Bediczek

Přečtené 165Zápisky starého prasáka
únor - březen 2021
Zápisky starého prasáka 2005, Charles Bukowski

Jsem rád, že jsem se v poznámce překladatele dočetl, že Bukowski ty své příběhy rád nafukoval. Protože na tohle všechno by bylo třeba tak pět životů. Některē povídky byly spíš žbrblání starého alkáče, některé vzaly i za srdíčko


Snové písně 1.
březen 2021 (05.-22.)
Snové písně 1. 2018, George R. R. Martin


Drood
leden - únor 2021
Drood 2009, Dan Simmons

Občas zdlouhavá, ale občas velmi napínavá kniha. Wilkieho jsem upřimně nenáviděl. Mohl by mi prosím někdo do zpráv napsat, co se vlastně stalou s mladou Agnes?


Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech
? - leden 2021
Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech 2015, Dominik Landsman

Tahle kniha vlastně jen recykluje to co už bylo v prvním dílu stále dál až je to úmorné. Čeněk stále zlobí, je to sígr a vytváří situace, které se v reálu určitě takto neodehrály. Ta nereálnost těch situací je to co tomu asi nejvíc ubližuje. Občas jsem se zasmál, ale bylo to právě u těch scén, které mi připomínají můj vlastní život rodiče.


Podvedená
září - prosinec 2020
Podvedená 2017, Charlotte Link


Futurum
? - prosinec 2020
Futurum 2020, Petra Podolová

Kniha je velmi predvidatelna, vlastne uz po par kapitolach je celkem jasne jakym smerem se dej bude ubirat. Zasazeni do Prazskeho prostredi je prijemne, ale myslim ze z nej slo vykresat vic. Jedna se vlastne o young adult romanek, coz na prvni pohled neni uplne zjevne. Za to ze je to prvotina od mlade autorky a za velmi vydareny prebal davam 3☆


Pavoučí válka
červen - srpen 2020
Pavoučí válka 2019, Daniel Abraham


Faktomluva
únor - srpen 2020
Faktomluva 2018, Hans Rosling


Vdovin dům
duben - červen 2020
Vdovin dům 2019, Daniel Abraham

Kniha byla vcelku dobra, uz i to bankovnictvi zacina davat smysl :). Inys je vtipna postava (nedovedu se zbavit dojmu, ze si Abraham utahuje z fantasy klise). Schyluje se k zaverecnemu konfliktu mezi Gederem a Cithrin, jsem celkem zvedavy jak to cele dopadne. Jo a jak ze fungovala civilizace draku a jak stvorili 13 ras? Pomoci magie, nebo pouzivali zkumavky?


Tyranův zákon
leden - duben 2020
Tyranův zákon 2018, Daniel Abraham

Z některých Gederových scén mrazí. Marcusova linka na mně působí jako jakási parodie na klasickou fantasy. Cithrin je asi nejslabší, většinu času probádá v Suddapalu pod vlivem vína, ale ani tak mi nevadí. Clara si prochází zajmavou transformací, jsem zvědav kam to celé směřuje. Kniha trochu trpí tím že je veprostřed a nemá vlastně konec ani začázek, protože jen pojí předchozí díli s následujícími.


Královská krev
srpen 2019 - leden 2020
Královská krev 2016, Daniel Abraham

Pořád mám pocit že nelze nesrovnávat s písní ledu a ohně, akorát v menším měřítku s méně postavami (což není nutně na škodu). Tento díl se mi celkem líbil, měl i slabší místa ale po jisté události nabral děj spád a kniha se četla dobře. Co však stále nechápu je uvedení tolika ras a stránky o bance mně vyloženě nudili.


Dovolená s moderním fotrem
? - leden 2020
Dovolená s moderním fotrem 2018, Dominik Landsman

Supr knížka, dobře se čte, je vtipná s hodně situacemi se člověk (rodič) ztotožní. Samozřejmě je občas situace dotažená až do absurdna, aby to bylo více vtipné, ale to mi nijak nevadilo.


