Železná pata Jacka Londona

novinky

05.07.2011 / paulhunter
Železná pata Jacka Londona

Nakladatelství Grimmus připravuje nové vydání méně známého románu Jacka Londona s názvem Železná pata (1907, Iron Heel). Dílo je považováno za jedno nejrannějších moderních dystopických děl a v porovnání s ostatními Londovýmy pracemi je zcela odlišné (i co se literatury z této doby obecně týče), neboť příběh je vyprávěn v první osobě a ženskou protagonistkou.

Román představuje klasické dílo americké utopické literatury, jímž se inspiroval George Orwell při psaní svého 1948. Železná pata zachycuje formou zápisků ženy amerického revolucionáře, publikovaných pomyslně kolem roku 2600, obraz sociálních otřesů v USA na začátku 20. století. Ústřední postavou je Arnošt Everhard, vůdce povstání proti oligarchii monopolistických korporací - Železné patě. Proti oligarchii s jejími žoldáky staví London masu zaměstnanců, neschopnou organizovaného boje. Revolucionáře líčí jako anarchisty z řad intelektuálů, kteří se po zradě odborářských vůdců stahují do podzemí a omezují se na individuální teroristické akce.

Kniha je plánována na rok 2011, pevná bez přebalu, 220 stran.

Zdroj: daemon.cz, wikipedia.org (Iron Heel)

Komentáře (1)

lahari
07.01.2012

Jack London byl jedním z mých nejoblíbenějších autorů v mé době dospívání a díky rozsáhlé knihovně Sokola Brno I, jsem přečetl všechno co knihovna z jeho díla obsahovala. Byla to převážně ještě předválečná vydání, sbírky novinových povídek již nikdy poté nevyšly. Víc než román Železná pata, kterému jsem zcela nerozumněl, mne zaujal Martin Eden a celkově životní osudy Jacka Londona.