kikikrat

Přečtené 195Opravdový život
leden 2021 (03.-05.)
Opravdový život 2020, Adeline Dieudonné

Krásná kniha. Byla krátká a přesto mi mnoho dala. Kéž by byl každý jako hlavní hrdinka a viděl vždy světlo na konci temnoty.. viděl krásu.


Vánoce v Paříži
prosinec 2020 (28.-31.)
Vánoce v Paříži 2017, Mandy Baggot

Jako oddechové čtení to bylo fajn ale myslím, že kdyby byla kniha o něco kratší vůbec by mi to nevadilo. V knize je krásně popsaná vánoční Paříž. Hlavní hrdinka mi občas lezla na nervy ale příběh byl dobrý.


Nelituju ničeho
prosinec 2020 (10.-28.)
Nelituju ničeho 2020, Colleen Hoover

Tak jako každá kniha autorky i tato si mě získala. Nedokážu si představit prožívat to co hlavní hrdinky a přesto jsem to s nimi prožívala. Silný příběh rodiny, matky, dcery a lásky. Nebyla tak skvělá jako jiné knížky od Colleen ale za přečtení stála.


S láskou tě nenávidím
prosinec 2020 (04.-09.)
S láskou tě nenávidím 2020, Jo Watson

Mám moc ráda tyhle knihy kde se pobavím a odpočinu si. U této jsem se několikrát smála nahlas. Skvělé postavy a velice zajímavé prostředí a příběh. Kniha mi dala přesně to co jsem očekávala a vřele ji doporučuji.


Noci běsů
? - listopad 2020
Noci běsů 2020, Kateřina Šardická

Skvělá kniha české autorky. Nemohla jsem se odrthnout. Příběh hezky plynul a byl napínavý. Chvílem jsem se opravdu bála a když ve mě nějaká kniha dokáže vyvolat emoce, vidím to jako velké plus. Každá postava byla jiná a já si je opravdu oblíbila. Pravda, že konec si možná zasloužil více prostoru ale knize to nijak neubralo. Hodně mě bavila ta zvláštní pochmurná vesnička. Kniha má navíc nádhernou obálku, no a ty kapitoly rozdělené na noci, skvělé!


Mlčící fontány
říjen - listopad 2020
Mlčící fontány 2020, Ruta Sepetys

3,5*/5* dlouho jsme nad tím hodnocením premýšlela ale nemohu jinak. Kniha byla velice zajímavá. Pohled na život ve Španělsku měl pro mne velký přínos. Příběh jako takový mne ale nevzal za srdce jako u ostatních knih autorky. Nevím možná to moc srovnávám nebo už jsem ve čtení jinde ale ostatní knihy autorky jsou podle mého lepší. Čtení se mi vleklo a nějak mi bylo jedno jak to s nimi dopadne. Pokud máte rádi romantické přiběhy s přidanou hodnotou, doporučuji.


Kde zpívají raci
říjen 2020 (30.-31.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Krásný příběh plný přírody, ktetá byla tak nádherně popsána a která měla velkou roli v celé knize. Hlavní hrdinka, která mi brala dech. Co uděláme ve chvíli kdy nás všichni opustí? Ona se probojovala od malé holčičky po soběstačnou dospělou ženu. A my mohli sledovat tu bolestivou, osamělou cestu plnou naděje a učení. Nechyběla ani láska a spoutu nenávisti k něčemu neznámemu jako je “holka z bažin”. Já si tě Kyo oblíbila hned na začátku a soudní proces prožívala jakobych tam byla s tebou, srdce mi tlouklo a slza mi ukápla. Konec, který následoval mě nutil přemýšlet. Tato kniha má zkrátka vše a já jsem štastná, že jsem si jí přečetla. Jediné co mi občas vadilo bylo pátrání policie.


Cinder & Ella
září - říjen 2020
Cinder & Ella 2018, Kelly Oram

Začátek knihy byl ten nejlsilnější začátek, který jsem kdy u knihy zažila. Říkala jsem si jen wow, to je síla a vážně těžko jsem se srovnála s tím jaký život má hlavní hrdinka. Neměla to jednoduché a plně chápu jaká bezmoc a zlost co jí provázela. Lidi jsou zrůdy ale ne kvůli tomu jak vypadají, záleží na chování. Byl to chvílema vážný přiběh protkaný romantikou. Romantika byla taková zvláštní a ke konci kniha slábla. Doporučiji, jen čekejte vážná témata.


