Výzva na obranu knih

novinky

03.03.2011 / Dan
Výzva na obranu knih

Jistě už víte, že ekonomičtí ministři zveřejnili plán daňové reformy, podle níž by se měla zvednout DPH na knihy z 10 % na 20 %. Takové zvýšení vážně ohrožuje budoucnost českých knih.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů proto vydal Výzvu na obranu knih, kterou hodlá předložit vládě a českému parlamentu. Prosím, seznamte se s jejím textem, šiřte ji a podpořte ji svým podpisem.

České knihy byly od konce druhé světové války postiženy dvěma pohromami. V roce 1948 byla vyvlastněna nakladatelství a knihkupectví, zavedena tuhá cenzura a řada autorů umlčena či vystavena perzekuci. Během normalizace po roce 1968 pak byly z knihoven staženy další statisíce svazků zakázaných autorů. Zvýšení DPH na knihy chystané vládou tentokrát demokratickou bude znamenat pohromu novou, neboť výrazně zredukuje knižní produkci. A tisíce dalších knih nebudou moci vyjít.

Žádáme proto českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy.

PODPISOVÝ FORMULÁŘ VÝZVY NA OBRANU KNIH ZDE.

Komentáře (4)

daviskaaa
06.03.2011

Za pokus to stojí.

Lusa
05.03.2011

hlasů sice přibylo dost, ale stějně na to nikdo neslyšel.

Alix
04.03.2011

Podporuji! Jen aby ty naše hlasy někdo slyšel!!!

eraserhead
04.03.2011

No od podpisových petičních akcí si nikdy nic neslibuji, ale tohle podpořím. Už tak jsou knihy drahé jako takové to chrochtací zvířátko, když kupujeme obrázkové jen několikastránkové knihy pro 16-ti měsíčního syna, protáčejí se nám panenky.