Lampiony / Ohnivé balónky

Povídka od: Raymond Douglas Bradbury

Z knihy: Sloup ohně a jiné příběhy, Ilustrovaný muž

Skupina kněží je vyslána na Mars, aby šířili slovo Boží mezi Marťany.

Originální název:

The Fire Balloons


Rok vydání originálu: 1951

Komentáře (3)

danny_21
28.12.2021

Slabá povídka o tlupě kněžích vyslaných na Mars šířit slovo Boží - 40 %

Osice
30.04.2020

„Can’t you recognize the human in the inhuman?”
“I’d much rather recognize the inhuman in the human.”

Otec Peregrine vede misionářskou výpravu na Mars. Jejich cílem je objevení nových hříchů a šíření Božího slova. Pobavil mě příměr kněží k lakmusovým papírkům, měnících barvu v přítomnosti hříchů a líbilo se mi srovnání osidlování Marsu s osidlováním Divokého Západu. … Nikdy jsem moc nechápala misionářské mise. Je mi proto srsti nutit, přesvědčovat o něčem někoho, kdo o to vůbec nestojí. I když nejsem věřící, tak plně respektuji víru druhého. Pokusy o „přeměnění“ nevěřících, resp. věřících v něco jiného v „pravé křesťany“ vrhají nehezké světlo na samotnou víru. Bradbury velmi citlivě popsal a vystihnul problematiku misionářských cest a nastavil církvi zrcadlo.

meluzena
15.05.2018

Nádherné podobenství o nabubřelosti člověka, potažmo o křesťanských misích. O tom, jak si člověk (kněží) myslí, že mohou a mají právo (či snad dokonce povinnost) někoho spasit, načež se ukazuje, že těm, kterým chtěli kázat, nesahají ani po kolena.

Povídka zdaleka není jen o náboženství a Ježíšovi - mnohem více je o toleranci a respektu. A o moudrosti, které může člověk dosáhnout, bude-li otevřen novému.