Můj bratr mesiáš
září 2020 (25.-28.)
Můj bratr mesiáš 2017, Martin Vopěnka

To byla tak zajímavá kniha. Určitě jiná než všechny ostastní. Mám ráda téma postapo a tato kniha mne zaujala už když vyšla ale dostala jsem se k ní až teď a jsem ráda protože pak bych jí třeba chápala jinak. Je jednoduše napsaná ale to co se v ní píše má své složitosti. Přišlo mi jakobych šla tu pouť s Markem a chápala jsem Eliho a to, že svět spěl a dospěl do záhuby. Doufám, že ve skutečnosti jsou lidi napravitelní. Snad i ve vás kniha něco zanechá.


Nejlepší pro všechny
srpen - září 2020
Nejlepší pro všechny 2017, Petra Soukupová

Lepších 3,5*/5* téma bylo zajímavé ale problém byl ve stylu psaní, který mi prostě nesedl. Začetla jsem se až na posledních 100 stránkách kdy jsem si konečně zvykla. Nicméně mě knihou provázela určitá bezmoc o tom, že jsou lidi občas vážně beznadějní a všichni si to umí omluvit. Nakonec ale přeci jen ta životní zkouška babičky, její dcery a vnuka pro někoho z nich dopadla dobře. Nevím jestli po autorce ještě sáhnu ale příběh si jistě pamatovat budu.


Dokážeš udržet tajemství?
? - září 2020
Dokážeš udržet tajemství? 2019, S. Kinsella (pseudonym)

3,5*/4* po dlouhé době jsem přečetla knihu za jediný den. Dala mi přesně to co jsem od ní očekávala oddech, zábavu( ano smála jsem se nahlas) romantiku a téma rodiny. Možná může být kniha kratší a některé části tam být nemusí ale já si knihu prostě užila.


Lustr pro papeže
? - srpen 2020
Lustr pro papeže 2019, Jan Tománek

Kniha je krátká a přesto mě dokázala úplně zničit... ta beznaděj, která se odehrávala na každé stránce byla devastující... nedokážu si ani představit čím si museli projít a kolik sil v sobě každý jeden z nich musel mít. Kéž by si tuto knihu přečetl každý, možná by víc lidí pochopilo... Kniha se i prěs těžké téma dobře četla a tak jen a jen doporučuji!


Dědictví
srpen 2020 (07.-17.)
Dědictví 2020, E. E. Holmes

3,5*/5* nápad a čtivost perfektní. Vadil mi dlouhý začátek knihy, kde se skoro nic nedělo. Konec ten byl naopak urychlený a na posledních stránkách se toho stalo tolik. Vztah Jess a Evana byl useknut a nevysvětlen. Je to vážně škoda protože jinak je to zajímavá kniha.


Naučte se tančit v dešti
červenec - srpen 2020
Naučte se tančit v dešti 2020, Veronique Maciejak

3,5*/5* kniha mi dala přesně to co jsem od ní očekávala. Spoustu rad a věcí k zamyšlení, které zrovna sednou do mé situace. Nicméně kniha je tak stroze a zvláštně napsána. Přišlo mi, že se víc zaměřuje právě na ty rady než na děj. Nedokázala jsem si oblíbit žádnou postavu. Špatná kniha to ale rozhodně nebyla.


Paní jezera
červen - srpen 2020
Paní jezera 2003, Andrzej Sapkowski

Je to tu! Jsem u cíle a jsem z toho smutná. Svět Zaklínače se mi líbil a já si oblíbila hlavní postavy. Líbil se mi styl, kterým jsou knihy psány. Jediné s čím jsem bojovala jsou kapitoly plné politiky nebo války. V tomto dílu se jich také pár našlo ale můj celkový dojem z knih mi to nekazí, člověku to alespoň přiblížilo jak to ve válce nebo v politice chodí. Závěrečný díl mě místy dojal, rozesmutnil a i pobavil. Někdy jsem byla vzteklá spolu s Ciri, to jak jí kazdý chtěl ovládat mi nebylo po chuti. Nakonec se vše propojilo a začalo dávat smysl. Konec byl možná trochu zvláštní ale je to prěci svět Zaklínače a tam je možné vše. Něco končí a něco začíná..


