kreyson

Přečtené 12Krvavé země – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
? - září 2015
Krvavé země – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem 2013, T. Snyder

Je to dokument. Suchej, krvavej a nepředstavitelně krutej. Stejnej jako doba o který pojednává. Do teď jsem si myslel, že Hitler byl větší zrůda než Stalin. Teď už si nejsem jistej. Snad si to v pekle vyjasnili...


Syn správce sirotčince
? - srpen 2015
Syn správce sirotčince 2014, A. Johnson

Ta knížka je prostě divná...Má i silný místa (popis "normálního" života v KLDR), ale většinou je to rozplizlý a nečtivý. Zmatený, děj si skáče jak se mu zachce, bez špetky logiky a zápletka je hodně přitažená za vlasy. Podle nadšených recenzí v novinách jsem od toho čekal daleko víc, takže zklamání.


Džínový svět
? - srpen 2015
Džínový svět 1990, R. John

Pro puberťáka na konci socíku téměř povinná četba, dneska už patrně ne. Ani pro mě, ani pro dnešní puboše.


Memento
? - srpen 2015
Memento 2008, R. John

Hodně dobrá knížka, která už je sice retro, ale pořád dobrá. Navíc tehdy byl Radek John ještě PAN spisovatel...


Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky
? - srpen 2015
Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky 2007, M. Švandrlík

Hlavně nesrovnávat s filmem ani seriálem. Ve filmu jsou splácaný postavy dohromady, v knize je to hezky rozvedený a všechny postavy mají dost místa.


Hlava XXII
? - srpen 2015
Hlava XXII 2005, J. Heller

Nesmrtelná kniha, kterou jsem četl už jako puberťák a pak ještě mnohokrát. Nesmyslnost války a vojenské mašinérie v celý kráse, napsaná nádherně ironickým stylem, ze kterýho občas i zamrazí, když si člověk uvědomí, že to zase tak moc přehnaný není.


Krutost
? - srpen 2015
Krutost 2014, T. Erikson

Tahle knížka je NUDA, NUDA a nic než NUDA. 90% se odehrává žvaněním v soudní síni. Proti prvotině Mentalistovi nemá žádný napětí, žádný spád, nic. Je to spíš obžaloba zkostnatělýho švédského soudnictví, který oběti znásilnění vystavuje neúměrný psychický zátěži a oběť prakticky nemá šanci na spravedlnost. Ovšem zařazení jako thriller je počin dosti troufalý.


Ruský týden
? - červenec 2015
Ruský týden 1990, F. R. Čech

Neuvěřitelný zážitky z putování rockový kapely po SSSR podaný tak, že jsem řval smíchy.


Hitlerovi ochotní katani
? - červenec 2015
Hitlerovi ochotní katani 1997, D. J. Goldhagen

Zajímavě pojatý a popsaný vztah Němců k Židům v první polovině 20.st.. A mimo jiné i velmi působivě vylíčené 3 hlavní způsoby konečného řešení i s děsivými detaily. Ono to asi opravdu nebylo: to všechno Hitler, my ostatní Němci nic, my museli poslouchat...Koho tohle temné období zajímá, tak by tuhle knížku neměl opomenout.


Laskavé bohyně
? - červenec 2015
Laskavé bohyně 2008, J. Littell

Jedna z nej knih, co jsem kdy o tomhle tématu četl. I když je napsaná naprosto nečtivým způsobem, skoro bez odstavců a kapitol, tak ukazuje ten hnus a lidské neštěstí v celé jeho nahotě. Není pro slabší nátury, opravdu není. I když jako varování a poučení do budoucna fugovat může.


Chudí v Lodži
? - červenec 2015
Chudí v Lodži 2011, S. Sem-Sandberg

Ta kniha, resp. to co popisuje, vzbuzuje mrazení a husí kůži i po roce, kdy jsem jí četl. Není to beletrie ani literatura faktu, Spíš něco mezi. Ale krásně ukazuje, čeho je "člověk" schopen.


Mentalista
? - červenec 2015
Mentalista 2013, T. Erikson

Knížka se čte velmi dobře, má hodně silné pasáže, zajímavý je i výlet do psychlogie. Ovšem celý pozitivní dojem zabil konec. Přišlo mi, že autor potřeboval knížku najednou odevzdat do druhého dne, nebo mu došel papír, nebo paměť v PC, tak to vzal hopem. Velká škoda, že si s ním trošku nepohrál.