hellhouse - Přečtené 8


Slovník štěstí a pohody
listopad 2018 - leden 2019
Slovník štěstí a pohody 2010, V. Budinský

Zajímavé pohledy na chování sebe sama, doporučení jak něco dělat jinak a prospět nejen sám sobě a svému okolí :-)


První dojem
28. listopad 2018
První dojem 2016, C. Kidd

Zajímavá kniha o jiném pohledu na věci i okamžiky kolem nás. Možná jsem nečekal úplně to, co jsem od knihy dostal podle obalu, ale obsah mi to poté dokázal vynahradit.


Proč nikdy nestíhám - Jak najít rovnováhu mezi prací a soukromím
červen - září 2018
Proč nikdy nestíhám - Jak najít rovnováhu mezi prací a soukromím 2015, T. Crabbe

Ve světě nadbytku je toliko rušivých elementů soustředěnosti a je tak snadné se nechat zviklat od daného cíle nebo úkolu. Autor se nad spousty věcmi zamýšlí, ukazuje různé příklady, kterými se lze inspirovat nejen v pracovním životě. V závěru každé kapitoly jsou k dispozici shrnující cvičení.


Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život
červen 2018 (14.-16.)
Promrhané dny - Myšlenky, které mi změnily život 2017, T. Kosačík

Misery
březen - červen 2018
Misery 2003, S. King

Další kniha od Stephena Kinga za mnou. Musím vyzdvihnout parádní formu popisu postavy Paula a jeho vnitřních pohnutek, pochodů a bolestí, které ve svém vězení absolvoval. Ostatně, na to jsem už u Stephena zvyklý. Podobně jako u Osvícení, půjdu koukat na filmovou verzi a zřejmě budu velice kritický (s nadsázkou). Filmová předloha mě vždycky nějak minula, ovšem nějaké ty útržky z ukázek mi v hlavě zakořenily dostatečně silně, že se moje představivost přes tuhle skutečnost nedokázala posunout dál. A to je postava Annie, kterou jsem si zaškatulkoval vizuelně jako herečku Kathy Bates ještě před tím, než ji začal ve své knize popisovat.


Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil
prosinec 2017 - březen 2018
Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil 2016, D. Landsman

Velice dobře napsáno. Pohled muže a pohled ženy na stejnou věc formou kapitol. Pobavil jsem se, protože jako muž jsem se nejen v lecčem viděl, ale místy jsem se domníval, že se píše o mně.


Vladař
říjen 2017 - leden 2018
Vladař 2007, N. Machiavelli

Vladaře jsem četl dost dlouho. I když je to kniha, která by se dala přečíst svým počtem stran a formátem za jedno odpoledne, nějak jsem se od ní neustále odtrhával. Možná je to mnohými odkazy na různé dobové události a nespočetnými jmény různých měst, lidí a válek. Kniha nabízí u každé události, o které se píše, vždy poznámku. Ta se nachází v zadní části knihy pod konkrétním číslem. Objasní tak i neznalým o co vlastně šlo nebo kdo daná osoba je a co způsobila. Možná právě tenhle prvek mě od knihy stále odrazoval, že jsem ji nedokázal číst v kuse. Nebo to také mohla být má lenost. Každopádně pro znalce dějepisu půjde o knihu, kterou slupne jako malinu. Já si z knihy odnesl nějaké poznatky, které srovnávám s dnešní dobou a to pokládám za velice zajímavé.


Rasputin, ďábel v mnišské kutně?
říjen 2017 (01.-02.)
Rasputin, ďábel v mnišské kutně? 2000, N. V. Frankenstein

Knihu jsem přečetl za dvě odpoledne. To se u mě příliš často nestává. Dílo zaujme zkoumáním a popisováním určitých dobových událostí několikerými pohledy. Jedním z názorových proudů tu zaujímá také dcera Rasputina, která vyvrací mnohé pomluvy mířené na svého otce. Více jsem se rozepsal na: http://oldgamesnolimit.cz/2017/10/11/rasputin-dabel-v-mnisske-kutne/