DickBach

Přečtené 232Gump – pes, který naučil lidi žít
? - leden 2022
Gump – pes, který naučil lidi žít 2019, Filip Rožek


Byla tak krásná
srpen 2018 - září 2019
Byla tak krásná 2006, James Grippando

Velmi dobře vystavený příběh, charakter postav i dějová linka. Skvělé podání a excelentní závěr.


Poprvé
srpen 2018 - září 2019
Poprvé 2004, Joy Fielding

Ještě dnes, po roce od přečtení na knížku občas myslím a říkám si jestlipak bych tuto situaci ustála stejně dobře jako Mattie. Velmi dobrý psychologický vhled do duše ženy, která je životem nakopnutá do velmi "citlivých partií". Dobře napsané a za mně díkybohu vynechané srdceryvné žalozpěvy odkopnuté ženušky. Za to velmi pevný palec nahoru.


Nebezpečný ostrov
září 2018 - září 2019
Nebezpečný ostrov 1998, Nelson DeMille

Trošku moc rozvleklé, zdlouhavé a až nesmyslně dlouhé pasáže, které s dějem nesouvisí. Ale bavily mně. Černý humor, kousavé poznámky a trefné postřehy hlavního hrdiny byly tím pravým kořením, díky kterému tu "zbytečnou" délku odpouštím.


Krutost
září 2018 - září 2019
Krutost 2009, Martina Cole

Kdy už konečně tahle ženská napíše něco jiného? Pořád dokola porcelánová panenka, a je jedno jestli holka nebo kluk, která je odstrkovaná a utiskovaná, naštve se a nesmírnou ctižádostí dobude svět drog, zbraní, nebo třeba prostituce. Jako dobré, čtivé, ale jedna kniha s tímto scénářem by stačila.


Poslední ráno
září 2018 - září 2019
Poslední ráno 1999, David Morrell

Co na to říci? Calendar mi hrozně moc připomínal Old Shaterhanda, celou dobu jsem čekala na Něco. Nějakou zmínku, událost, myšlenku, nebo prostě Něco, co by ho posunulo do kategorie vysněných hrdinů.... A nakonec jsem zjistila že Nic. Že je to jen skutečný protivný, sebestředný a dost soběstačný morous. Četlo se to dobře, ale o knize nelze hovořit jako o klasickém Morellovi.


24 hodin
listopad 2018 - září 2019
24 hodin 2002, Greg Iles

Promyšlené, propracované a vystavěné do nejmenšího detailu. Perfektní příběh, skvěle uchopený a dovedený do dokonalosti.


Špinavá hra
listopad 2018 - září 2019
Špinavá hra 2003, Martina Cole

Martina nijak nevybočuje ze svého dobře placeného schématu. Dříve mně její knihy oslovovaly daleko víc, hltala jsem každé slovo, dnes už mi přijdou být moc předvídatelné ale hlavně jaksi mimo mísu. Pokud by organizovaný zločin a podsvětí fungoval takhle... skoro až naivně, pak by vtipy o policajtech nebyly vtipy, ale realita.


Muž, který maloval mandlovníky
listopad 2018 - září 2019
Muž, který maloval mandlovníky 1999, Johannes Mario Simmel

Pan mistr vyprávěč ve svém plném lesku. jemný a něžný příběh stylem připomínající Láska je jen slovo a přece o tolik jiný.


Aféra Niny B.
listopad 2018 - září 2019
Aféra Niny B. 2000, Johannes Mario Simmel

Tohle je prostě pan vypravěč, který to s psacím strojem umí velice dobře.


Žoldáci
listopad 2018 - září 2019
Žoldáci 2007, Frederick Forsyth

Nooo, tak tohle bylo silný kafe. Až se jednou rozhodnu stát prezidentem, tak tady nejspíš budu hledat návod jak na to. Do nejmenších podrobností a detailů popsaný způsob, jak na politický převrat a ovládnutí země. A přitom to nebylo ani trochu nudné, nebo nezáživné.


