knihomolka1197

Přečtené 237Kotě z Kocourkova
? - květen 2021
Kotě z Kocourkova 2008, V. Čtvrtek (pseudonym)

Úžasná vzpomínka na dětství....


Obrácení
květen 2021 (09.-10.)
Obrácení 1994, Vlasta Javořická

Příběh zasazený zřejmě do začátku druhé poloviny 20. století o rodině Klementových, který autorce vyprávěla v nemocnici paní Anička (hospodyně či služebná). Tyto "poúnorové" příběhy od Javořické nejsou úplně moje parketa, ale čtení to bylo pěkné.


Host do domu / Hra s ohněm
květen 2021 (08.-09.)
Host do domu / Hra s ohněm 1996, Vlasta Javořická

Dvě povídky ze života. V prvním příběhu pozve Jana svou přítelkyni Alici k sobě domů na statek na prázdniny. Seznámí ji s rodiči, bratrem a také se svým milým. Jak se jim odvděčí Alice je nasnadě. Druhý příběh vypráví o životě Hany a Čestmíra od první zamilovanosti až po problémy v manželství, kdy už zamilovanost pomine. Hana si začne hrát s ohněm...


Vražda za oponou
květen 2021 (01.-07.)
Vražda za oponou 2018, A. Jirotka (pseudonym)

No, že bych byla úplně nadšená, abych mohla dát plný počet hvězdiček, to nemohu tvrdit, ale na delší cestu vlakem nebo na dovolenou je to pohodové čtení. Knihy tohoto autora se mi většinou líbí, dobře se čtou a jsou srozumitelné, takže není třeba dlouhého uvažování. Hlavní hrdina je docela sympaťák a i prostředí je docela nevšední.


Rozdrcené štěstí
duben - květen 2021
Rozdrcené štěstí 1993, Vlasta Javořická

Moc krásný příběh ze života. Mladá Věncena po úrazu oplakává zmařené štěstí v podobě svatby s milovaným Sášou. Okolnosti a další události v jejím životě však zapříčiní, že své životní štěstí a naplnění přece jen najde...


Na nůž - 3. díl
duben 2021 (22.-27.)
Na nůž - 3. díl 1993, Vlasta Javořická

Teprve v tomto závěrečném dílu dostanou události spád a pořádně se to rozjede! Jestli skončí celý příběh happyendem, to neprozradím, každopádně je tento třetí díl nejlepším, ale posuďte sami...


Na nůž - 2. díl
duben 2021 (16.-22.)
Na nůž - 2. díl 1993, Vlasta Javořická

Pokračování románu je rozhodně zajímavým čtením. Jsem moc zvědavá, jak se uzavřou osudy hlavních postav tohoto románu a jestli bude happyend...


Na nůž - 1. díl
duben 2021 (10.-16.)
Na nůž - 1. díl 1993, Vlasta Javořická

Javořická je pro mne zárukou dobrého čtení. V prvním dílu se čtenáři seznamují s rodinou továrníka Harcuby, šlechtické rodiny Velemínských i dalších, kteří patří mezi maloměstskou smetánku. První díl byl slibný, jsem zvědavá na další...


Modré z nebe
duben 2021 (08.-10.)
Modré z nebe 2003, Vlasta Javořická

Moc pěkný příběh. Výše napsaná anotace je velice výstižná. Příběh Kamily a Jiřího, kteří se vlastně poznávají až v manželství. Jí je 19 a jemu 26. Jsou zamilovaní, mladí a nezkušení. Teprve v manželství poznávají, jaké to je, když pomine zamilovanost a přichází problémy. Do toho přijdou děti, nevěra, první světová válka. Pěkná kniha.


Mrtvý z mýtiny
duben 2021 (03.-07.)
Mrtvý z mýtiny 2002, Milan Dušek

Dobré čtení!! Autor mně překvapil. Námět hledání pravdy v minulosti mně baví. Kniha se dobře četla, nechybělo napětí a mělo to spád.


Kdo má pod čepicí
? - duben 2021
Kdo má pod čepicí 2017, Marie Rejfová


Kdo má za ušima
? - duben 2021
Kdo má za ušima 2019, Marie Rejfová


Panovníci českých zemí
? - duben 2021
Panovníci českých zemí 1992, Petr Čornej

Velice vydařená kniha. Koupila jsem ji synovi a moc se mu líbí. Určitě doporučuji. Je přehledná a navíc skvěle ilustrovaná.