Houbařka
červenec 2020 (23.-26.)
Houbařka 2018, Viktorie Hanišová

Má první kniha od autorky a už teď vím, že nebude poslední. Nevím jak knihu rozdýchám. Styl psaní mi sedl i když tam bylo pomálu přímé řeči. Miluji houbaření a žasla jsem kolik toho vlastně nevím. Nejvíc mě ovšem zasáhl osud Sisi, chvílema mi bylo zle z toho čím si procházela. Byla na vše sama, sotva přežívala a přesto v sobě našla sílu každý den vstát a jít na houby. Líbilo se mi, že jsem se vše dozvídala postupně a každou kapitolou tak poznávala její životní a krutý příběh. Ještě dlouho na ni budu myslet na ni a na všechny ženy, dívky a děti kteří si procházejí tím stejným.


Holka na suchu
červenec 2020 (17.-23.)
Holka na suchu 2018, Laura Silverman

To byla tak milá kniha. Skvěle se četla a měla krásné poselství o přátelství,rodině a o postižení. Chápala jsem tu složitou situaci s matkou a ten strach, že bude stejná jako ona. Líbil se mi sport, který v knize byl. Možná bych jen některé věty a zamyšelní trochu zkrátila. Jako milé a oddechové čtení můžu doporučit.


Chirurg
červenec 2020 (11.-18.)
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Lepších 3,5*/5*. Já nějak nevím co si o knize myslet. Je to má první kniha od autorky. Skvěle se četla, bylo tam zajímavé lékařské prostředí. Narážela na spoustu vážných témat. Něco mi tam ale chybělo. Nevím jestli ve mě něco zanechá.


Co nám oheň vzal
červenec 2020 (08.-11.)
Co nám oheň vzal 2016, Mariana Enríquez

To bylo tak zvláštní a strašidelné... povídky normálně nečtu a už vůbec ne tak děsivé. To, že každá má tak nějak otevřený konec člověka nutilo pořád nad každou přemýšlet. Povídka Špinavý kluk a Adelin dům... no nad těma budu přemýšlet ještě hodně dlouho. Pokud chcete zkusit něco jiného a zvláštního tak doporučuji.


Proklatý
? - červenec 2020
Proklatý 2012, Kevin Hearne

Tuhle sérii můžu, je čím dál lepší. U dalšího dobrodružství Attikuse jsem se náramně bavila, dokonce jsem se musela smát nahlas. V této knížce rozhodně nezažijete nudu a poznáté mnohé bytosti. Tak hurá do ní.


Zápisník smrti 4
? - červenec 2020
Zápisník smrti 4 2012, Tsugumi Ohba

Další parádní díl. Jedna část mě tolik nebavila ale ten konec byl nečekaný! Rozhodně se těším na další díl.


Živí mrtví 1: Staré dobré časy
? - červen 2020
Živí mrtví 1: Staré dobré časy 2009, Robert Kirkman

Líbí se mi černobílá kresba, spisovatelova předmluva a nakonec i příběh. Pohltil mě a zajímá mě co se bude dít dál. Seriál jsem neviděla a nemám to v plánu ale další díl komiksu bych si ráda přečetla...


Legendy v exilu
? - červen 2020
Legendy v exilu 2008, Bill Willingham

Tenhle komiks mě na začátku polapil a já nemohla přestat číst. Bylo to výborné. Svět pohádek trochu jinak, trochu více drsný... Jo a ty ilustrace jsou skvělé.


Storm 10 Kroniky Pandarve 1: Piráti z Pandarve
? - červen 2020
Storm 10 Kroniky Pandarve 1: Piráti z Pandarve 2012, Martin Lodewijk

Není to špatné ale asi bych si potřebovala přečíst co bylo předtím a vlastně i potom. Nicméně děj mě bavil.


Útěk z Kůstkova (01)
? - červen 2020
Útěk z Kůstkova (01) 2010, Jeff Smith

Krásný oddechový komiks plný fantazie. Moc mě ten svět bavil, hlavně babča. I jako dospělák se těším na další díly.


