Dym

Přečtené 147Klan
srpen 2022 (16.-17.)
Klan 2019, Adrienne Young

Naprosto úžasný příběh. Vůbec jsem se od něj nemohla odtrhnout a přečetla jsem knihu skoro na jeden zátah. Když Eelyn zajali a udělali z ní dýra, tak jsem měla notnou část příběhu strach, že jí rupne v bedně a prchne do sněhem zasypaných hor a netrefí domů. Konec mě mile překvapil. Perfektní, nemám co dodat


Temné a osamělé prokletí
16. srpen 2022
Temné a osamělé prokletí 2019, Brigid Kemmerer

Skvělá hlavní hrdinka a zajímavé prevyprávění krásky a zvířete. Na začátku jsem se rychle začetla, ale pak jsem se musela trochu nutit knihu dočíst. Rozpadnutí mého oblíbeného tria mi uštědřilo pořádnou ránu. A jak jsem tak četla popisy dalších dílů, už po nich asi nesáhnu...


Zmizelá apatykářka
srpen 2022 (02.-15.)
Zmizelá apatykářka 2021, Sarah Penner

Zajímavý příběh, ve kterém se touláte mezi přítomností a historií. Sice jsem se do knihy měla problém začíst, ale téma jedů a pátrání po původu záhadné modré lahvičky s leptem medvěda je skvěle zkombinované.


Po stopách Jacka Rozparovače
? - červenec 2022
Po stopách Jacka Rozparovače 2021, Kerri Maniscalco

Hodně dlouho jsem se těšila, že si tuhle knihu přečtu a hned na první stránce mě chytla. Ještě jsem nečetla žádný příběh, který by byl tak zaměřen na forenzní vědu, obzvlášť v době, kdy byl tento obor ještě poměrně v plenkách. Vytkla bych snad jedině vodítka, která vedla k identitě Jacka Rozparovače, byl v tom chaos... ale i tak tato kniha rozhodně stojí za to.


Holubice a had
červen - červenec 2022
Holubice a had 2020, Shelby Mahurin

Od téhle knihy jsem se prakticky neodtrha, dokud jsem ji nedočetla. Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci, a asi právě pro to, jsem se rozhodla nepřečíst si zbývající díly série... sice nevím, co přesně se v nich stane, ale neočekávám nic dobrého...


Caraval
01. červen 2022
Caraval 2017, Stephanie Garber

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho. Zápletka byla zejimavá, stejně jako prostředí Caravalu.


Ve stínu Hvozdu
únor - březen 2022
Ve stínu Hvozdu 2019, Naomi Novik

Začátek mě uhranul, ale čím déle jsem četla, tím více jsem měla problém pokračovat. Pořád se něco dělo a měla jsem problém sledovat dějovou linii. Skoro jsem knihu odložila... Konec to ale vynahradil. Jak moc smíšené pocity jsem měla uprostřed hlavního děje, tak moc mě nadchlo zakončení. Svět který vytvořila autorka je úžasný a skvěle vystihla povahu postav.


V zajetí zimy
březen 2022 (12.-19.)
V zajetí zimy 2020, Naomi Novik

Úžasná kniha. Jak se příběh odvíjel rozpoznala jsem v něm odlesky pohádek z mého dětství. Trochu mi vadilo jak moc se postavy střídaly ve vyprávění, ale nevím jak jinak by to šlo udělat, aby čtenář obdržel takový dojem. Jen ten konec mi přišel trochu useknutý, brala bych pár kapitol navíc.


Víno a čáry
únor - březen 2022
Víno a čáry 2021, Luanne G. Smith

Příběh mě zaujal hned v prvních pár větách. Autorka vytvořila úžasný tajemný svět, ve kterém může pár slov a obyčejné pírko přimět kdekoho na útěk. Moc ráda čtu fantasy, ale zatím jsem se v žádné knize s trochou magie nesetkala s čarodějkami specializovanými na výrobu vína a piva. A spojení čarodějek s detektivkou je prostě něco : ) Vřele doporučuju.


Studie jedu
únor 2022 (10.-13.)
Studie jedu 2020, Maria V. Snyder

Napínavé vyprávění plné jedů a těžkostí. Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci, stejně jako příběh kterým procházela. Knihu bylo velice těžké odložit a nepřečíst ji v jednom kuse. Nečekala jsem že skončí tak, jak skončila a nyní prožívám dilema jestli se pustit do četby dalších dílů, protože nedokážu přesně určit co se z pokračování vyvrbí.


