edith79

Přečtené 866Zátah na ďábla
březen 2021 (22.-25.)
Zátah na ďábla 1993, Richard Lourie

Kniha pro silný žaludek. Avšak neskutečně zajímavá. Andrej Čikatilo byl skutečný netvor. Dodnes si pamatuju, když jsem jeho fotku viděla jako malá holka v novinách, kde informovali o jeho zatčení a odsouzení. Od té doby jsem toho o něm přečetla spoustu. Tato kniha dopodrobna popisuje jeho dopadení, výslechy a pocity vyšetřovatele, který honbou za tímto vrahem strávil několik let svého života. Pět hvězd bez diskuze.


Schůzka se smrtí
10. březen 2021
Schůzka se smrtí 2007, Agatha Christie

Už vážně nevím, co ještě dodat ke knihám Agathy Christie. Poslední dobou hltám jednu za druhou a i tato byla skvělá. Znovu mnoho postav, ale velice dobře zapamatovatelných. Elegán Poirot kromě krátké chvilky v úvodu nastupuje na scénu až později. A zase se rozbíhají výslechy, brilantní dedukce a samozřejmě závěrečné zcela nečekané, avšak zcela logické rozuzlení. Zřejmě mě další knihy královny detektivek neminou.


Psycho
březen 2021 (08.-09.)
Psycho 1995, Robert Bloch

Skvělé. I když film Psycho dobře znám a věděla jsem, že závěr mě nemůže překvapit, strašně mě to bavilo. Norman Bates tu byl popsán jinak než vypadal ve filmu. Pro mě byl děsivější ten knižní. " Všichni se někdy tak trochu zblázníme. "


Na špatném místě
březen 2021 (05.-07.)
Na špatném místě 2020, Joy Fielding

Chtěla bych napsat, že to byla stará dobrá Joy a svým způsobem samozřejmě byla, ale...Podle mě by si knížka zasloužila být delší, jít víc do hloubky, lépe vykreslit charaktery postav. Navíc to dopadlo přesně tak, jak jsem celou dobu očekávala. To se mi u této autorky nestávalo, konce jejich knih byly vždycky překvapivé až šokující. Přes to všechno mě knížka bavila a rozhodně to nebyl promarněný čas.


Hastrman
únor 2021 (25.-27.)
Hastrman 2001, Miloš Urban

Já si dovolím druhou část knihy tak trochu ignorovat. Ne, že by byla k nepřečtení, ale ten propad oproti první části byl pro mě tak markantní, že bych nemohla dát pět hvězd a já je dát chci. Protože tato kniha je prostě fascinující. Miluji popisy pohanských zvyků, miluju mistrně vykreslené charaktery postav...a ano, miluju i film natočený podle této knihy , protože je skvělý. Hastrman mě prostě zasáhl ze všech stran.


Nenapravený omyl
únor 2021 (24.-25.)
Nenapravený omyl 2017, Václav Neuer

Velmi dobré to bylo. Vlastně vyborné. Přímočará krimi, kde se neplýtvá stránkami na zbytečné popisy a opisy a jde se rovnou na věc. Detektivové sympatičtí, pachatel dostatečně děsivý. Konec byl velmi napínavý, až jsem tajila dech. Rozhodně se musím pustit i do dalších knih tohoto autora. Slovenské krimi mě totiž moc baví.


Kapsa plná žita
únor 2021 (22.-24.)
Kapsa plná žita 2009, Agatha Christie

Opět napínavé, zajímavé, i když tentokrát jsem se musela dost soustředit. Postav tu bylo hodně, ale po čase jsem se v nich dokázala vyznat. Slečna Marplová vstupuje na scénu trochu později a samozřejmě se opět vyznamená při řešení případu. Znovu se tu jako již v několika Agathinych knihách objevuje říkanka a to mě vždycky baví. A musím se pochválit, že tentokrát jsem pachatele alespoň tušila.


Obraz Doriana Graye
? - únor 2021
Obraz Doriana Graye 1999, Oscar Wilde

Úžasně temná kniha. Chystala jsem se na ni dlouho a možná to bylo dobře. Pohled do zvráceného nitra muže, který se zaprodal ďáblu, aby se z něj ďábel stal.