Pravda, nebo lež
červen 2020 (06.-09.)
Pravda, nebo lež 2020, Colleen Hoover

Colleen Hoover dokázala, že je skvělá spisovatelka. Nečtu thrillery skoro nikdy ale tohle je Colleen, že jo! No a dostala mě i tímto žánrem. Chvílema jsem měla strach, chvílema jsem byla v napětí, pak zase ohromená láskou, nenávistí a sexem. Knížka mě vtáhla a nešlo jí opustit. Nakonec nevím co si myslet a jsem ráda protože si chci vybrat tu svou variantu. Postavy jsem si oblíbila a celkově nemám moc co vytknout. Prosím zkuste tu knihu. To téma za to stojí.


Hrobka nemrtvých
květen - červen 2020
Hrobka nemrtvých 2020, Rick Riordan

Já prostě miluju jak na mě Rick v knize mluví a protože je tam Apollon je to vážně zábava. Příběh mě vtáhl a ja se smála, vztekala a smutnila spolu s hrdiny. V knize se neustále něco děje a tak to člověka prostě baví. Mám ráda tenhle svět plný bohů, polobohů, císařů a dalších..


Věž vlaštovky
duben - květen 2020
Věž vlaštovky 2010, Andrzej Sapkowski

Další super díl ze série. Tentokrát jsem si dostatečně užila Ciri i Geralta a jeho skupinu. Místy to bylo opravdu drsné a hodně temné. Ten svět je tak krásně vyzobrazen a já jsem tak prožívala to zoufalství s nimi. Zase mi došlo pár věcí, hlavně díky konci knihy. Jediná kapitola mě nebavila a to protože tam bylo příliš jmen a příliš politiky. A teď už se těším na poslední díl.


Rytmus, já & Malychin
květen 2020 (07.-09.)
Rytmus, já & Malychin 2020, Mariana Zapata

Moc jsem se na knihu těšila a pak přečetla pár stran a říkala si, tohle není tak dobrý. Poté co jsem poznala Gaby a její partu a hlavně Sašu, tak jsem si je zamilovala. Stejně tak prostředí koncertů a cestování. Bláznivá Gaby a sladký Saša.. i já bych se do nich zamilovala. Kniha se četla sama, tahle pomalá romantika mě prostě baví. Nejvíc oceňuju to, že mě Mariana prostě umí rozesmát a to i nahlas. Musím ale říct, že ačkoliv nemám ráda fotbal tak Kulti se mi líbil víc.


Vegetariánka
květen 2020 (03.-07.)
Vegetariánka 2017, Han Kang

Bylo to těžké čtení, které jsem si musela dávkovat. Kniha ve mě nechává spoustu myšlenek. O tom jak společnost často nedokáže přijmout odlišné věci. O tom jaká je hranice mezi fantazií a skutečností. O tom jak jinde vidí ženy. Ano kniha mě donutila přemýšlet.


Tragická historie nás dvou
květen 2020 (01.-03.)
Tragická historie nás dvou 2017, Jess Rothenberg

Už nepatřím do téhle věkové kategorie ale tahle knížka mě dostala. Byla jiná než všechny ostatní.. byla originální, milá, smutná. Chvílemi tam bylo tolik vzteku, který jsem cítila společně s Brie. Bylo tam silné pouto přátelství, lásky a rodiny. Skvělé, tato kniha si zaslouží pozornost.


Červený adresář
duben 2020 (29.-30.)
Červený adresář 2018, Sofia Lundberg

4,5*/5* jen protože jsem nedávno četla knihu, která mě zasáhla o něco víc. Tato kniha byla krásná a čtivá, přečetla jsem ji za jeden den. Byla plná lásky, síly a odhodlání a možná i trochu zlosti a malicherností.. ale takovej už život je, no ne? Spolu s Doris jsem putovala Francií, Amerikou i Švédskem a i když to nebylo kolikrát příjemné putování, já si ho užila. Moc doporučuji!


Na Chesilské pláži
duben 2020 (23.-25.)
Na Chesilské pláži 2007, Ian McEwan

Moc jsem nevěděla co od knihy očekávat hlavně protože novely moc nečtu. Kniha vypráví o mladém páru, který se potýká s problémy, které se v těchto letech zkrátka ještě neříkají nahlas. Líbilo se mi jak to spisovatel popsal a bylo zajímavé vidět jak se s tím hrdinové perou, každý jinak. Nicméně ten konec byl zvláštní, uvítala bych více prostoru.


