Ztracený zvláštní vlak / Zmizení zvláštního vlaku / Kam se poděl zvláštní vlak

Povídka od: Arthur Conan Doyle

Z knihy: Z říše tajemství, Zapomenuté případy Sherlocka Holmese, Kapitán Polární hvězdy, Zmizení zvláštního vlaku, Dobrodružství na moři i na souši

Jak mohl na trati zmizet během několika minut celý nákladní vlak - a proč? V příběhu chybí Sherlock Holmes, jde jen o zajímavý nápad, jenž se vyřeší jedním dopisem.

Originální název:

The Story of the Lost Special


Rok vydání originálu: 1898

Komentáře (2)

soukroma
14. dubna

Pořádně dobrodružné - přesně ve stylu dopisu "čtenáře Timesů"
"Jeden z elementárních principů praktického myšlení zní, že když vyloučíme nemožné, pak to co zbývá, ať je to jakkoli nepravděpodobnÝ, musí obsahovat pravdu." (přesná citace, která současně ukazuje, jak mizernou odvedl český korektor práci).

Pěkné využití možnosti uhelných šachet a tehdejší hustoty kolejí v Anglii. Do pár hodin vypravit zvláštní vlak pro soukromé účely (pro kohokoli, kdo byl schopen zaplatit, a nebyl to úplně majlant) nebyl pro tehdejší vlakovou velmoc žádný problém, úchvatné (u nás by už dneska snad ani drezína nebyla za úplatu).

honajz
24.05.2013

Ačkoliv v tomto příběhu nefigurují ani Sherlock, ani Watson, jde o velice napínavou povídku otevírající možnosti fantazii čtenářů. Navíc závěr je napsaný skoro jako scénář filmu, čtenáři vyvstává ta hrůzná scéna přímo před očima.