kahoma

Přečtené 113Zmizení
? - květen 2022
Zmizení 2020, Charlotte Link

Právě jsem knihu dočetla a jsem opět velmi spokojená. Přečetla jsem již několik knih od Ch. Link a nikdy mě nezklamala. Velmi mi připomíná Ingrid Nollovou, těžko říci, která z těchto dvou autorek je lepší. Za dosud nejlepší knihu Linkové považuji V údolí lišek. Viděla jsem to i zfilmované, ale to vůbec nebylo ono, bez přečtení knihy zůstane ve filmu pár hluchých míst. Dodám jen ještě, že všechny tyhle knihy čtu v originále, tedy v němčině a neskutečně si to užívám. Je to velmi pěkná němčina. Už mám připraveno několik dalších knih této autorky a těším se na ně.


V údolí lišek
? - květen 2022
V údolí lišek 2014, Charlotte Link

Bezvadná kniha! Moc dobře se čte a je velmi napínavá! Charlotte Link opravdu umí!!!


Šmírák
? - květen 2022
Šmírák 2013, Charlotte Link

Velmi dobrá kniha, rozhodně doporučuji.


Rozhodnutí
? - květen 2022
Rozhodnutí 2018, Charlotte Link


Ctitel
? - květen 2022
Ctitel 2016, Charlotte Link


Černá voda
? - prosinec 2021
Černá voda 2013, Kerstin Ekman

Nemusím se moc rozepisovat, protože je tu hned několik komentářů, se kterými plně souhlasím - např. kaja77, Eremites, bezprezdivky a hodně dalších. Na knihu jsem se velmi těšila, ale zklamala mě. Ano, vůbec to není pravá detektivka, spíše román o vraždě, kde vlastně ani nejde o pachatele... Četla jsem to v originále a také jsem se trochu ztrácela v té záplavě jmen. V knize je i dost dialektu - docela by mě zajímalo, jak si s tím překladatel poradil. Mimochodem název originálu znamená přesně Události u vody...


Kroky vraha
? - prosinec 2021
Kroky vraha 2007, Michaela Klevisová

Docela se mi to líbilo. Poslouchala jsem to coby audioknihu, poslouchalo se to příjemně. Mile mě to překvapilo. Ale další knihu si kupovat nebudu.


Katarze
? - prosinec 2021
Katarze 2019, Yrsa Sigurðardóttir

Tak mám za sebou celou trilogii o Huldarovi a Freyji a jsem spokojená. Poslouchala jsem to coby audioknihu a úplně mě to vtáhlo. Skoro každý z dílů mi ke konci přišel trochu překombinovaný, člověk se skoro ztrácí, ale dobré. Dost často jsem u autorky překvapená, jak komplikované vraždy si vymýšlí... Rozhodně sáhnu po dalších knihách této autorky.


Žena mého života
? - prosinec 2021
Žena mého života 2019, Tim Weaver

Má první kniha od Weavera. Coby poslech velmi dobré! Ano, souhlasím, trochu překomplikované, občas se stane, že člověk tu spleť zápletek dost dobře nepostřehne, resp. nerozplete... Ale bylo to velmi dobře namluvené, rozhodně doporučuji. Zajímavé je, že hlavním viníkem je osoba ze stejného okruhu jako v DNA od Yrsy Sidugardottir (nechci prozrazovat nečtenářům). Těším se na jeho další knihy.


DNA
? - prosinec 2021
DNA 2017, Yrsa Sigurðardóttir

Moje první kniha této autorky - coby audiokniha. Velmi se mi líbila, určitě sáhnu po dalších knihách od této autorky. Zajímavé je, že hlavním viníkem je osoba ze stejného okruhu (nechci prozrazovat těm, co to ještě nečetli) jako u Weavera v Ženě mého života... Jestli je to snad nový trend - hledat viníka zrovna tam...? Kaźdopádně autorku obdivuji a už se těším na čtení jejích dalších knih.


Doktor Spánek
? - listopad 2021
Doktor Spánek 2014, Stephen King

Velké zklamání! Možná proto, že jsem nečetla, nýbrž poslouchala? Každopádně můj první King, Osvícení neznám. Nesedla mi koncepce, přišlo mi to jako taková míchanice... Myslím, že do další autorovy knihy se nejspíše nepustím.


Kde zpívají raci
? - říjen 2021
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Vynikající kniha! Tedy já ji poslouchala. Výborně načtenou Janou Štvrteckou! Velmi neobvyklý příběh, velmi poetický. Úplně mě to strhlo! Ke konci jsem i uronila pár slziček... Jednoznačně doporučuji! A nepochybně zkusím i další knihy této autorky.


Do vody
? - září 2021
Do vody 2017, Paula Hawkins

Shoda s komentářem od Šánka. Zklamání. Předešlá autorčina kniha - prvotina Dívka ve vlaku byla výborná. Doufejme, že další - třetí - kniha autorky se přiblíží té prvotině a nenaváže na nedobrou druhou knihu...


Hanebnost
? - září 2021
Hanebnost 2002, John Maxwell Coetzee

Perfektní kniha! Jedna z nejlepších, které jsem četla! Naprosto úchvatný příběh!!! Vřele doporučuji! Je to skoro MUS!!!


Andělé a démoni
? - září 2021
Andělé a démoni 2006, Dan Brown

Docela souhlasím s komentářem od Metla. Divná kniha. Moc divná. Vyprávění dobré, ale obsahově... Takové poloscifi, napsané pro film... Jako ostatně všechny knihy od tohoto autora... Zrovna moc ji nedoporučuji, o moc se nepřijde...


