CGY

Přečtené 33Vražda ve Slopákově
? - leden 2016
Vražda ve Slopákově 2009, Daniela Kapitáňová


Konec punku v Helsinkách
? - prosinec 2013
Konec punku v Helsinkách 2010, Jaroslav Rudiš


Slepota
? - prosinec 2013
Slepota 2010, José Saramago

Kniha je doslava "zabitá" způsobem psaní. .... a lékařova žena se zeptala, Co hodláš dělat, Nic, zůstanu tady, budu čekat, jestli se vrátí rodiče, Sama a slepá, Na slepotu už jsem si zvykla, A na samotu, Budu si muset zvyknout, sousedka zezdola taky žije sama, Chceš žít jako ona, živit se salátem a syrovým masem, dokud nějaké bude, nikdo dalšíuž tady zřejmě nežije a vy dvě se budete nenávidět a bát se, že dojde potrava, každý kus, terý jedna z vás chytí, bude ta druhá vnímat jako krádež, tys tu nešťastnici neviděla, A blablabla, Blabla, A blabla ..... a tak to pokračuje dalších půl strany než konečně přijde tečka a já se mohu nadechnout. Jako když hovoří stroje. Pak začne další "souvětí" na dalších půl strany. A tohle Vás čeká celkem 392 stran. Nedá se to číst.


Útěk do divočiny
? - květen 2012
Útěk do divočiny 2007, Jon Krakauer

I já jsem četl až po filmu a musím potvrdit, že knížka byla ve srovnání s filmem skvělá. (Nicméně i film byl super a záběry divočiny, pouští, severu - v HD - byly úchvatné). V druhé části mě přišlo, že je vyprávění trochu moc roztříštěné, ale za posledních dvacet stránek bych dal ještě půl hvězdy, kdyby to šlo.


Bídné roky
? - květen 2012
Bídné roky 1981, Knut Faldbakken

Na knížku jsem se těšil, téma mě i vzhledem k současné aktuální situaci zajímá. Můj názor je, že téma s velkým potenciálem autor utopil v moři slov. Knížka je neskutečně ukecaná, mohla by být tak o půlku kratší. Protrpěl jsem se do konce jen proto, že mě zajímalo, jak všechno skončí.


Chirurg
? - duben 2012
Chirurg 2010, Tess Gerritsen


Ledová zóna
? - březen 2012
Ledová zóna 2004, Windsor Chorlton


Pro nás slunce nevychází
? - březen 2012
Pro nás slunce nevychází 1992, Robert Merle


Říše strachu
? - březen 2012
Říše strachu 2006, Michael Crichton


Řbitov zviřátek
? - březen 2012
Řbitov zviřátek 1994, Stephen King


Metro 2033
? - březen 2012
Metro 2033 2010, Dmitry Glukhovsky


Jantarová komnata
? - březen 2012
Jantarová komnata 2007, Steve Berry


A přece nezemřeš
? - březen 2012
A přece nezemřeš 2000, Lee Child


Malevil
? - březen 2012
Malevil 1974, Robert Merle


Dívka, která si hrála s ohněm
? - březen 2012
Dívka, která si hrála s ohněm 2009, Stieg Larsson


Tahle země není pro starý
? - únor 2012
Tahle země není pro starý 2007, Cormac McCarthy


1945
? - únor 2012
1945 1998, William R. Forstchen


Taiko
? - únor 2012
Taiko 2001, Eidži Jošikawa


Zahrada kostí
? - únor 2012
Zahrada kostí 2009, Tess Gerritsen

Opravdu dobré. Historické reálie podané velmi přesvědčivě. Příběh je přiměřeně komplikovaný a snadno uvěřitelný, velmi příjemně se to četlo.


