Ivulik7

Přečtené 111Každý den je nový začátek
září 2019 - září 2021
Každý den je nový začátek 2018, Jarmila Mandžuková


Heřmánkové údolí
únor - duben 2021
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)

Velmi čtivá kniha. Hlavní hrdinka byla až neuvěřitelná svojí odvahou, výdrží a silou. Příběh Vás naprosto pohltí a ještě dlouho ve Vás bude rezonovat. DOPORUČUJI


Šikmý kostel
? - únor 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Obava z toho, že kniha bude jen strohé vyprávění historie, byla vyvrácena. Ano byla tam i část, která mě nebavila ale celkově hodnotím, že stojí za přečtení. I když to nebyla úplně nejvíc pecka kniha. Možná druhý díl posune hodnocení dál.


Porodní sestra z Osvětimi
prosinec 2020 - leden 2021
Porodní sestra z Osvětimi 2020, Magda Knedler

U této knihy zapůsobilo hodně reklama a propagace. Hrozně jsem se těšila a chtěla znát další pravdiví příběh. Bohužel pro mě velké zklamání. Za téma si samozřejmě zaslouží plný počet bodů ovšem čte se to strašně. Netušíte kdo to vypráví asi tak do půlky knihy a ani to není vypravování jako spíš nesourodé přeskakování v pocitech a myšlenkách vypravěče a domněnek jak se asi hlavní postava cítila. Hodně jsem se přemáhala abych knihu neodložila. Pro mě nejhorší kniha na téma Osvětim.


Sladké zapomínání
září - říjen 2020
Sladké zapomínání 2013, Kristin Harmel

Začátek knihy nic extra, tak trochu máte pocit, že to bude typická červená knihovna. Ovšem nepřestávejte číst, příběh se roviny v napínavé čtení. Odhalování nevyřčené minulosti osoby jenž je vám blízká, ale minulost je pro ni tak bolestná, že mlčí. Tématika holokaustu je v současné době oblíbená, ale v tomto příběhu nejde o žádné hrůzné detailní popisování života v koncentračních táborech. Příjemné prostředí rodinné pekárny doplněno o recepci, které máte opravdu chuť upéct. Za mě kniha splnila očekávání a příjemně překvapila. A dobrý konec je jen třešnička na dortu. I tak smutná tématika holokaustu může mít "dobrý konec" . Doporučuji


Hotýlek
srpen - září 2020
Hotýlek 2015, Alena Mornštajnová

Autorka patří k mým oblíbeným autorkám a v podstatě odstartovala můj větší zájem o českou tvorbu. Bohužel musím hodnotit o jednu hvězdu méně a to jen v porovnání s poutavostí příběhů, které jsme četla dříve. Tento příběh byl o chlup horší nebo pro mě méně zajímaví a některé postavy byly strašně nesympatické. Jde čistě o osobní pocit. Jinak téma bravurně zpracováno. Děj vás vtáhne a musíte prostě číst každou volnou chvíli, třeba oželíte i spánek.


Kaštánek
září 2019 - srpen 2020
Kaštánek 2019, Søren Sveistrup

Severská krimi mě jeden čas opravdu bavila a proto jsem se na tuto kniho hodně těšila. Ze začátku špatná orientace v postavách a ani hlavní postava policistky mě neoslovila. Knihu jsem na čas odložila. S odstupem musím říct, že se dala číst - zajímavá zápletka. Ovšem nepatří mezi TOP.


Osvětimský orchestr
červen - srpen 2020
Osvětimský orchestr 2020, F. Fénelon (pseudonym)

Kniha si zaslouží 5 hvězd už jen za to že vznikla. Ovšem za mě mnoho postav, mnoho jmen a já osobně se k tomuto dílu musím vrátit. Pro lepší orientaci, pro pochopení .... budu určitě číst ještě jednou.


Tiché roky
červen 2020 (13.-16.)
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová


Román pro ženy
? - červen 2020
Román pro ženy 2001, Michal Viewegh


Ženu ani květinou...
? - květen 2020
Ženu ani květinou... 2004, S. Monyová (pseudonym)


Cilčina cesta
květen 2020 (17.-18.)
Cilčina cesta 2019, Heather Morris


Fotograf z Osvětimi
květen 2020 (10.-13.)
Fotograf z Osvětimi 2016, Maurizio Onnis


Opiju tě rohlíkem
? - květen 2020
Opiju tě rohlíkem 2006, S. Monyová (pseudonym)


Kavárna v Kodani
duben - květen 2020
Kavárna v Kodani 2018, Julie Caplin

I když tento žánr příliš v poslední době nevyhledávám, bylo to super čtení. Od počátku poutavé, mělo to hlavu i patu. Sympatická hlavní postava, žádná ukňouraná blka, ale cílevědomá žena. Samozřejmě to byl román s předvídatelným koncem, ale vše se netočilo kolem jednoho páru. On ji chtěl, ona ho nechtěla a pak otočka. Poutavé oddechové romantické čtený. Mohu doporučit a určitě zkusím i další se série. Navíc jako plus představa o dánském hygge s nádechem cestování. Jen mě to utvrdilo, že do této země se musím podívat.


