Zemřela spisovatelka Hana Andronikova

novinky

20.12.2011 / Dan
Zemřela spisovatelka Hana Andronikova

Ve věku 44 let zemřela spisovatelka Hana Andronikova. Poslední knihu Nebe nemá dno vydala v roce 2010, líčí v ní svůj boj s rakovinou, který v dnešních ranních hodinách nakonec prohrála. ČTK informaci potvrdilo Divadlo Archa, se kterým autorka spolupracovala na několika představeních.

Andronikova vystudovala gymnázium ve Zlíně, pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obory angličtina a čeština. Po ukončení studia pracovala jako personální manažerka v zahraničních i českých firmách, od roku 1999 se věnovala psaní.

Na literární tuzemské scéně se uvedla románovou prvotinou Zvuk slunečních hodin, za kterou v roce 2001 získala Literární cenu Knižního klubu. O rok později pak za tento literární debut, jehož děj se odehrává v baťovském Zlíně, odkud sama autorka pochází, pak dokonce získala cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

Jejím druhým dílem pak byl cyklus osmi povídek Srdce na udici, který vyšel pod hlavičkou nyní již neexistujícího nakladatelství Petrov. Nejvíce uznání ovšem mladá autorka získala za svůj poslední román Nebe nemá dno - v literární soutěži Magnesia litera 2011 tato kniha získala Cenu čtenářů a byla porotou nominována mezi čtyři nejlepší knihy roku.

V knize Andronikova zpracovala osobní zážitky a zkušenosti z cesty do amazonského pralesa, v němž prožila několik měsíců. V intimní, autobiograficky laděné zpovědi, se hrdinka vyrovnává se dvěma zásadními zlomy v životě - se smrtí otce a s vlastní chorobou.

Autorsky se podílela také na divadelních hrách Tanec přes plot (2008) a Pakosti a drabanti (2010), které uvedlo pražské Divadlo Archa.

Zdroj: ČTK

Komentáře (6)

Ikkju
10.01.2012

Narazil jsem na zajímavý dokument o paní Andronikové http://www.youtube.com/watch?v=A_Q81zT7YhY&feature=related .

Violetti
21.12.2011

Upřímně? Neznala jsem ji, ale je hrozné, že odešla tak mladá...

nakladatelství
21.12.2011

Možná jsem sentimentální, ale dneska odešlo tolik lidí. Co říct,...
Asi nic.
Všichni už řekli, co mohli.

Adelica-Opica
21.12.2011

Smrt spisovatele mě vždycky zasáhne, ať už jsem jeho díla znala či nikoliv. Budiž ji země lehká...

WEIL
20.12.2011

Tak to je mi líto, že už není mezi živými. "Zvuk slunečních hodin" měl hodně čtenářů a vystupovala vždy skromně a mile.

elfos
20.12.2011

Je prosinec.. měsíc, ve kterém odchází tolik lidí (teď nemyslím jen letos a jen ze světa literatury). Hana Andronikova ale odešla hodně brzy....