Djkoma - Přečtené (184)Ennio Morricone a jeho filmový svět
červenec 2017 (27.-31.)
Ennio Morricone a jeho filmový svět 2015, J. Šmíd

Ennio Morricone a jeho filmový svět není špatná kniha, ale současně není za a) životopis, za b) o životě Morriconeho v takovém rozsahu, jak přebal působí, za c) výjimečná kniha. Jde spíše o cestopis rozdělený do dvou sfér - cesta za Morriconem a pocity z něj a povídání o jeho práci. První část je zajímavá, ale zabírá až moc velkou část kníhy. Část o jeho práci je bohužel prvoplánově zaměřená v podstatě na Morriconeho spolupráci s Leonem. To není špatné, ale Morriconeho tvorba je mnohem komplexnější, jeho život zajímavější a kniha ho nereflektuje. Ano, Leone byl zásadní pro Morriconeho, ale textů o jejich spolupráci i o Leonem (a o Tenkrát na západě) je opravdu příliš. Kdyby se to celé jmenovalo "Morricone a já" sedělo by to mnohem více, takhle je to opravdu matoucí. K dobru knihy však patří provedení, množství fotek (i když se někdy fotky opakují a nemají příliš význam vůči textu) a čtivost.


Jak vypálit Chrome
červen - červenec 2017
Jak vypálit Chrome 2008, W. Gibson


Stíny Impéria
duben - květen 2017
Stíny Impéria 2007, S. Perry

Svět Hvězdných válek je obrovský a má v sobě mnoho zajímavých příběhů. Jedním z nich jsou i Stíny Impéria, které časově zapadájí mezi episodu 5 a 6. Luke zjistil, kdo je jeho otec, Han Solo je nehybně zalit v karbonitu, Leia se rozhoduje, koho miluje víc... a mezi tím se začíná odehrávat příběh ze stínů, který se pravděpodobně do filmů nikdy nedostane (nejen kvůli "dospělých" scén o sexuální přitažlivosti). Ve stínech se skrývá zločinecká organizace a její vůdce, Xizor, který se snaží zalíbit Imperátorovi, bojuje proti Vaderovi, hraje dlouhé promyšlené hry na všechny strany a ve výsledku je unikátním hrdinou, který dotváří pozadí především Coruscantu. Steve Perry měl velkou výhodu při psaní knihy, protože všechny důležité postavy jsou čtenáři známé z filmů a on řešil jen pár postav okolo nich a Xizora. Tím odpadá zbytečné popisování a seznamování a rovnou se skáče do děje, který velice příjemně rychle plyne a má jasný směr. Cesty osudu postav jsou klikaté a ve výsledku musí dojít k setkání a zlomu, který nastavene a v závěru je kniha velice silná. Odebranou hvězdičku bych vysvětlil maximálně tak, že kniha využívá existujícího světa, postav a sama ve výsledku přináší jen pár zajímavých informací navíc. Myslím, že při nahlédnutí do fungování Impéria a stínů pod ním, toho mohlo být odhaleno o něco více.


Příběhy vašeho života
březen - duben 2017
Příběhy vašeho života 2011, T. Chiang

Důvodem k přečtení této knihy z mého pohledu byl snímek Arrival, zajímalo mě, jaká je předloha, co všechno tvůrci změnili. Jde o jednu z kratších povídek v této sbírce, mohu říct, že vůči ostatním nejlépe průměrná. Ostatní povídky mají v sobě mnohém větší důmyslnost (Babylonská věž, Pochopit, Peklo, Dokument) nebo naopak mě vůbec nezaujaly (Vývoj lidské vědy). Chiang píše fantasticky, texty mají několik vrstev, jsou i na menším prostoru promyšlené. Bohužel na takovéhle čtení člověk nemá náladu zrovna často... Proto jsem knihu rád dočetl, ale podruhé bych jí zatím nečetl.


