Zemřela Jindřiška Smetanová, autorka poetických Pohádek z Kampy

novinky

27.12.2012 / elfos
Zemřela Jindřiška Smetanová, autorka poetických Pohádek z Kampy

V pondělí 24. prosince 2012, tedy právě o Štědrém dni, ve věku 89 let prohrála spisovatelka, scenáristka a překladatelka Jindřiška Smetanová svůj boj s dlouhou a těžkou nemocí. Známe ji například také z legendárního rozhlasového pořadu Sedmilháři, kde vystupovala společně se Zdeňkem Jirotkou.

Jindřiška Smetanová, rozená Macháčková, se narodila v Rosicích u Brna. Po studiích na gymnáziu studovala obchodní akademii. Nejprve pracovala jako úřednice v Archeologickém ústavu, dále v Zeměměřičském ústavu a po druhé světové válce jako knihovnice. Od roku 1960 působila coby scenáristka, dramatička a dramaturgyně, pracovala nejprve u Československého státního filmu a posléze i v Československé televizi. Během normalizace nesměla pracovat v médiích nebo publikovat. Živila se proto například jako zahradnice, šatnářka nebo pomocná dělnice. Po odchodu do důchodu v roce 1977 pracovala také jako překladatelka, překládala z polštiny, angličtiny a ruštiny. Kvůli perzekuci komunistického režimu publikovala překlady pod cizími jmény: Zdenka Koutenská, Anna Nováková, E. Králová a Eva Jelínková, a rovněž pod svým dívčím jménem.

Spisovatelka s krásným českým jménem Smetanová je autorkou povídkových knih (Domovní důvěrnosti, Koncert pod platanem, Ustláno na růžích....), fejetonů (Pozor, vyletí ptáček) - publikovala je v mnoha časopisech a novinách, např. Vlasta, Literární noviny, Lidové noviny, Nové knihy, Květen, Host do domu a mnoha dalších -, pohádek Pohádky z Kampy, napsala román Někdo přijde a nenechá mě zemřít. Na její tvorbě je znát, jak moc měla ráda Prahu s jejími zákoutími a osobitými postavičkami.

Jak vzpomínají Literární noviny, o její knize Ustláno na růžích prohlásil Zdeněk Jirotka: „Od dob Jana Nerudy nikdo nic tak půvabného o Praze a její Malé Straně nenapsal."


zdroj: česká wikipedie, Databazeknih.cz; foto: ČTKDomovní důvěrnostiDomovní důvěrnostiJindřiška Smetanová

Úsměvné povídky, jejichž hrdiny jsou osobití a svérázní lidé z autorčina okolí, svérázné figurky z Malé strany, a řada přátel. (zdroj: www.mlp.cz) více

Komentáře (0)