Vražda v zapadlé uličce
? - únor 2012
Vražda v zapadlé uličce 2010, Maureen Jennings


Starožitník
? - únor 2012
Starožitník 2010, Julián Sánchez

Knížku jsem dočetl s určitým přemáháním. Příběh nebyl úplně špatný, ale celé mi to připadalo takové křečovité a kostrbaté. Nevím, zda je to autorovým stylem, nebo překladem. Části se vztahy mezi mužem a ženou/ženami byly vysloveně pitomé, těžce červená knihovna. Celkem nic moc.


Cela číslo 17
? - červenec 2011
Cela číslo 17 2007, Dominik Dán

Moje v pořadí třetí kniha od Dána. Stejně čtivá, svižná, vtipná, se svělými dialogy, jako předešlé. Trochu nostalgicky si užívám slovenštinu, kterou už dnes tolik neslyšíme (i když občas narážím na výrazy, které prostě neznám - co sakra znamená "krpatý" :-) ) Jistě, je to JEN kriminálka a žádná závažná kniha, ale až si zase budu chtít oddychnout, rád se k Dánovi vrátím.


Léto na krásném bílém koni
? - červenec 2011
Léto na krásném bílém koni 1981, William Saroyan

Nemám rád povídky a moc je nečtu. Do téhle knihy jsem se pustil po přečtení jedné tlusté bichle. Málokdy se mi stane, abych se u čtení knížky nahlas pochechtával. U téhle se to podařilo. Jednotlivé příběhy jsou mile lidské, některé veselé, některé méně. Celkově se mi kniha velmi líbila a četbu jsem si užil. Jistě to nebyl můj poslední Saroyan. Přesto se - jako všechny povídkové knihy - potýká s trochou nevyrovnanosti. Některé povídky jsou skvělé a ty ostatní pak zákonitě s těmito srovnáváte a zjišťujete, že tak skvělé nejsou. 4*


Na plechárně
? - únor 2011
Na plechárně 2002, John Steinbeck

Je to taková téměř zbytečná kniha. Pojednává o banálních starostech obyčejných lidí na periferii. žijí neokázale a ze dne na den. Beze spěchu a obyčejně. Ale zároveň je to kniha neobyčejně laskavá a milá. ---"Majitel železářství dodal plechovku červené barvy, bez zdráhání, protože o tom nevěděl."--- V dnešní hektické době, kdy se řada lidí má "děsně špatně" je to připomenutí, že mohou existovat skutečné životní strasti a i přesto je možné zachovat si nadhled. ---"Ze stejných důvodů však je i nenáviděna .... sesterstvem provdaných starých panen, jejichž manželé si sice domova váží, ale nelíbí se jim tam."--- A zároveň je to kniha se spoustou neotřelého humoru.


Čas žít, čas umírat
? - leden 2011
Čas žít, čas umírat 2006, Erich Maria Remarque

Četl jsem vydání z roku 1957 v překladu Miloše Jirka. Překlad byl z dnesního pohledu poněkud čtenářsky nepohodlný - řada archaismů a především slovosled ve větách mě občas celkem vadil. E.M.Remarque píše velmi silné příběhy, které "se čtou samy". Přesto se u této knihy nemohu ubránit dojmu, že některé dialogy představitelů příběhu vyadřují myšlenky spisovatele, ale v reálu by je těžko někdo použil. I tak se mi knížka líbila.


Zločin
? - leden 2011
Zločin 2003, Jeffery Deaver

Řeknu to takto - nedočetl jsem ji, utnul jsem to něco za půlkou. Nejsem pravda kdovíjaký milovník povídek, ale po dočtení minulé tlustoknihy jsem si vzal něco oddechového, co mohu kdykoliv přerušit - výběr nejlepších krimipovídek mi přišel jako dobrý nápad. Abych byl spravedlivý, řada povídek byla opravdu dobrá a nápaditá. O to více mě pak mrzelo, že už skončily a další už třeba takové nebyly. Neubráníte se prostě srovnání a některé "nejlepší" povídky jsou prostě lepší než jiné "nejlepší" povídky. Celkově ale pro mě byla kniha zklamáním, přes nevelké očekávání mě skutečně neoslovila. Zuřiví milovníci krimipovídek nechť si klidně v duchu jednu či třeba dvě hvězdy přidají.


