O divotvorném ubrousku, klobouku a střevících

Pohádka od: Václav Beneš Třebízský

Z knihy: Pohádky a pověsti

Nejmladšího hocha cestou na zkušenou opustí oba starší bratři, kteří zázračně zbohatli. Ten však nezoufá: podvede poustevníka, jemuž slíbil, že ho po smrti nahradí na jeho místě, a obdrží od něj kouzelný ubrousek servírující, co hrdlo ráčí. Pomocí ubrousku a dalších podvodů získá od dvou starců, jež na cestě potká, měšec obsahující armádu a sedmimílové střevíce.

Vrátí se domů, aniž by rodičům prozradil, jakého zázračného majetku nabyl. Po čase se uchází o královu nejkrásnější dceru. Když mu ji panovník nechce vydat ani po opulentní hostině, již hrdina vystrojil, vyvolá krvavou válku. V ní jeho vojsko zmasakruje to královo, a tak násilím docílí toho, co chtěl.


Komentáře (1)

JulianaH.
05.11.2021

Ponaučení z pohádky:
1. Toužíte po kouzelných předmětech? Snadná pomoc! Stačí podvést a/nebo okrást dva starce a jednoho umírajícího poustevníka.
2. Bažíte po královské dceři? Máte přece v měšci armádu, takže nejspíš bude ideální vyvolat krvavou dobyvačnou válku s jejím otcem. Jakmile zmasakrujete naprosto nevinné obyvatele svého budoucího království, kteří mají tu smůlu, že podléhají branné povinnosti, děvče je vaše, a posléze vám spadne do klína i to regnum. Jak prosté.