Zemřel Harry Harrison

novinky

15.08.2012 / HTO
Zemřel Harry Harrison

Dnes, 15. srpna 2012, zemřel ve věku 87 let 26. velmistr žánru science fiction a fantasy Harry Harrison, známý a oblíbený i u nás.

Narodil se ve Stamfordu, státu Connecticut, ve Spojených státech, kde vystudoval uměleckou akademii a později pracoval jako ilustrátor a umělecký redaktor v řadě newyorských časopisů, než se dal na spisovatelskou dráhu. Se svou rodinou postupně žil v Mexiku, Anglii, Itálii, Dánsku, Španělsku, Kalifornii a Irsku, kde byl čestným předsedou irské asociace esperantistů. Mimo psaní vlastních knih byl i sestavovatelem antologií, často s Brianem Aldissem, s nímž jej spojovala kromě přátelství i snaha po zkvalitnění literární kritiky v žánru SF.

Proslavily jej zejména jeho humorné a satirické romány, ale psal i na témata velmi vážná. Z jeho knih uveďme původně trilogii Planet smrti (v ruštině a litevštině vyšla další čtyři pokračování), slavný román The Stainless Steel Rat (Krysa z nerez oceli, 1961) v hlavní roli s téměř nepolapitelným zlodějem Jimem di Grizem, kterého se však nakonec přece jenom podaří přelstít a přinutit k práci ve prospěch zákona a pořádku, neméně slavnou antimilitaristickou satiru a parodii na Heinleinovu Hvězdnou pěchotu Bill, the Galactic Hero (Galaktický hrdina Bill, 1965) – obě knihy se rovněž dočkaly mnoha pokračování – z vážněji laděných prací antiutopický obraz přelidněného New Yorku roku 1999 Make Room! Make Room! (Místo, místo! Více místa!, 1966), známý i filmovým zpracováním, ambiciózní trilogii Na západ od ráje (West of Eden, 1984), v níž se věnuje alternativní historii, které věnoval i další romány, například trilogii Kladivo a kříž (The Hammer and the Cross, 1993), a konečně, ale ne v poslední řadě, velmi originální zpracování tématu generační kosmické lodi Zajatý vesmír (Captive Universe, 1969).

Zdroj: Wikipedia, Stvořitelé nových světů.
Foto Paul Tomlinson


Přejít na komentáře (2)