Vaše noční můry jsou jejich denním chlebem...

novinky

16.03.2021 / Dan
Vaše noční můry jsou jejich denním chlebem...

Zajímá vás, s jakými hrůzami, neuvěřitelnými příhodami, ale někdy i úsměvnými situacemi se setkávají členové výjezdové skupiny kriminální policie? Dozvíte se to v nové knize povídek Davida Urbana - Výjezdovka.

Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník vždy výjezdovou skupinu – tzv. výjezdovku. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu – dokumentují zločiny, zajišťují stopy, vyslýchají oznamovatele či poškozené a hledají svědky.

Výjezdovka Davida Urbana přibližuje jejich práci, která dokáže být často děsivá a napínavá. Seznámíte se s pravdivými informacemi o tom, jak vypadá skutečná práce kriminalistů v terénu – bez příkras a filmového dramatizování. Všechny příběhy vycházejí ze skutečných případů, se kterými měl autor v průběhu své policejní služby osobní zkušenost.


Ukázka z knihy:
„Dobrý den, pane doktore," potřásl si s lékařem rukou vyšetřovatel Robert Bříza a požádal ho, aby prohlídku těla komentoval. Koroner souhlasil, pokynul technikovi s připravenou kamerou a bez zbytečného zdržování se dal do práce. Nejdříve muže popsal, poté se k němu sklonil, postupně jej svlékal z oblečení a prohlížel. Ohmatal kosti, páteř, temeno hlavy. Nevynechal nic, prohlédl každou část kůže a zaměřil se zejména na dlaně, klouby rukou a nehty, aby vyloučil obranná zranění.
„Otočíme ho,“ rozhodl a lehce muže převrátil na záda. Krvavá skvrna na asfaltové cyklostezce zanechala obrys polohy těla a hlavy. Obličej muže byl po pádu polámaný, zakrvácený a zdeformovaný. Edovi bylo jasné, že pokud v některé části oděvu naleznou občanku nebo jiný doklad, tak jim to s identifikací příliš nepomůže.
Doktor Vrána dále systematicky popisoval nalezená zranění a muže postupně vysvlékl do naha. Když skončil, prošacoval každý kousek oblečení a nalezené věci úhledně, až pedantsky rovnal na zem podél obrubníku chodníku.
Eda se otřásl, když si všiml, že nahé mužské tělo působí, jako kdyby bylo bez kostí. Ruce i nohy se nepřirozeně ohýbaly jako chapadla chobotnice. Kůže byla zbarvená modřinami, pohmožděninami a posmrtnými skvrnami. Přestože dopadlo z menší výšky než stavební dělník, na kterého si vzpomněl, rozsah zranění byl skoro stejný. Mrtvý muž neměl na těle žádné tetování, ale objevená čerstvá jizva po laparoskopii v dutině břišní by mohla napomoci se zjištěním totožnosti.
Koroner se s křupnutím v zádech narovnal a přistoupil k Edovi s Robertem.
„Dobu úmrtí podle posmrtných skvrn bych určil asi před třemi hodinami, takže někdy kolem jedné odpoledne. Příčinou smrti je jednoznačně pád z vysoké výšky, čemuž nasvědčují četné zlomeniny končetin, pánve a hrudníku," zakončil ohledání mrtvoly lékař a ukázal na tramvajovou trať nad svojí hlavou. „Dopadl přímo kolmo dolů z mostu. Smrt nastala okamžitě. Jestli to byla sebevražda, nebo mu někdo pomohl, nedokážu určit, to už je na vás. Rozhodně na sobě nemá žádné známky zápasu."
Technik na znamení vyšetřovatele ukončil videozáznam.
„Tušíte, kdo to je?" zeptal se lékař.
„Zatím ne. Ještě jednou prohlédnu oblečení, ale i kdybychom našli doklady, beztak nepůjde poznat. Budeme to evidovat jako neznámou mrtvolu," odpověděl Robert a sklonil se k položenému oblečení.
Doktor Vrána pokýval hlavou, svlékl si rukavice a vydal se do služebního vozidla sepsat záznam o úmrtí."

DAVID URBAN se narodil před více než 45 lety v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a v panelákovém bytě s ním mimo manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní počítačových her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě.

Povídky zařazené do jeho debutové sbírky Tři opice (Kalibr 2020) sklidily řadu ocenění v různých literárních soutěžích, např. v České lupě 2017 a 2019, nebo v ceně Ceně Sherlocka Holmese 2019.

David Urban: Výjezdovka, vydalo nakladatelství Kalibr, 296 stran, doporučená cena 299 Kč


Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník výjezdovou skupinu. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu... více

Přejít na komentáře (1)