knihavmemzivote

Přečtené 6Temnota
? - duben 2021
Temnota 2018, Kiersten White

Další úžasná fantasy, kterou moc doporučuji. Jak už asi víte pro mě je na knize důležitý svět a ten tady byl doopravdy propracovaný. Autorka nezaložila jen tak nějaký fantasy svět plný víl, byla zde dána Osmanská říše, o které autorka věděla opravdu hodně a to se mi na knize velmi líbilo, že to bylo i trochu historické. Hlavní hrdinka Lada není žádná krasotinka. A ano, než to odsoudíte, že to říká každý a na konci knihy hrdinka vypadá jako modelka z časopisu Vogue tak tady opravdu ne. Lada se v knize naučila sobeckosti, což není dobrá vlastnost, ale ona ji mít musí a tady použiji přímo kus knihy: ,,Jsou to živé bytosti Lado, jak o nich můžeš mluvit jako by to byla prostá matematika a problém vyřešen?" Řekl Radu. ,, Protože tento způsob je jediná cesta, jak se nezbláznit." Je to super hlavní hrdinka, ze které se nestane žádná fiflena nebo nějaká krasavice. Pracuje s tím, co má a to jí musí stačit. Tady dám ještě úryvek toho pro co se chůva Lady modlila: Učiň ať je silná. Učiň ať je lstivá. A učiň ať je ošklivá. Autorka nemá nějaký úžasný styl psaní, nic co by se mi nějak extra dobře četlo. Byli tam nějaké myšlenky, které jsem si poznačila, ale nebylo jich moc.


Supernova
? - duben 2021
Supernova 2020, Marissa Meyer

Tohle byla pecka! Kniha je nabitá akcí a zvraty. Marissa umí podat tak jednoduchý nápad o superhrdinech, který by vůbec nebudete čekat a bude vás bavit! Za mě je tohle asi nejlepší díl série. Adrian, kterého jsem v předchozích dílech moc nemusela se mi tady zdál lepší a sympatický. Nova mi už od prvního dílu přirostla k srdci a nedokáži ji objektivně hodnotit, protože se k ní i dost přirovnávám. Celou sérii mám moc ráda. Autorka také napsala měsíční kroniky, které jsou super! Svět této knihy je také super. Systém v knize byl velmi propracovaný. Dopad superhrdinů na svět byl velmi dobře řešený a celá kniha je prostě úžasná! Možná by si knížka zasloužila i míň, ale je to Marissa a to je srdcovka. Píše úžasně a já ji prostě nedokáži dat míň (kromě Instant karmy).


Poslední pes na Zemi
? - duben 2021
Poslední pes na Zemi 2019, Adrian J. Walker

Ze začátku mě příběh velmi bavil a zápletka mi přišla zvláštní a originální. Po asi sto stránkách začal děj pokulhávat a tolik mě nebavil. Přišel mi hodně zamotaný, možná to bylo proto, že jsem tu knížku dočítala po nějaké době. Bylo to velmi zamotané a chvílemi nepochopitelné. Lineker neboli poslední pes na zemi byl velmi sprostý. Musím se přiznat, že mi to úplně nevadilo. Jen v některých pasážích. Například v nějaké situaci, kde měl Lineker cítit bolest a být smutný, tak začal sprostě nadávat a to se mi prostě nelíbilo. Naopak se to hodilo, když bylo opravdu hodně zle a on to zlehčil, tak to jsem byla ráda, protože bych si asi pobrečela, kdyby to nebyl Lineker. Celkově příběh byl dobrý, akorát trochu pomalejší. Jak pes tak ten příběh byli originální. Jedinečná povaha psa mě nutí knize dát tři hvězdičky. Nadruhou stranu je zde mnoho, co se mi nelíbilo. Takže to nechám tak jak to je.


Šelma
duben 2021 (03.-05.)
Šelma 2018, Andrew Mayne

Šelma se musím přiznat, že mě ze začátku moc nebavila a říkala jsem si, že je hodně průměrná, postupem času mě to začalo bavit, jak už humorem tak pátráním po vrahovi. Bylo to hodně čtivé a tajemné. Ale myslím si, že tohle už není triller pro slabší povahy, protože některé scény byly dost nechutné. Tento triller se velmi odlišuje tím, že hlavní hrdina není policista, nebo detektiv je to učitel biologie. Líbili se mi takové malé drobnosti, které jste se v průběhu děje dozvídali právě o biologii, genetice atd. Hrdina opravdu patra dlouho, protože místo nějakého malého městečka se vrah může pohybovat po celé Americe a tím je to hodně stižené, protože hlavní hrdina musí najít stopu, která ho k pachateli přivede. Theo mi jako hrdina velmi sedl, byl sympatický, byl cílevědomý a jeho cesta za vrahem, to jak skládal skládanku dohromady bylo geniální!


Instant karma
duben 2021 (01.-03.)
Instant karma 2021, Marissa Meyer

Řekla jsem si, že když Meyerová napsala romantiku, tak to musím stoprocentně zkusit. Knížka mě trochu zklamala věděla jsem, že to bude takové oddechové čtení, ale místy mě to opravdu nebavili až nudilo. Trvalo mi, než jsem si zvykla na hrdiny a jejich chování. Pak mi však hlavní hrdinka Prudence přišla docela dobrá a to hlavně ke konci. Což se mi na této knize líbí. Hlavní hrdinové projdou změnou. Pomalu se mění a to k lepšímu. Také se mi zde líbilo prostředí. Při čtení jsem si přišla, jako bych někde u moře doopravdy byla. Na knížce jsou úžasné ty detaily, písničky, prostředí, moře, zvířata. To vše se mi na knize moc líbilo. Jediný postava, na kterou jsem si nezvyklá byla Morgan. Strašně mě štvala a to pokazde když se v příběhu objevila. Konec byl skvělý a díky němu si knížka dost šplhla. Celou dobu jsem v tom nějak nemohla najít autorku její styl, který se mi tak líbil v ostatních jejich knihách, ale ke konci se tam objevil a já si zoufala, že tak neprobíhal celý děj.


Vzhůru k obloze
? - duben 2021
Vzhůru k obloze 2019, Brandon Sanderson

Tahle kniha mi doopravdy sedla. Navzdory tomu, že je to fiktivní svět, připadáte si jako by vám někdo vyprávěl o planetě Zemi. Je to velmi uvěřitelné, lidstvo, systém, společenství i hlavní hrdinka. Spensa, která během celé knihy procházela vývojem, její trable vám přišli jako vaše vlastní a když se jí něco povedlo byla jsem velminadšená a soucítila s ní. Měla úžasný smysl pro humor a nebyla to taková ta hrdinka, která je nejmocnější ze všech. Když byl nějáký rozhovor s jinou postavou bylo to vtipné, reálné a vůbec vás to nenudilo. Autor se nebojí postavám házet klacky pod nohy, takže to bylo velmi originální na rozdíl od ostatních hrdinů, u kterých jste věděli, že přece nemohou umřít. Jak už z mých dojmů z knihy asi vyplynulo, je to úžasná sci-fi pro milovníky dobře vystavěných světů, neotřelých hrdinů a pro ty, kterým už lezou krkem všechny postavy, které jsou nejmocnějšími osobami! Je to čtivé, ůžasné, místy dojemné. To si prostě musíte přečíst!