Co vám matka říct nemohla a otec nevěděl
prosinec 2018 - září 2019
Co vám matka říct nemohla a otec nevěděl 1995, John Gray

Dobré, pravdivé a užitečné rady. Jen bych řekla že autor na naprosto totožné téma napsal už nejméně 5 knih. myslím, že jedna by bohatě stačila....


Goya
leden - září 2019
Goya 1976, Lion Feuchtwanger

Tohle prožít, pak máte opravdu nárok na piedestal, který Goya má. Tohle prožít, pak máte nárok aby o vás psal takový profesionál jako pan Feuchtwanger. Děkuji.


Ticho v květu violy
únor - září 2019
Ticho v květu violy 2007, Zuzana Maléřová

Nádherné, jemné, něžné, poetické, ale i drsně životní.


Umění komunikace
únor - září 2019
Umění komunikace 2001, Nancy van Pelt

Po knize jsem šáhla jako po "berličce", nebo jakési nápovědě, jak zlepšit svůj vztah a život.... Doposud se nějak míjí účinkem. Rady a myšlenky v ní obsažené jsou správné, skvělé.... Ale jaksi když chybí vůle obou partnerů, pak prostě není východisko.


Sto roků samoty
březen - září 2019
Sto roků samoty 2006, Gabriel García Márquez

Tolik myšlenek, tolik slov, tolik stránek.... A mně v hlavě rezonuje jediná.... O čem to vlastně bylo? Nepochopila jsem ani jedno jediné zpropadené a zbytečné slovo.


Musela jsem zemřít
březen - září 2019
Musela jsem zemřít 2013, Anita Moorjani

Zajímavé, čtivé a možná.... možná... pro někoho... Ale taky možná... pro všechny.


Přízraky
březen - září 2019
Přízraky 1996, Dean Koontz

Kamarádka shání šaty na svatbu, prý aby byla jako "víla v důchodu". Dean na mně tady působí obdobně. Perfektně uchopený příběh, skvělá myšlenka, nervy drásající děj, a závěr je z domova seniorů. prostě bambilion let stará příšera je... divná. Dvě třetiny knížky luxus, ten zbytek bohužel velmi slabý.


Byznys
duben - září 2019
Byznys 2010, Martina Cole

Martina opět nezklamala. Krásná porcelánová panenka se nějak dostane někam kde nechce být a tak kolem sebe kope a čeká že si svět sedne na zadek. Už by děvče tohle téma mohlo opustit a zkusit své Soho uchopit trošku jinak. Kniha se čte dobře, jen ten příběh je takový... nezáživný.


Nevyřešené věci
duben - září 2019
Nevyřešené věci 1993, Richard Crha

Veselé, vtipné, dost dobré.


Falešná vzpomínka
květen - září 2019
Falešná vzpomínka 2002, Dean Koontz

Nebylo to vysloveně špatné, ale Dean má na víc. Na mnohem víc. Chvilkama to bylo trošku umělé a vynucené. Takže dobré, ale nikoli skvělé.


Exorcista – souboj s ďáblem
květen - září 2019
Exorcista – souboj s ďáblem 1992, William P. Blatty

Kdo kdy viděl "Vymítače" tak ví, že není co dodat. Strhující, věrné a hodně dobré. Kupodivu film i kniha.


Smrtící kód
červen - září 2019
Smrtící kód 2002, Ken Follett

Velmi zajímavá myšlenka a námět. Neříkám, že je téma uchopeno špatně, jen... mi to zkrátka moc nesedlo. Osobně mi trošičku vadil ten "druhý příběh o mysu Canaveral." Možná kdyby autor zvolil třeba jen "obyčejnou vraždu", že by mi to sedlo lépe. Kdo ví? Nicméně napsáno velmi čtivě, poutavě a uvěřitelně.


Vladař
červen - září 2019
Vladař 2007, Niccolò Machiavelli

Pokud by naši politici měli mít povinnou četbu, pak by jednoznačným vítězem byl životopis, respektive popis myšlení Karla IV a teprve poté Machiavelli. naši politici by z toho ale udělali "hadr na podlahu se vší parádou", takže je nejspíš dobře, že to ti … ehm... že to nečtou.