Strážci úmluvy
? - leden 2011
Strážci úmluvy 2009, Tom Egeland

Dá se zhruba přirovnat k Danu Brownovi resp. jeho Robertu Langdonovi. Bjørn Beltø je ale proti němu outsider, neatraktivní albín, trpící klaustrofobií se strachem z bolesti. Svoje problémy řeší daleko méně okázale, možná ale o to lépe se mi kniha četla. Celkově se jedná o velmi pohodové a zábavné čtení. Dobře jsem se bavil.


Noční můra
? - leden 2011
Noční můra 1984, Thomas N. Scortia

Za sebe mohu říci, že se mi kniha líbila. Asi všechny knihy z dílny Scortia - Robinson mi v mládí připadaly lepší, než když je čtu nyní, ale to může být i vousatostí, kterou za ta léta příběhy nabírají. Komu se líbilo Skleněné peklo nebo Prométheus v plamenech, bude spokojen i s Noční můrou. Za mě - čtyři hvězdy.


Muži, kteří nenávidí ženy
? - leden 2011
Muži, kteří nenávidí ženy 2008, Stieg Larsson

Po přečtení recenze a mnoha komentářů na všech stranách jsem měl velká očekávání, která však při čtení nebyla naplněna. Z mého pohledu slušná kriminálka, poněkud rozvláčně podávaná, prošpikovaná těžko stravitelnými jmény a místopisnými názvy. Ještě jsem snad ale nečetl knihu, která by zhruba od poloviny děje nabrala tak neuvěřitelné tempo. Zažral jsem se do toho nevídaně a kdyby následující den nebyl pracovní, nešel bych spát. Takhle jsem dočítal až následujícího dne - a s klidným svědomím se mohu řadit k nadšeným komentátorům této knížky. Těším se na knihu dvě.


Hromoklín
? - leden 2011
Hromoklín 2010, Eric Eliot Knight

Vynikající a důstojné pokračování předchozích dílů. Při čtení jsem měl krajinu takřka před očima. Téměř jsem cítil pachy a vůně. Přesunutí děje do Karibiku dodal příběhu šťávu. Se závěrem se napětí stupňovalo, že by se dalo krájet. Moc se těším na čtvrtý díl. Uděluji plný počet a doporučuji.


Zlatý kříž
? - leden 2011
Zlatý kříž 2008, Pavel Renčín

Fantasy příběh ze současné Prahy, kouzla rytíři, tramvaje a zácpy na magistrále. Čeština Pavla Renčína je květnatá a vančurovsky pestrá a bohatá. Příběh originální a nápaditý. Sám nevím čím to je, že jsem se do ní tak nějak nedokázal začíst. Když už jsem se smiřoval s tím, že se kniha, na kterou jsem se těšil, bude muset obejít s hodnocením tří hvězdiček, tak se to kolem třetí čtvrtiny knihy rozjelo jak na sjezdovce a konečně jsem byl v tom. Příběh vrcholil, dostával správné grády a já otočil stránku a na další už nic nebylo. Konec!! Chápu, že je to trilogie a něco musí zůstat i na další díly, ale přesto bych čekal alespoň nějaké, byť dílčí zakončení. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale protože jsem zvědav na pokračování, tak nakonec ty čtyři uděluji.


Vlk
? - leden 2011
Vlk 2008, Eric Eliot Knight

Název série "Země upírů" mě odrazoval. Taktéž obálky prvního a druhého dílu mi přijdou dost pitomé. Naštěstí je Země upírů, tj. Země po roce 2022 běžné představě upíra na hony vzdálená. Příběh je košatý, propracovaný a strhující. Začítal jsem se pomalu, ale pak to nabralo spád a končil jsem už v trysku. Velmi doporučuji. Skvělé čtení


Kočka
? - leden 2011
Kočka 2009, Eric Eliot Knight