Kyselé třešně
březen - duben 2021
Kyselé třešně 2020, Lenka Chalupová

Co k tomu dodat... masakry, které se děly za války na civilistech a nevinných jsou vždy strašné. Celou válku si začali Němci, byli to zrůdy v lidské podobě. Považovali Čechy za lůzu, póvl a český ksindl, který je třeba zlikvidovat. Proto, i když trpěli i němečtí obyvatelé chápu tu frustraci, zoufalství i pocit bezmocnosti, když někomu nacisti vyvraždili rodinu, že se chce pomstít. Masakry na nevinných ale pochopitelně odsuzuji.


Pět mrtvých starých dam
? - duben 2021
Pět mrtvých starých dam 1970, Hans Gruhl

Poslouchala jsem jako rozhlasovou hru a bylo to perfektní! Až se někdy dostanu ke knižní verzi určitě si ji přečtu. Přišlo mi to podobné jako od Agathy Christie.


Jak se vraždí milenky
? - duben 2021
Jak se vraždí milenky 1995, Bohumil Lipert

Super čtení pro všechny, kteří se zajímají o krimi žánr. Všechny případy v knize jsou mistrně napsané, čtivé a zajímavé.


Zlatý ptáček
? - březen 2021
Zlatý ptáček 1998, Vlasta Javořická

Příběh tak trochu z čevené knihovny, ale takových Javořická napsala poměrně dost. Tato kniha se mi líbila, nicméně nepatří k těm "top" knihám, které mně chytly za srdce.


Podivný trojúhelník
? - březen 2021
Podivný trojúhelník 1997, Bohumil Lipert

Jako vždycky i tentokrát autor nezklamal. Případy jsou různorodé ze života, takže si každý přijde na své.


Ruleta pro sedm vrahů
? - březen 2021
Ruleta pro sedm vrahů 1998, Hubert Friedl

Autor mně docela překvapil. Všechny tři případy byly dost dobře napsané a napínavé. Doporučuji.


Vraždící sex
? - březen 2021
Vraždící sex 1995, Josef Kratochvíl

Ani se mi při čtení těchto případů nechtělo věřit, že se takových zvěrstev lidé vůbec mohli dopustit. Každopádně to bylo nesmírně zajímavé čtení.


Za stolem seděla smrt
březen 2021 (19.-21.)
Za stolem seděla smrt 1977, Ladislav Šťastný

Povedená detektivka! Skvěle napsaná. Co se týče pachatele, tak se sice žádné překvapení nekonalo, ale o to tam nešlo. Dobré počtení!


Heřmánkové údolí
březen 2021 (14.-19.)
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)

Čtení této knihy byl pro mně neuvěřitelně silný emoční zážitek! Možná si mnoho z nás dnes říká - jak to mohla Anna všechno zvládnout?? Já bych to nedala...Ale ona to zvládla jednoduše proto, že jí nic jiného nezbývalo...neměla čas na deprese, sebelítost. Obdivuji všechny ženy a vůbec lidi, kteří žili v této nelehké době. Kloubouk dolů přede všemi, co ty hrůzy ustáli.


Poplach v Kovářské uličce
? - březen 2021
Poplach v Kovářské uličce 1968, Václav Řezáč

Náhodou jsem tu narazila na knihu, která byla v dětství moje nejoblíbenější. Dokonce jsem ji našla ještě po x letech v mé knihovně! Byla to úžasná kniha a já ji přečetla několikrát. Hokynář Bočan, Frantík Severýn a zelená knížka... to si pamatuju a budu pamatovat vždycky...


Jak vraždí ženy
? - březen 2021
Jak vraždí ženy 2005, * antologie

Dobré čtení ke kávě. Kromě J. Stacha, který píše čtivě mi styl psaní ostatních autorů moc nesedí. Nejvíce mně zaujaly případy Buď sbohem, lásko a Krvavá nevěra.


Pomsta zhrzené milenky
16. březen 2021
Pomsta zhrzené milenky 1998, Josef Kratochvíl

Super čtení! J. Kratochvíl je top autor skutečných krimi případů. Vytvořil dvojici kriminalistů Denk - Rubeš, kteří případy skvěle oživují.


Jak se vraždí manželé
březen 2021 (14.-15.)
Jak se vraždí manželé 1994, Josef Kratochvíl

Velmi smutné příběhy žen, které zabily své muže. Motivů bylo více, ale nejčastěji se objevoval motiv zoufalých žen a matek, které byly svými manželi týrány a ony neviděly nakonec jinou cestu, než ho zabít...hlavní roli přitom hrál alkohol. Asi nejsmutnější je pak hned první případ s názvem Domov mrtvých duší...doporučuji každému přečíst.