Kytice (Obrazová kniha k filmu)
? - únor 2021
Kytice (Obrazová kniha k filmu) 2001, Karel Jaromír Erben

Nádherná knížka. Když jsem ji tady díky jedné čtenářce objevila, řekla jsem si, že ji prostě musím mít. Jenže sehnat ji byl velký oříšek. Proseděla jsem spoustu času na internetu a hledala. Trvalo to, ale nakonec jsem sehnala v jednom antikvariátu. Knížka mi přišla jako nová a já jsem prostě nadšená. Balady samozřejmě znám, ale tady jsou doprovázeny fotkami z filmu Kytice, který miluju a jako bonus na konci jsou vyjádření tvůrců filmu, herců a hereček a spousta fotografií z natáčení. Skvělé.


Vražda na faře
? - únor 2021
Vražda na faře 1998, Agatha Christie

Moje závislost na královně detektivek stoupá. Opět jsem nebyla zklamaná. Tentokrát sice trochu zdlouhavější začátek, ale po spáchání vraždy se děj pěkně roztočil a překvapení střídalo překvapení. Slečna Marplová to ve finále moc hezky rozsekla. Velká spokojenost.


Galerie zločinu II - Tajemství policejních protokolů
? - únor 2021
Galerie zločinu II - Tajemství policejních protokolů 2013, Jan Stach

Tak tahle kniha podle mě překonala první díl Galerie zločinu. Opravdu mě bavila. Případy jsem znala půl na půl, takže jsem se opět dozvěděla něco nového. Za mě palec nahoru.


Zapomenutá vražda
? - únor 2021
Zapomenutá vražda 1986, Agatha Christie

Ja prostě Agathu miluju. To je taková paráda. Další skvělá knížka. Tentokrát jsem byla od poloviny přesvědčená, že jsem na Agathu vyzrála a znám vraha. Samozřejmě, že ne. A to je právě úplně neuvěřitelná schopnost královny detektivek. Konec, nad kterým jen otevřete pusu.


Mlha nad Shadow Sands
únor 2021 (09.-10.)
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza

Zase skvělý Bryndza. Toto je prostě sázka na jistotu. Napínavé, temné čtení. Tristan je velký sympaťák a Kate i přes veškeré klacky, které jí osud naházel pod nohy si jde nekompromisně za svým. Těším se na další případy této zvláštní dvojice. Pište Roberte, pište.


Vrány
07. únor 2021
Vrány 2020, Petra Dvořáková

Celou knihu jsem měla sevřený žaludek a chtěla jsem na ty stránky vtrhnout a někomu to pořádně vytmavit. Nikdy nepochopím postoj takových rodičů jako jsou tito. Jejich neschopnost, malichernost, sobectví a mnohem horší věci, které mi celou knížku dýchaly na záda. Já měla vážně strach...Hodně silný čtenářský zážitek.


Pátá oběť
únor 2021 (05.-06.)
Pátá oběť 2019, Jonathan Dylan Barker

Po prvním díle jsem byla na další osudy postav velice zvědavá. Musím konstatovat, že Pátá oběť se mi líbila méně než Čtvrtá opice, ale rozhodně mě nezklamala, protože to zase bylo totálně děsivé a zvrácené. Občas jsem musela hodně zapátrat v paměti, občas jsem se plácla do čela a řekla si: no jó. Každopádně konec mě nadzvedl že židle. Tohle si žádá dát se do dalšího dílu, protože já to prostě musím všechno vědět.


Zločiny z vášně
leden 2021 (27.-29.)
Zločiny z vášně 2010, Susan Blackhall

Kniha se jmenuje Zločiny z vášně, ale hlavní důvody zde popsaných zločinů jsou nevěra, žárlivost, podvody a lži. Spousta případů je jako přes kopírák, milenci a milenkami se to jenom hemží, za pochybnou láskou se jde přes mrtvoly. Hlava mi to nebere, ale to nikdy u knih tohoto typu.


Kožené srdce
leden 2021 (26.-27.)
Kožené srdce 2012, Dominik Dán

Bavilo a moc. V knize se zároveň odvíjí dvě linie. Na jeden, dost nechutný případ jsou nasazeni zkušení matadoři Burger a Hanzel, druhou tak trochu soukromou záležitost na tajňačku řeší Krauz s Chosém . Obě linie byly hodně zajímavé. Opět se nešetřilo životními moudry, zkušenostmi, ale ani humorem. Prostě Dominik Dán v nejlepší formě. " Neviem, ako by som vám to povedal, ale niektorí... niektorí vplyvní l'udia z toho nebudú mať radosť." " V poriadku, ja som ani nikdy netvrdil, že oddelenie vrážd je tu na to , aby niektorým vplyvným l'uďom robilo radosť. " Není co dodat.


