Adies

Přečtené 109Naše budoucnost je lokální
květen - červenec 2022
Naše budoucnost je lokální 2021, Helena Norberg-Hodge


Umění milovat
? - květen 2022
Umění milovat 2010, Erich Fromm


Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva
leden 2021 - duben 2022
Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva 2014, Yuval Noah Harari

Žijeme s představou, že historii lidstva dobře známe. A pak jsou tu takové knihy jako Sapiens, které člověka nutí se zastavit a zapřemýšlet, zda je nám opravdu tak známá. Všeobecná fakta se zvratem na konci a důrazem na to, že neexistuje pouze jeden pohled na svět. Vidět ho na chvíli skrze Harariho slova určitě stálo za to.


Beton a hlína
? - únor 2022
Beton a hlína 2021, Viktorie Hanišová


Francouzky nespí samy
? - leden 2022
Francouzky nespí samy 2010, Jamie Cat Callan


Mýtus o Sisyfovi
říjen - listopad 2021
Mýtus o Sisyfovi 2006, Albert Camus

Uff, tak tohle nebylo nejjednodušší čtení (a určitě bych musela přečíst víckrát pro plnější pochopení), ale odnáším si spoustu zajímavých myšlenek. Hlavně tu, že pokud člověk nepřijme absurditu života, je těžké prožít jej plně, a tak aby jej nezničila tíha nenaplněných snů. Radosti bez budoucnosti, kde kvantita prožitků může být v mezích života kvalitou. Poznat a chápat jeho rozmanitost v jeho komplexnosti v různých situacích a obdobích. "...,že žít není možné bez vědomí nesmyslné povahy života." "Proč by měl člověk milovat jen zcela vzácně, aby miloval silně?" "Hledat pravdivé neznamená hledat žádoucí"


Utrpení mladého Werthera
říjen 2021 (09.-10.)
Utrpení mladého Werthera 1999, Johann Wolfgang Goethe

Literární krása, myšlenky přenesené do slov, lehkost a tíživost lidského bytí shrnutá na pár stranách. Nikdy mě nepřestane udivovat jak se do jisté míry může člověk ztotožnit i s knihami starými skoro 250 let. Zařazuju do poličky speciálních knih. "Ovšem, protože jsme už jednou tak stvořeni, že přirovnáváme vše k sobě a sebe ke všemu, spočívá tedy naše štěstí nebo ubohost ve věcech, s nimiž jsme ve styku, a tu není věru nic nebezpečnějšího nad samotu."


Geniální přítelkyně
srpen - září 2021
Geniální přítelkyně 2018, Elena Ferrante

Vůně a zvuky Neapole převedené do slov. Úderné a vystihující myšlenky u kterých mě až někdy mrzelo, že nejsou delší. Příběh bez obalu, kde hlavní postavě vidíte přímo do hlavy, sdílíte s ní i temné myšlenky a poznáváte život v okolí zatíženém mafií a násilím. Obě geniální přítelkyně jako by byly naprosto odlišné a zároveň skoro stejné, jako by byla nit co je navždy propojila.


Hrozny hněvu
červenec - srpen 2021
Hrozny hněvu 2007, John Steinbeck

Hrozny hněvu jsou příběhem nekončícího zoufalství, touze po stabilitě, o fungování společnosti, kde bohatší se stávají bohatšími a chudí přestávají mít dostatek financí na uspokojení základních potřeb. Hněv visí jako zralé hrozny a čeká až všechno vypukne. Místo příběhu o povstání, které čekáte, že každou chvíli přijde však dostanete ukázku soucitu a pomoci od lidí, kteří jsou z těch dvou skupin v horší situaci a hněv přichází hlavně od těch jejichž největší strach je ten, co všechno by mohli ztratit. Celá kniha je proložena kapitolami popisujícími okolní krajinu, která postupem času upadá, stejně jako chudí lidé, do stále většího zoufalství. Prostě jak je napsáno na obalu - “A novelist who is also a true poet” (čteno v angličtině) “Up ahead they's a thousan' lives we might live, but when it comes it'll on'y be one.” “The quality of owning freezes you forever in "I," and cuts you off forever from the "we.” “How can we live without our lives? How will we know it's us without our past?”