Druuna 2
? - březen 2017
Druuna 2 2016, P. E. Serpieri


Strážci galaxie
? - březen 2017
Strážci galaxie 2017, D. Abnett


Všechno je jinak
březen 2013 - leden 2017
Všechno je jinak 1986, O. Neff


Encyklopedie literatury science fiction
? - leden 2017
Encyklopedie literatury science fiction 1995, O. Neff


Kronika sci-fi
květen 2016 - leden 2017
Kronika sci-fi 2015, G. Haley

Působivá kronika, obsahující vše důležité o sci-fi. Povinnost pro fanoušky, velice atraktivní pro každého dalšího. Kniha v sobě spojuje všechny různá média, snaží se brát na zřetel nejen mainstreamové autory a "universa", ale také méně známé tvůrce a zapomenuté světy, které mají přesah do současnosti (Priest,Elis). Veké plus je za snahu o chronologii, vizuální pojetí časových linek a celkově vizuální pojetí knihy, které je přehledné a velice dobře napomáhá. Osobně velice vítám, když se daný článek spíše zběžně dotkne přímého obsahu díla/autora a především se věnuje jeho dopadům, vnímáním v kontextu doby nebo následujících děl, někdy se dotýká přímo filozofických principů, které se v dílech opakují. Za mě bych se těmto prvkům klidně věnoval více a zevrubněji, ale rozumím problému s čtivostí pro normálního čtenáře (přesto bych takovou knihu o scifi uvítal). Pokud mají existovat nějaké výtky, tak to pro mě je různorodost (obsahová i kvalitativní) příspěvků k daným tvůrcům/dílům. Kniha je sepsána 27 lidmi a editor Guy Haley toho na čtení měl mnoho. Texty se někdy až přímočaře snaží opakovat děj díla (což je někdy až příliš plné spoilerů), někteří autoři naopak nedokáží dodat textům "přínos". Přesto to nevadí, protože na většinou 1 stránce textu stejně nepojmete všechno a je důležité vybrané přiblížit a detailnější informace si čtenář najde. Další věc je pro mě chybovost údajů. Někdy nekoresponduje hodnota např. tržeb v článku s tržbami na stránce (což někdy může plynout z principu tržby v době uvedení vs přičtení inflace, ale někdy jde o násobná čísla). Tato chybovost se týká i obsahu, na každých cca 5 stranách jsem 2-3x chyby našel. Pro většinu čtenářů to bude nezpozorovatelné, ale někdy to zamrzí. Z mého pohledu mohla být o něco lepší práce editora, který by mezi sebou články více vybalancoval. To, že kronika je vlastně ve chvíli svého vydání neaktuální asi nemusím mluvit, naštěstí to zásadní (vše ve scifi před 20 lety a dříve) už se příliš nezmění, jen třeba ty články o Hvězdných válkách nebo Avatarovi prostě zestárnou. Ať vidím jakékoliv drobnosti, Kronika scifi je vedle knih "Všechno je jinak" a "Encyklopedie literatury science fiction" další zásadní počin, který je pro fanoušky povinnost vlastnit.


Star Wars: Rozkaz 66
? - leden 2017
Star Wars: Rozkaz 66 2014, K. Traviss

Z mého pohledu milovníka SW vnímám rozkaz 66 jako trochu promarněná příležitost. Kniha je na to, kolik se toho v ní stane, velice dlouhá, první polovina mě osobně vůbec nebavila a zbytečně se zdlouhavě věnovala nepříliš důležitým motivům. Celou dobu jsem se samozřejmě těšil na Order 66, který se odehraje bohužel až v úplném závěru knihy. Přesto, když pominu pocit z první poloviny knihy, přináší kniha velice zajímavý pohled z druhé strany (klonů) na celé dění v republice a vývoj slavných momentů z episody 3 z pohledu obyčejných vojáků je rozhodně zajímavý. Doporučuji v případě zájmu navštívit Levné knihy, zda kniha ještě není dostupná.


Charlieho malé tajomstvá
? - říjen 2016
Charlieho malé tajomstvá 2012, S. Chbosky


Futurista: Život a filmy Jamese Camerona
červen 2016 (29.-30.)
Futurista: Život a filmy Jamese Camerona 2012, R. Keegan

Ve skrze perfektní biografie. James Cameron je se správnou mírou nadhledu představen jako autor, vizionář, inženýr, průzkumník a diktátor. Jeho osobnost je natolik různorodá a zajímavá, až je pro mě překvapením výsledná délka knihy. Autorka se dotýká všech zásadních míst Cameronova života a dává do souvislostí jeho sebevědomí, postoje vůči studiím i fantastickou vizi, kterou u svých děl má. I jeho deseti letá pauza dává díky knize větší smysl a nezůstává bokem ani náznak "rodinných pout". Škoda je pouze to, že kniha končí ve fázi příprav vypuštění Avatara do kin. Následný úspěch a příprava dalších dílů (která trvá již roky), jak to je dále s Battle Angel nebo dalšími projekty, už se bohužel nedozvíme. Na revizi po pár letech se však těším. Velice pěkné.