Psychologie sériových vrahů
leden 2021 (16.-25.)
Psychologie sériových vrahů 2013, Andrej Drbohlav

Tato kniha je opravdu informační bomba pro všechny, kdo se zajímají o dané téma. To je můj případ a mám tohoto žánru plnou knihovnu. A tak jsem ráda, když objevím knihu, která mě dokáže znovu zaujmout a to se Psychologii sériových vrahů povedlo dokonale. Dozvíme se tu spoustu informací o jejich zvráceném nitru. Podíváme se jim do hlavy. A potom si je pěkně jednoho po druhém představíme.


Harry Potter a prokleté dítě
24. leden 2021
Harry Potter a prokleté dítě 2016, Jack Thorne

Mám ji v knihovně už několik let a dnes jsem se konečně rozhodla ji přečíst. A bylo to fajn. Rozhodně to nepostrádalo tu známou atmosféru a příběh byl vystavěn zajímavě a s napětím. Krátké kapitoly divadelního scénáře způsobily, že stránky se doslova míhaly. Vůbec to na mě nepůsobilo, že by to bylo dělané pro peníze. To podle mého názoru nemá nikdo zapotřebí. Byl to zkrátka takový hezký bonus, návrat do světa Harryho Pottera, který prostě miluju.


Duchové rodiny Folcroftů
24. leden 2021
Duchové rodiny Folcroftů 2020, Darcy Coates

Útlejší knížka přečtená na jeden zátah. A líbilo se mi to. O popisu strašidelného prostředí se u Darcy Coates není třeba rozepisovat, to zvládá autorka dokonale. Vzhledem k věku hlavních postav to tentokrát bylo více pro náctileté, ale to mi nijak nevadilo. Bálo se u toho hezky a vzhledem k zajímavému rozuzlení si myslím, že kniha mohla být o nějakou tu stránku delší. I tak spokojenost a těším se na duben.


Poslední aristokratka
leden 2021 (12.-14.)
Poslední aristokratka 2012, Evžen Boček

Naprosto chápu velký úspěch této knížky. Je to totiž absolutně skvělá oddechovka. Období od začátku roku do začátku jara je pro mě vždycky svým způsobem nepříjemné a tato kniha mi rozhodně zvedla náladu a to je její hlavní poslání. Na nic si nehraje, neřeší žádná velká dramata a pokud se objeví problém, vše je bráno s humorem. A tak to má být. Hlavně se z toho n......t :-)


Přízraky domu Carrowů
leden 2021 (10.-12.)
Přízraky domu Carrowů 2020, Darcy Coates

Nikdy by mě nenapadlo, že mě tolik budou bavit duchařské knihy. Od mého mládí, kde se občas nějaký ten duch objevil v mých oblíbených Stopách hrůzy jsem tuto literaturu nevyhledávala. A potom jsem objevila Darcy Coates a ono to je super. Toto je třetí kniha, kterou jsem od ní četla a opět jsem se hezky bavila i bála. Zatím však u mě stále vede Duch domu Ashburnů, tak uvidíme, jaké budou další příběhy. Moc se na ně těším.


V tieni
leden 2021 (05.-06.)
V tieni 2020, Dominik Dán

Spokojenost. Návrat do devadesátek k případu Bestie mě potěšil, byla to před několika lety moje první přečtená knížka od Dominika Dána a způsobila, že je to jeden z mých nej autorů. Tentokrát to bylo přímočaré, bez politické sféry, prostě klasické vyšetřování vraždy oblíbenou partou. Místy brutální, místy akční a místy samozřejmě i vtipné ( viz. scéna Canis a kýbl s vodou ). Nemám co vytknout.


Zlý duch
prosinec 2020 (27.-29.)
Zlý duch 2020, Viktorín Šulc

Nečekala jsem o nic méně, než stoprocentně odvedenou práci autora. A samozřejmě moje očekávání opět splnil. Tyto knihy člověk čte a má jen malinkou dušičku v těle. Zase a znovu žasne nad myšlenkovými pochody pachatelů těch nejbrutálnějších zločinů. Na stránkách knihy se autor spolu s odborníky snaží vniknout do mysli těchto netvorů a i když můžeme ledacos pochopit, odpustit prostě nelze.