Druhé pohlaví
únor - červenec 2021
Druhé pohlaví 1967, Simone de Beauvoir

Beauvoirová skvěle vystihla podstatu problematiky. Neříkám, že je vše úplně aktuální a nic se nezměnilo (hlavně v kapitole o manželce), ale některé z témat, kterými se zabývá jsou až děsivě nadčasové. Provede vás nejrůznějšími směry přes historii, biologii, psychologii i filozofii. Myslím si, že díky tomu podává ucelený přehled a základ pro další studium. Doporučuju každé ženě (ale i muži) k lepšímu pochopení sebe sama a některých vzorců společnosti, které přetrvávají i do dnešní doby. "Vyobrazení světa, jako svět sám, je výtvorem muže; popisují jej z jejich vlastního úhlu pohledu, který zaměňují s absolutní pravdou."


Hovory s T. G. Masarykem
červen 2018 - leden 2021
Hovory s T. G. Masarykem 1969, Karel Čapek

Hovory s T.G.M. je kniha plná hloubky a myšlenek. Myšlenek o tom, jak bychom se měli vzdělávat a vůbec poznávat svět okolo nás, o důležitosti individualismu ve vzdělávacím procesu, dnes tak stále aktuálním tématu. Člověk se může seznámit s filosofií konkrétismu a poznat Masaryka nejen jako politika, ale i jako pokrokového myslitele. "Poznávat je právě tak důležité jako jednat" "Není rozporu mezi teorií a praxí, nestojí proti sobě rozum a cit, nevylučuje se navzájem víra a věda, není konfliktu mezi politikou a mravností, nelze klást proti sobě tělo a duši, není dualismu mezi časným a věčným. Je nutno přijímat skutečnost plně a brát ji celou."


Pěna dní
listopad 2020 (17.-27.)
Pěna dní 1994, Boris Vian

Surrealistická kniha, která na vás nepochybně dokáže přenést pocity postav. Vian krásně vyobrazil pocit lásky a bezmoci, které tvoří kontrast na nějž člověk jen tak nezapomene. Jako byste to sami cítili. V knize vidím i narážky na zkaženost společnosti a leknín mi přijde jako určitá metafora. Ale narážky určitě nejsou tak výrazné jako ty na pocit bezmoci, a také závislosti, které mohou člověka naprosto zničit. „Skutečnost je taková, že masy se mýlí a jednotlivci mají vždycky pravdu.”


Jak se stát Pařížankou
srpen - září 2020
Jak se stát Pařížankou 2014, Sophie Mas

Skvělá oddechovka po dlouhém dni. Místy se zasmějete, ale i hluboce zamyslíte. Super jsou i tipy na místa. :)


Mléko a med
? - září 2020
Mléko a med 2017, Rupi Kaur

Osobní poetická zpověď autorky. Dotýká se témat, s kterými se setkala snad skoro každá dospívající i už dospělá žena. Jsou to témata jako nalezení sebehodnoty a sebelásky, vztahy mezi lidmi a vnitřní ženská síla. (čteno v anglickém originále)


Utopie pro realisty
březen - srpen 2020
Utopie pro realisty 2017, Rutger Bregman

Po přečtení člověk cítí naději na změnu. A to nejen proto, že je kniha podložena mnoha studiemi a výzkumy z praxe, ale i kvůli upřímnosti autora samotného. Úžasná kniha u které věřím, že mnoho z jejich myšlenek jsou budoucností. "Myšlenka, že HDP stále slouží jako ukazatel prosperity společnosti, je jedním z nejrozšířenějších mýtů naší doby."


Malé ženy
březen - srpen 2020
Malé ženy 2009, Louisa May Alcott

O každodenních krásách života. O dětských radostech, dospívání a jeho nejistotách, prvních láskách a síle rodiny. Autorka používá nádherné metafory a se slovy si přímo hraje, a vy se cítíte jako byste tak trochu četli o svém vlastním životě. Kniha je tak nadčasová, že jsem se musela několikrát zastavit a přemýšlet jestli opravdu byla napsána v 19. století. „Nebojím se bouřky, protože se tím učím, jak se plavit se svou lodí.“


Varuna
květen 2020 (11.-31.)
Varuna 1970, Julien Green

Všechny části jsou čtivé, nejvíc mě však zaujal příběh Heleny a Jany, kterými se jako nit táhnou existenciální otázky. Proč se rodíme tím kým jsme? Jsou pocity naší nedostatečnosti přirozené nebo si je uměle vytváříme? Existuje osud? Jsou naše životy provázany s některými z minulosti? Ke knize se jednou určitě ráda vrátím.