Forrest Gump
? - červen 2016
Forrest Gump 2008, W. Groom

Jiné než film. To je důležité říct, protože teprve po přečtení toho mnohem více cynického a fantazií otevřenějšího díla, je nutné zpětně docenit autory filmu. Ti přišli s jiným Forrestem, s tím, kterého budou milovat davy, takový v knize zrovna není a bohužel film nabízí i mnohem více vrstvé ostatní postavy (především Jenny)... Proto díky autorům za změna, ale současně neupírám jakékoliv autorství Groomovi: Jeho kniha je velice čtivá, upřímná, přímočará, někdy i hodně americká (myslím, že český čtenář tolik nedocenní Raquel Welch a celou její část). Vnímat Forresta Gumpa jako zrcadlo morálky americké společnosti mi ale přijde až příliš nucené, prostě tomu tak není, je to jen idiot, který komentuje svět okolo sebe a stejně jako někomu zvoní hrana, tak si on občas uvědomí, že možná idiot je jedinej normální v téhle společnosti.


Ready player one - Hra začíná
květen 2016 (15.-25.)
Ready player one - Hra začíná 2012, E. Cline

Působivá kniha. Návrat (pokud jsem z nich vyrostl) do dětských let, virtuální realita spojená s popkulturními odkazy na hry, platformy, knihy, světy a všechno, co si pamatuji z Té doby. Navíc má láska k filmům a hrám (z velké části z 80. let) se tu projevuje znalostí prostředí, odkazů, narážek mimo hlavní děj... je to radost sledovat knihu, která kromě výše popsané zábavy nabízí příjemný závěr se vším, k čemu mladí dorostou a starší už to dávno vědí (jen na to zapomínají). Ready player one doporučuji s hudebním soundtrackem z dobových automatů, číst ho v tričku se Space invaders nebo PacManem a vzpomínat u něj na dobu, která byla (vždyť hlavní postava hraje virtuální realitu, má k tomu konzoli, vizor, později i oblek, který způsobuje projevy virtuálního světa na kůži... já tohle nikdy neměl a stejně si do teď pamatuji, jak jsem některé hry i filmy prožíval až na téhle fyzické úrovni, to vtělení do děje, v podstatě jsem četl o sobě, jak jsem tuto dobu prožíval a i když jsem nikdy nehrál hry, abych měl "dokonalé skóre" nebo tisickrát opakoval, abych nalezl všechny tajné úkryty, do teď jsem schopný odrecitovat velkou část některých základních děl...). Díky za tuhle knihu, byla radost jí číst.


Strom života
? - květen 2016
Strom života 2004, P. Sís


Lindbergh - Dobrodružství létajícího myšáka
? - květen 2016
Lindbergh - Dobrodružství létajícího myšáka 2014, T. Kuhlmann


Robokalypsa
březen - květen 2016
Robokalypsa 2013, D. H. Wilson


Druuna
31. březen 2016
Druuna 2015, P. E. Serpieri


Mistrovské kusy
listopad 2015 - únor 2016
Mistrovské kusy 2003, O. S. Card

Astonishing Masterpieces! Scifi antologií je poměrně hodně, kvalita v nich je nevyrovnaná, ale Orson Scott Card se pokusil předvést výběr opravdu výjimečný. Kvalita nekolísá tolik, spíše jde o velice různorodé styly, kterými vybraní autoři píší. Jeijch časté ocenění nebo známost jmen ve výsledku poukazuje na velice citlivou ruku při tvorbě knihy. Mezi nejlepšími bych jmenoval Písečníky, Písňotepce, Nevyšlapaná cesta a velice odlišnými Nádobami.


Nikdykde (komiks)
listopad 2015 - leden 2016
Nikdykde (komiks) 2008, N. Gaiman


Captain America #1
? - prosinec 2015
Captain America #1 2011, E. Brubaker


Já jsem Zlatan Ibrahimović
? - listopad 2015
Já jsem Zlatan Ibrahimović 2014, D. Lagercrantz


Jose Mourinho - Život a názory charizmatického kouče
říjen - listopad 2015
Jose Mourinho - Život a názory charizmatického kouče 2014, C. Kelly

Nejde o takový životopis, jaký by si osobnost Special One zasloužila, ale v češtině v současnosti není lepší kniha o tomto jedinečném trenérovi. Nejzajímavější pro mě je část méně známá a to Mourinhovo dětství, jeho zasazení do portugalského kontextu a postupná cesta ke slávě (přes tlumočníka až na hlavního trenéra). Většina knihy se týká snahy popsat Mourinha "z venku", z pohledu novinářů, kontextu důležitých okamžiků a mnoha svědectví spíše méně známých fotbalistů.


