Dikyld

Přečtené 32Tiché roky
? - červenec 2019
Tiché roky 2019, A. Mornštajnová

Manžela jsem nezabila
? - červenec 2019
Manžela jsem nezabila 2016, L. Čen-jün

Víš, že tě miluju?
? - červenec 2019
Víš, že tě miluju? 2017, E. Maskame

Jestli se vám líbí tato autorka, jděte se podívat na Wattpad, takových knih je tam spousty a zdarma. A je to škoda.


Saturnin
prosinec 2017 - červenec 2019
Saturnin 2008, Z. Jirotka

Navěky
duben 2018 - červenec 2019
Navěky 2015, J. M. Darhower

Opět jsem narazila na knihu s těžším tématem. Nevím, jak mafie funguje, ale trochu mi přišlo, že autor moc nevěděl, jak taková mafie vypadá. Ale příběh byl hezký a pro mě ukončený. Nějak po dalších dílech v angličtině extra netoužím, pro mě je to uzavřený příběh, tak to prostě je, ale možná, kdyby vyšel i v ČR, tak bych si ho i přečetla.


Zachrání Doktor Proktor Vánoce?
? - červenec 2019
Zachrání Doktor Proktor Vánoce? 2017, J. Nesbø

Je mi líto, že nebudu hodnotit, knihu jsem musela odložit. A to jen kvůli překladu. Mrzí mě to, ale překladatelská práce pro mě zde byla naprostým propadákem oproti minulým dílům. Kéž bych uměla norsky, abych si to mohla přečíst v originále...


Doktor Proktor a prdicí prášek
? - červenec 2019
Doktor Proktor a prdicí prášek 2012, J. Nesbø

Tuto spíše dětskou knihu opravdu doporučuji. Miluji styl psaní autora a ilustrace k tomu jsou opravdu nádherné. Film se sice nepovedl, ale kniha úžasná :)


Hana
? - březen 2019
Hana 2017, A. Mornštajnová

Jsou světla, která nevidíme
? - březen 2019
Jsou světla, která nevidíme 2015, A. Doerr

Dominika na cestě Jižní Amerikou
? - březen 2019
Dominika na cestě Jižní Amerikou 2018, D. Gawliczková

Geniální přítelkyně
? - březen 2019
Geniální přítelkyně 2016, E. Ferrante

Kniha byla průměrně zpracovaná. Nezaujala mě natolik, abych o í mluvila jako o senzaci. Přesto vše si ale myslím, že nějakou tu kvalitu určitě má.


Krutý princ
? - prosinec 2018
Krutý princ 2018, H. Black

Upřímně řečeno, typické fantasy s draky, elfy, vílami, čarodějemi a podobně mi nikdy nic neříkalo. Ani Harry Potter (ukamenujte mě!). Možná bych po této knížce také nikdy nesáhla, kdybych ji nedostala zdarma na Humbooku. A jak to dopadlo? Naprosto skvěle! Musím uznat, že na to, jak autorka psala v ich-formě, jsem poprvé zase po dlouhé době neměla chuť z hrdinky vymlátit duši. Z hlubin srdce totiž nesnáším, když někdo píše ich a postava přemýšlí dětinsky. Ale tahle knížka se opravdu povedla. Promyšlené, ale nenáročné (po Kronovi odpočinek), napůl pohádkové, le ne moc a sympatické postavy. Sice mi přijde, že se Jude za celou knihu stránku od stránky nekontrolovatelnou rychlostí měnila a popsat její povahu by bylo opravdu namáhavé, ale obecně jsem jinak se vším spokojená ????.


Antigona
? - prosinec 2018
Antigona 1968, Sofoklés

Jako většina ostatních jsem se k tomuto dílu dostala přes povinnou četbu k maturitě. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se dokopala i k něčemu takovému. Na to, že to je z antiky, se mi to četlo s překvapením dobře. Ale musím dát hvězdičku dolů, jelikož (jako většinu) mě to moc neoslnilo.


Ztracený dopis
? - březen 2018
Ztracený dopis 2017, J. Cantor

Nevím, jestli je to tím, že jsem teď zmlsaná takovým Fráňou Šrámkem nebo Marcusem Zusakem, ale tato knížka mi připadala napsaná až moc jednoduchým stylem. Takový ten který se spíše hodí na puberťácké romance. Jinak se mi knížka moc líbila, taková oddychová, na konci dokázala udržet v napětí, jak to bude dál a děj se mi také moc líbil. Kdyby ještě trochu byly více vykreslené postavy a příběh byl napsaný takovou tou hloubkou... No, možná jsem moc náročná, 3,5*.