Plyš
? - květen 2020
Plyš 2006, Michal Hvorecký

odpad!


Toskánské dítě
březen - duben 2020
Toskánské dítě 2019, Rhys Bowen

Příjemná oddechovka s nádechem napětí. Rodinného tajemství skryté v přenádherné Toskánské krajině s počátkem v době druhé světové války. Vyprávění ve dvou časových období (současnost a minulost), které se nenásilně prolíná a vykresluje tak poutavý příběh. Určitě nečekejte válečné drama. Já knihu řadím do kategorie romantické příběhy s trochou napětí, navíc je doplněna o italskou kuchyni a popis krajiny. Ano v knize je trochu zvláštních náhod, které nezní reálně a výsledek rychlokurzu italštiny je plynulá řeč.. Ale přeci je to jen knihy, žádný příběh vypravovaný na základě skutečné události. Za mě plný počet hvězd.


Tatér z Osvětimi
? - březen 2020
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris


Slepá mapa
únor 2020 (17.-23.)
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Krásná kniha. Od první strany se začtete a nemůžete přestat. Příběh tří různých generací žen jedné rodiny. Autorka bravurně vykreslila život žen v nelehkých podmínkách, zachytila vážnost a dopad jejich životních rozhodnutí. Autorka potvrdila to, že její knihy opravdu stojí za předčtení. Doporučuji a už se těším na další.


Chlapec na dřevěné bedně
leden 2020 (26.-29.)
Chlapec na dřevěné bedně 2013, Leon Leyson

Opravdu silný příběh, který vám dlouho rezonuje v těle. Tato kniha stojí za přečtení. Já osobně ji řadím mezi nejlepší na toto.


Panský dům
? - leden 2020
Panský dům 2017, Anne Jacobs

Vzhledem k tomu, že jsem Panství Downton neviděla, nemohu přirovnávat (jako většina). Za mě se to četlo dobře a to i přesto, že tento žánr téměř nečtu. Na další díl se zatím nechystám.


Z lodiček do holin
? - leden 2020
Z lodiček do holin 2011, Marcela Mlynářová


Svobodomyslná
11. leden 2020
Svobodomyslná 2019, Kateřina Lieskovská

Kniha mě zaujala na první pohled - ilustrace a název. Přečteno za jeden den. Doporučuji jako povinnou četbu všem, ženám. Nikdy si nenechte namluvit, že jste k ničemu. Žena je mnohem silnější než muž!


Loutkář z ghetta
leden 2020 (01.-05.)
Loutkář z ghetta 2013, Eva Weaver

Tento typ knih je potřeba po přečtení vnitřně zpracovat. Ještě dlouho ve vás rezonuje příběh. Byl to opravdu silný zážitek. Ta odvaha malého chlapce - nezapomenutelné. Doporučuji .


Osvětimská ukolébavka
prosinec 2019 (27.-28.)
Osvětimská ukolébavka 2019, Mario Escobar

Pro nás čtenáře, je toto pouhý příběh se špatným koncem. Ovšem každý čtenář by si měl uvědomit, že toho je naše historie. Za mě je důležité, že se vydávají takové knihy, které připomínají jak lidé dokáží ublížit lidem. Kniha se četla dobře a rychle. Určitě se k ní vrátím. Příběh o mateřské lásce, odvaze a síle pomáhat druhým přežít.


Za sny
leden - srpen 2019
Za sny 2018, Karin Krajčo Babinská

Nenáročné čtení, zajimavé a aktuální téma dnešní zrychlené doby. Autorka nás upozorňuje na to jake životy žijeme. Práce, kariéra a to co opravdu chceme vlastně už nevíme. Ovšem nečekejte literární špičku. Je to hodně volně psané, žádné hluboké analýzy osob či popisy krajin. Má to spád a přečteno je hned. Dávám plný počet hodnocení, ale myslím, že jako scénář pro film to mohlo sklidit mnohem větší úspěch.


Chladnokrevně
? - srpen 2019
Chladnokrevně 2018, Robert Bryndza


Do posledního dechu
květen - červenec 2019
Do posledního dechu 2018, Robert Bryndza

Aktuální téma - internetova seznamka, sociální sítě aneb jak to muže dopadnout. Velmi povedenou kniha.