Když vraždí mamon
březen 2021 (13.-14.)
Když vraždí mamon 1994, Bohumil Lipert

Velmi zajímavé, napínavé a čtivé případy napsané podle skutečných událostí. Znovu se přesvědčuji, že nejzajímavější motivy přináší sám život. Ve všech případech jde o jediné - o peníze....


Výstřel ve studiu šest
březen 2021 (07.-14.)
Výstřel ve studiu šest 1981, Viktor Dusil

Skvělá detektivka, mile mně překvapila. Zpočátku jsem měla problém se začíst, ale pak už to jelo. Je čtivá, napínavá a srozumitelná.


Zlodějka příběhů
? - březen 2021
Zlodějka příběhů 2009, Michaela Klevisová


Pasažér z vlaku podezřelých
? - březen 2021
Pasažér z vlaku podezřelých 1978, Ivan Milan Jedlička

Další z příběhů, kde autor autenticky zpracoval skutečné krminální případy odehrávající se před půl stoletím. Skvěle napsané případy zahrnují nejen podvody, krádeže a mnohdy i úsměvné případy, kterými by se dnes nikdo nezabýval, ale také případy vražd, z nichž některé mnozí pamatují dodnes - např. případ vraždy staré ženy z bohumínského rychlíku z roku 1975...


Hebká dlaň smrti, aneb, Tucet českých vražednic
? - březen 2021
Hebká dlaň smrti, aneb, Tucet českých vražednic 1997, Jan J. Vaněk

Napsáno skvěle, poutavě, čtivě. Všechny kriminální případy mají jednoho společného jmenovatele, ženy - vražedkyně...motivy jsou prosté, ze života - pomsta, mamon, nešťastná láska, nevěra, pocit nespravedlnosti, bezmocnosti apod.


Divná rozkoš umírání
? - březen 2021
Divná rozkoš umírání 2001, * antologie

Přečteno za jedno odpoledne u kávy, která mi s každým dalším přečteným případem poněkud hořkla na jazyku...otřesné případy, sice skvěle napsané, ale o to možná syrovější a hrůznější...je to jen pro silné nátury.


Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy
? - březen 2021
Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy 2015, Josef Bernard Prokop

Mně paní Grimmová příjemně překvapila a také potěšila. Zaujala mně také obálka knihy. Sehnala jsem i další díly o paní Grimmové, myslím, že jsou celkem tři. Dokonce jsem sehnala kontakt na autora a napsala mu, jestli budou i další díly. Odpověděl, že zatím neví, ale když mu vydavatel "dá zelenou", tak možná ano.


Český lidový a církevní rok
? - březen 2021
Český lidový a církevní rok 2015, Alena Vondrušková

Skvělá kniha! Vždy, když chci něco vědět o tradicích či nejrůznějších svátcích po ní sáhnu. Je poutavě napsaná, dost obsáhlá a přitom není nudná. Určitě si pořídím ještě další knihy od této autorky.


Stopa Locacorten
? - březen 2021
Stopa Locacorten 1990, Milena Brůhová

Jedna z prvních detektivek, kterou jsem od M. Brůhové četla a musím říct, že mně nadchla. Tato detektivka se dočkala také televizního zpracování s názvem "Příbuzenstvo". V rolích kriminalistů se představili skvělí herci Rudolf Hrušínský a Viktor Presiss.


Chalupářský guláš s krví
? - březen 2021
Chalupářský guláš s krví 2006, Karel Štorkán

K této detektivce se ráda vracím. Čtivé, napínavé a srozumitelné, takové knihy mám ráda.


Vražda na druhou
? - březen 2021
Vražda na druhou 2011, Miluše Dovrtělová

Další z povedených detektivek. Styl psaní této autorky mi sedí. Dávám plný počet hvězdiček.


Sólo pro plavčíka
? - březen 2021
Sólo pro plavčíka 2005, Miluše Dovrtělová

Jedna z prvních "zelených" detektivek, které jsem četla. Čtivé příběhy, které mně rozhodně zaujaly. Odpočinková četba, ideální na dovolenou.


Kdo jinému jámu kopá
? - březen 2021
Kdo jinému jámu kopá 2017, Marie Rejfová


Sísa Kyselá
? - březen 2021
Sísa Kyselá 2010, Martina Drijverová

Skvělá kniha, kterou jsem měla moc ráda. Skvělé ilustrace.


1