Mrtvé vzpomínky
prosinec 2020 (21.-26.)
Mrtvé vzpomínky 2020, Angela Marsons

Mám za sebou desátý díl mé oblíbené série a opět musím, nebo prostě chci dát pět hvězd. Pohnutá minulost Kim se tu vrací stejně intenzivně jako v díle prvním, ale tady už víme daleko víc o povaze hlavní hrdinky a nezbývá než ji obdivovat pro její morální sílu a odvahu a fandit jí. Těším se na další knihy skvělé autorky.


Zpěvy páteční
prosinec 2020 (14.-21.)
Zpěvy páteční 1974, Jan Neruda

Po této klasice jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy. Trochu jsem se tím prokousávala. Nejsou to zrovna verše, které bych vyhledávala. Pro mě průměr.


Před pikolou za pikolou
prosinec 2020 (14.-15.)
Před pikolou za pikolou 2017, Linda Green

Zajímavá kniha na téma, které se v poslední době v knihách často objevuje, a to je únos dítěte. Autorka na to jde trochu z jiné strany a je to napsané opravdu neotřele. Musím přiznat, že na začátku jsem měla chuť knihu odložit, přišlo mi to zdlouhavé a pořád dokola. Ale pak se děj slušně rozjel a ačkoli to bylo lehce předvídatelné, bavilo mě to.


Sérioví vrazi: Patnáct příběhů, které otřásly světem
prosinec 2020 (07.-11.)
Sérioví vrazi: Patnáct příběhů, které otřásly světem 2020, Jack Rosewood

Možná je to tím, že o skutečných kriminálních případech mám už hodně načteno, takže mě tato kniha moc nebavila. Připadala mi zvláštně poskládaná a ani mi moc neseděly rádoby vtipné řeči autora, kterými popisování závažných zločinů prokládal. Za přečtení knížka určitě stojí, ale když porovnám třeba s naším autorem panem Šulcem, na víc jak tři hvězdy toto podle mě opravdu není.


Čarodějův učeň
prosinec 2020 (03.-07.)
Čarodějův učeň 2003, Otfried Preußler

Já to prostě miluju. Celou tu strašidelnou atmosféru starého mlýna, krutého mistra a jeho učedníky. Knižní podoba je stejně skvělá jako ta filmová od Karla Zemana, která je od dětství moje velká srdcovka. Tady bych asi potřebovala mít k dispozici ještě nějakou tu hvězdu navíc.


Dokonalé ticho
listopad - prosinec 2020
Dokonalé ticho 2020, Helen Fields

Helen Fields se neustále překonává. Už ani nevím jakými superlativy její další knihu hodnotit. Příběh byl obrovsky napínavý, vůbec mi nedal šanci od knihy odejít. Tak zvrácené a přitom tak neskutečně zajímavé. A ty panenky...opravdu mě jímala hrůza. Moc,moc se těším na další knihu z této skvělé série.


Dokonalá smrt
listopad 2020 (24.-26.)
Dokonalá smrt 2019, Helen Fields

Nebylo to o nic horší než předchozí díly. Bylo to úplně stejně super. Motiv, pachatel, napětí...strašně mě to bavilo. Ze začátku mi připadalo, že tentokrát je v knize nějak moc postav, ale pak si všechno sedlo a strašně jsem si to užila.


Strážce nádrže
15. listopad 2020
Strážce nádrže 2018, Zdeněk Svěrák

Tohle bylo neskutečně milé. Přečteno jedním dechem. Místy dojemné a často taky velmi vtipné. Pan Svěrák nezklame. A úplně nejvíc mě pobavil Měňák.


Tatér z Osvětimi
říjen - listopad 2020
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris

Proč mám pocit, že takhle to být prostě nemohlo? Koncentrační tábory byly místem šíleného, nepopsatelného utrpení a hlavní postava této knihy se tu měla jako pán. Všichni, včetně esesáků mu šli na ruku, ze všech problémů se dostal, vše mu bylo odpouštěno. Tak to prostě rozhodně nemohlo fungovat. Tyto romány jsou teď náramně populární, ale já už po žádném nesáhnu. Prostě nevěřím a nemám potřebu se rozčilovat.