Mluviti pravdu
červenec - říjen 2015
Mluviti pravdu 2008, J. Formánek


Blacksad
? - srpen 2015
Blacksad 2012, J. Díaz Canales


Liga výjimečných
? - červen 2015
Liga výjimečných 2002, A. Moore


Borgia
? - květen 2015
Borgia 2013, A. Jodorowsky


Ostrozub, vládce Východního Pomezí
? - květen 2015
Ostrozub, vládce Východního Pomezí 2013, J. Smith


Čas zabíjet draky
? - květen 2015
Čas zabíjet draky 2012, J. Smith


Oči bouře
? - květen 2015
Oči bouře 2011, J. Smith


Batman: Rok jedna
? - květen 2015
Batman: Rok jedna 2007, F. Miller


Vladař
? - květen 2015
Vladař 1969, N. Machiavelli


Liga výjimečných II
? - duben 2015
Liga výjimečných II 2004, A. Moore


Yves Saint Laurent
březen - duben 2015
Yves Saint Laurent 2009, F. Levis

Na biografii velice čtivé, to je nutné říct na začátek, stejně jako upozornit, že lidé nezajímající se o módu by po této knize šahat neměli. V mých očích kniha je i není biografií. Týká se jedné osobnosti, jeho života a okolí, ale díky nechronologické konstrukci (občas se skáče v čase, někdy i dost nepraktickyy) jde hlavně o zasazení života a díla YSL do dobových reálií a kontextu (historické-politické-módní události). V tomto je kniha velice úspěšná, stejně jako v ukázce vztahů YSL s novináři (titulky, citáty), ostatními módními ikonami (citáty a vazby) a snaží se i o propojení s rodinou. Zde trochu kolísá, prostě mi přijde, jako by ten život před cca 18. rokem YSL nebyl podchycen a analyzován do patřičného detailu (možná tak v závěru knihy se více řeší). Jako první náhlédnutí do života módní ikony rozhodně zajímavé, komplexní a vyčeprávající ne.


Valis
únor - březen 2015
Valis 2006, P. K. Dick

Valis se nečte snadno, stejně jako většina Dickových knih. Velice silná autobiografická linie (hlavní postava je sám Dick, jeho druhé já má německou verzi jeho jména, stejné zážitky jako spisovatel) jistě podpořená nejen LSD, ale možná i samotným setkáním s růžovým božským laserem... Není to tak chaotické (ani geniální) jako UBIK, ale je to pohled do mysli člověka procházejícím životním zlomem a hledáním... čeho? Vlastně úplně všeho. První polovina knihy pro mě byla spíše autobiografický sumář různých zážitků a hledání smyslu v mnoha citacích z "knihy Dickovy". Musím říct, že jsem se přemáhal, abych ve čtení pokračoval. V druhé části se však děj výrazně mění. Postavy se setkávájí s filmem Valis, který výrazně prohlubuje metafory a některé chaoticky nastřelené a citované momenty ze života. Postupně se pak s Dickem samotným dostaneme do hlubin skutečného příběhu, který hlavně v závěru knihy krásně vychází napovrch ve své otevřenosti. A právě zde Dick sbírá nejvíce bodů, protože s každou další stranou blíže a blíže k závěru je jeho pohled na náboženství a vyvolenost čitelnější a lépe uchopený (chvílemi si texty hrají na filozofickou esej, jindy jsou příjemně logické). Tohle dílo, i když hůře čitelné minimálně v první části má rozhodně co říct a Dickův pohled na Boha a náboženství ve světě je ideální k menšímu zamyšlení...


Móda v proměnách času
? - březen 2015
Móda v proměnách času 2008, S. Jonas


Odhalte lháře
únor 2015 (10.-24.)
Odhalte lháře 2013, P. Houston


Hrobka
? - únor 2015
Hrobka 2010, H. P. Lovecraft


Batman: Ticho
? - leden 2015
Batman: Ticho 2012, J. Lee


Batman: Ticho
? - leden 2015
Batman: Ticho 2004, J. Lee


1 2 3 4 5 >