Divím se, že jsem tak veselý
červen - září 2019
Divím se, že jsem tak veselý 2000, Johannes Mario Simmel

Kéž bych si tak dokázala vzpomenout na své pocity při prvním čtení této knihy před nějakými třiceti lety.... Mohlo mi být 10, možná 12... A určitě jsem tehdy přemýšlela jinak. Bohužel už nevím jak... Dnes to bylo skvělé setkání. A vůbec nevadilo, že jsem předem věděla jak to dopadne. I tak byla návštěva sklepení strachu skvělým zážitkem, kdy jsem držela pěstičky aby se sazeč písmen v tiskárně (ne)spletl a ne(vložil do stroje jiná písmenka. Děkuji.


Panství
červenec - září 2019
Panství 1996, James Herbert

Za mně špatný. Kdyby z příběhu vymizely všechny zmínky o krysách, pak by to mělo "šťávu" a spád. Takhle to na mně působilo trošičku uměle a nesourodě.


Herák
červenec - září 2019
Herák 2000, Melvin Burgess

Strašný příběh. Představa, že tohle je realita a běžný život dnešní mládeže.... Hrůza. Je to hodně podobné setkání jako s Christianne F, nebo Michalem z Johnova Mementa. Drsné, surové, realistické a věrné. Doporučila bych všem adolescentům, nikoli jako povinnou četbu, ale poutavou. Povinnou by totiž nikdo ani nepřekousal tiráž. :o)


Teplouš
červenec - září 2019
Teplouš 2004, William Seward Burroughs

odpad!

Nechápu. Nechápu co se zde píše. Nechápu o čem se zde mluví. Ale hlavně nechápu jak někdo může říct že to je o něčem. Teda o něčem hlubokomyslném. Počmárat 300 stránek o tom jak jsem chtěl souložit a nebylo s kým, tak se alespoň nadrat fetem.... Jako fakt ne. Děs.


Feťák
srpen - září 2019
Feťák 1992, William Seward Burroughs

odpad!

Nechápu. Jak někdo může o tomhle chlapovi říct že je... skvělej. Uznávat ho jako … jako špičku literárních, životních , nebo dokonce morálních hodnot. Hrůza. Tohle dílo vidím jako jedno z jeho zdařilejších, čtivějších a přesto otřesný odpad. Oslava drog, respektive fetování jako takového a výsměch všem normálním hodnotám. Nic víc, nic míň.


Sběratel kůží
srpen - září 2019
Sběratel kůží 2014, Jeffery Deaver

Klasický Rhyme a Sachsová, není co dodat... :o) Propracované, vypiplané až přemazlené. Jeden zvrat za druhým, a to tak že působí až velmi uměle.... Ale čtivé a akční. Na nudu nebyl čas.


Fulmaya
srpen - září 2019
Fulmaya 2014, Dorota Nvotová

Co k tomu říci? Jsem z té holky na rozpacích.... Jako "cestopis" perfektní. Velmi vysoko hodnotím, že se zde člověk dozví "informace zpoza roušky", to co vám žádná cestovka nikdy neprozradí, to co se dozvíte jen když to zažijete….. Tak trošku mně od Dorky odrazuje "její myšlení"... Je sice hezké, že jde do všeho naplno, ale.... Mám malinko pocit, že je jak malé dítě. Že s prvním problémem utíká, že s prvním hezkým úsměvem bezhlavě miluje nového chlapa, že vydává mraky času a sil tam kde to je …. zbytečné? Nevím, jak říkám, jsem z "příběhu" na rozpacích, možná mi k tomuto pocitu dopomohl i shlédnutý dokument....


