Adel703

Přečtené 135Měsíční zahrady
? - červenec 2020
Měsíční zahrady 2008, S. Erikson (pseudonym)


Dům mrtvých
? - červenec 2020
Dům mrtvých 2003, S. Erikson (pseudonym)


Pod vodou
? - duben 2020
Pod vodou 2015, Juli Zeh

Zdálo se mi to, nebo kniha v roce svého vydání udělala velký BOOM? Jak tak vzpomínám, myslím že právě ten BOOM, který jsem vídala na stránkách booktuberů, mě přiměl si knihu půjčit. Ovšem teď si říkám, že poprask okolo ní se mi snad jen zdál. Děj sice čtivý, ale nijaký, v podstatě se zde řeší jen jeden zvláštní pár, který se chce evidetně mezi sebou zabít.


Spící obři
? - srpen 2019
Spící obři 2017, Sylvain Neuvel


Věž úsvitu
? - srpen 2019
Věž úsvitu 2018, Sarah J. Maas

Z knihy jsem byla zpočátku rozpačitá - takhle, Chaola jsem v prvních dvou dílech žrala, byl to můj favorit, ale pak se cosi změnilo. Osobnost, která byla rozvíjena dva díly, začala být zazdívaná - ruku na srdce, v každé správné knize by měl proběhnout určitý vývoj postavy, ale tohle? Měla jsem pocit, že čtu o někom jiném v tom špatném slova smyslu. Najednou se ve veškerých svých pasážích litoval a kňoural nad svým mizerným rozhodnutím a životem. A to mě vážně nebavilo. A v knize je přesně tento Chaol. Spolu s ním i další postavy, jako Nesryn (moje nejmíň oblíbená) a Yrene, mladá léčitelka, která děj jakž takž držela nad vodou. Samozřejmě že se mezi hrdiny rozvine i NEČEKANÁ romantická zápletka plná sundaných trik, litování a pevných svalů. Nemůžu říct, že by mě jižní kontinent oslnil (možná proto, že jsem v něm viděla až moc podobností) a bohužel se musím přiznat, že i přes všechno snažení jsem knihu prostě nezvládla dočíst. Holt 600+ stran plných nesmyslných zápletek, nového Chaola a zbytečných scén bylo moc. Takže pokud si taky chcete ušetřit čas, přečtěte si na wikifandom obsah, který snad i zábavnější než tohle.


Nikdynoc
? - červenec 2019
Nikdynoc 2019, Jay Kristoff

Zaprvé musím říct, že jsem se na knihu ohromně těšila. Skvělé ohlasy jsem na ni vídala všude, všude, všude, zrovna v době, kdy jsem četla Obsidio. A tak jsem podlehla a koupila si ji. No. Ani nevím co napsat. Jsem zklamaná. Měla jsem velký problém se začíst, o dočtení ani nemluvě. Na začátku mi poznámky pod čarou přišly super nápad, něco nového a neotřelého, ale po pár dalších stranách (kde některé poznámky jsou i přes půl stránky) mě rušily. Další problém jsem měla s postavami. Proč se vrazi nechovali jako vrazi? Proč akolyté, co zemřeli během výcviku nám byli neznamí? Proč nám je autor víc nepředstavil? Proč víc charaktery nepropracoval? Musím říct, že už začínám být alergická na hlavní hrdiny, kterým je sladkých šestnáct a zdaleka převyšují i cvičené mistry a prahnou po pomstě. Takže tak to je. Zápletka a celý děj knihy byl vleklý, málo akce hodně omáčky, zdlouhavé a vcelku nudné, zbytečné scény. Pokud máte už něco načteno, hlavně fantasy a YA, knihu bych vám ani nedoporučovala. Není to nic nového, nic neobvyklého, celý svět ani Rudá církev nám nebyla představena tak, jak mohla a na konci nejste o nic chytřejší než na začátku.


Iko
? - květen 2019
Iko 2018, Marissa Meyer


S láskou Rosie
? - květen 2019
S láskou Rosie 2014, Cecelia Ahern


Nocte
? - květen 2019
Nocte 2015, Courtney Cole


Obsidio
? - květen 2019
Obsidio 2019, Amie Kaufman


Smrtka
? - květen 2019
Smrtka 2018, Neal Shusterman


Nimbus
? - květen 2019
Nimbus 2019, Neal Shusterman

Navzdory tomu, že druhé díly mi většinou přijdou horší než první, Nimbus zdaleka předčil Smrtku. Utopický svět i celý společenský systém je skvěle vymyšlený a kapitoly prokládané Nimbem jsou jako třešnička na dortu. To samé ovšem nemůžu říct i o hlavních hrdinech. "Romantický" vztah, který mezi sebou Citra a Rowan mají mi nepřišel uvěřitelný, nehledě na to, že ani jeden hrdina mi nebyl sympatický. Co se týče nového hrdiny, který v knize přibude, jeho kapitoly mě vůbec nebavily.