Malý princ
? - září 2021
Malý princ 2005, Antoine de Saint-Exupéry


Zpupnost
? - září 2021
Zpupnost 2020, Adriana Krnáčová

Já jsem s knihou spokojená. Autorka není žádná superspisovatelka, ani se za ni nevydává, beru ji takovou, jaká je. Chtěla poreferovat o politickém zákulisí, zvolila formát krimi, proč ne? Bláboly - jak někteří zde píší? Může to tak někomu připadat, mně nikoli. Jde mi o obsah, o smysl autorčina sdělení. A tady se velmi blíží obsahu Šlachtovy knihy 30 let pod přísahou. Díky těmto dvěma knihám víme o zákulisí vysoké politiky u nás nyní více. Respektive tito dva nám potvrzují, co už buď sami dobře víme nebo už dávno tušíme. Dokonce bych přidala i slova obdivu autorce za její odvahu, kuráž, touhu, potřebu či naléhavost nám ty machinace přiblížit. Když jde o takovouto začínající autorku, tak jí klidně nějaké literární formálnosti prominu, jsem ráda, že se dovím něco, co ne každý popíše.


Velká chyba
? - září 2021
Velká chyba 2020, Maria Adolfsson

Nic moc, průměr. Zpočátku se mi téměř vůbec nelíbila, pak jsem se začetla a konec mě docela překvapil. Dá se to číst, ba i se možná pustím do autorčina pokračování, ale že bych knihu extra doporučovala, to nikoli.


Cirkus Humberto
? - září 2021
Cirkus Humberto 1988, E. Bass (pseudonym)


Zaříkávač koní
? - září 2021
Zaříkávač koní 2005, Nicholas Evans


Stařec a moře
? - září 2021
Stařec a moře 2015, Ernest Hemingway


Na západní frontě klid
? - září 2021
Na západní frontě klid 1967, Erich Maria Remarque


Tichá smrt
? - září 2021
Tichá smrt 2021, Peter May


Zmizelá
? - září 2021
Zmizelá 2013, Gillian Flynn


Slepá mapa
? - září 2021
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Moje druhá kniha od autorky (po Haně) a opět jsem velmi spokojená. Není to vůbec lehké, obsáhnout tak dlouhý časový úsek - autorce se to podařilo skvěle, dle mého názoru. Poslouchala jsem to jako audioknihu a její načtení Veronikou Gajerovou bylo taky výborné! Veronika mě mile překvapila - ráda si s jejím hlasem zase něco poslechnu. Chvílemi jsem se u knihy i zasmála, i když tematika byla převážně vážná. Autorka má skutečně vypravěčský talent. Velmi ráda sáhnu po její další knize.


Proč spíme
? - září 2021
Proč spíme 2018, Matthew Walker


Forrest Gump
? - září 2021
Forrest Gump 2008, Winston Groom


Muž jménem Ove
? - září 2021
Muž jménem Ove 2014, Fredrik Backman


Príbeh pôrodníčky
? - září 2021
Príbeh pôrodníčky 2019, Mandy Robotham


Smrtka
? - září 2021
Smrtka 2018, Neal Shusterman


Padesát odstínů temnoty
? - září 2021
Padesát odstínů temnoty 2013, E. L. James (pseudonym)


Duch znojemských katakomb
? - září 2021
Duch znojemských katakomb 2019, Vlastimil Vondruška


Dívka se sněhem ve vlasech
? - září 2021
Dívka se sněhem ve vlasech 2014, Ninni Schulman


Padesát odstínů svobody
? - září 2021
Padesát odstínů svobody 2013, E. L. James (pseudonym)


Rozum a cit
? - září 2021
Rozum a cit 2008, Jane Austen


Někdo cizí v domě
? - září 2021
Někdo cizí v domě 2018, Shari Lapena


Robert Šlachta – Třicet let pod přísahou
? - září 2021
Robert Šlachta – Třicet let pod přísahou 2020, Josef Klíma

S knihou jsem velmi spokojena. Respektive s audioknihou v tomto případě. Obsahově velmi dobré, v podstatě dle očekávání. Poslouchala jsem to ve stejné době jako Zpupnost od Krmáčové a přijde mi, že se knihy v jistém smyslu doplňují... Obě nám odkrývají zákulisí velké politiky, z čehož se slušnému občanu právem dělá zle. Rozhodně doporučuji. Při poslechu mi ale vadil hlas Davida Prachaře - sama bych Šlachtovi přiřadila jiný hlas, jiného načítače, to jediné mi na této audioknize vadilo.


Dívka ve vlaku
? - září 2021
Dívka ve vlaku 2017, Paula Hawkins

Kniha se mi líbila. Hlavně ovšem proto, že je napsaná velmi ,,lehkou´´, pěknou angličtinou, takže jsem ji zvládla v originále. Obsahově se mi to líbilo tak do dvou třetin, rozuzlení mě trochu zklamalo. Sáhla jsem později po druhé knize autorky, opět v originále - Do vody, ale ta už mi připadla slabší. Ale ráda sáhnu i po další nové knihy od této autorky.


Mizející dívky
? - září 2021
Mizející dívky 2020, Lisa Regan


Manželé odvedle
? - září 2021
Manželé odvedle 2017, Shari Lapena


1