Zemřel spisovatel Gabriel García Márquez, nositel Nobelovy ceny

novinky

18.04.2014 / asam
Zemřel spisovatel Gabriel García Márquez, nositel Nobelovy ceny

MEXIKO - Vyprávět bizarní příhody jako by byly běžnou součástí všední každodennosti dokázal jeden z největších latinskoamerických spisovatelů všech dob Gabriel García Márquez, který ve čtvrtek ve věku 87 let zemřel.
Tento kolumbijský nositel Nobelovy ceny za literaturu, jenž začal psát inspirován Franzem Kafkou, je řazen k vrcholným představitelům takzvaného magického realismu. Proslul ale i jako novinář, jehož povolání zavedlo i do bývalého Československa.
Miliony prodaných knih, překlady to desítek jazyků

Z několika desítek románů a povídek, jimiž Márquez dokázal ve čtenáři vyvolat pocit, že se setkává se vším hlubokým, smysluplným i bezvýznamným, co život přináší, je nejznámější román Sto roků samoty z roku 1967. Zásadní vliv na vznik tohoto díla, jehož se dodnes prodalo přes 30 milionů kusů a jenž byl přeložen do pětatřicítky jazyků, prý měla Márquezova babička, která mu v dětství vyprávěla fantastické historky, často inspirované karibskými legendami.

Román Sto roků samoty, jenž spojuje magické a mýtické s realitou, je ságou rodiny Buendíů ze vsi uprostřed jihoamerického pralesa. Ale zrovna tak může být historií Kolumbie, Latinské Ameriky či celého lidského rodu. A jak název napovídá, vykresluje i různé podoby samoty: osamělí nejsou jen ti, kteří se vědomě uzavírají před světem, či ti, jež od něj odloučilo stáří či nemoc, ale i ti nejčinorodější, a to třeba proto, že v nich není dostatek citu, či proto, že se citu bojí.

Gabriel José de la Concordia García Márquez se narodil 6. března 1927 v kolumbijském městečku Aracataca jako první z jedenácti dětí. Na přání otce šel studovat práva, více než paragrafy ho ale zajímala literatura. Již v roce 1947 mu v novinách vyšla jeho první povídka Třetí rezignace, kterou napsal pod dojmem Kafkovy Proměny. Záhy začal psát do kolumbijských deníků a ač ve studiích práv pokračoval i na dalších univerzitách, nikdy je nedokončil.

Castrův kamarád

Po nástupu diktatury v Kolumbii v roce 1953 se Márquez ještě více přiklonil k socialismu, což mu později mnozí vyčítali. Nelibost řady lidí si vysloužil osobním přátelstvím s Fidelem Castrem. V roce 1955 byl Márquez jako dopisovatel vyslán do Evropy, kde navštívil i několik socialistických zemí, včetně Československa a Sovětského svazu, o nichž napsal reportáže 90 dní za železnou oponou.

Do Kolumbie se Márquez z politických důvodů už nikdy natrvalo nevrátil. Žil ve Venezuele, New Yorku, Paříži a zejména v Mexiku. V roce 1958 se oženil s Mercedes Barchaovou, s níž měl dva syny (Rodriga a Gonzala) a s níž žil až do své smrti.

Zdroj: lidovky.czSto roků samotySto roků samotyGabriel García Márquez

Sto roků samoty popisuje historii šesti generací rodu Buendíů z fiktivního města Macondo, jehož předlohou se stalo spisovatelovo rodné kolumbijské město Aracataca. Celý příběh je plný autobiografických prvků, mísí se v něm řada historických...více

Komentáře (6)

zuzulique
22.04.2014

Jeden z mojich najobľúbenejších autorov...Milujem jeho magický realizmus, vďaka ktorému bol môj svet mnohokrát krajší :-) Nech mu je zem ľahká...

Lamanai
20.04.2014

Pro mě opravdu hodně smutná zpráva. Pokud tady ale někdo zanechá takové dílo, jako on, je jeho život naplněný. Moc mě ovlivnil, dokonce jsem tehdy v Ekvádoru napsal takovou delší povídku v duchu jeho knížek.

myshmother
20.04.2014

Sto roků samoty - má nejoblíbenější a mnohokrát čtená kniha. Láska za časů cholery - výborné dílo (i ve zfilmované podobě). Velká, opravdu velká škoda tak dobrého spisovatele.

katadob
19.04.2014

Môj najobľúbenejší autor. Okrem Sto rokov samoty zbožňujem aj jeho príbeh o Erendíre a jej bezcitnej matke.Ale aj iné. Veľká strata.

elisabeth
18.04.2014

Souhlasím s martula.07. Byl to můj oblíbený spisovatel. Moc ráda si opakovaně čtu jeho Lásku za časů cholery nebo Sto roků samoty.

martula.07
18.04.2014

Smutná zpráva. Myslím, že je to velká ztráta. Člověk si postupem času stále více uvědomuje, jak moc jsou tyhle typy zpráv z literárního a tvůrčího světa hrozivě absolutní.