Zloději dýmu
? - květen 2019
Zloději dýmu 2019, Sally Green

Tak si říkám, četla jsem to samé co ostatní? Knihu jsem si pořídila kvůli autorčině předešlé (a úžasné) sérii Half Bad. A také, musím se přiznat, kvůli reklamě, kterou tato kniha kniha měla - YA Hra o trůny, čtivá, napínavá, úžasný fantasy svět, úžasné postavy - to vše jsem si od toho slibovala. Bohužel, příběh mě neoslovil. Průměrné, obyčejné, ničím moc nezajímavé a vcelku nesympatické postavy, spousta omáčky a nic moc akce (až na cca 100 se něco začíná dít). Škoda.


Cinder
? - prosinec 2018
Cinder 2012, Marissa Meyer


Ještě jeden den
? - prosinec 2018
Ještě jeden den 2016, David Levithan

Už je to chvíle co jsem četla první díl, nicméně se mi líbil a Rhiannon jako jedna z mála knižních dívčích postav, která mi nelezla na nervy. Proto jsem zkusila i Ještě jeden den. A musím říct, že to bylo super. Sice to nebylo tak dobré, ale pro fanoušky je to #mustread :) Doplní to spousty mezer v příběhu a opět se setkáme se s A. Takže shrnutí - tomu, komu se nelíbil 1. díl se nejspíš nebude líbit ani tento. A pro ty, kteří A milují, doporučuji číst oba díly s větším časovým odstupem.


Den co den
? - prosinec 2018
Den co den 2013, David Levithan

Po dlouhé době opět kniha, která mě dokázala zaujmout natolik, že jsem ji nedokázala odložit. Líbil se mi námět, líbilo se mi zpracování, líbili se mi hlavní postavy. Rhiannon mi jako jedna z mála hrdinek nelezla krkem a A... co k tomu říct? Nejspíš to, že mi bylo A líto. Probouzet se v novém těle, pořád a pořád dokola, nevědět, kdo budete, žít bídný nebo bohatý život, být nemocný jak už psychicky tak fyzicky,... Opravdu se mi to líbilo.


1984
? - prosinec 2018
1984 1991, G. Orwell (pseudonym)


Farma zvířat
? - prosinec 2018
Farma zvířat 2000, G. Orwell (pseudonym)


Metro 2033
? - prosinec 2018
Metro 2033 2010, Dmitry Glukhovsky

Řadím se do skupiny čtenářů, kteří nejsou z Metra zrovna nadšení. Čekala jsem hodně. Čekala jsem, že kniha bude plná akce, že hlavní hrdina mi bude více sympatický, že celý děj bude mít rychlý spád. Čekala jsem, že se budu bát číst dál, že celé metro bude temně a krutě popsané. A nic se samozřejmě nestalo. Styl psaní nijaký, spíš místy nudný, vůbec mě neoslovil. Několik věcí mi přišlo hodně absurdních a naivních. Jak řekl můj přítel: když chceš akci, zahraj si hru.


Malý princ
? - prosinec 2018
Malý princ 2005, Antoine de Saint-Exupéry


O myších a lidech
? - prosinec 2018
O myších a lidech 2004, John Steinbeck


Obraz Doriana Graye
? - prosinec 2018
Obraz Doriana Graye 2005, Oscar Wilde


Válka s Mloky
? - prosinec 2018
Válka s Mloky 2007, Karel Čapek


Pokání
? - prosinec 2018
Pokání 2008, Ian McEwan

Moje první setkání s Ian McEwanem. Kniha je opravdu velký čtenářský zážitek. Když jsem dočetla, byla jsem plná emocí. Konec jsem si musela přečíst několikrát po sobě, než jsem ho plně pochopila. Tato kniha si zaslouší být čtena pomalu a v klidu, vychutnávat si jazyk a styl. Ani nevím proč, ale příběh mě odrovnal. Neustále se vracím a přemýšlím o něm. Je to geniální dílo.