Kriminalista Jiří Markovič – Legenda pražské mordparty deviantům na stopě
01. listopad 2020
Kriminalista Jiří Markovič – Legenda pražské mordparty deviantům na stopě 2015, Petr Šámal

Pana Markoviče uznávám. Sleduju jeho práci už hodně let a je to opravdový profesionál. Kniha o něm má každopádně velký potenciál. Jenže tohle se mi díky autorovi knihy prostě nelíbilo. Informace a rozhovory sice lehce zmatené, ale zajímavé. Jenže celé to ze strany pana Šámala zavánělo jakousi honbou za senzací. A proto autora nenapadlo nic jiného, než domluvit vyšetřovateli schůzku s vrahem šestnáctiletého děvčete, aby ho potom mohli společně oslavovat a ještě použít obraz od tohoto člověka jako kýčovitý obal na tuto knihu. Proč?


Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?
říjen 2020 (28.-31.)
Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? 2017, Martin Lavay

Je to jako filmový horor. Parta mladých lidí se vydává za dobrodružstvím. Všichni jsou nadšení, plní elánu. Čeká je největší jízda v jejich životě. Ze začátku to tak opravdu je. Jenže potom se něco ošklivě zvrtne a z úžasné jízdy se stává boj o život se špatným koncem. Někdo nebo něco má svůj plán, který prostě nepřežijete. Jenže....ve filmu zpravidla minimálně jeden účastník masakru přežije a divák se ve finále dozví jak to všechno bylo. Co stálo za smrtí party mladých lidí. Jenomže tohle nebyl film. Tohle byla realita. Neskutečně děsivá realita. A odpovědi se asi jen tak nedočkáme. Kniha mě hodně bavila. Je vidět, že autor se věnoval tématu opravdu naplno. Najdete zde spoustu informací, fotek, jmen, zápisků...Jen pravdu, tu asi nezjistíme nikdy.


Ďáblovo dílo
říjen 2020 (25.-27.)
Ďáblovo dílo 2019, Lotte Petri

Víc jak na tři hvězdičky to u mě bohužel není. Začátek lehce nudný, i když první vražda na sebe nenechala dlouho čekat. Pak se to trochu rozběhlo, ale styl psaní mi připadal zmatený a děj tak nějak podivně skákal. I těch vražd bylo najednou nějak moc. No a závěr? Ten už mě neuchvátil vůbec.


Zlo pod sluncem
říjen 2020 (23.-26.)
Zlo pod sluncem 2009, Agatha Christie

Zase jedna brilantní od královny detektivek. Strašně mě to bavilo. Všechny ty postavy a jejich povahy. Ten zvláštní pocit, že někdo z nich to prostě musel být a já jsem opět až do konce mimo. Vlastně jsem se přistihla, že už se ani nesnažím pachatele odhalit. Prostě si počkám na skvělý závěr. A vždy se dočkám.


Sestry
říjen 2020 (16.-21.)
Sestry 2019, Bernard Minier

Tu dvojí rovinu, propojení minulosti a současnosti v knihách mám moc ráda a tady jsem si to opravdu užila. Příběh byl zajímavý, bez hluchých míst a Servaz je prostě bezva chlap. A byl i zamlada. Konečné rozuzlení pro mě bylo lehce šokující, ale na světě se šokující věci dějí. Malou výtku bych měla ke konci knihy. Možná toho už bylo trochu víc, než bylo potřeba. Tím nemyslím úplně poslední kapitolu. Ta byla skvělá a dala mi zabrat.


Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii
říjen 2020 (12.-20.)
Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii 1994, Zdeněk Šmíd

Milá, vtipná, oddechová knížka. Četla jsem v rámci výzvy, ale rozhodně to stálo za to. Dříve než knížku jsem znala podle ní natočený seriál, a i ten se povedl. Hned bych vyrazila na vodu.


Nevítaný host
říjen 2020 (12.-14.)
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Od Shari Lapena zatím nejlepší. Kniha mě velmi bavila, i když je jasné, že tohle je hodně velká vykrádačka hned několika knih Agathy Christie. I tak nebo právě proto to bylo moc fajn. Prostředí zasněženého hotýlku na mě působilo tajemně a děsivě. Postavy a jejich charaktery byly dobře vykresleny a sledovat jejich myšlenkové pochody bylo zajímavé. Rozuzlení jsem čekala trochu více promyšlené, ale ani tak to nebylo špatné. V každém případě jsou knížky Shari Lapeny lepší a lepší, takže se těším na další.


1 ...