodiny. Svižně uteče a hůře se od ní odvrací. A to je nejpodstatnější známka dobrého knižního titulu.


Radosti zimy
? - únor 2019
Radosti zimy 2018, J. Kinney

Začínám se domnívat, že stejně nesmrtelná jako tahle série je i autorova vynalézavost. Pořád mi v 75% připadá, že se pohybujeme v těch inovativních vodách první trilogie. Sem s dalším dílem!


Malý pražský erotikon
? - prosinec 2018
Malý pražský erotikon 2014, P. Hartl

Hartl je jediný současný český spisovatel, jehož tvorba mě opravdu baví a také asi vůbec jediný tvůrce, kterého knihy bych chtěl vidět zfilmované, pokud by šly skutečně věrně s knižní předlohou. Po zkušenosti s Prvokem i Okamžiky štěstí je Malý pražský erotikon "pouze" takovým obalem toho lepšího jádra z výše zmíněných knížek, ale i přesto mě strašně bavil a jakmile jsem si k němu sedl, těžko se po pár stránkách zavíral. Oněch 400+- stran ze začátku vypadá jako bichle, se zalíbením v gradaci příběhu a dospívání postav jsem ji ale přelouskal během jediného týdne a to ještě s tím, že jsem se od ní několikrát opravdu bravurně odtrhl. Ještě na mě čeká na poličce Nejlepší víkend, tak snad to nebude další mírný sešup dolů.


Vyhoďme ho z kola ven
? - říjen 2018
Vyhoďme ho z kola ven 2001, K. Kesey

Když už můžu porovnat i s oslavovanou Formanovou filmovou adaptací, kniha pro mě nabírá na ještě větší hodnotě. Přehršel srdceryvných dramatických momentů z knižní předlohy je totiž ve filmu upozaděn až jakousi snahou o komický nádech. A ten jsem po zážitku s Vyhoďme ho z kola ven nebyl ochoten u Přeletu nad kukaččím hnízdem jakkoli přijmout. Z depresivní knihy se nedělá satirická procházka psychiatrickou léčebnou. Podtrženo, sečteno - Keseyho román je jedním z nejlepších titulů, které jsem kdy četl.


Lakomec
? - říjen 2018
Lakomec 2008, . Molière (pseudonym)


Nemesis
prosinec 2017 - září 2018
Nemesis 2011, J. Nesbø

Bravurní Sněhulák mě v nemalé míře nakopnul směrem, kde se začnu hojně věnovat severským kriminálkám a obzvláště tvorbě skvělého spisovatele jménem Jo Nesbø. Náhodně jsem sáhnul po rozvleklé, ale intenzivní detektivce Nemesis, kde opět nechybí ta norská drsnost a hra bez jakýchkoli kompromisů. Musíte se opravdu do celého příběhu vcítit, aby vám ani jedna z necelých 500 stránek nepřišla zbytečná. Pak se už jen začínáte rozmýšlet, jakým případem Harryho Holea či jiným Nesbøvým knižním titulem budete nadále obohacovat svou sekci Přečtených.


Petr a Lucie
? - červen 2018
Petr a Lucie 1984, R. Rolland


Zahradní slavnost
? - červen 2018
Zahradní slavnost 1964, V. Havel


Labyrint: Útěk
? - květen 2018
Labyrint: Útěk 2014, J. Dashner


Směšné lásky
04. květen 2018
Směšné lásky 1970, M. Kundera

Náhodné počtení k maturitě, které se během oněch dvou hodin proměnilo v zajímavou knižní zkušenost. O Kunderovi jsem doposud slyšel jen velmi okrajově, tuhle pohodovou, nadsázkovou novelu ale odvyprávěl opravdu bravurně a nenudil jsem se jediným řádkem. Kéž by díla na listu povinné četby vypadala všechna podobně!


Zeď
březen - duben 2018
Zeď 1992, J. Sartre

Povinná četba k filozofii mě svou první povídkou, dle které je pojmenována, doopravdy zaujala a byl jsem velice rád, že jsem si vybral zrovna toto dílo. Ale počínaje částí jménem Intimita a neskutečnou 'táhlostí' Mládí vůdce jsem čtení vzdal, ačkoliv jak v knižním, tak i ve filmovém světě nerad hodnotím díla, která jsem nedokončil. U závěru knihy Zeď bych ale skutečně mrhal svým časem, který můžu věnovat čtivější záležitosti.


