Bmisarova

Přečtené 51Chlap snů
? - březen 2022
Chlap snů 2021, Kim Jones


Mořeplavec
? - únor 2022
Mořeplavec 2011, Diana Gabaldon


Můj přízvuk je skutečný
? - únor 2022
Můj přízvuk je skutečný 2017, Kunal Nayyar


Princ a falešná nevěsta
? - leden 2022
Princ a falešná nevěsta 2000, Jennifer Drew


Láska posledního magnáta
? - leden 2022
Láska posledního magnáta 2018, Francis Scott Fitzgerald


R.U.R.
říjen 2021 - leden 2022
R.U.R. 2004, Karel Čapek


Jedna želva za druhou
? - leden 2022
Jedna želva za druhou 2018, John Green

Zpočátku mi velký problém dělalo ztotožnění s hlavní hrdinkou. Nějak jsem nedokázala pochopit její mentalitu. Zdála se mi jako typická americká puberťačka, ale to ona byla. Čím déle jsem četla, tím více jsem si užívala příběhu. Pěkná knížka!


Audience
? - leden 2022
Audience 1975, Václav Havel


Růžový víkend
? - listopad 2021
Růžový víkend 2009, Sandra Brown


Nevhodné!
? - listopad 2021
Nevhodné! 2021, Vi Keeland


V pravý čas
listopad 2021 (03.-05.)
V pravý čas 2019, Danielle Steel

Kniha byla pro mě velkým a milým překvapením. Očekávala jsem něco ve stylu červené knihovny, milostný příběh, který bude jako každý jiný, ale tohle jsem nečekala. Krásně napsaný příběh, postavy jsou skvělé vykreslené. Doporučuji


Král Lávra
? - říjen 2021
Král Lávra 2006, Karel Havlíček Borovský

Není lepšího autora, který dokáže s naším českým humorem napsat tak údernou báseň, než Karla Havlíčka Borovského. Ano, podle mého názoru jeho básně a životní postoje mají něco, co v sobě má každý Čech hluboko zakořeněné. Báseň máte za 5 minut přečtenou, ale stojí za to.


Bavorský případ
? - říjen 2021
Bavorský případ 2020, Eva Bešťáková

Lepší parodie na detektivku. Celou dobu jsem přemýšlela, co si mám myslet o hlavním hrdinovi, jehož vlastnosti v celé knize nebyly ani pořádně v kreslený. Knize naprosto chybí pořádná zápletka a autorce ne nepodařilo vtáhnou čtenáře do děje.


Tartuffe
? - říjen 2021
Tartuffe 2006, . Molière (pseudonym)

Po knize jsem sáhla v rámci středoškolské povinné četby a po skvělé zkušenosti s Lakomcem musím říct, že jsem neprohloupila. Jak je možné, že někdo, kdo žil před stoletími, byl takový znalec lidí?? Je neuvěřitelné, jaké literární postavy Moliére stvořil a jak je dokážeme napasovat na dnešní dobu.


Krásny omyl
srpen 2021 (15.-20.)
Krásny omyl 2019, Vi Keeland

Omyl to byl, ale můj. Zřejmě jsem od knihy očekávala něco jiného, než jsem dostala. Byla to moje první kniha od autorky a doufám, že s další knihou už budu spokojenější.


Hotýlek
červenec 2021 (09.-18.)
Hotýlek 2015, Alena Mornštajnová

Kniha v porovnání s jinými nebyla tak napínavá, ale měla spád a příběh byl zajímavý. Někde jsem četla, že Alena Mornštajnová je rozená vypravěčka, a mohu to potvrdit. Příběh krásně plyne, zbytečně se nazaobírá detaily.


Vězeň času
? - červen 2021
Vězeň času 2018, Matt Haig

Pokud čekáte knihu o cestování časem, jste na špatné adrese. Autor propojení historie a současnosti zvládl bravůrním a neotřelým způsobem, které celé knize dodává ten očekávaný nádech tajemna a originality. Na začátku knihy máte pocit, že děj nemůže být zajímavý a že autor vysypal všechny své trumfy z rukávu. Omyl. S každou další stránkou, s každou další kapitolou narazíte na tajemství, které bude vaše dychtivé já muset rozlousknout.


Poklad na Stříbrném jezeře
? - červen 2021
Poklad na Stříbrném jezeře 1991, Karl May

Další klasika od Karla Maye. Jeho knížky mám silně spjaté s létem a pocitem svobody.


Old Surehand II.
? - červen 2021
Old Surehand II. 1971, Karl May

Druhý díl už je pro mě náročnější na četbu. Začátek se neodehrává na prériích, ale ve městě a na parníku, což ztrácí své kouzlo. Na druhou stranu, rozuzlení je velmi zajímavé.


Old Surehand I
? - červen 2021
Old Surehand I 1967, Karl May

Pro mě je tento příběh klasika. Knížka, po které každé léto sáhnu.


Po nás ať přijde potopa
? - červen 2021
Po nás ať přijde potopa 2008, František Gellner


Vážka v jantaru
? - červen 2021
Vážka v jantaru 2011, Diana Gabaldon

Oproti prvnímu dílu velké zklamání. Autorka vyměnila krásné prostředí Skotska za nudnou Francii. Některé pasáže zbytečné, vše neuvěřitelně zamotané a dobrodružství z první knihy se proměnilo ve společenskou frašku. Ale abych jen nekritizovala, líbilo se mi, že se v knize objevili nové postavy a návrat do Skotska byl velkolepý. Doufám, že pokračování bude stejně dobré jako první díl.


