Štěstí není pro každého a už vůbec ne zadarmo...

novinky

PR článek, 24.04.2022
Štěstí není pro každého a už vůbec ne zadarmo...

Lastočka - Jitka Závodná

Štěstí není pro každého a už vůbec ne zadarmo... I takto by mohl začínat román Jitky Závodné, který nás na začátku zavede až do roku 1927, kdy se v osudovém okamžiku setkají dvě spřízněné lidské duše Josefa a Růženky. V tu chvíli se začne psát jejich spletitý příběh a čtenáři se tak v románové kronice odkryje dramatická životní pouť jedné obyčejné české rodiny, které se jediným chybným rozhodnutím otočí život naruby. Hlavní hrdinkou románu je malé děvčátko Ludmilka, narozené v bolševickém Rusku, které postupem let vyroste v silnou a statečnou ženu. Ta sice musí čelit tíživé nepřízni osudu, přesto však dokáže najít štěstí i ve věcech zdánlivě obyčejných a prostých, které ostatní lidé mají za samozřejmé a míjí je bez povšimnutí.

Ukázka z knihy:

Roztřese se jí hlas, když ho bude chtít pozdravit.
„Josífku...“ řekne potichu a víc ze sebe nedostane jedinou hlásku.

„Růženko…“ vydechne vězeň bezcitné lidské krutosti a zbabělosti.

Chce ho obejmout, chytit ho za ruku, ale jejich ruce od sebe odtrhnou dozorci.

„Smíte jen mluvit!“ zařve jeden z nich.

„Co doma, jak se máte?“

„Dobře Josífku, holky jsou v pořádku...“

Chvíli se na sebe jen tak zadívají. Nadechnou se k další řeči, k prázdným slovům. Jejich oči však mluví za ně. To světlo v Růženčiných očích, pomyslí si Josef, pořád září, i teď, v téhle těžké chvíli.
Někdo náhle rozrazí dveře. Do místnosti vstoupí vyšetřovatel, co má Josefa na starost a s uspokojením pohlédne na celou předem připravenou scénu.

„Konec návštěv!! Ven, ven!!“ zařve po chvíli.

„Ale...“ pokusí se Růženka protestovat.

„Ven!“ zařve znovu.

Ve chvíli, kdy zvedají ze židlí, se na kratičký okamžik chytnou za ruce. I když je ihned odtrhnou, ten krátký moment už nedokáží zvrátit. Letmý dotyk ruky nelze vzít zpět, a dodá jim sílu na mnoho dalších nadcházejících let.

Na chodbě dožene plačící Růženku vyšetřovatel.

„Tady je pár jeho věcí, ty už nebude potřebovat...“

Hodí jí k nohám malý svázaný uzlíček z jeho košile, spolu se sakem a kalhotami, které měl na sobě, v den kdy ho zatýkali. Opatrně zvedla ten malý uzlík ze země a nemůže si nevšimnout zaschlých krvavých skvrn na košili. V tu chvíli přestane plakat. Oči jí vyschly, tak jako rty a ona se nevěřícně dívá na zaschlou krvavou skvrnu, která jako jediná svědčí o zrůdnosti bachařských výslechů.

Podívá se na šklebícího se vyšetřovatele.

„Však ona si vás jednou najde…“ pronese pevně a nahlas, směrem k němu.“


V knize hraje hlavní roli zášť, lidská zloba a pomstychtivost na straně jedné, ale i láska, odvaha a čest, které dávají za každých okolností naději těm, kteří se jich nezřeknou. Prostřednictvím Ludmilina vyprávění se staneme součástí jejího životního příběhu, který sledujeme od začátku až do konce a s napětím prožíváme nejednu dramatickou chvíli.

Životní příběh je sepsaný na základě skutečných událostí a najdeme v něm nejen autentické vzpomínky na významné historické milníky naší země, ale i na Rudolfa Slánského, Antonína Zápotockého, a nepřímo i Miladu Horákovou.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, ale i na webových stránkách autorky, kde ji můžete koupit i s věnováním a podpisem.LastočkaLastočkaJitka Závodná

V roce 1932 se do rodiny českého komunistického funkcionáře Josefa, žijícího v ruském Novosibirsku, narodí malé děvčátko Ludmilka. Její idylické dětství, v přepychu a bezstarostnosti, se ze dne na den přehoupne do temna rudé zlovůle. Krátce...více

Komentáře (2)

kopeceli
24.04.2022

Nebude to zrovna odpočinkové čtení, ale zajímá mě to, určitě si přečtu.

Stázka007
24.04.2022

Podle mě to není úplně pro mě a ani mě to něak neláká