Okamžiky štěstí
prosinec 2017 - leden 2018
Okamžiky štěstí 2016, P. Hartl

Tak konečně. Po měsíci dočten další z titulů mého pravděpodobně nejoblíbenějšího českého autora, který mě loni v létě ohromně nadchnul se svou knížkou Prvok...a dál název určitě všichni důvěrně znáte :) Začal jsem Jáchymem a jak sem tam čítám v recenzích, nejsem zhola jediným čtenářem, který to považuje za dobrý tah. Ten nám mnohem detailněji vystihl život po drsném začátku a nikam nespěchal, přičemž příběh z pohledu jeho sestry mi přišel až moc eskalující a já jsem si ani nestihl oblíbit jisté postavy, o kterých byla v první polovině jen zmínka či se prozatím neobjevily vůbec. Až na Jáchymův hořkosladký a nepříliš na české poměry realistický konec jsem si jeho "životní" příběh od těžkých let na prahu dospělosti až po roztěkané putování světem užil téměř na 100 procent. Veroničin boj s útrapami milostného života na pozadí slastí a strastí jedné velmi mladé matky jsem chvílemi hltal, ovšem našly se i okamžiky, kdy jsem knížku radši odložil. "Ta lepší" část prostě vyčerpala veškerý originální potenciál. Patrik to ale zvládl opět napsat tak poutavě a až nemožně realisticky, že stejně musím udělit maximální hodnocení a na titul s rukou na srdci ještě nadlouho vzpomínat.


Výprava za teplem
? - prosinec 2017
Výprava za teplem 2017, J. Kinney

Bál jsem se. Opravdu jsem se bál, když jsem zjistil, že po několika letech, kdy si Kinney své nápady hodně šetřil a nechával proležet v hlavě, opět vydal dva tituly za jeden jediný rok. Nebýt prosté náhody ,asi bych se o 12. díle dozvěděl až v květnu, již tradičním období zjevení nového dílu na českém trhu. Po 2 hodinovém přelouskání, které je u téhle stále čtivé série již zvykem, mohu ovšem říci, že laťka, kterou si už s prvním dílem kdysi tak vysoko nastavil, se dá překonat jedině v jeho hlavě a stále se mu to daří. Dělá konkurenci sám své budoucnosti, která už ale v době, kdy předchozí díl vychází na světlo světa, je o krok napřed a Greg má ve svém nekonečném pubertálním životě stále co dočinění s nejrůznějšími a hlavně pořád neotřepanými druhy životních potíží, se kterými se dokáže více než ztotožnit kdokoli z nás. Stále prostě žasnu nad tím, jak živé a čtivé dokáže Jeff poseroutky psát. A už teď se opět těším na další knížku.


Revisor
? - prosinec 2017
Revisor 1947, N. V. Gogol

Nebýt maturitní četby, zajisté bych se nikdy k tomuhle ruskému titulu nedostal. Drama v knižní podobě nikdy nebude mým šálkem kávy, musím přiznat, že se mi text, rozdělený na jednotlivé repliky každým řádkem, čte velmi obtížně. Ale i přesto musím pochválit téma, které se Gogol rozhodl světu ve svém pravděpodobně nejznámějším díle představit. A za to Revizora (téměř) obdivuju. Troufl bych si z něho i dokonce odmaturovat (smích).


Sněhulák
? - prosinec 2017
Sněhulák 2012, J. Nesbø

Nebýt letošní premiéry filmové adaptace, pravděpodobně bych se nejen ke Sněhulákovi, ale také k samotnému Nesbemu nikdy nedostal. Film, jak už to tak bývá, dosti pohořel jako snaha vykořisťovat úspěšný knižní titul. Ovšem atmosféra, která čišila z onoho příběhu, mě přinutila, abych dal zajímavému případu z drsného norského prostředí šanci v té povedenější, knižní podobě. A nelituji jedinou chvilku strávenou s knížkou v ruce. Napínavé každým písmenkem a čtivé, že kdyby byl člověk obdarován větším množstvím volného času, slupl by Sněhuláka jediným dechem. Skvělá práce! A už teď vím, že to nebylo poslední dílo, které jsem si od tohoto talentovaného Nora přečetl.


