Projekt Shakespeare 400 pokračuje

novinky

11.11.2015 / Dan
Projekt Shakespeare 400 pokračuje

Trhlina v čase Jeanette Winterson si získala uznání recenzentů. Pochvalně se vyjádřili v The New York Times i v českém Respektu.

Projekt Shakespeare 400 britského nakladatelství Hogart, který v Čechách převzal Práh, obhájil hned první knihou právo na svoji existenci. Nápad použít zápletky a charaktery Shakespearových her v románech ze současnosti se ukázal být hned v prvním románu, Trhlině v čase Jeanette Wintersonové, nosným a pro čtenáře zajímavým.

“Projekty, kdy více autorů napíše díla do určité série, nebývají příliš úspěšné, a namístě je obezřetnost. Ještě větší pochybnosti nastávají, jde-li o hold patrně největšímu autorovi západních dějin Williamu Shakespearovi, přestože plán nakladatelství Hogarth je inspirován Shakespearovým vlastním postupem. I velký dramatik přepisoval starší látku, ať už historickou či literárně zpracovanou – vždyť i romance Zimní pohádka, jež cyklus otevírá, je více než silně inspirována hrou Roberta Greena. Shakespearova genialita ovšem nespočívala v tom, co považujeme za původnost látky, nýbrž v dokonalosti zpracování. O to větší výzva pro současné autory. A budiž tak hned řečeno, že J. Winterson se zadání zhostila se ctí, možná až překvapivě dobře,” napsal Ladislav Nagy v recenzi pro Respekt.

Také další jména spisovatelů, zapojených do projektu, jsou příslibem kvalitního čtení. Ve finální fázi příprav je nyní román nositele Bookerovy ceny Howarda Jacobsona Shylock Is My Name, který by měl česky vyjít na jaře příštího roku. Svůj rukopis odevzdala také Anne Tyler, která použije zápletku ze Zkrocení zlé ženy. Na seznamu autorů následují Margaret Atwood s Bouří, Tracy Chevalier s Othellem, Gillian Flynn s Hamletem, Jo Nesbø s Macbethem a Edward St Aubyn, který se nechá inspirovat Králem Learem.Trhlina v časeTrhlina v časeJeanette Winterson

Pozdní hra Williama Shakespeara Zimní pohádka je proslulá mimo jiné umístěním Čech na břeh moře. Líčí chorobnou žárlivost sicilského vladaře Leonta, který choť Hermionu podezírá z toho, že otěhotněla s jeho nejlepším přítelem Polixenem. ...více

Komentáře (2)

siena
20.11.2015

Koka, Howard Jacobson...další autor z projektu
http://www.theguardian.com/books/2010/oct/13/howard-jacobson-booker-winner-interview

Koka
19.11.2015

Ani Shakespeare ani Jeanette Winterson na té ilustrační fotce nejsou. Tak kdo to je?