Vyhnání Gerty Schnirch
červen - červenec 2019
Vyhnání Gerty Schnirch 2009, Kateřina Tučková

Kniha která vás nenechá spát. Je neuvěřitelné že tohle jsou naše dějiny. Za řádila bych do povinné četby.


MY 2
? - květen 2019
MY 2 2014, Radka Denemarková

Jedna z nejhorších knih které jsem kdy četla.


Temné hlubiny
květen 2019 (04.-06.)
Temné hlubiny 2017, Robert Bryndza

Velice dobrá detektivka. Napínavá od začátku do konce. Žádné zbytečné hluché mista. Doporučuji.


Oživlý kámen
duben - květen 2019
Oživlý kámen 2016, Louise Penny

Příjemné čtení na nedělní odpoledne. Klasická detektivka, která Vás vtáhne do děje, ale nebudete se u toho bát. Hlavní postava vrchního inspektova Gamache je velice sympatická. I když se jedná o serii s jedním hlavním hrdinou, nemusíte u této knihy mít přečtené předcházející díly. Dávám plný počet hvězdiček.


Nejlepší víkend
listopad 2018 - duben 2019
Nejlepší víkend 2018, Patrik Hartl

Na novinku Patrika Hartla jsem byla moc zvědava. Bohužel po prvních 50 stránkách - nuda. Odložení a zklamání. Po čase dostal další šanci. Prvních 200 stran jsem se nutila čist bojovala s myšlenkou odložení. A pak blesk a chytlo me to. Najednou ke me promlouvala hluboká myšlenka cele knihy. Neuvěřitelné ale pravdivé. Donutí vás hodnotit svuj život. Dávám knize pouze 4 hvězdy a to za slabší začátek.


Prostor pro duši
leden 2019 (01.-06.)
Prostor pro duši 2018, Vlastina Svátková

Úžasná kniha.


Mořská panna
září - listopad 2018
Mořská panna 2012, Camilla Läckberg

Mořka pana nepatří mezi nejlepší autorčiny knihy. Zpočátku jsem se nemohla zacist. Co kapitola to dvě nové postavit. Tak do poloviny jsem nechápala a to hlavně důsledkem mnoho postav. Po pulce to ovšem začalo dávat smysl a klubko propletenosti postav se rozmotavalo. Závěrem zajímavé rozuzleni. Ano byla to napínava kniha ale misty jsem se nutila k pokračování. Za me 4 hvězdy za první pulku knihy.


Hana
? - září 2018
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Poutavé čtení které vás nutí nepřestávát. Mohu jedině doporučit. Zanechala ve mne hlubokou stopu. Je to jedna z mála knich kterou si určitě přečtu jeste jednou.


Andělíčkářka
srpen - září 2018
Andělíčkářka 2014, Camilla Läckberg


Tma
červenec - srpen 2018
Tma 2016, Bernard Minier

Napínavé čtení a splněné očekávání. I kdyz asi nejlepší byl první dil série. V této knize jsou některá místa zbytečné.


Kruh
květen - červenec 2018
Kruh 2015, Bernard Minier

Dobre napsana kniha. Zajimavy pribeh s prekvapujicim rozuzlenim. Ale za me byl prvni dil Mraz o kousek lepsi.


Do vody
duben - květen 2018
Do vody 2017, Paula Hawkins

odpad!

Dívka ve vlaku byla hrozná ale když ji porovnám s tímto výtvorem, byla Dívka ve vlaku báječná. Do vody hodnotím jednou hvězdičkou je proto, že mne zaujal námět - zbavení se potížistek. Jinak do 150 stránky jsem neměla vůbec ponětí o co v knize jde a opravdu hodně uvažovala, že tato kniha bude nedočtená. Mnoho postav, které vyprávějí a přeskakují v ději. Nepěkně se to čte. Ne že by se něco po 150 straně zlomilo, ale spíš jsem se rozhodla, že mě zajímá, kdo je vrah. Některé pasáže jsem téměř přelétla vynechávala věty. Bylo to hodně nezajímavé. Když to shrnu město plné podivínů, bláznů a magorů. Nakonec se to po straně 200 dalo i dočíst. To už se trochu začnete orientovat ve vztazích a osobách. Myslím, že autorka to přehnala s počtem vypravěčů. Myslím, že je dostačující, když vypráví 3 osoby. Na závěr už vím, že od této autorky si nikdy nic nepřečtu a také se nenechám v budoucnu oblafnout značkou světový bestsceller. Tato kniha si ji opravdu nezasloužila.


1