Osamělý střelec
srpen - prosinec 2019
Osamělý střelec 2016, John Grisham


Dračí cesta
červen - srpen 2019
Dračí cesta 2015, Daniel Abraham

Celá první polovina knihy se čte skvěle. Cithrin v převleku za vozku a Geder ve válečném tažení jsou sympatičtí hrdinové a chcete vědět co s nimi bude dál. Potom se začne více pletichařit a postavy někdy dělají dost hrozná rozhodnutí (pro mně někdy až nelogická). Vlastně úplně nechápu proč je to fantasy, mohl to být historický román zasazen do středověku. V jednotlivých rasách se zatím vůbec neorientuju a kdo nebo co umí pavoučí bohyně mi taky není moc jasné. Ale patrně to vysvětlí další díly ságy.


3x na horké stopě
červenec 2019 (23.-24.)
3x na horké stopě 2018, Miroslav Macek


Hrrr na ně!
březen - květen 2019
Hrrr na ně! 1999, Terry Pratchett


Vrby
duben 2019 (24.-29.)
Vrby 2018, Algernon Blackwood

Noční scény jsou správně mrazivé a konec vás zanechá přijemně rozladěné.


Pán prstenů (omnibus)
listopad 2018 - duben 2019
Pán prstenů (omnibus) 2016, J. R. R. Tolkien

Prostě stará dobrá klasika. Bez Pána prstenů bychom tu neměli moderní fantasy.


Šmírák
leden - únor 2019
Šmírák 2013, Charlotte Link


Městečko Pines
leden 2019 (12.-28.)
Městečko Pines 2013, Blake Crouch

Začátek byl naprostá bomba a nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Potom co bylo odhaleno jak to je příběh tak trochu ztrácel dech ale i tak solidní sci-fi. Dávám lepší 4


Za řekou Styx
leden 2019 (03.-12.)
Za řekou Styx 2000, Patricia Cornwell


Kočas 2018
listopad 2018 - leden 2019
Kočas 2018 2018, * antologie


100 zlatých pravidel pro úspěšné vztahy s lidmi
13. září 2018
100 zlatých pravidel pro úspěšné vztahy s lidmi 2018, Richard Templar


Rozhodnutí
srpen 2018 (02.-29.)
Rozhodnutí 2018, Charlotte Link

Celkem pěkná detektivka, Simon byl sympatický, Nathalie trochu psycho. Odsejpalo to od první stránky až do konce, ale ve srovnání s údolím lišek trochu postrádám ten element tajemna, proto jen za 4/5.


Eskejp
červenec - srpen 2018
Eskejp 2017, Jiří Charvát

Je trochu paradox, že autor tolik brojí proti reklamě, přitom jeho kniha měla celkem velkou reklamní kampaň, ze které on má profit, ale to nechme stranou. Zezačátku jsou vtipy příliš nahuštěné a nemají prostor dýchat a situace často až příliš absurdní. Někdy v půlce se to začíná lámat a příběh je trochu smutnější/vážnější a provokuje k zamyšlení. Sám pracuji v koprorátu a dovedu se s mnoha situacemi ztotožnit, což je důvod proč dávám knize 4 namísto 3 hvězd.


Kalné vody
červen - červenec 2018
Kalné vody 2001, Patricia Cornwell

3,5 * lepší průměr. Kay je typická Marry Sue. Na knize je zpočátku zábavné mysterium utonulého potápěče, které ale když se odhalí, klesne kvalita o třídu.


Sestup
červen 2018 (07.-20.)
Sestup 2017, Tim Johnston

Jak už tu několikrát padlo, kniha je příliš zdlouhavá, dala by se zkrátit tak na půlku a byla by čtivější. Často děj zbytečně odbočuje od únosu a přestává být poutavý. Závěr je ale skutečně napínavý.


V údolí lišek
květen - červen 2018
V údolí lišek 2014, Charlotte Link

Detektivka jak má být. Celým příběhem se táhne tajemství a čtenář si sám v hlavě teoretizuje o tom kdo za tím vlastně je. S Ryanem jsem často sympatizoval, protože to byl prostě jen smolař a hlupák ale nebyl zlý. Může mi někdo do zpráv napsat kdo unesl Ryanovu matku a zorganizoval znásilnění Debbie? Mně to nějak uniklo.


Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy
? - květen 2018
Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy 2015, Karel Čapek


V pavoučí síti
duben - květen 2018
V pavoučí síti 2017, Jakub Hrdoun

Na to že je to autorova prvotina je to skvěle napsané a děj čtenáře občas fakt vtáhne. Na druhou stranu jsem občas měl dost hokej ve jménech. Zezačátku román působí trochu jako rychlé šípy, ale dost překvapivá je brutalita. Zápletka je místy dost prekombinovaná na to jak prosté je rozuzlení.