Christiane F. – Můj druhý život
srpen - září 2019
Christiane F. – Můj druhý život 2014, Christiane Vera Felscherinow

Za mně to nemohu hodnotit nijak jinak než "doják na prachy". Myšlenky jako sedím v base, jsem čistá a zároveň informace o tom jak tam byla sjetá a kam všude si drogu ukrývala.... Ať se na mně děvče klidně i zlobí, ale já to vidím tak, že jí došly prachy tak kývla na právě přicházející nabídku.... Nic víc.


Panoptikum
srpen - září 2019
Panoptikum 2005, Jeffery Deaver

(o: Luxusní zážitek. S Jefferym bych nešla na rande ani za nic. :o) Při představě, že by mně protáhl takovýmhle panoptikem.... Děkuju pěkně, v papírové podobě stačí. Za mně hodnotím daleko výš, než klasické Rhymovky, ty už mají zvratů nějak moc, proto se v mých očích stávají velmi beletristickými. Zato tohle byl... Luxusní zážitek. :o)


Iluze
03. září 2019
Iluze 2003, Jeffery Deaver

Jakooo dobrý. Bohužel jenom dobrý. Za mně moc překombinované. Kdyby byla kniha souborem povídek, pak si napětím asi uhryžu nehty až k zápěstí, takhle to byla projížďka na centryfůze těsně po opulentním obědu.... :o)


Doupě
srpen 2018 (15.-30.)
Doupě 1995, James Herbert

Volné pokračování je prostě jenom pokračování a volné k tomu. Nebylo to vyloženě nudné a zbytečné čtení, ale skvělé taky ne. Osobně mi hrozně vadil vhled do sklepa s Lucasovým příliš neuskutečnitelným setkáním s hlavním krysím stanem. To jak - obrazně řečeno - visí za ukazováček na laně nad rozžhavenou lávou, nikde nic, žádná možnost záchrany, načež se lano přetrhne, hrdina padá, padá .... a najednou zjistí, že má na zádech batoh s křídlama co je ušil švec prťavec Jíra.....


Klam
srpen 2018 (07.-30.)
Klam 2011, Jonathan Kellerman

Ainslee pode mnou svůj part snad vyťukala z mé hlavy. I pro mně to bylo jedno velké utrpení. Zhýčkaní spratci mi pili krev, zamindrákovaný šéf jak by smet a ti dva rádoby detektivové.... No já nevím....


Pátý svědek
červenec - srpen 2018
Pátý svědek 2012, Michael Connelly

Oproti ostatním komenům já mám Mickeyho ráda. Mně ten chlap prostě fascinuje. Jasně, že Harry je Harry, klaďas každým coulem. Ale Mickey je něco jako kouzelník u kterého otevřeme pusu a nedokážeme pochopit jak to sakra jenom dělá??? Kniha pomaličku graduje, splétá všechny nitky do silného provazu na jehož konci je... taková ta věc. :o) Ti co dočetli vědí, ti co teprve čtou brzy zjistí.


Nechte prosím kytky žít
červenec - srpen 2018
Nechte prosím kytky žít 1999, Johannes Mario Simmel

Opětovné setkání s mým oblíbencem nebudu dlouze komentovat. Kniha je skvělá, příběh místy dojemný, místy strašný, většinou velmi uvěřitelný a možný. Moc bych si přála aby Emanuel žil a mohl nás bavit svými kousky. :o) Děkuji.


Večerní zprávy
červen - srpen 2018
Večerní zprávy 2008, Arthur Hailey

Je-li Stephen King králem lží, pak Arthur Hailey je králem pravdy. Perfektně vypracované, dokonalá znalost prostředí a dobrá zápletka. Pokud nutně musím, pak malinko vytýkám příliš častou "shodu okolností". Dneska se bavíme o únosu, zítra v tom lítám. Náhodou jdu okolo a narazím na průlomovou zprávu.... Myslím, že alespoň některých Hailey užít nemusel. I tak děkuji.


Rodina
červen - srpen 2018
Rodina 2012, Martina Cole

Nic nového pod sluncem. Celý děj je příliš přímočarý, příliš předvídatelný a příliš... jednoduchý. Nicméně jako oddechové četní je Martina nepřekonatelná.


1