Porodní sestra z Osvětimi – fenomén, který dojímá srdce čtenářů

novinky

PR článek, 02.12.2020
Porodní sestra z Osvětimi – fenomén, který dojímá srdce čtenářů

Snad neexistuje žádný milovník literatury, který by alespoň neslyšel o nejnovějším počinu Magdaleny Knedler, která barvitě a bez příkras líčí osud inspirovaný Stanisławou Leszczyńskou, hrdinkou a andělem. Právě ona se čelem a beze strachu postavila někdejší nacistické nadvládě a v těch nejkrutějších zákoutích osvětimského koncentračního tábora poskytovala naději, podporu a lásku těm, kteří ji nejvíce potřebovali.

Pilotní protagonistka se na vlastní risk, zcela dobrovolně rozhodla vydat do pekla na zemi, aby pomohla zachraňovat životy nevinným duším a podala pomocnou ruku ženám, které již všichni ostatní zavrhli. Nedbala nebezpečí, riskovala svůj život v přesvědčení, že dětská existence je přednější něž ta její. Právě její rozhodnutí pomohl k přežití stovkám nevinných dušiček.

„Doktor také slyšel, že se na štubě dějí neobvyklé věci, že ta malá žena má v rukou prapodivnou moc. Nevěřil. Musel si ji předvolat, zeptat se. Protože jsou přece v táboře. Zařízeném tak, aby tu lidé umírali, ne aby se rodili a žili.“

Tento neuvěřitelně emotivní lidský příběh plný bolesti, ztrát, smutku, ale i drobných radostí vám vykreslí obraz jednoho z největších válečných konfliktů v dějinách lidstva ve zcela novém světle, než jste byli dosud zvyklí.

Spisovatelka si před napsáním tohoto díla udělala důkladnou rešerši, zahrnující studium dobových dokumentů i archivů. Pečlivost při přípravě se mimo jiné odráží i na samotném ději, který je děsivě reálný a má tendenci se vám zavrtat hluboko pod kůži. Expresivně vyjádřeno, jedná se o „silné kafe“, které vás citově zasáhne na všech frontách. Je to přesně jeden z těch konceptů, který ani po dočtení nemůžete dostat z hlavy.

Buďte si jistí, že tu naleznete všechno, co byste v obdobných knihách nalézt měli. Drastické popisy plné hrůz a utrpení, i maličké kousíčky víry, které skrze krutost prosvítají jako světlo na konci tunelu. Rozhodně se nejedná o žádné jednoduché čtení, ovšem do rukou se vám dostane příběh, který by určitě neměl upadnout v mlžný opar zapomnění!

„A Stanislawa tehdy plakala. Přemítala o síle žen, odvaze a odhodlání, jimiž je vybavila příroda, a zároveň o jejich největší slabosti. Nejcitelněji ženu poraníte, když způsobíte utrpení jejímu dítěti.“

O kvalitě a popularitě „Porodní sestry z Osvětimi“ hovoří i prostý matematický fakt. Jedná se o jeden z nejžádanějších titulů letošního podzimu, a to už je opravdu co říci. Je vidět, že si autorka našla svou cestu do srdcí mnoha příznivců.

Jedno lze konstatovat s absolutně stoprocentní jistotou, jestliže se řadíte mezi nadšence do historické literatury, fandíte příběhům podle skutečné události, či hledáte originální námět, který se vymyká zarytým stereotypům, tak jste rozhodně na správné cestě. Tenhle kousek ocení jak muži, tak i ženy, každý si na něm najde něco, co ho přinutí zamyslet se nad tím, co druhá světová válka znamenala pro společnost jako celek.Porodní sestra z OsvětimiPorodní sestra z OsvětimiMagda Knedler

Anděl naděje v táborech smrti. Příběh ženy, která zachránila tisíce dětí. Další transport vězňů směřuje do Osvětimi. Je mezi nimi i Stanisława Leszczyńská, porodní asistentka z Lodže, která na vlastní žádost začíná pracovat v nelidských pod...více

Komentáře (4)

Har.Monika
03.12.2020

Přeceňované. Viz hodnocení zde na Databázi. Dobrá polovina knihy popisuje vše okolo (několik časových os a příběhů z té doby), přitom by měla textem více zasáhnout do mysli a pocitů čtenáře - zabíjení novorozeňat. Tyhle momenty tam jsou popsané vždy dvěma větami o jehlách do srdce, takže čtenář si ani nestihne vytvořit nějaké pouto, vztah, aby ho tyto pasáže nějak zasáhly. Jsou tam 2 nechutné momenty (např.asistent Mengeleho a lidská kostra), ale to je vše. Na to, jaké téma a název kniha má, tak nic srdceryvného nečekejte. A dějově je to jeden velký chaos.

JulianaH.
02.12.2020

Odpověď napsal pan Finkelstein ještě dřív, než tenhle konkrétní kýč vznikl:

https://www.databazeknih.cz/knihy/prumysl-holocaustu-77759

NikolaVyb
02.12.2020

Fenomén? Neřekla bych. Recenze na tuhle knihu nejsou nic moc. A to jak tady, tak na facebooku. Tohle je od Knihy Dobrovský krok vedle. A tenhle trapný placený článek můj názor nezmění.

DominaCZ
02.12.2020

Nemyslím si, že by kniha zasáhla všechny :) Ta kniha je totiž laděna záměrně laciným směrem-děcko+Osvětim=zasažena srdíčka na celém světě, jasně, ale...ono stačí nedat se právě tak snadno těmto tématům. Já se tak snadno nedojmu, takže na mě to účinek nemělo.
"Silné kafe, které vás citově zasáhne na všech frontách, jeden z těch konceptů, který ani po dočtení nemůžete dostat z hlavy" ? Ne, nemyslím si. Dočteš a jdeš na další knihu. Ale kdo je citlivější, toho to jasně že asi dostává no. :)
Navíc ani extra báječné hodnocení ta kniha nemá, takže...to je na každém.
Díky ostatním hodnotitelům, že nejsou sentimentální a taky se nedali koupit laciností tématu.