Rod: Nebezpečné stvůry jsou všude…
březen - duben 2018
Rod: Nebezpečné stvůry jsou všude… 2018, Martin Láníček

ROD Nebezpečné stvůry jsou VŠUDE..., spíš ROD a jeho výlet s manželkou na Rhodos. Možná je to tím že autora osobně znám a to že sebe sám vkládá do role Roda (čili neohroženého, statečného, silného klaďase, s morálním kodexem jak Brno), je mi trochu nesympatické. Většinu času se vlastně nic neděje, jen si čteme o Rodově (autorově) dovolené na Rhodosu, občas nám do toho nesmyslně vtrhne nějaká ta bytost a nic neudělá. Proč vlastně ty bytosti, které unášeli těla nic netušících lidí, následují Roda, který je pro ně nebezpečný, až na Rhodos, jsem taky vůbec nepochopil. Doporučil bych pojmenovat v knize více než dvě postavy, z těch pokrčených, okřídlených a nehmotných stvůr, které jsou pak jak kladné tak záporné vám jde hlava kolem, o párech které Rod se Sárou potká na dovolené nemluvě. Celé je to tak nějak pomatené a zdlouhavé, chtělo to lépe promyslet zápletku a celkově zkrátit tak na polovinu, ne-li více. Najde se zde i pár celkem napínavých scének, ale je jich skutečně po skrovnu. Člověk to vlastně čte a čeká kdy se teda konečně něco stane a ono nic. Například, Rod se vrací za Sárou na pokoj, a ona tam prostě spí... Proč například není proměněná?


Rázová vlna
únor - březen 2018
Rázová vlna 2017, F. Kotleta (pseudonym)

Kdo si stěžuje na přílišné násilí a nechutnosti, ten asi vůbec nechápe o co Kotletovi jde, totiž šokovat násilím a nechutnostmi. Knížka vcelku zábavná, rozhodně zábavnější než druhý díl trilogie, konec mně celkem překvapil, vzhledem k tomu že je to psané v ich-formě.


Digitální fotografie 1
leden 2016 - únor 2018
Digitální fotografie 1 2007, Scott Kelby


Zlato Arkony
prosinec 2017 - leden 2018
Zlato Arkony 2012, Juraj Červenák

Nevím proč, ale kniha mne nebaví. S postavami se naprosto nelze ztotožnit, děj uhání kupředu, ale napětí je nulové. Mnohdy je kniha až účelově nechutná. Při scénách s obřím psem jsem si představoval předimenzované labradoří štěně :-)


Co by můj syn měl vědět o světě
leden 2018 (11.-15.)
Co by můj syn měl vědět o světě 2017, Fredrik Backman

Jednu věc na humorné četbě nechápu, proč se autor téměř vždycky snaží být vtipný za každou cenu v každé větě? Vtip by byl mnohdy efektivnější, kdyby dostal prostor dýchat.


Přízraky na Devíně
? - listopad 2017
Přízraky na Devíně 2016, Juraj Červenák

Dostal jsem přesně co jsem čekal, Rogan i Goryvlad jsou sympaťáci, čtenář jim fandí. Vyobrazení středověku je syrové a brutální a příběh pěkně odsýpá. Jen oslovení "bráško" mne trochu vytrhlo z děje. Ale četbu jsem si užil a pustím se i do daších dílů.


V mrazivých časech
říjen - listopad 2017
V mrazivých časech 2016, F. Vargas (pseudonym)

Knížka celkem čtivá. Tým vyšetřovatelů je složen ze sympaťáků a místy se jejich počínání i zasmějete. Nejvíc mne bavila část na Islandu. Konec mne však nijak na zadek neposadil, prostě se ukázalo že ona osoba vraždí protože je psychopat, velké překvapení se nekonalo.


Konec vlka samotáře
? - říjen 2017
Konec vlka samotáře 2005, Miroslav Žamboch

Nevím jak může středověká postava používat přirovnání jako např. "protáhnul jsem se jak gymnasta", přijde mi to poněkud nedobové.


Darebáci
březen - říjen 2017
Darebáci 2016, George R. R. Martin


1