Nevlastní sestra
únor 2022 (09.-10.)
Nevlastní sestra 2019, Jennifer Donnelly

Námět knihy mě na první pohled zaujal, ale ani omylem jsem nečekala, že na stránkách najdu takový příběh. Přečetla jsem ji jedním dechem a hned se stala jednou z mých oblíbených knih. Určitě stojí za to


Krutá krása
únor 2022 (03.-09.)
Krutá krása 2018, Rosamund Hodge

Příběh je zasazen do úžasného světa, moc se mi líbí nápad pergamenové oblohy a stínů. Také vyřešení zápletky mě mile překvapilo. Přes to přeze všechno mi kniha přišla průměrně napsaná, ale její čtení jsem si poměrně užila.


Zkrocení zlé ženy
? - červenec 2020
Zkrocení zlé ženy 2011, William Shakespeare

Na četbu této knížky, jsem se dlouho těšila a přečetla jsem ji jedním dechem. Přesto jsem od ní čekala maličko víc, ale i tak jsem si její čtení užila.


Sen noci svatojánské
listopad 2019 (11.-18.)
Sen noci svatojánské 1994, William Shakespeare

Od Williama Shakespeara jsem už četla Romea a Julii, ale musím se přiznat, že tohle dílko mě nadchlo víc. Sice se mi po rozmotání situace už nechtělo číst dál, ale jsem ráda, že jsem tuto knížku dočetla. Divadelní představení na konci prostě stojí za to. SPOILER: Zeď je asi nejvtipnější postava


Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
červenec - září 2019
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky 1979, J. R. R. Tolkien

Další knížka z povinné četby. Popravdě řečeno jsem z filmů Hobit viděla vždycky jenom kousek a i to mi přišlo akčnější než děj v knížce. Zato musím přiznat, že je to v celku dobré čtení.


Spalovač mrtvol
červen - srpen 2019
Spalovač mrtvol 2007, Ladislav Fuks

Další kniha z povinné četby, musím se přiznat, že i přes útlost tohoto svazku mi trvalo sakra dlouho ho dočíst. Je to docela jednotvárné a i podivné čtení. Zároveň se tu mnoho motivů opakuje stále dokola. Přesto si myslím, že toto dílko půjde u maturity okecat daleko lépe než třeba Stařec a moře, protože Spalovač mrtvol má stále alespoň nějaký děj.


Balada z hadrů
23. srpen 2019
Balada z hadrů 1957, Jan Werich

Další knížka ze seznamu povinné četby. Děj je vcelku krátký a dobře se čte, musím se přiznat, že mě to moc bavilo. Jenom je třeba trochu lépe znát historické pozadí vzniku díla, ale jinak se mi zdá že k rozboru bude tato divadelní hra perfektní : )


Iko sama sebou
? - červenec 2019
Iko sama sebou 2019, Marissa Meyer

Po dlouhém váhání jsem si tuto knížku koupila v češtině (a to preferuji komiksy v angličtině). Nemůžu si tento svazek vynachválit : ) Měsíční kroniky mi prostě chyběly a Iko mi znovu vrátila ten nádherný pocit ze čtení díla Marissy Meyer.


Tartuffe
červen 2019 (17.-25.)
Tartuffe 2006, . Molière (pseudonym)

Další knížka z povinné četby. Ze začátku jsem měla trochu problémy se začíst, ale jakmile jsem si zvykla na verše, četlo se mi jedna báseň. Také musím souhlasit, že konečné řešení příběhu mě velice překvapilo. Je to skvělé útlé dílko, které se určitě bude u maturity skvěle rozebírat.


O myších a lidech
? - červen 2019
O myších a lidech 2004, John Steinbeck

Útlá knížečka z povinné četby. Čte se vcelku snadno a určitě nebude moc těžké o této knížečce u maturity mluvit. Jenom nekončí moc příjemně, já skoro brečela...


Město mezi zelenými kopci - Antologie povídek českých autorů
květen - červen 2019
Město mezi zelenými kopci - Antologie povídek českých autorů 2018, * antologie

Vcelku zajímavá knížka s různorodou sbírkou letních povídek.


Starověký Řím za pět denárů na den
duben - květen 2019
Starověký Řím za pět denárů na den 2009, Philip Matyszak

Hodně zajímavá knížka. Poměrně snadno se čte a je v ním plno, někdy i překvapujících, informací. Jediné co bych vytkla je estetická podoba textu.


