Krysy ve zdech / Potkany

Povídka od: Howard Phillips Lovecraft
Z knihy: Hlas krve, Volání Cthulhu, Vyděděnec a jiné povídky, Prichádza z temnôt, Měsíční močál, Stín nad Innsmouthem (7 povídek), H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů, Barva z kosmu


Jako v mnoha jiných i v této povídce autor použil metodu vyprávění, kterou sám dovedl k dokonalosti a která byla od té doby použita tolikrát, že dnes působí téměř jako klišé. Hrdina je konfrontován se sérií záhadných, zpočátku zdánlivě neškodných jevů a indicií, které jsou popisovány co nejstřízlivěji, ale vedou ke zcela zřetelnému špatnému konci protagonisty, jenž v samém závěru s hrůzou zjistí to, co čtenář tuší již dlouho. Oproti jiným Lovecraftovým pracím je tato vypravěčsky úspornější, dynamičtější, méně zatížená dlouhými popisy. Představuje mrazivý, doslovný i metaforický sestup z roviny všední skutečnosti do hlubin hrůzy.

Originální název:

The Rats in the Walls


Rok vydání originálu: 1924

Komentáře (18)
yaoiyuri
yaoiyuri
17.04.2023 5 z 5

Pokud už máte od Lovecrafta něco načtenu, od začátku tak nějak víte, do čeho jdete a co se asi bude dít... a pak je tu konec a vy si uvědomíte, že vás zase dostal. :)

Set123
Set123
17.05.2022 5 z 5

Krysy patří bezesporu k tomu lepšímu z této sbírky. Je to relativně krátká – tedy úderná – povídka se skvělou atmosférou a zajímavým pozadím. Rozhodně se nedivím, že patří mezi ty lépe hodnocené.

Zároveň platí, že je to povídka z doby, kdy se ještě tak úplně neusadil mýtus a je to vidět. Nejasnost v charakteru Nyarlathotepa a Azathota, kteří tu spolu do velké míry splývají, návrat k druidským dobám prastarého Avalonu, který později taktéž není vůdčím konceptem. Dodává to ovšem povídce jistou jedinečnost a svěžest.

Mimochodem, existuje jeden fragment z antického Říma, ve kterém se občan dovolával u Magny Mater smrti na zloděje, což ovšem bylo trestné. Ten mu, prosím, ukradl lucernu. To nám říká v zásadě dvě věci. Jednak, Magna mater neměla dobrou pověst, jednak lucerny platily za mimořádně hodnotné věci, pokud byl jejich majitel ochoten podstoupit trest smrti jen proto, aby se za její odcizení pomstil.


BrooksWasHere
BrooksWasHere
03.03.2022 5 z 5

Tak tento Lovecraft sa mi konečne páčil na 5*
Atmosféra bola výborná, rozumel som príbehu a v niektorých častiach som bol skutočne vydesený...
90 %

Kopta
Kopta
02.12.2021 4 z 5

Konečně Lovecraft, který má děj. Má nějakou jeho atmosféru k tomu. Sice ke konci zase jsem se bál, že budu bez pointy nebo smyslu, ale dočkal jsem se. Konec to lehce zachránil První fakt dobrý Lovecraft.

Nazli
Nazli
11.03.2021 5 z 5

Málokterá povídka mě vyděsí tak, že mi přeběhne mráz po zádech, jen na ni pomyslím. Tohle je jedna z nich.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
05.11.2020 4 z 5

Dlho som si vravel, že snáď vyspoileroval zápletku v názve, ale nakoniec sa to vybralo o dosť iným, dalo by sa povedať nečakaným smerom. Atmosféra "absolútneho" podzemia je presne to, čo ide Lovecraftovi na jednotku a inak tomu nie je ani teraz. S prižmúreným okom prihadzujem aj štvrtú *.