Rozmarné léto
? - prosinec 2017
Rozmarné léto 1926, V. Vančura

Jsou knihy, ke kterým se rozhodně nedá vracet. Absolutní nesmyslnost na pozadí jakéhosi dlouhatánského rozhovoru několika dosti otravných postav. Prapodivná zápletka, která vlastně ani neutváří ucelený děj, kterého by se mohl čtenář chytit i posléze, kdy má kdekoli sdělit, o čem si právě četl. I oslavovaní spisovatelé udělali některé kroky vedle. Tohle je jeden z nich.


Stařec a moře
říjen 2017 (17.-22.)
Stařec a moře 1957, E. Hemingway

Opět maturita, opět povinnost na poslední chvíli. Nedokážu si představit, zda by kohokoli dokázalo zaujmout exaktní filmové zpracování, v knižní podobě ale velmi banální příběh dokázal upoutat. Snad jen kdyby se v malém počtu pasáží dala novela ještě o něco zkrátit. Jinak nemám co vytknout, chválím především propracovanost obou ústředních postav.


Můj vlastní deník malého poseroutky
? - červenec 2017
Můj vlastní deník malého poseroutky 2010, J. Kinney


Do školy se Čtyřlístkem
? - červenec 2017
Do školy se Čtyřlístkem 2008, J. Němeček


Kronika města Kocourkova
? - červenec 2017
Kronika města Kocourkova 1978, O. Sekora


Ferda Mravenec
? - červenec 2017
Ferda Mravenec 1992, O. Sekora


Vražedná léčba
červenec 2017 (13.-24.)
Vražedná léčba 2015, J. Dashner

K sérii mě přivedly filmy, které se naštěstí moc neminuly s knižní předlohou. Přesto jsem rád, že na adaptaci právě Vražedné léčby stále ještě čekáme a že jsem se mohl se závěrem celého Thomasova příběhu nejdříve obeznámit v rozšířené knižní podobě. Děj svižný a záživný, konec trochu předvídatelný a ať se to jiným líbí nebo ne, dle mě dosti srovnatelný se závěrem ságy Hunger Games. I přesto skvělá trilogie od skvělého spisovatele a už se i docela těším na okamžik, kdy se vrhnu na prequely.


Zavátý život
? - červenec 2017
Zavátý život 1967, J. Augusta


Dinosauři - malá kniha
? - červenec 2017
Dinosauři - malá kniha 2000, M. Benton

Se svojí velkou úchylkou do dinosaurů v doopravdy útlém věků jsem jednou dostal dárek, na který jsem byl pyšný ještě roky poté. I dnes bych se k němu s radostí vrátil, jen by už neměl takové kouzlo jako před oněmi cca 8 lety.


Pekelná třída
? - červenec 2017
Pekelná třída 1988, V. Steklač


Čenda a spol.
? - červenec 2017
Čenda a spol. 2003, V. Steklač


Mikuláš a jeho přátelé
? - červenec 2017
Mikuláš a jeho přátelé 1997, R. Goscinny


Mikulášovy prázdniny
? - červenec 2017
Mikulášovy prázdniny 1997, R. Goscinny


Malý Mikuláš
? - červenec 2017
Malý Mikuláš 1997, R. Goscinny


Mikulášovy přestávky
? - červenec 2017
Mikulášovy přestávky 1997, R. Goscinny


Mikulášovy průšvihy
? - červenec 2017
Mikulášovy průšvihy 1997, R. Goscinny


Mikulášovy patálie
? - červenec 2017
Mikulášovy patálie 1995, R. Goscinny


Harry Potter a kámen mudrců
? - červenec 2017
Harry Potter a kámen mudrců 2002, J. K. Rowling


Záhadné hodiny
? - červenec 2017
Záhadné hodiny 2002, J. Bellairs


1 2 3 >