Iko
květen 2019 (06.-20.)
Iko 2018, Marissa Meyer

Krása, sice mi chvilku trvalo zvyknout si na to, že je to komiks, ale totálně jsem se zamilovala do děje. Toto vydání jsem četla v angličtině a nemůžu si ho vynachválit. Už abych měla v rukou další díl.


Lakomec
duben - květen 2019
Lakomec 2008, . Molière (pseudonym)

Moc povedená a zábavná knížka z povinné četby. Četla se jedním dechem a navíc mám dojem, že se podle ní natočil docela hezký film. Takže jestli nestíháte četbu k maturitě, tahle knížka je přesně pro vás.


Přežít s vlky
duben 2019 (11.-29.)
Přežít s vlky 2005, Misha Defonseca

Na tuto knížku jsem narazila náhodou, procházela jsem regály a ona mě zaujala svým názvem. Tak jsem si ji přinesla domů. Je to opravdu poutavé, zajímavé a zároveň i děsu plné čtení. Je příšerné co dokázal ,a stále dokáže, člověk dělat za příšerné věci. Jediné co mi v příběhu chybělo, byl větší výskyt vlků. Musím autorce zatleskat za napsání tohoto díla.


Řekni vlkům, že jsem doma
únor - březen 2019
Řekni vlkům, že jsem doma 2014, Carol Rifka Brunt

Hodně emotivní a dobře napsaná knížka


Na západní frontě klid
? - únor 2019
Na západní frontě klid 1967, Erich Maria Remarque

Musím říct, že mi ze začátku trvalo, než jsem se začetla. Ale je velice dobře napsaná a alespoň maličko přibližuje, jak se cítili vojáci během 1. světové války. Během čtení jsem z ní občas měla i deprese, ale určitě je dobré si tuto knížku z povinné četby přečíst.


Znamení a pověry
prosinec 2018 - leden 2019
Znamení a pověry 2004, Sara Zed

No, tuto útlou knížečku jsem začala číst s nadějí, že v ní najdu trochu inspirace k vytvoření pověr v mém malém spisovatelském pokusu... Zpracované je to hezky a je tu i dost zajímavých informací, ale osobně mě moc nenatchla


Revizor
říjen 2018 (12.-14.)
Revizor 2010, Nikolaj Vasiljevič Gogol

Další knížka z povinné četby. Nemůžu si pomoct, ale z tohoto dramatu mám smíšené pocity, občas se mi chtělo se smát, občas jsem se cítila dost stísněně kvůli mírně politickému tématu a občas jsem se topila v olejnatých řečech postav. Každopádně je toto dílo skvělé pro rozbor k maturitě díky hojnosti satirických jevů. Tedy alespoň podle mého názoru


451 stupňov Fahrenheita
srpen - září 2018
451 stupňov Fahrenheita 2015, Raymond Douglas Bradbury

Další kniha z povinné četby. Popravdě jsem od ní moc nečekala a zajímavý mi přišel jen nápad s požárníky, kteří pálí knihy, ale doslova mě nadchla. Sice je děj pochmurný a budoucnost ve které se odehrává je pro mě příšerná (žádné čtení knížek), ale řekla bych, že autor naprosto přesně vystihl svou myšlenku. Prostě a jednoduše nádherné čtení, které bych s radostí rozebírala u maturity. Opravdu jsem si Raye Bradburyho oblíbila, nejen tím jakým způsobem své dílo napsal, ale taky díky jeho úvodnímu slovu u kterého jsem se věřte nebo ne i nasmála a to se mi ještě nestalo : )


Ztracené insignie
srpen 2018 (04.-05.)
Ztracené insignie 2017, Sandra Regnier

Musím říct, že po přečtení prvního dílu jsem se do této série zamilovala, ale po dočtení všech dílů jsem maličko zklamaná. Fely z prví knížky se mi zamlouvala daleko víc než ze zbývajících dvou a konec mi připadal trochu momotaný. Navíc na věc s Phyllis... Pořád mám tuto sérii ráda, ale ne tak moc jak jsem doufala. Každopádně musím všechny budoucí čtenáře této trilogie varovat, TOHLE JE VELICE NÁVYKOVÉ ČTENÍ OD KTERÉHO SE NELZE ODTRHNOUT .' )


Totemová zvířata prostě a jednoduše
červenec - srpen 2018
Totemová zvířata prostě a jednoduše 2016, Celia M. Gunn

Tuto knihu jsem četla na dvakrát, sice mě moc neoslovila, ale kvůli zajímavým informacím o zvířatech jsem se jí rozhodla dočíst. Je vidět, že si s tím dala autorka práci.