PanPredseda
PanPredseda
27.08.2020 5 z 5

Můj černý kocour se jmenuje Negřík.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
07.04.2020 5 z 5

Na téhle povídce je nejlepší styl vyprávění. Vypráví se zpětně s tím, že vypravěč ví, co je na konci. Proto je tady dost vsuvek. "To nám nemohlo dávat smysl." "V rámci toho, co teď víme, to vidím jinak." Atd. Což příběhu dodává větší dynamiku a v podstatě (z dnešního) pohledu příběhu dodává ten správný říz stejně jako předtím. A konec je prostě děsivě dobrý.

Lady.Lucrezia
Lady.Lucrezia
30.01.2019 5 z 5

Mé první dostaveníčko s H. P. Lovecraftem. Jsem spokojená a už se těším na další, každopádně krysy jsou nejen výborným a detailně líčeným textem, nýbrž i skvěle namluvenou audiopovídkou. Za sebe jsem vyzkoušela obé a nemohu něž dát 5*.

E.Hyde
E.Hyde
15.01.2019 5 z 5

Kdo ma alespon kapku fantazie, tomu tahle povidka ty chlupy na zadech proste postavi. Lovecraft hodne pracuje prave s predstavivosti, pokud si v hlave peclive nemalujete obrazky popisovaneho, tak z toho nemate prazadnej pozitek.. :)

danny_21
danny_21
15.05.2018 2 z 5

Podprůměrná povídka o krysím kultu a následném šílenství novodobého objevitele - 40 %

richard7959
richard7959
27.09.2015 2 z 5

Po úžasných povídkách jako Šepot v temnotách, Volání Cthulhu, Vyděděnec nebo Stín nad Innsmouthem je tohle veliké zklamání.

Jano.
Jano.
11.08.2015 3 z 5

Páčilo sa mi to o čosi viac ako Cthulhu, ale Lovecraft asi nebude práve môj čajíček. Tie jeho "titanské" popisy o "nepredstaviteľných hrôzach, aké by sa nezrodili ani v pohnutých mysliach tých najšialenejších románopiscov," mi sú chtiac-nechtiac trochu na smiech. Myslím, že Lovecraft sa obecne dosť ťažko číta (aj keď bez toho archaického štýlu by to asi nebolo tak celkom ono...) a všetky jeho opisy sú buď všeobecné ako zo životopisnej brožúry alebo iné (pre predstavu pozri vyššie. :D) a všetky na jedno brdo. Tým vás, samozrejme od čítania Lovecrafta nechcem odradiť, verím, že sú ľudia, ktorým to sadne viac ako mne. A priznám sa... som si takmer istý, že k Lovecraftovi sa ešte niekedy vrátim aj ja. :D

Military
Military
09.06.2014 5 z 5

Bylo to moje první setkání s tímto autorem a i dnes se jedná o moji nejoblíbenější povídku. Tísnivá atmosféra, realistické vykreslení postav a náznaky hrůz nepoznaných. Zkrátka Lovecraft tak jak ho máme rádi.

eviku19
eviku19
01.04.2014 5 z 5

veľmi dobre napísané také psychologické,odporúčam:)

juckey
juckey
26.12.2013 4 z 5

Hůůů! Máte rádi kanibalismus? Nebo radši krysí pošušňáníčko? Já teda radši beru ten kanibalismus, ale tak proti gustu nemůže mít žádná krysa dišputát, žeano. Mistr slova, jak brzy zjistíte, to je Lovecraft. A genetika je prostě svině. To zjistil de Poer. No jo. Hrůza je prostě krásná.

Eicherik
Eicherik
14.04.2013 5 z 5

Lovecraftovská klasika nejklasičtější,

Melic
Melic
23.08.2012 4 z 5

Pěkná povídka s pohlcující atmosférou, některé jiné ve sbírce (Měsíční močál) se mi ale líbily ještě o kousek více, proto "jen" 4 hvězdičky. Radši nečtěte, pokud bydlíte třeba někde na venkově na samotě a občas slýcháváte neidentifikovatelné škrábání v domě..