Zlodějka knih
? - leden 2018
Zlodějka knih 2009, M. Zusak

„Zabil se za to, že chtěl žít.“ Kniha, která není obyčejná. Ani originální. Je jedinečná. Je tu tolik lásky, smutku, radosti, štěstí,... Neuvěřitelné, co všechno ta kniha obsahuje. V knihovně ji vezmete do ruky s jakousi vnitřní lhostejností, ale už po první řádce si uvědomíte, jak moc je ta kniha cenná. Kolik věcí se vyskytuje v těch pět seti stránkách a zároveň je cítit, že autor by toho klidně napsal i více. Tolik hloubky se zde vyskytuje až se vám z toho skoro zamotá hlava. Mnoho lidí to tu kritizuje ale řeknu vám jediné - kdo této knížce neporozuměl, není na to dostatečně ještě vyzrálý a měl by to zkusit za pár měsíců/let. Liesel - dívka, které se pomalu celou knihu bortí svět. Bratr, matka, Max, rodina, Rudy... Hans Hubberman - muž s neuvěřitelně velkým srdcem. Rosa Hubberman - žena, co všem blízkým chce říci, jak moc jak moc je má ráda i přes všechny ty nadávky. Rudy - sousedovic kluk bláznivě zamilovaný do Liesel, ochotný se pro ní obětovat cokoliv (viz skok do ledové vody) Max - Žid na úprku před hrůzou války. A Smrt - Vypravěčka bez konce... Kniha dokáže rozbrečet i rozesmát. Dá se o ní psát tolik věcí, že bych se nedobrala konce. Teď už mi zbývá jen jediné - vrátit půjčenou knížku a koupit si vlastní. Za těch pár korun to stojí, to mi věřte...


Polibek v New Yorku
? - prosinec 2017
Polibek v New Yorku 2017, C. Rider

Na to, jak moc jsem se na tuto knihu těšila, byla jsem nadšená, když jsem jí našla pod vánočním stromečkem, mě neskutečně zklamala. Celá byla pouze o tom, jak jsou rozchody strašné, každý člověk v knize na Štědry večer se s někým rozešel,... A i styl autorka (autorů?) byl neuvěřitelně dětinský. Pokud se podívate na stránku jménem Wattpad, takových příběhů napsaných stejným stylem je tam tisíce. Postavy v příběhu mi byly nesympatické, až nereálné, chováním vypadali na 14 let. Takže závěr? Přesto, že okolo knížky bylo velké haló byla dle mého propadák. A za co tedy ty dvě hvězdičkym? Musím uznat, že děj byl promyšlený a nezasekával se. Jo a samozřejmě obálka.


Pod vlivem Jupiteru
? - září 2017
Pod vlivem Jupiteru 2016, G. D. Schmidt

Kniha se mi líbila, zajímavé téma, ale popravdě? Konec se dal daleko lépe napsat. Přišlo mi, že autor (i když to je kráka knížka) to strašně usekl. Nevím jak ostatním, ale toto mi celkem vadilo, protože začátek a konec jsou nejdůležitější části příběhu - začátek vás do děje vtáhne a konec zase vyplivne. Teď ještě jak příjemné to vtáhnutí a vyplivnutí bude? To už je na autotovi.


Sůl moře
? - červenec 2017
Sůl moře 2016, R. Sepetys

Další kniha, kterou by si měl přečíst celý svět. Po V šedých tónech jsem měla chuť se dozvědět o válce více, ale váhala jsem. Tato kniha mě však nakopla a vzbudila o to větší úctu k živým i zemřelým v tomto tvrdém období. Také jsem si něco zjistila o této lodi, co se potopila a pro všechny, co se ptají, proč se o Titánicu mluví a o této katastrofě ne; nesmělo se o ní mluvit. A to hodně dlouho. Je to něco podobného, jako u knihy V šedých tónech při cestě na Sibiř.


V šedých tónech
? - červenec 2017
V šedých tónech 2013, R. Sepetys

Knihu nemohu vynachválit. Už hodněkrát jseme pátrala v pramenech historie po 2. světové válce. Chtěla jsem se o ní vždy dozvědět více a více a tato kniha mi to pomohla uskutečnit. Brečela jsem. Ale ne kvůli tomu, že tam zemřela postava, nýbrž kvůli tomu, jak je smutné, co se v té době odehrávalo a lidé o tom neví. Odnesla jsem si odtud více než ze všech knížek dohromady a to jen díky této autorce. Pocta, přečíst by si to měl každý.


Zaříkávač koní
? - červen 2017
Zaříkávač koní 2005, N. Evans

Jak už tady zaznělo, knihu jsem sice nepřečetla jedním dechem, ale byla velice outavá a ráda se k ní i v budoucnu vrátím už jen díky autorovu vyjadřování, stylu a dokonalému popisu.


První konec
? - červen 2017
První konec 2016, L. James

Úžasná kniha o nekonečné lásce, ke které nemám co dodat. Snad jen to, ze kdo jí alespon nezkusí, dělá chybu.


Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení
? - květen 2017
Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení 2015, S. Perkins

Kniha hezká, čtivá, ale zase záleží na autorech. Popravdě nejvíce se mi líbila od Rainbow Rowell a S. Perkins, ty byly dokonalé. I ostatní se mi hrozně líbily, ale nejslabší mi přišlo Cos to sakra provedla, Sophie Rothová?, Záskok za Santu a Krampuslauf. Prostě mi nepřišly nějak hezky zpracované. Jinak velmi povedená knížky :)


Hvězdy nám nepřály
? - říjen 2016
Hvězdy nám nepřály 2013, J. Green

Krásn kniha. Viděla jsem prvních pár minut filmu a řekla jsem si, že si prostě tu knížku musím přečíst a dobře jsem udělala. Přečteno jedním hltem a to doslova. Odtrhla jsem se jen když jsem musela na záchod nebo se najíst. Vřele doporučuji :)


Čemu jsem věřila
? - září 2016
Čemu jsem věřila 2015, H. Fitzpatrick

Momentálně čtu i Můj život u sousedů a abych řekla pravdu, je to o něco lepší než tohle :/. Jinak ale super knížka, jen mi trochu vadilo, že se tam nic moc nedělo, ale jako oddychovka super :)


Zmizelé dívky
? - září 2016
Zmizelé dívky 2015, L. Oliver

Úžasná knížka. Proč mám jen pocit, že už jsem jí někdy četla a znala jsem konec, ale při tom jsem si jí v životě nevypůjčila ani nekoupila ani nečetla?:D Proto mě konec až tak ani nepřekvapil. Možná jsem jí četla ve snu, či minulém životě :D. Za mě ale kouzelná knížka :)


Měsíc v sedle
? - srpen 2016
Měsíc v sedle 2016, L. St John

Miluji tuhle knížku stejně, jako trilogii Kůň za dolar a vřele doporučuji nejen tuhle knihu, ale i ostatní knihy od této báječné autorky.


S větrem o závod
? - srpen 2016
S větrem o závod 2014, L. St John

Čekala jsem od této knihy všechno, ale opravdu jsem nečekala, že mě až tak mile překvapí! Už od první stránky jsem četla se zatajeným dechem, jak to bude dál a když jsem to dočetla, musela jsem to číst znovu. Opravdu vřele doporučuji, protože je to snad nejúžasnější trilogie a kniha, co jsem kdy četla.


Jako blesk
? - srpen 2016
Jako blesk 2015, L. St John

Jak jsem u minulých dílů říkala, nejúžasnější trilogie všech dob! Člověk si u tohoto dílu hodně pobrečí, pokud je citlivka, jako já. Velmi mě překvapilo to s tou dodávkou a paní Smithovou, ale nebudu napovídat ;). Jedním slovem: dokonalé.


Kůň za dolar
? - srpen 2016
Kůň za dolar 2013, L. St John

Čekala jsem od této knihy všechno, ale opravdu jsem nečekala, že mě až tak mile překvapí! Už od první stránky jsem četla se zatajeným dechem, jak to bude dál a když jsem to dočetla, musela jsem to číst znovu. Opravdu vřele doporučuji, protože je to snad nejúžasnější trilogie a kniha, co jsem kdy četla.


Klan koní
? - červen 2016
Klan koní 2014, L. Bonnevie

Tato kniha se ve mně velmi poznamenala a přemýšlím, že to nechám přečíst i mojí kamarádku, co se ke koním chová stejně, jako Amanda na začátku.


Včelí lid
? - červen 2016
Včelí lid 2014, M. Remeňová

Tak tahle kniha se mi zdála tedy daleko lepší než 1 díl. Klobouk dolů, že jsi jí napsala takhle dlouhou, ale jediné, co mi na ní vadilo, že mi přišlo, že těch zápletek tam bylo hodně a pak jsem se v tom ztrácel, za což strhávám tedy hvězdičku, ale jinak skvělá práce :)


Seznámení
? - červen 2016
Seznámení 2013, M. Remeňová

Tak zacneme od zacatku: 1) smysluplnost textu: tak u tooto bodu se trochu zastavim. Ich forma, super napad, ale priste dej nejak jasne najevo, co je to za postavu. U posledni kapitoly jsem se zastavila a absolutne jsem nevedela, jestli je to Harry nebo ten blondatej. Promin, ale fakt nemam nervy na to abych to padesatkrat cetla. Pak je tu ten dej. Dej si pozor na hrozne preskakovani z tematu na tema, popis vice ty situace a snaz se to troch u rozprostrid a nedavat 5 deju dohromady. 2 ) dej: myslim, ze kdybys trochu to domyslela, tak by to byla bozska kniha. Dej si vymyslela opravdi krasne. 3) postavy: zadny clovek neni dokonaly, proto zkus i s tou Leu neco udelat. Ver mi, ale nejaka ta spatna vlastnost by rozhodne neco pridala u meho hodnoceni a bylo by to i zajimavejsi. 4) celkovi dojem: knizkaa je krasna, az teda na tech par drobnosti. Obalka ihned zaujala, rozhodne to nekam dotahnes, ale zkus pockat az dospejes, protoze je jednojestli to napises v 13 nebo 30 letech, na kvalite knizky to neubere, naopak. Dospejes a bude jeste lepsi.