O fotografii
? - březen 2020
O fotografii 2002, Susan Sontag

Jak nás fotografie jako médium změnila? Fotografie nám umožňuje vlastnit své okamžiky, zachytit je a nikdy o ně nepřijít. Připomínat si, že jsme opravdu měli krásný život a viděli plno věcí. Z lidí a míst se stávají objekty, které mohou být symbolicky vlastněny. Umění mění morálku, mění pojetí toho co je krásné. Samotná fotografie nám připomíná naši pomíjivost, a zároveň náš strach z toho, že budeme spatřeni jinak než jsem zamýšleli. Fotografie je tajemství o tajemství, stín ve stínu. "Fotografovat znamená podílet se na smrtelnosti, zranitelnosti a proměnlivosti jiného člověka. A to tak, že vyřeže okamžik a zmrazí ho, všechny fotografie svědčí o neúprosnosti času."


Harry Potter a Fénixův řád
únor - březen 2020
Harry Potter a Fénixův řád 2004, J. K. Rowling (pseudonym)


Šántárám
? - srpen 2019
Šántárám 2006, Gregory David Roberts


Peter Pan
? - srpen 2019
Peter Pan 2008, James Matthew Barrie


Domácnost bez odpadu
leden - srpen 2019
Domácnost bez odpadu 2016, Bea Johnson


Walden aneb Život v lesích
březen - červen 2019
Walden aneb Život v lesích 2018, Henry David Thoreau


Zločin a trest
listopad 2018 - duben 2019
Zločin a trest 2004, Fjodor Michajlovič Dostojevskij


Alenka v kraji divů a za zrcadlem
? - duben 2019
Alenka v kraji divů a za zrcadlem 2010, L. Carroll (pseudonym)


Prostor pro duši
? - březen 2019
Prostor pro duši 2018, Vlastina Svátková


Farma zvířat
06. březen 2019
Farma zvířat 1991, G. Orwell (pseudonym)


Zrod kontrakultury – Úvahy o technokratické společnosti a mládeži v opozici
únor - březen 2019
Zrod kontrakultury – Úvahy o technokratické společnosti a mládeži v opozici 2016, Theodore Roszak

Nejvíce zajímavé na této knize je její stálá aktuálnost, pojednávající o problémech tehdejší (ale vlastně i dnešní) doby, a to i přesto, že byla vydaná poprvé před 60 lety. Texty pojednávající o Marcusem, jako jednom z intelektuálních vůdců kontrakultury, mi přišly místy až moc akademické. Na druhou stranu úvahy o technokratické společnosti táhnoucí se celou knihou a Gestalt terapie Paula Goodmana byly podány úžasně srozumitelně. Doporučuji všem, kteří chtějí proniknout hlouběji do mentality 60. - 70. let a poznat jak myšlení kontrakultury prosáklo i do myšlení dnešní generace. "Primárním smyslem lidské existence není vymýšlet způsoby jak vršit čím dál větší hromady vědomostí, ale objevovat různé způsoby jak žít podle nároků ušlechtilého jednání, upřímného společenství a radosti."


Tenkrát Svět
18. únor 2019
Tenkrát Svět 2017, Lukáš Vincour


Příběh skříně
? - únor 2019
Příběh skříně 2018, Veronika Blabla Hubková


Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře
červen 2018 - leden 2019
Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře 2007, Ernst Hans Gombrich


Nová šance pro druhé století naší republiky
leden 2019 (16.-17.)
Nová šance pro druhé století naší republiky 2018, Libor Michálek


Jeptiška
leden 2018 - leden 2019
Jeptiška 2015, Denis Diderot


Ovoce poznání
? - leden 2019
Ovoce poznání 2018, Liv Strömquist


Hry o život (trilógia)
leden - prosinec 2018
Hry o život (trilógia) 2012, Suzanne Collins


Směšné lásky
? - listopad 2018
Směšné lásky 1970, Milan Kundera


Deník Anny Frankové
listopad 2018 (04.-21.)
Deník Anny Frankové 1992, Anne Frank


Píseň o Viktorce
? - listopad 2018
Píseň o Viktorce 1950, Jaroslav Seifert


Pán much
? - listopad 2018
Pán much 2003, William Golding


Kraď jako umělec
červen - listopad 2018
Kraď jako umělec 2012, Austin Kleon


1