Winter
? - prosinec 2018
Winter 2016, Marissa Meyer


Cress
? - prosinec 2018
Cress 2014, Marissa Meyer


Scarlet
? - prosinec 2018
Scarlet 2013, Marissa Meyer


Říše bouří
? - prosinec 2018
Říše bouří 2017, Sarah J. Maas

Tak tohle opravdu nefungovalo. Série skleněný trůn je sice velice čtivá a napínavá, ale co ty postavy? Zdálo se to jen mně, že najednou čtu o někom úplně jiném? Myslím, že autorka si tu nejvíce naběhla s počtem postav. To máme Aelin, Rowana, Aedion, Lysandru, Manon, Doriana, Elide, Lorcana, Fenryse a Gavriela. Nezapomněla jsem na někoho? Nicméně, nemyslím si, že je dobré psát knihu s tolika "hlavními" postavami. Působilo to placatě. Žádná z postav (až Aelin a na Manon v první části) neměla svůj prostor. Co takový Dorian, král, který byl v prvním a druhém dílu užasný, sečtělý a vtipný? Teď stál jen stranou, téměř v depresích, nic neříkal a jeho největší chvíle přišla, když se pokoušel o Manon. Nebo takový Fenrys a Gavriel? Proč je tam autorka vůbec dávala, když zazdila jejich potenciál nesmrtelných a neporazitelných vílích válečníků, kteří žijí staletí? Jen se krčili v koutku a sem tam pronesli velkou hlášku. Vypadalo to, že dokonce i Rowan ztratil svůj potenciál.. A co Manon, od druhé poloviny knihy, kdy se připojila ke skupině, jsme se od ní dočkali jen pár kapitol, z toho témeř půlka byla užívání si s Dorianem. Další věc je párování postav. Vím, že každé knihomolské srdce plesá (i to moje), když se v knize odehrávají románky, ale tohle bylo už moc, plus, když k tomu přičteme někdy až hodně detailně a barvitě popsané erotické scény. Opravdu se to do knihy hodí? Myslela jsem, že se podobné scény v YA neobjevují, zvlášť, když jsou i pro mladší čtenáře. A nakonec Aelinina genialita. Vždy myslí o krok dopředu, nikomu to však neřekne (nebo spíš jen Aedionovi?). Hrdinové jsou samozřejmě nesmrtelní, všechny bitvy přežijí a úspěsně zdolají :) Doufám, že poslední díl se v tomhle duchu neponese.


Královna stínů
? - prosinec 2018
Královna stínů 2016, Sarah J. Maas


Dědička ohně
? - prosinec 2018
Dědička ohně 2016, Sarah J. Maas


Půlnoční koruna
? - prosinec 2018
Půlnoční koruna 2016, Sarah J. Maas


Skleněný trůn
? - prosinec 2018
Skleněný trůn 2015, Sarah J. Maas


Gemina
? - prosinec 2018
Gemina 2017, Amie Kaufman


Mramor a plátno
? - listopad 2017
Mramor a plátno 2017, Stephanie Storey


Romeo, Julie a tma
? - listopad 2017
Romeo, Julie a tma 1959, Jan Otčenášek


Illuminae
? - listopad 2017
Illuminae 2016, Amie Kaufman


Něco víc
? - srpen 2017
Něco víc 2017, Patrick Ness

Zvláštní to kniha. Styl psaní mi opět sedl (stejně jako ostaní Patrikovi knihy), ale příběh už ne... Na začátku mi bylo Setha líto, jenže pak se to všechno opakovalo stále dokola. Seth udělal strašnou, neodpustitelnou věc a nemůže jí nikomu říct, ikdyž by chtěl... Nicméně rozuzlení příběhu dobrý, sice trochu připomínal známý sci-fi film, ale což. Na závěr musím říct, že mě tato kniha zklamala. Možná, že kdyby se odprostila od young adult a toho (dnes uz obvyklého a oblíbeného) homosexualního tématu, bavila by mě víc.


Posvátné lži Minnow Blyové
červenec 2017 (06.-07.)
Posvátné lži Minnow Blyové 2017, Stephanie Oakes

Nejvíc ze všeho, mi vadilo označení Young adult. Nějak mi to k tématu knihu nešlo dohromady. Příběh byl místy napínavý a čtivý, jindy se však vlekl. Celé zakončení mi vhledem k rozvleklému příběhu přišlo příliš rychlé, ani jsem ho nestačila pobrat. Působilo to na mě, jako by autorce došly stránky, a tak to zmáčkla na dvojstranu.


Velký Gatsby
? - červenec 2017
Velký Gatsby 2013, Francis Scott Fitzgerald


1