Pygmalión
23. červenec 2018
Pygmalión 2007, George Bernard Shaw

Ze začátku se mi to moc číst nechtělo, ale příběh mě začal bavit. Taky bylo v celku zajímavé porovnávat rozdíly mezi knížkou a podle ní natočeným filmem My fair lady. Můžu jenom doporučit, je to v celku snadné a rychlé čtení.


Čarodějova nevěsta 3
červenec 2018 (18.-19.)
Čarodějova nevěsta 3 2018, Kore Yamazaki

Obvykle čtu mangu pouze přes internet, tohle bylo poprvé co jsem ji četla z knížky. Čarodějovu nevěstu znám už docela dlouho a už jsem si ji stihla přečíst v její anglické online verzi a měla jsem možnost také vidět celé anime. Z toho důvodu jsem se na toto vydání vysloveně vrhla, i když první dva díly byly v naší knihovně již vypůjčené. Je to hodně zajímavé čtení, ale v angličtině to bylo rozhodně lepší. Prostě mi to v češtině přijde trošku zmatené a proto dávám pouze čtyři hvězdičky.


Na lovu
červenec 0018 - červenec 2018
Na lovu 2018, Meagan Spooner

Opravdu skvělé čtení. Meagan Spooner vše zpracovala úžasným způsobem a i když je téma Kráska a Zvíře všem známé, ona byla schopná dát svému příběhu takovou atmosféru, že jsem se nechtěla od knihy odtrhnout ani ve čtyři ráno. Nemůžu se dočkat až si přečtu něco dalšího od této autorky.


Máj
? - červen 2018
Máj 1954, Karel Hynek Mácha

Tuhle knížku jsem poprvé četla asi před pěti lety a teď jsem ji četla podruhé kvůli maturitnímu seznamu povinné četby. Četba mi přišla o trochu snesitelnější než před pár lety, ale svůj názor na tuto knížku nehodlám změnit. Pochmurná atmosféra a složitý jazyk člověka akorát otráví, ale básnicky je to dobře zpracováno.


Černý kocour
prosinec 2017 - leden 2018
Černý kocour 1988, Edgar Allan Poe

Další kniha z povinné četby. Takže... přečetla jsem první čtyři povídky a dál jsem se nedostala. Sice nejsem moc zvyklá číst texty s děsivým námětem, ale u tohoto čtení jsem se ani nebála, jen mě to celkem deprimovalo..., i když to bylo možná jen počasím. Každopádně podle toho co jsem přečetla, můžu tento svazek doporučit, čtenářům se silnějším žaludkem, úplně s klidem, protože rozbor je celkem snadný a čtení celkem krátké a jednoduché (jen to co jsem přečetla, jak je to dál opravdu netuším a zatím to nechci zjišťovat).


Pýcha a předsudek
říjen - prosinec 2017
Pýcha a předsudek 2008, Jane Austen

Další kniha z povinné četby. Musím se přiznat, že ze začátku mi čtení přišlo velice obtížné a nudné. Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem ji dočetla, hlavně kvůli tomu, že jsem její čtení neustále odkládala a dávala jsem si od ní pauzy zpravidla trvající déle než týden. Ovšem, jakmile se příběh začal rozvíjet a já si zvykla na styl, kterým je tato kniha napsaná, tak mě to docela i bavilo. Pokud vás neodradí časová náročnost tohoto díla, určitě doporučuji si ji přečíst. Určitě budete mít o čem u maturity mluvit : )


Jozova Hanule
říjen 2017 (22.-30.)
Jozova Hanule 2002, K. Legátová (pseudonym)

Zase knížka z povinné četby. Přiznávám, že se mi do ní ani moc nechtělo. Nikdy jsem si nepotrpěla na knížky s tématikou 2. světové války, kvůli jejich velice častému a velice smutnému konci (mnoho informací od dědy a fandy strojů a příběhů z této doby). Ale musím se přiznat, že ji tato autorka úžasně napsala. I když to byl celkem obyčejný děj, nedokázala jsem se od něj odtrhnout a vše jsem prožívala s hlavní hrdinkou. Konec jsem pomalu oplakala a vesnice Želary si získala místo v mém srdci. Možná že si ještě někdy přečtu něco od této autorky.


Keltské mýty a legendy
srpen - říjen 2017
Keltské mýty a legendy 2004, Ivan Sec

Tohle byla první knížka na keltské téma, kterou jsem kdy četla. Je pravda že jsem se v postavách často trochu ztrácela a celkově jsem četla dlouho, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla.


1