Nabíječ
? - červen 2021
Nabíječ 2014, Alice Clayton

Námět knihy a autorčin záměr, dobrý. Ale zbytek, no nebudu lhát. Slovo Óčko se v knize opakovalo více, než bylo zapotřebí a s hlavní hrdinkou jsme si nějak nesedly. Některé pasáže vyloženě trapné. Ke konci to bylo velmi nezáživné čtení.


Pýcha, předsudek a seznamka
? - červen 2021
Pýcha, předsudek a seznamka 2018, Curtis Sittenfeld

Mám ráda Pýchu a předsudek, co si budeme, je to klasika. Ze začátku jsem si říkala, že autorka se docela poprala se zasazení příběhu do dnešní doby, ale ten konec!? Ten byl až teatrální a zkazil mi dobrý dojem z celé knížky.


Čarověník
? - červen 2021
Čarověník 2015, Marie Rejfová

Na české poměry poměrně odvážný román. Příběh je zajímavý, největším zádrhelem byla pro mě ta zvláštní jména.


Duch Llana Estacada
? - červen 2021
Duch Llana Estacada 1966, Karl May


Siréna
? - červen 2021
Siréna 2017, Kiera Cass


Horečka nad ránem
? - červen 2021
Horečka nad ránem 2016, Péter Gárdos

Ačkoliv už po prvních pár stranách tušíte, jak celá kniha dopadne, příběh této lásky je tak neuvěřitelný, až je to pravda. Podle mého názoru autor věnoval příliš velkou pozornost nezajímavým pasážím a detailům a konec knihy tak nějak uspěchal.


Pygmalión
? - květen 2021
Pygmalión 2007, George Bernard Shaw

Další kniha, kterou jsem zařadila do svého seznamu maturitní četby. Děj jsem znala před přečtení první stránky, viděla jsem film My Fair Lady. Mám ráda dramata a podle mě je to veselí příběh se společenským podtextem.


Kukačka
? - duben 2021
Kukačka 2014, Karolina Limrová

Čekala jsem romantický příběh, dostala jsem ho. Knížku jsem zhltla za dva dny, moc mě bavila. Pravdou ale zůstává, že nad některými pasážemi jsem kroutil očima. Proč sakra pořád brečela?? Ale jinak za mě příjemné počtení.


Indiánské léto
? - duben 2021
Indiánské léto 1993, Karl May

Já tuhle knihu prostě miluju. Klasika, po které sahám každé léto. Příběhy o Old Shatterhandovi a Vinettouovi jsou pro mě kouzelné. Příběhy o přátelství a spravedlnosti, dobru a zlu. Pokaždé při čtení zavřu oči a představuje si, jak se prohání po prérii na koni v doprovodu těch dvou a jejich přátel, jak jedeme mlčky, fouká slabý vánek a slunce nás pálí do zad. Tohle je prostě srdcovka.


Hana
? - březen 2021
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Moc krásně napsaná kniha a skvělý příběh. Jsem citlivý člověk a nemám ráda knihy nebi filmy s námětem 2. sv. v., ale tak zajímavý příběh, a tak něžně napsaný! Krása. Doporučuji.


Lucky girl
? - leden 2021
Lucky girl 2012, Michael Wallner

Líbilo se mi poválečné téma knihy a snaha znovu začít žít jako před válkou. Nečekejte světovou literaturu, ale bylo to příjemné počtení.


Kytice
? - leden 2021
Kytice 2020, Karel Jaromír Erben

Kytice je ten druh knihy, kterou když nepřečtete, jako byste nikdy nečetli. Básně nejsou můj šálek kávy, ale občas je dobré zkusit jinou literární formu. Přečetla jsem to, líbilo se mi to, ale nijak mě to ne oslovilo.


Cizinka
? - leden 2021
Cizinka 2010, Diana Gabaldon

Kniha mě uchvátila. Už dlouho jsem měla v plánu si ji přečíst, inspiroval mě k tomu seriál Cizinka, a tak jsem začala. Za několik dní jsem ji přečetla a moc doporučuji. Kdo má rád dobrodružství a romantiku, ideální kniha.


Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV
? - leden 2021
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV 2008, Jaroslav Hašek

Možná se divíte tak nízkému hodnocení, ale Švejk mě nijak neoslovil. Netvrdím, že kniha není napsaná čtivým způsobem, ale nějak nemohu uvěřit, že někdo je tak hloupý, že se mu tohle všechno může přihodit. Mé racionální já tuto skutečnost nedokáže přijmout, a tak mi bohužel unikl celý vtip této knihy. Možná jsem příliš mladá. Zkusím se k ní za pár let vrátit, třeba se můj názor změní.


Ostře sledované vlaky
? - leden 2021
Ostře sledované vlaky 2000, Bohumil Hrabal

Jedná z mých oblíbených novel od Hrabala. Krátká, ale za to s příběhem, ve kterém si každý najde to svoje.


Nebe pod Berlínem
? - leden 2021
Nebe pod Berlínem 2002, Jaroslav Rudiš

Doporučuji přečíst! Krásná knížka, která reflektuje porevoluční život. Autor píše normálním jazykem a dokáže oslovit čtenáře.


Kočka na rozpálené plechové střeše
? - leden 2021
Kočka na rozpálené plechové střeše 2012, T. Williams (pseudonym)


1