nemer

Oblíbené citáty

"Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči. Neboť ve své špatnosti jest člověk krutější a zatvrzelejší než říční krokodýl. Jeho srdce je tvrdší kamene. Jeho marnivost je lehčí prachu. Ponoř ho do řeky - když oschne jeho šat, je stejný jako předtím. Ponoř ho do zármutku a zklamání - když z něho vyjde, je stejný jako předtím. Mnoho převratů jsem viděl já Sinuhet za svého života, ale vše je opět, jak bylo dříve, a člověk se nezměnil." M. Waltari, Egypťan Sinuhet

Mika Waltari


Nikdo není tak beznadějně zotročený jako ti, kteří se domnívají, že jsou svobodní.

Johann Wolfgang Goethe


Potkávám tě. Toto město je jako stvořené pro lásku. Ty jsi jako stvořený pro mé tělo. Měla jsem hlad, hlad po nevěrách, lžích a umírání. Odedávna. Dobře jsem věděla, že jednoho dne přijdeš. Čekala jsem na tebe s bezmeznou trpělivostí. Znič mě. Znetvoř mě k obrazu svému, aby nikdo jiný po tobě nepochopil tuto touhu (Láska je jen slovo, monolog z filmu Hirošima, má láska)

Johannes Mario Simmel


Dobročinnost nemůže napravit nespravedlnost tohoto světa. I. Allende, Dům duchů

Isabel Allende


Neexistuje zdravý způsob, jak se přizpůsobit hluboce nemocné společnosti.

Jiddu Krišnamurtí


Nikdy nevěř tomu, že válka jakkoliv nutná a ospravedlnitelná, není zločin.

Ernest Hemingway


Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.

George R. R. Martin


Na světě není tvora ani zpoloviny tak strašlivého jako opravdu spravedlivý člověk.

George R. R. Martin


Štěstí je vždycky včera nebo zítra, ale nikdy dneska. Nemůže být, protože nakonec je to jen iluze - a iluze vypadají skutečné jen z dálky.

George R. R. Martin


Čas jako všeničící proud odnáší vše. (Smrť v knize Mort)

Terry Pratchett


Morituri nomulus mori. (Jdoucí na smrt nechtějí zemřít)

Terry Pratchett


Inteligentní člověk, jenž je šťastný, je tou nejvzácnější věcí, jakou znám.

Ernest Hemingway


Všetci mysliaci ľudia sú ateisti.

Ernest Hemingway


„Existují dvě možnosti. Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. Obě jsou stejně děsivé.“

Arthur Charles Clarke


Zlý časy dělaj zlí lidi. Viděl sem tolik lidský podlosti, až se sám sebe ptám, proč Bůh nezhasne slunko a nejde pryč. (Vnější tma)

Cormac McCarthy


Kdo nemůže nebo nechce myslet, musí věřit. Jinak nemůže žít. Bůh: to je pro ně pro všechny jen východisko, hromadný pojem pro tolik různých druhů představ, kolik je různých druhů lidí bez rozumu - a pochopitelně i zvířat. Například sloni mají jistě svého sloního boha a kdyby trojúhelníky mohly myslet, představovaly by si boha jako trojúhelník.

Johannes Mario Simmel


…Snad není nebe ani peklo, Bůh ani ďábel jinde než v člověku samotném, v člověku, jenž upřímně touží po dobru, ale podivuhodným úradkem osudu způsobí vždycky zlo. Šťastná hvězda

Mika Waltari


Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě: Člověk těžko může poznat vlastní rozum, protože do rozumu ničím jiným než rozumem nahlídnout nemůže. Může nahlídnout do svýho srdce, ale k tomu se nemá. A dobře dělá. Tam je lepší nehledět. Není to srdce tvora, kterej se chová podle toho, jak Bůh předurčil. Podlost přebejvá i v tý nejmenší zvířeně, ale když Bůh hnětl člověka, stál mu po boku samotnej ďábel. A tak vznikl tvor, kterej dokáže všecko. Vyrobit stroj. Vyrobit stroj, kterej vyrobí další stroj. Stvořit zlo, který poběží samovolně tisíc let, bez dalších zásahů.

Cormac McCarthy


Pokud nezabráníme tomu, aby se počet bezohledných, ničemných a jinak podřadných členů společnosti zvyšoval rychleji, než lepší třída lidí, národ bude degenerovat.

Charles Darwin


Jsem radši, když se oslovení doktor nechává jenom lékařům. Ušetřím ho své tirády o lidech s usmolenými doktoráty z pedagogiky nebo psychologie, s nimiž jsem se v akademickém prostředí setkal. Nezvládli by test z přírodopisu pro pátý ročník základní školy, a přesto trvají na tom, aby byli oslovováni se stejnou úctou jako primář onkologie ve fakultní nemocnici. Z knihy Šelma

Andrew Mayne


Nemyslím, že existuje něco jako plodné nebo neplodné tvůrčí období. To je jen váš dojem z toho, co vyjde tiskem. Váš nejrušnější den třeba může být, když budete pozorovat mravence, jak přenášejí drobky chleba. Jednou se kdosi zeptal prozaičky Flannery O’Connorové, proč začala psát, a ona odpověděla: „Protože mi to šlo.“ Řekl bych, že je to dobrá odpověď. Pokud vám něco jde a jste v tom dobrý, tak vám to ani nedá moc práce. A ještě: když si povídáte se starými lidmi, kteří prožili dlouhý a pěkný život, polovina z nich vám řekne: „Nejdůležitější věc je, že jsem měl v životě vždycky kliku.“ A když to posloucháte, víte, že vám nelžou. Čímž se nijak nesnižuje jejich talent ani dovednosti. Ty můžete mít, a přesto v životě neuspějete.

Cormac McCarthy