Zemřel Karel Čáslavský

novinky

02.01.2013 / asam
Zemřel Karel Čáslavský

Filmový historik a režisér Karel Čáslavský v noci na středu zemřel ve věku 75 let. Uvedla to Česká televize, s níž spolupracoval. Veřejnosti je znám jako průvodce mnoha pořady o historii a také poradce z pořadu Videostop.
Karel Čáslavský pocházel z Lipnice nad Sázavou, kde se narodil 28. ledna 1937. Absolvoval střední filmovou školu, nastoupil ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce a později pracoval jako asistent režie u filmů jako Smrt si říká Engelchen nebo Červnové dny. Jako odborný poradce pomáhal se slavným Videostopem nebo s filmy Všichni moji blízcí a Obsluhoval jsem anglického krále
Více než filmová tvorba ho proslavil zájem o historii a archivářství. Dlouhá léta provázel pořady Hledání ztraceného času, Vltava v obrazech nebo Komik a jeho svět.
"Strávili jsme spolu hodně let, ale v kontaktu jsme byli vlastně pořád, i když v poslední době už jen po telefonu. Byl jakýmsi mým přítelem 'na telefonu když jsem potřeboval poradit, protože neměl čas a sílu, aby se mnou šel v pokračování Videostopu dál," řekl ČTK Jan Rosák. Myslí si, že jeho duch i fluidum v tom byly dál. Už tím, že jeho následovníci v rolích arbitrů ho často zmiňovali.

"Když jsme kdysi společně dělali scénáře, on se věnoval starým filmům, které měl v malíčku, a já připravoval ty novější. Dnes ho mohu maximálně tak trochu nesměle parafrázovat. Velice často si ho připomínám. Před časem mi po telefonu řekl, že ti mladí dnes o starých filmech nic nevědí - a já mu musím bohužel velice často dát za pravdu," dodal Rosák.

Čáslavský byl odborníkem na němý film a americkou grotesku, stejně tak ale miloval české filmy. Velmi obdivoval období 1. republiky. Od předsednictva Masarykova demokratického hnutí obdržel v roce 2002 Čestnou medaili T. G. Masaryka.

V roce 2009 byl uveden do Dvorany slávy při vyhlašování ankety TýTý.

Kromě toho byl i spoluautorem knih Hvězdy českého filmu 1 (s Václavem Merhautem a Ondřejem Zahradníčkem) a Hvězdy českého filmu 2 (s Václavem Merhautem a Tomášem Řízkem).

Čáslavský byl vdovec, manželka Květoslava zemřela v roce 2006. Měl syna Petra a dceru Helenu.

zdroj Stanislav Dvořák, Novinky


Komentáře (6)

Macek58
07.01.2013

Nenahraditelná osobnost.V archivech nastalo velké smutno ....

HTO
06.01.2013

Ať je mu země lehká. Měl jsem ho moc rád.

WEIL
05.01.2013

Škoda ho.
Měl jsem jeho vyprávění k dokumentům, ale i k hraným filmům rád.

ondras666
03.01.2013

Výrazná, ale bohužel nedoceněná osobnost. Jeho komentáře a pořady byly krásné a bude zde v těch vodách českého dokumentárního filmu moc chybět. Měj se tam nahoře krásně.

Kaihomielisyys
03.01.2013

Taková škoda..už od mala jsem ho měla moc ráda...

elfos
02.01.2013

Moc sympatický pán. Tak teď už se bude usmívat a nadšeně a zaníceně (a zasvěceně) hovořit o filmech tam nahoře....