Conquistador

Povídka od: Martin Sládek

Z knihy: Žoldnéři fantasie: Knížata páry a ducha

Portugalská pevnost Boquira již šest týdnů odolává obléhání Nizozemců. Podaří se veliteli pevnosti udržet se do příchodu posil, které se prodírají pralesem, a nepodlehnout kouzlům indiánských šamanů?

Rok vydání originálu: 2013

Komentáře (2)

Skeeve
20.01.2017

Na konci každé povídky je v Žoldnéřích fantasie pár slov o autorovi a Martin Sládek zde o sobě, mimo jiné, naspal: "Píšu, co bych sám rád četl..." - což mi v mnoha ohledech přijde velice prospěšné a přínosné, pokud s tím člověk ovšem umí pracovat. Sládkovu první povídku, která se v roce 2010 nedostala do Žoldnéřů mezi vítězné práce, ale vyšla v malém sborníku "Kadeti fantasie" pod názvem "Eldarinn", jsem nehodnotil příliš kladně (rozepisovat proč zde nebudu, stačí se podívat přímo na ni - http://www.databazeknih.cz/povidky/eldarinn-26937 ). Ale ostatně s touto, dle mého, se může také jen těžko srovnávat.

Tento příběh, i přes svou jistou jednoduchost, si mě hned získal. A možná i právě pro ni. Příběh byl originální a dobře podaný. Hrdinný Don Diaco Godofredo Belmonte se snaží ubránit proti silné přesile pevnost, ale ne vše jde podle plánů... Přesně to mi připomnělo můj sen, když trochu odbočím. Jednou, kdysi dávno, se mi zdálo o něčem podobném. Podobná doba, bránění pevnosti, ale jiné místo a jiné národy proti sobě. Vlastně celkově - děj byl velmi, velmi podobný. Ten sen jsem napsal na svůj blog, který jsem si tehdy před několika lety vedl. Ale mám ho stále v živé paměti, jako by to bylo včera. Zvláštní. Třeba ho znovu sepíši, a lépe. A pak s jistou drzostí budu konkurovat Martinovi Sládkovi. I když pochybuji, že by se mi to teď povedlo do té míry, abych se zároveň nedopustil jistého plagiátorství, když mám Conquistadora a jeho děj teď v hlavě. ;)

cori
21.05.2014

Autor si vyhrál s popisem obléhání a ztečí a protivýpadů. Konec mě docela překvapil.