Ready player one – Hra začíná
duben 2020 (18.-23.)
Ready player one – Hra začíná 2012, Ernest Cline

Už od první stránky mne kniha dostala. Nemohla jsem přestat číst hltala jsem každé slovo a potřebovala jsem vědět co se bude dít dál. Perfektně promyšlený svět, nádherné popsání sedmdesátých let, skvělé postavy... Přišlo mi, že já prožívám příběh v příběhu jako když jsem četla Nekonečný příběh. Trochu mě mrzí, že nedostal víc prostoru i ten reálný svět ale ono tam asi nebylo o co stát. Takže ano tu knihu doporučuji!


Americký roadtrip
duben 2020 (12.-18.)
Americký roadtrip 2019, Patrick Flores-Scott

Chtěla jsem dát 3,5*ale nakonec musím dát 4* za to krásné poselství, které kniha má. Není to jen obyčejný road trip.. je to cesta za poznáním rodiny a sama sebe. Kapitoly jsou krátké a tak se kniha moc dobře četla. Vadilo mi jen, že jsem díky tomu tak úplně nemohla každou postavu poznat pořádně. Odpočinula jsem si u ní a dozvěděla jsem se, že naději má každý z nás tak jako Teo a jeho rodina.


Křest ohněm
březen - duben 2020
Křest ohněm 1999, Andrzej Sapkowski

Další úžasný díl, který toho hodně vysvětlil. Pokaždé mám pocit jak když se mi nad hlavou rozsvítí žárovka. Nevadilo mi ani trochu drsnější prostředí. Nejvíc jsem byla nadšená z dalších nových věcí jako mandragory, upíři.. zkrátka mě tenhle svět nepřestává překvapovat a těšit :) Nové postavy jsem si ihned oblíbila a teď mám starost co přijde dál, takže hurá na další díl!


Má mě rád, nemá mě rád
březen 2020 (25.-30.)
Má mě rád, nemá mě rád 2017, Sally Thorne

Ach Lucy, jak já si tě oblíbila! Jak moc jsem tě poznala, jak moc se mi líbilo prožívat s tebou všechny ty starosti a radosti. Jsi vtipná, malá potvůrka a Joshuo ty ďáble nakonec jsem přišla na chuť i tobě. Klidně bych vydržela ty životy v knize žít dál. Bylo krásné projít si celý jejich příběh a radovat se a smutnit a vyšilovat. Dlouho jsem si někoho tak neoblíbila. Pokud se chcete naladit na pozitivní vlnu, pokud se chcete zasmát, někoho nového poznat a třeba se i zamilovat, tak přesně vám knihu doporučuji!


Čas opovržení
březen 2020 (14.-25.)
Čas opovržení 2007, Andrzej Sapkowski

Většinou to u série bývá tak, že kvalita klesá... musím říct, že u Zaklínače to cítím úplně naopak. Je to čím dál lepší. V tomhle díle se toho tolik událo. Čarodějové, Elfové.. boje, spiknutí, láska, samota.. Člověk to prožívá s nimi. Opět mi dělal problém počet jmen ale to je spíš moje mínus. Perfektní díl! PS: Pokaždý když čtu o Ciri chybí mi Geralt a naopak :D snad v tom nejsem sama!


Lov
březen 2020 (05.-14.)
Lov 2019, Elle Kennedy

Mám ráda hokej a oddechové knihy takže tahle knížka byla jasná volba. A dostala jsem od ní co jsem očekávala a i mnohem víc. Kniha se skvěle četla a líbilo se mi, že obsahovala i vážnější témata ale i to, že vztah mezi nimi vznikal postupně. Nicméně, některé části se mi až tak nelíbili. Časem si ráda přečtu i ostatní díly.


Říkejte mi Greta
? - březen 2020
Říkejte mi Greta 2020, Valentina Giannella

Dávám 3,5*/5*. Určitě nejsem cílová věková skupina ale i tak jsem se dozvěděla mnohé zajímavosti a to jak i já můžu nějak přispět světu. Doporučuji hlavně mladším čtenářům.


1